Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
senin bahsettiğin kazein diyeti inek sütü peyniri beyaz ekmek ve beyaz unlu börekler kekler ne varsa yasaklanıyor canım ama bunu her çocuğa yapamazssın doktora götürüp tahlil falan yaptırman lazım çocuğun vucudundaki kurşun fazlalığını ölçüyorlar bunu en iyi cerrahpaşa daki ahmet aydın yapıyor oraya gidemezzsen bile büyük üniversite hastanelerinde araştır yapıyorlardır mutlaka

teşekkür ederim sorumun cevabı buydu ne gerekiyorsa yapmak istiyorum aklımda bişey kalmasın

Merhaba ben üniverste ögrencisiyim,ankarada otistik bireyler derneğinin gönüllü bir projesine katıldım..
İlanı ilk gördüğümde bunu ilk önce kendin için yapmalısın dedim, haftada bir gün 2 saat kadar gidip kardeşlerimizle oyun oynayacağız. Bugün bilgilendirme toplantımız vardı, çok tedirgindim ama su an daha rahatım. Bizler için çok basit eylemlerin aslında ne kdr önemli olduğunu gördüm.. Bana neler yapabileceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz? Umarım bu sorumluluğun altından kalkabilirim..

Merhaba ben üniverste ögrencisiyim,ankarada otistik bireyler derneğinin gönüllü bir projesine katıldım..
İlanı ilk gördüğümde bunu ilk önce kendin için yapmalısın dedim, haftada bir gün 2 saat kadar gidip kardeşlerimizle oyun oynayacağız. Bugün bilgilendirme toplantımız vardı, çok tedirgindim ama su an daha rahatım. Bizler için çok basit eylemlerin aslında ne kdr önemli olduğunu gördüm.. Bana neler yapabileceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz? Umarım bu sorumluluğun altından kalkabilirim..

seni önce tebrik ediyorum bu güzel davranışından dolayı keşke herkes senin gibi yapmak istese gönül verse bu işe bende haftada 3 gün gidiyorum otizimli çocuklarla grup eğitimine katılıyorum çok fazla kazanmıyorum ama önemli değil onlara birşey öğretiyo olmak herşeyden daha değerli aslında bende onlarla beraberken çok fazla şey öğreniyorum dediğin gibi bizim için çok basit olan eylemlerin onlara göre nekadar zor olduğunu görmek ayakkabı sını giyemeyen yemeğini tek başına yiyemeyen yetişkin çocuklar var:1hug:ben iki defa seminere katıldım zihinsel engelli çocuklar ile özbakım ve becerisi üzerine aynı zamanda iki öğretmenle beraber giriyoruz derslere onlardanda çok şey öğrendim çocuklar okadar sevimlililerki onlar sana herşeyi öğretiyorlar...

bugün bir kaç tane video izledik, o kdr duygulandımki öyle masum öyle güzellerki.. ve kesinlikle benim onlardan ögreneceğim çok şey var.. ama branşım matematik, oyun oynamayı bırakalı yıllar oldu :eek: neler yapabilirim hiç bir fikrim yok bana fikir verebilirmisiniz? ya da ufak oyunlar öğrenebileceğim bir site varmı acaba?

berat çelik ve çetin özbey bunların sitesine girebilirsin orada videolar var canım onun dışında yaş grubunu bilmiyorum şimdi genelde yaş grubuna göre oyunlar ve çalışmalar var
bir örnek

Hayali oyunlar öğretilirken hayvan taklitleri yapması istenmelidir. Örneğin, “köpek gibi havla”, “kuş gibi öt”, “kuzu gibi mele”, “kedi gibi miyavla”, “araba gibi ses çıkar” vb yönergelerle ve yardımla hayali oyunlar oynatılabilir. Ayrıca, “haydi banyo yapalım”, “yemek yiyelim”, “elbise ütüleyelim”, “bebeğine yemek yedirelim”, “bebeğini uyutalım”, “kediye mama verelim” vb hayali oyunlar, minyatür oyuncaklarla karşılıklı olarak oynanabilir. Trencilik, hasta-doktor, hırsız-polis vb sembolik oyunlar da oldukça yararlıdır.

KAYNAK: Çetin ÖZBEY, Otizm ve Otistik Çocukların Eğitimi, İnkılap Kitapevi, İstanbul, 2005

henüz tanışmadık, ilgi alanlarını yaş grubunu öğrendikten sonra bu siteleri incelerim. aklıma takılan bişey olursa tekrar burda sorarım.

Arkadaslar henüz 2 bubuk yasinda olan yegenimden süpheleniyoruz,
kiz kardesime otizm olabilir dedim beni tersledi konduramiyor belli
sirayla siralayim davranislarini.
ismini cagirdiginda asla dönüp bakmiyor.
sürekli sebebsiz yere agliyor..
annesinden baska kimseyle kalmiyor..
bikmadan usanmadan aglar..
asiri sinirli istedigini yapamayinca kendini geriye atiyor kendi canini yakiyor..
yasitlariyla asla oynamiyor evde misafir istemiyor misafir kalkip gidesiye kadar aglar..
oyun oynamaz cok ilgilsiz..
televizyonda cizgi film acik olsun pür dikkat izler..
asiri kiskanc kücük kardesine devamli saldiriyor..
asiri bogazina düskün devamli yiyecek ister..
cok donuk yüzlü gülmesi cok nadir ..
kiz kardesime hayati zehir etti ben var cocukda bir rahatsizlik dedim ama inanmiyor..
hic konusamiyor taklit yapamiyor devamli ciglik atar sebesiz yere..

Arkadaslar henüz 2 bubuk yasinda olan yegenimden süpheleniyoruz,
kiz kardesime otizm olabilir dedim beni tersledi konduramiyor belli
sirayla siralayim davranislarini.
ismini cagirdiginda asla dönüp bakmiyor.
sürekli sebebsiz yere agliyor..
annesinden baska kimseyle kalmiyor..
bikmadan usanmadan aglar..
asiri sinirli istedigini yapamayinca kendini geriye atiyor kendi canini yakiyor..
yasitlariyla asla oynamiyor evde misafir istemiyor misafir kalkip gidesiye kadar aglar..
oyun oynamaz cok ilgilsiz..
televizyonda cizgi film acik olsun pür dikkat izler..
asiri kiskanc kücük kardesine devamli saldiriyor..
asiri bogazina düskün devamli yiyecek ister..
cok donuk yüzlü gülmesi cok nadir ..
kiz kardesime hayati zehir etti ben var cocukda bir rahatsizlik dedim ama inanmiyor..
hic konusamiyor taklit yapamiyor devamli ciglik atar sebesiz yere..

ablanız çocuğunu doktora götürmüyorda neyi bekliyorki sizi korkutmak istemem doktorda değilim ama tüm anlattıklarınız otizim belirtesi vakit kaybetmeden yardım edin çocuğa

uzun bir aradan sonra tekrar merhaba oğlumda çok büyük değişimler var yaklaşık 2 aydır eğitim alıyor bunun yanında bizde eve ne gerekiyorsa aldık evdede devam ettik eğitimcimizden gördüğümüz ve izlediğimiz videolardaki gibi legoları takıyor çıkarıyor otur dediğimizde oturuyor birde 9 aylık oldu kardeşi o anne dedi biraz zaman geçti oğlumda demeye başladı onun yaptıklarını yaıyor baba diyor daha çok kelime söylemeye çalışıyor anlamıyoruz bazılarını ama konuşmaya çalışıyor dün ikisini odada bıraktım ve gözledim kıkır kıkır gülüyolardı baktım küçük oturuyor büyük yere yatmış küçüğüne ceee oyunu yapıyor o gülünce öbürüde gülüyor oynamaya başladılar beraber büyük oyun bahçesinde yatarken küçük yürüteçle hızla ona doğru gidiyor örtüyü kaldırıyor yine kıkır kıkır göz teması harika gözümüzün içine uzun uzun bakıyor dün birde babası dedi inanmadım sokağımızı tanıdığını biliyorum eve girmek istemediğinde geri çekiyor beni ama çok şaşırdım dün arabayla gezdirirken evimizle arası baya uzun olan caddeye girdiğimizde ağlamaya başladı babası eve geldiğimizi anladı dedi bende bu kadar arada anlayamaz yolu değiştir bakalım susacakmı dedim aynen öyle oldu yolu değiştirdik anında sustu şaşırdım eve gelenlerede çok iyi sıcak davranıyor unuttuğum bişey olursa yazarım yine sizce nasıl :KK9::KK9:bana kalırsa harika

çok tşk ederim şimdi geldik eğitimden ilk zamanlar derse girmek istemiyordu şimdi çıkmak istemiyor nasıl sarılıyor öğretmenine görmek lazım beni eliyle dışarı itiyor git diye ağlaya ağlaya geldi eve otizm tamamen düzelebilirmi yoksa ufakta olsa bişeyler kalırmı bunu merak ediyorum erken başlamamız büyük avantajmış bütün merkezdeki eğitimciler öyle diyorlar çok iyi diyorlar

otizim tamamen düzelebilirmi bilmiyorum canım ama ben senin oğlunun otistik olduğunu düşünmüyorum daha çok küçük ve erkenden bişeylerin eksik olduğunu farkedip harekete geçmeniz büyük bir şans ben 1 ay önce konferansa katıldım fakülte hastanesinde doktorlar 2 yaşında otizim teşhisi almış bir çocuğun hemen eğitime başlanması ile aile desteği ve kreş özel eğitimle okul çağına gelinceye kadar otizim bozukluğu ve septomları büyük ölçüde değişiyormuş otisti kbile olsa dışardan farkedilemeyen hiperaktif bir çocuk yapısı gözleniyormuş içini rahat tut canım allahın izni ile herşey daha iyi olacak

çok teşekkür ederim bizde otistik olmadığını düşünüyoruz ama ne olur ne olmaz yinede sonuna kadar ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz

mrb bizim eğitimcimiz değişmiş hiç haberde vermediler çok memnunduk eğitimcimizsen ama ataması çıktığı için gitmiş :KK59:oğlumda çok seviyordu daha öncede yazdığım gibi hemen buynuna sarılıyor ve dersten ağlayarak zorla çıkarıyorduk servise kadar eşlik ediyordu bize ama gitti şimdi verilen eğitimcimizde belki iyidir ama biz hiç hoşlanmadık oğlumda hiç umursamıyor bilgi alışverişi yapmıyor ağzından laf çıkmıyor cımbızla laf alıyoruz müdürle görüştüm çok iyi olduğunu ve onu getirmek için neler yaptıklarını anlattı ama ben ikna olmadım bir eğitimci öğrencisini başka bir eğitimciye bıraktığında ona bilgileri aktarmıyormu ki tekrar bize soruyorlar bunları müdürede sordum evet bulunmalrı gerekir konuşmuşlardır dedi bişeyden haberi yok sanırım birde eve bizimde yapmamız gerekenleri söylemeleri gerekmiyormu dedim siz bir defter alın dedi gein o kadar kimse bize bişey söylemiyor ben tamamen kendi çabalarımla uğraşıyorum video kitap ne bulursam eğitimcimizin değiştiğini bilmiyordum o günde büyük oğlumla yoladım küçüğümü 2yaş erken demiş böyle bir teşhis için en az 3 olmalıymış bazı testler uygulayacakmış böyle söylemiş oğluma bana bişey demiyor bakalım yarında gidicez olmazsa isim verebiliyoruz sanırım alıcaz ordan sezgin kartalla daha önce görüşme yapmıştık baya ilgilendi saolsun mecidiyeköyde bize uzak ama napalım çaresiz oraya gidicez birde grup vardı bizim kaç aydır nihayet bir grup ayarladılar ama çocukların yaşları hepsi büyüktü ve saldırgandılar onlar bağarıp çağırırken benimki şaşırdı aynı seviyede olmaları gerekmiyormuydu ve bir öğretmen vardı başlarında

grup eğitiminde aynı yaş seviyesinde olmaları gerekir eğer yaşıtları yoksa grup eğitimi için onları tek seansa çevirin hakkınızı arayın...eğitimcinin değişmesi ilk günler zor olur ama onada alışır elbet hemen karar vermeyin değiştirmek için ben ne çocuklar gördüm öğretmeni değişince yerlere yatıp ağlıyorlardı sınıfa girmemek için ama birkaç dersten sonra alışıyorlar

merhaba konunuzun tamamını okudum benim halamın torunu otistik. 1985 doğumlu şuanda 25 yaşında kuzenim yani annesi daha 4 aylıkken farketmiş oğlunda farklı birşeyler olduğunu farketmiş diyorum çünkü ozamanlar bende çocuktum. 4. ayda biberonunu tutarmış sebepsiz ağlamaları varmış hatırlıyorum üzerine kızgın yağ dökülmüşte acı çekiyormuş gibi ağlardı ten temasından kesinlikle nefret ederdi 2,5 yaşında kendi kendine okuma yazma öğrenmişti 3,5 yaşında 2 basamaklı toplama yapabiliyordu yabancılardan nefret ederdi tuvalet alışkanlığını tamamen kazanması ilkokul yıllarından sonraya denk geliyordu. Daha öncede bahsedilmiş otizimin çok farklı çeşitleri var bizimki oldukça ağır bir çeşidi ve hayattaki en büyük şansımız çok çok erken tehşis edilmesi. Ozamanlar şimdiki gibi eğitim merkezleri falan yoktu hatta otizim konusunda türkçeye çevrilmiş bir kaynak bile yoktu. Kuzenim ingiltere ve amerikadan kitaplar getirtirdi. ailede kimse bilmezdi neredeyse sadece benim annem babam dolayısıyla birde ben bilirdim. Eskiden yazları tatile giderdik beraber biz ablasıyla bir havuz bir deniz oynarken o asla bizimle ilgilenmez havuza girmeyi reddeder hatta çoraplarını asla çıkarmazdı. Normal bir ilkokula gitti ve sonrasında evde eğitim aldı. Şimdi dediğim gibi 25 yaşında solo konser verebilecek kadar piyano-gitar çalmasını biliyor senaryo yazıyor kısa metrajlı filmler çekiyor kendi kendine ingilizce öğrendi ilk defa 14 yaşındaydı evden tek başına çıkabildiğinde ailecek sevinçten günlerce ağlamıştık. Arada geriye ket vurma dönemleri yaşadık çok fazla ama şimdi en azından çok yakından tanımayanlar ve tüm güne yakın zaman geçirmeyenler onun özel bir insan olduğunu kesinlikle anlamaz. Hala konuşurken yerinde durmaz ama artık arada sarılıyoruz dünyanın en merhametli insanırdır ailedeki tüm olayların kronolojisini çok iyi bilir unuttuğumuz herşeyi ona sorarız. Başlığı görünce sizlere bu özel insandan bahsetmeden edemedim.

Sevgili melodi ben çok yakından yaşamış bir insan olarak senin bebeğinin otistik olduğuna çok inanamadım ama ben bu konuda sadece özel bir kuzene sahip olan bir aile yakınıyım tabiki çok fazla bilemem öyleyse bile çok hafif bir çeşidi olduğunu düşünüyorum. Çok güzel gelişmeler olmuş eminim dahada güzel gelişmeler olacaktır. Bu konuda türkiyenin en iyi doktorlarından birinin Prof. Dr.Yankı Yazgan olduğunu biliyorum kendisi marmara üniversitesinin profu halen ordamı bilmiyorum ama eğer imkan bulabilirsen oğlunu kendisine göstermeni tavsiye ederim.Umarım en kısa zamanda dahada güzel haberlerini alırız.Sevgiler

grup eğitiminde aynı yaş seviyesinde olmaları gerekir eğer yaşıtları yoksa grup eğitimi için onları tek seansa çevirin hakkınızı arayın...eğitimcinin değişmesi ilk günler zor olur ama onada alışır elbet hemen karar vermeyin değiştirmek için ben ne çocuklar gördüm öğretmeni değişince yerlere yatıp ağlıyorlardı sınıfa girmemek için ama birkaç dersten sonra alışıyorlar

teşekkür ederim yarında var grup ve bu konuyu konuşucam olmazsa dediğiniz gibi tek seansa çevirsinler çünkü ayda 8 saat tek 4 saat te grup karşılanıyormuş bugün bizim istediğimiz eğitimciyi verdiler çok şeker bi bayan oğlumda onu çok seviyor saçlarıyla oynuyor gözleri gülüyor ona bakarken :KK61:

merhaba konunuzun tamamını okudum benim halamın torunu otistik. 1985 doğumlu şuanda 25 yaşında kuzenim yani annesi daha 4 aylıkken farketmiş oğlunda farklı birşeyler olduğunu farketmiş diyorum çünkü ozamanlar bende çocuktum. 4. ayda biberonunu tutarmış sebepsiz ağlamaları varmış hatırlıyorum üzerine kızgın yağ dökülmüşte acı çekiyormuş gibi ağlardı ten temasından kesinlikle nefret ederdi 2,5 yaşında kendi kendine okuma yazma öğrenmişti 3,5 yaşında 2 basamaklı toplama yapabiliyordu yabancılardan nefret ederdi tuvalet alışkanlığını tamamen kazanması ilkokul yıllarından sonraya denk geliyordu. Daha öncede bahsedilmiş otizimin çok farklı çeşitleri var bizimki oldukça ağır bir çeşidi ve hayattaki en büyük şansımız çok çok erken tehşis edilmesi. Ozamanlar şimdiki gibi eğitim merkezleri falan yoktu hatta otizim konusunda türkçeye çevrilmiş bir kaynak bile yoktu. Kuzenim ingiltere ve amerikadan kitaplar getirtirdi. ailede kimse bilmezdi neredeyse sadece benim annem babam dolayısıyla birde ben bilirdim. Eskiden yazları tatile giderdik beraber biz ablasıyla bir havuz bir deniz oynarken o asla bizimle ilgilenmez havuza girmeyi reddeder hatta çoraplarını asla çıkarmazdı. Normal bir ilkokula gitti ve sonrasında evde eğitim aldı. Şimdi dediğim gibi 25 yaşında solo konser verebilecek kadar piyano-gitar çalmasını biliyor senaryo yazıyor kısa metrajlı filmler çekiyor kendi kendine ingilizce öğrendi ilk defa 14 yaşındaydı evden tek başına çıkabildiğinde ailecek sevinçten günlerce ağlamıştık. Arada geriye ket vurma dönemleri yaşadık çok fazla ama şimdi en azından çok yakından tanımayanlar ve tüm güne yakın zaman geçirmeyenler onun özel bir insan olduğunu kesinlikle anlamaz. Hala konuşurken yerinde durmaz ama artık arada sarılıyoruz dünyanın en merhametli insanırdır ailedeki tüm olayların kronolojisini çok iyi bilir unuttuğumuz herşeyi ona sorarız. Başlığı görünce sizlere bu özel insandan bahsetmeden edemedim.

Sevgili melodi ben çok yakından yaşamış bir insan olarak senin bebeğinin otistik olduğuna çok inanamadım ama ben bu konuda sadece özel bir kuzene sahip olan bir aile yakınıyım tabiki çok fazla bilemem öyleyse bile çok hafif bir çeşidi olduğunu düşünüyorum. Çok güzel gelişmeler olmuş eminim dahada güzel gelişmeler olacaktır. Bu konuda türkiyenin en iyi doktorlarından birinin Prof. Dr.Yankı Yazgan olduğunu biliyorum kendisi marmara üniversitesinin profu halen ordamı bilmiyorum ama eğer imkan bulabilirsen oğlunu kendisine göstermeni tavsiye ederim.Umarım en kısa zamanda dahada güzel haberlerini alırız.Sevgiler
mrb ilginize çok teşekkür ederim kuzeniniz çok şeyler başarmış ne mutlu size evet varsa bile hafif dir diyorlar merkezdekilerde tabi ağbisinin babamızın ve minik kardeşininde yardımlarıyla daha çok ilgileniyoruz benim oğlum sarılmayı mıncıklanmayı çok seviyor kardeşini taklit ediyor havuza bayıldı bu sene nerdeyse hiç çıkmadı marmara üniversitesi evet hemen bakıcam tekrar teşekkürler ilginize

çok güzel bir otistik çocuğu anlatmışsın bende bu işin içinde olduğum halde yetişkin bi otistikle hiç karşılaşmadım tanıdığım en büyüğü 16 yaşında aslında hepsinin davranışları farklı birbirine hiç benzemiyor mesala dovn sendromu hepsi aynılar görünüş ve nerdeyse davranışları bile benziyor onların birbirlerine ama otizim çok farklı çok ağar olanlar var herşeye okadar haykırılar ki tat koku temas gürültü onlar için okadar endişe verici ki otizimli çocukların konuşmadığı yazamadığı halde sayıları harfleri hatta illerin plakalarını araba markalarını beyaz eşya markası hepsini bilirler hatta bu konu ile tartışmaya bile girerler sizinle çok ilginç bizim kurumumuzda liseye giden otizimli çocuğumuz var dersleri de başarılı ama okuldan gelen tek şikayet hiperaktifliği başına buyruk davranması sorun yaratıyormuş....

teşekkür ederim yarında var grup ve bu konuyu konuşucam olmazsa dediğiniz gibi tek seansa çevirsinler çünkü ayda 8 saat tek 4 saat te grup karşılanıyormuş bugün bizim istediğimiz eğitimciyi verdiler çok şeker bi bayan oğlumda onu çok seviyor saçlarıyla oynuyor gözleri gülüyor ona bakarken :KK61:

çok sevindim canım oğlun ne şeker şeymiş öyle öğretmenin saçlarınımı okşuyor yerim onu ben:KK69:hiç korkma canım görüceksin oğlun yaşıtlarına erişecek inşallah senle konuşmuştuk msn den benim oğlumu da anlatmıştım sana şimdi ingilizce sayı saymayı öğrendi kreşin çok faydasını gördüm ben artık tam gün gidiyor

X