Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
inşallah.Bizim öğretmenimiz de hafif geçireceğini ileride aspergere(yüksek düzeyde )dönüşebileceğini söyledi . ne tür materyaller aldınız oynaması için? göz temasını arttırmak için ber oğlumu ayaklarıma alıp uçak yapıyorum ve şarkı söylüyorum kendimce yöntemler uyduruyorum.bir anaokulu ile görüştüm,orası özel eğitimle eşzamanlı olarak anaokulu önerdi.siz ne yapıyorsunuz?

materyal olarak bul taklar var tahta üzerine şekillerin yerlerini bulup yerleştiriyorsun onlardan aldım artık ezberledi hemen hepsini yerleştiriyor 3 parmak seti aldım hem renkleri hem şekillri öğreniyor içinde nasıl kullanılacağı için kitapçığı var ses cd leri aldım hayvan sesleri insan trafik müzik sesleri yine tahta üzerinde hem sayı hem renk öğrenebileceği geçirmeli halkalar aldım zıplaması için zıplama topu aldım küçük oyuncak laptop aldım harfleri sayılar hatta mesela anne baba gibi kelimeleri söylüyor göz teması için öğretmeni gibi yaptım köpük baloncuklara bakıyor bende aldım baloncuk yapıyorum bi tanesini yakalayıp gözümün hizasına tutuyorum bakışmış oluyoruz bizim göz temasımız böyle başladı yemek yedirdiğimde tabağı gösteriyorum bitti diyorum hep tiii diyordu 2 gündür bitti diyor tabağa bakıp oyun grubuna eğitimden önce verdim rapor hazırlanırken bişey söylemedim ama oranın psikoloğu anlamış sonra anlattım alın filan demediler daha öncede otizmli öğrencileri varmış ama çok sık hastalandığı için ben almak zorunda kaldım haftada 3 yarım gün gidiyordu oyun grubuydu daha sonra başka yerlere müracaat ettim doğruyu söyledim bu seferde onlar almadılar yaza daha iyi olduğu için gelişmesinin tekrar düşünüyorum hatta biyer buldum çok iyi kurucusu çocuk psikoloğu eişde çocuk dr çok güzel biyer orayı düşünüyorum

maşallah canım:nazar::nazar:daha iyi olacak inşallah hatta senin oğlan daha çabuk konuşmaya başlamış bak benim ki 3 yaşından sonra başladı 5 e kadar sayıyormuş bide:KK55:eeg de bişey çıkacağını sanmıyorum bak görüceksin...havalarda ısınmaya başladı artık bol bol gezicez gezdikçe açılıcaklar çok iyi olucak hepsi..bizden de haberler vereyim şimdi oğlum konuşmayı iyice söktü sorulara yerinde yanıt veriyor babası işten geldiğinde oğlum bugün ne yaptın diyor takır takır sayıyo pazaya gittik bime gittik migyosa gittik işte o gün neler yaptıysa anlatıyo tek tek..bugün babanesine bırakmıştım işim vardı kayınvalidem ağlamış bi şarkı çıkmış duygulanmış ağlamış oğlum peçete getirip silmiş babanesinin gözyaşlarını:KK43:almaya gittiğimde içeri girer girmez babane ağladı şarkıya ağladı dedi bana artık herşeyi anlıyo ve ifade edebiliyo ama biraz hızlı konuşuyo heycan yapıyo kelimeleri yutuyo konuşurken özel eğitimde artık nerdeyse bişey yapmıyorlar diyebilirim öğretmeni önüne ne versem hangi metaryal koysam bi çırpıda yapıyo diyo yada söylüyo bende yanlarında oturuyorum çoğu zaman hep beraber oynuyoruz bi nevi banada terapi oluyo oğlumada çok faydası var tabi ablalarını çok seviyo orda çok mutlu ve hergün daha çok geliştiriyo kendini:KK69:sizinde bu günleriniz çok yakında erken kalkan erken yol alır derler ya hani erkenden fark edebilmek çok önemli gerçekten çok uzun oldu umarım yorulmadınız okurken.
yoo zevkle okudum güzel haberleri :)maşallah bugün bide çok komik bişey yaptı benimki giyinirken filan bakıyo bana ne kadar dikkatli neyin nereye giyileceğinide biliyor ama buna şaşırdım iç çamaşırımın üstünü bulmuş getirmiş elinde bende ses çıkarmadım yerine takmaya çalışıyor çok şaşırdım hemde çok güldüm :KK9:

yoo zevkle okudum güzel haberleri :)maşallah bugün bide çok komik bişey yaptı benimki giyinirken filan bakıyo bana ne kadar dikkatli neyin nereye giyileceğinide biliyor ama buna şaşırdım iç çamaşırımın üstünü bulmuş getirmiş elinde bende ses çıkarmadım yerine takmaya çalışıyor çok şaşırdım hemde çok güldüm :KK9:

üstte yazmıışsın bittiye tiii diyo benim oğlumda öyle söyledi bi kaç gün sonra bitti demeye başladı..ehehe çocuk neyin nereye takıldığını iyi öğrenmiş:KK60:benimki de onlarla çok ilgili ama ben kızınca anne ayip ayip diyo yerine götürüyo :KK66:

Son düzenleme:
merhabalar yiğit artık tam gün kreşe gıdıyor hafta içi hergün 08:00-17:00 arası davranıslarda gelişim varda hala konusmuyo tembel ogluş göz teması cok ıyı artık ısmıne bakıyo hatta reklam olsa bıle ismine tepkı verıyo suyu kendısı ıcıyor sallanmadan uyuyor kreste ögrenmiş canı ıstedıgınde sütü alıp mama dıyor ögretmenıne ben davranıs bozukluguyla ılgılı bişey demedım soruyorum arada nasıl dıye arkadaslarınla cok güzel oynuyor dıyo araba falan sürüyomus arkadaslarına verıyomus arkadaslarının yaptıgı seylerı yapıyomuş gel dıyorum gelıyo dıyo baybay yap dıyorum yapıyo dıyo ama benım ıcım hala rahat degıl bılıyosunuz ben daha nörologa gıtmedım galıba hazıranda gıdecegım Allahım bütün bebelere bülbül gibi şakısın nolurr :KK43:

merhabalar yiğit artık tam gün kreşe gıdıyor hafta içi hergün 08:00-17:00 arası davranıslarda gelişim varda hala konusmuyo tembel ogluş göz teması cok ıyı artık ısmıne bakıyo hatta reklam olsa bıle ismine tepkı verıyo suyu kendısı ıcıyor sallanmadan uyuyor kreste ögrenmiş canı ıstedıgınde sütü alıp mama dıyor ögretmenıne ben davranıs bozukluguyla ılgılı bişey demedım soruyorum arada nasıl dıye arkadaslarınla cok güzel oynuyor dıyo araba falan sürüyomus arkadaslarına verıyomus arkadaslarının yaptıgı seylerı yapıyomuş gel dıyorum gelıyo dıyo baybay yap dıyorum yapıyo dıyo ama benım ıcım hala rahat degıl bılıyosunuz ben daha nörologa gıtmedım galıba hazıranda gıdecegım Allahım bütün bebelere bülbül gibi şakısın nolurr :KK43:

oh maşallah ne güzel böyle haberler almak bizimde bizimde bu perşembe nörolog randevumuz inş hayırlı haberler alıcaz hepberaber sevinicez :KK66:

özel eğitime başladıktan ne kadar sonra adını duyunca bakmaya başlar biz haftada 2 saatten 3 aydır alıyoruz daha çok yolumuz var herhalde.acaba ben mi aceleciyim.hepimizin önce çocuklarına sonra da bize bunu aşmaları için allahtan kuvvet vermesini diliyorum

özel eğitime başladıktan ne kadar sonra adını duyunca bakmaya başlar biz haftada 2 saatten 3 aydır alıyoruz daha çok yolumuz var herhalde.acaba ben mi aceleciyim.hepimizin önce çocuklarına sonra da bize bunu aşmaları için allahtan kuvvet vermesini diliyorum[her çocuk farklıdır benimki 7 aydır gidiyor eğitime hala bile canı isterse bakıyor istemezse bakmıyor birazda fazla inatçı ama komutları alıyor artık al ver gel aç kapat otur gibi acele etmeyin diycem ama bende öyleyim herşey biran önce oldun istiyorum ama zor gerçektende amin allah hepimize güç kuvvet versin nerde varsa çocuklar içinde kolay değil demek istediğini anlatamamak buda sinir yapıyor

özel eğitime başladıktan ne kadar sonra adını duyunca bakmaya başlar biz haftada 2 saatten 3 aydır alıyoruz daha çok yolumuz var herhalde.acaba ben mi aceleciyim.hepimizin önce çocuklarına sonra da bize bunu aşmaları için allahtan kuvvet vermesini diliyorum

her çocuk farklıdır benimki 7 aydır gidiyor eğitime hala bile canı isterse bakıyor istemezse bakmıyor birazda fazla inatçı ama komutları alıyor artık al ver gel aç kapat otur gibi acele etmeyin diycem ama bende öyleyim herşey biran önce oldun istiyorum ama zor gerçektende amin allah hepimize güç kuvvet versin nerde varsa çocuklar içinde kolay değil demek istediğini anlatamamak buda sinir yapıyor

merhaba kızlar öncelkle hepinize geçmiş olsun...rabbim acil şifa versin çok zor gerçekten...
benim kızım otizm değil ama cerebral Palsy hastası...
beyninde felç var yürüyemiyo, yeni emeklemeye başladı, konuşmuyo, algısı da yok hiç...
22 aylık oldu adını söyleyince dönüp bakmıyor...
sizler evde algılarını artırmak için ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz paylaşır mısınız...
bu arada konyada olan var mı aranızda...

otizm gercekten yaygınlastımı yoksa doktorlar davranıs bozuklugu olan her cocuga otizm teşhisi mi koyuyor anlamış degilim ben hemşireyım acil serviste otizm cocuklar gelıyor arada ınsanın gözune bıle bakmıyolar kendı kabuklarına cekilmiş cok acı :KK43: beyın cerrahımızla konustum ben onunda oglunda otizm belırtılerı varmıs ama proflaar hemen otizm dememiş hatta belırtılerın hepsı varmıs göz teması yokmus 3 yasında hala konusamıyormustu ıcıne kapanık cocuklarla oynamayan algılama güçlügü ceken bır cocukmustu belırtıler bıle hemen otizmlidir aklına getırıyo ınsanın ama öyle cıkmamıs beyın cerrahı oldugu için profuna götürmüş ıncelemısler gözlemlemişlerkı bu 6 aylık seanslarda olmus özel egıtım dıl kom falan derken 1 yıl içerisinde cocuk da baya düzelme olmus ama hala takıntılı yelegını kreste unutmus evdekı bardakları kırmıs babasının saatını kırmıs böyle aklıma takılan belkı orda kendı profu degılde baska bı doktora göturseydı hatta kendınınde doktor oldugunu bılmeyen doktora bu kadar ılgılenılırmıydı bence otizm denılıp gönderılırdı doktorlar en kötüsünü söyler hep işimizi kış tutalım yaz cıkarsa bahtımıza ama otizm tanısı opkadar kolay konulacak bı tanı degıl bence günümüzde her cocukta otizm en az 1 -2 belırtısını tasıyor ben bunu hormonlu sebzeler meyveler temız olmayan hava ve cogu anne calısmak zorunda ekonomık sartlardan ve en önemlısı calısan anne sendromu bence bu böyle kızlar o yüzden yoruma acık bi haldeyiz :44:

tatlım gerçekten ya bu tür hastalıklar çoğaldı ya da hep vardı bizim başımıza gelince farketmeye başladık... bilmiyorum...:KK50:rabbim herkese şifa versin ben çok üzülüyorum kızıma... ilk gittiğimizde prof gelmeden dr baktı kızıma dediki bu hiç bizaman yürümeyecek büyümeyecek, anormal bi bebek olacak gerek yok ama isterseniz profda baksın dedi...:KK14: 2 saat 2 yıl gibi geçti 2 saat sonra prof geldi ben ayakta zor duruyorum tabi o baktıMR sonuçlarına , kızıma... dedi ki daha çok küçük belli olmaz herşeye hazırlayın kendinizi ama umut vadeden bi bebek..çok uzun bir süre bekliyo sizi ama bence sonunda başaracak hayatını kurtaracak...
diyeceğim bazı dr lar insanı morga gönderir...:KK9:

merhaba kızlar öncelkle hepinize geçmiş olsun...rabbim acil şifa versin çok zor gerçekten...
beyninde felç var yürüyemiyo, yeni emeklemeye başladı, konuşmuyo, algısı da yok hiç...
sizler evde algılarını artırmak için ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz paylaşır mısınız...
bu arada konyada olan var mı aranızda... ben üfleyince baloncuklar çıkaran oyuncaktan aldım.baloncukların peşinden koşturup duruyor.yürüyemese de en azından gözleriyle takip eder.arkasına geçip köpük yapıp ismini söyleyin.ben şu an öyle yapıyorum benimki de ismini söyleyince bakmıyor ama bu ilgisini çekti

bu arada konyada olan var mı aranızda...

tşklr sizede geçmiş olsun öncelikle merak ettim bir merkeze götürmüyormusunuz

ben üfleyince baloncuklar çıkaran oyuncaktan aldım.baloncukların peşinden koşturup duruyor.yürüyemese de en azından gözleriyle takip eder.arkasına geçip köpük yapıp ismini söyleyin.ben şu an öyle yapıyorum benimki de ismini söyleyince bakmıyor ama bu ilgisini çekti

teşekkür ederim canım...denedim ama benim kızımın gözlerinde sorun olduğu için baloncukları göremedi...:KK50:hiç dönüp bakmadı bile...

tşklr sizede geçmiş olsun öncelikle merak ettim bir merkeze götürmüyormusunuz
evet tatlım götürüyorum... hafta 2 gün fizik 1 gün özel eğitim görüyor...

tatlım gerçekten ya bu tür hastalıklar çoğaldı ya da hep vardı bizim başımıza gelince farketmeye başladık... bilmiyorum...:KK50:rabbim herkese şifa versin ben çok üzülüyorum kızıma... ilk gittiğimizde prof gelmeden dr baktı kızıma dediki bu hiç bizaman yürümeyecek büyümeyecek, anormal bi bebek olacak gerek yok ama isterseniz profda baksın dedi...:KK14: 2 saat 2 yıl gibi geçti 2 saat sonra prof geldi ben ayakta zor duruyorum tabi o baktıMR sonuçlarına , kızıma... dedi ki daha çok küçük belli olmaz herşeye hazırlayın kendinizi ama umut vadeden bi bebek..çok uzun bir süre bekliyo sizi ama bence sonunda başaracak hayatını kurtaracak...
diyeceğim bazı dr lar insanı morga gönderir...:KK9:
evet canım bazı doktorlar öyle işte bilmedıklerı gıbı fikir yürütüyorlar ama cok örnek var doktorları sasırtan ölecek gözle bakılan hastaların yasadıgı gıbı bu en basit örnek belkı ama Allahım büyüklügünü her yerde gösterıyor benim 3 yıl bebegım olmadı sorun coktu ben de pko prolaktın yuksek eşimde ılerı hareket 0 varikosel testeron düşüklügü doktorum bana asılama tutmaz tüp bebekte zor bence dırek mıkroya gecın dedı ama 2 ay sonra normal yoldan gebe kaldım o yüzden doktorlara pek aldırıs etmem içinde olmama ragmen pek aldırıs etmem Allah ısterse mucizeler oluyor bu gercek hiç umutsuzluga kapılma canım inan bence senin bebişinde gec olsada hayata tutnacak inşaallah :KK69:

materyal olarak bul taklar var tahta üzerine şekillerin yerlerini bulup yerleştiriyorsun onlardan aldım artık ezberledi hemen hepsini yerleştiriyor 3 parmak seti aldım hem renkleri hem şekillri öğreniyor içinde nasıl kullanılacağı için kitapçığı var ses cd leri aldım hayvan sesleri insan trafik müzik sesleri yine tahta üzerinde hem sayı hem renk öğrenebileceği geçirmeli halkalar aldım zıplaması için zıplama topu aldım küçük oyuncak laptop aldım harfleri sayılar hatta mesela anne baba gibi kelimeleri söylüyor göz teması için öğretmeni gibi yaptım köpük baloncuklara bakıyor bende aldım baloncuk yapıyorum bi tanesini yakalayıp gözümün hizasına tutuyorum bakışmış oluyoruz bizim göz temasımız böyle başladı yemek yedirdiğimde tabağı gösteriyorum bitti diyorum hep tiii diyordu 2 gündür bitti diyor tabağa bakıp oyun grubuna eğitimden önce verdim rapor hazırlanırken bişey söylemedim ama oranın psikoloğu anlamış sonra anlattım alın filan demediler daha öncede otizmli öğrencileri varmış ama çok sık hastalandığı için ben almak zorunda kaldım haftada 3 yarım gün gidiyordu oyun grubuydu daha sonra başka yerlere müracaat ettim doğruyu söyledim bu seferde onlar almadılar yaza daha iyi olduğu için gelişmesinin tekrar düşünüyorum hatta biyer buldum çok iyi kurucusu çocuk psikoloğu eişde çocuk dr çok güzel biyer orayı düşünüyorum
canım ben yiğidin ögretmenıne hiç bahsetmedım davranıs bozuklugundan arada soruyorum algılaması nasıl dıye kadın biraz sasırıyo :) farkında degıl yanı bu benı sevındırıyo aslında galiba yiğit bey birazda bana naz yapıyomus benı tınlamayarak :KK1:
oh maşallah ne güzel böyle haberler almak bizimde bizimde bu perşembe nörolog randevumuz inş hayırlı haberler alıcaz hepberaber sevinicez :KK66:
inş. canım hep hayırlı haber alırız bu zorlu yolda Allahım sabır kuvvet ve bol bol sevgı versın

benım oglum basta haftada 2 gün 8 ten 5 e kadar gıdıyordu ama yeterlı olmadı bı degısıklık göremedım şimdi hafta içi hergun hergun gıdıyo tam yavas yavas degişim var cok acele etme canım gec olsun güç olmasın inşaallah

X