Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

melodi1970

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2009
792
26
mrb acil yardım lütfen canım çok sıkılıyor oğlum aylık baba dede ve anlamsız birkeç kelime sölüyor bunun dışında konuşmuyor ismine tepki vermediği için bugün gata ya götürdüm dr psikoloğa yolladı psikologta otizm bulguları olduğunu söledi ne yapacağımı şaşırdım sadece ismine tepki vermiyor kafası çalışıyor çok hareketli çok güleryüzlü tos diyoruz kafamıza tos yapıyor çak deyince elimize çakıyor al deyince alıyor ama seslendiğimizde bakmıyor çocuk kanalını seyrediyor reklemler başlayınca nerde olursa olsun duyup koşarak geliyor bana birileri yardım etsin ne yapacağımı şaşırdım lütfen

Allah yardımcın olsun canım inşallah yoktur öyle bişey.
psikoloğa götür bir an önce mutlaka.
net bir bilgi verecektir sana.
sonucu yaz ona göre konuşalım olur mu?

tatlım göz temasınız varsa hiç korkma eğer bişiler paylaşabiliorsanız bunu hissedebiliorsan konuşmamsı önemli değil.. mesela karşına al göz göze bakarak oyun oynayın al ver komutlarını yaptırabiliorsan.. dediğin şeyleri yaptırıyorsan elindekini çöpe at mesela atıyorsa çorabını getir dediğinde yapıorsa sorunu yoktur.. bazen çocuklar inatlaşabiliorlar adına bakmaması ondan olabilir.. kaç aylık olduğunuda bilemiyorum oğlunun.. oyun gruplarına yazdırmanda ayrıca fayda var haftada 3 falan sosyalleşir orda adınıda öğrenir adı söylediğinde bakmayıda.. umarım kötü bişi yoktur..

oğlunuz kaç yaşında şu anda tv den uzuk tutun hiç seyretmesin sürekli park bahçe alışveriş merkezi gezdirin kreşe verin yaşıtları ile beraber olsun evde oyunlar oynayın hiç yanlız bırakmayın odada olsun siz mutfaktaysanız sürekli seslenin yanınıza gelmesi için umarım önemli birşey yoktur canım

Son düzenleme:
oğlunuz kaç yaşında şu anda tv den uzuk tutun hiç seyretmesin sürekli park bahçe alışveriş merkezi gezdirin kreşe verin yaşıtları ile beraber olsun evde oyunlar oynayın hiç yanlız bırakmayın odada olsun siz mutfaktaysanız sürekli seslenin yanınıza gelmesi için umarım önemli birşey yoktur canım

oğlum 22 aylık bugün psikoloğa gittik o dedi 8.de salı günü işitme testi yapılacak duyuyor reklamlar başlayınca koşarak geliyor tv ye bakmaya ama neden istediler anlamadıö gezgiriyoruz hergün dışarda abisi çok ilgi,leniyor 14 yaşında oda bende hergün parka çıkarıyorum sadece ismine tepki vermiyor mesela odalarındaki tv yi kapatmak için sandalyesini koyup üstüne çıkıyor kapatıyor camdan bakmak içinde aynı yöntemi kullanıyor küveti dolduruyorum yüz oğlum deyinde ayaklarını çırpıyor yazında tatilde havuzda aynı hareketleri yapıyordu üstünü giydireceğim zaman hemen gelip kolunu uzatıyor elimde çorap veya ayakkabısı varsa ayağını uzatıyor baba mama dede gibi kelimeler sölüyor mesela kızdığımızda hemen gözümüzün içine bakıp gülüyor şirinlik yapıyor bazende ağlamaklı oluyor böyle ,işte o kadar canım sıkıldıki yazıp hemen çıktım biraz araştırma yaptım okudum filan psikolog birde okumamız için bi kitap önerdi yağmur çocuklar diye onuda alıcam ben hiç sanmıyorum böle bişey olacağını ama ne gerekiyorsa yapıcam çak öğrendi çak deyince elimize vuruyor tos yapınca gelip başımıza tosluyor

tatlım göz temasınız varsa hiç korkma eğer bişiler paylaşabiliorsanız bunu hissedebiliorsan konuşmamsı önemli değil.. mesela karşına al göz göze bakarak oyun oynayın al ver komutlarını yaptırabiliorsan.. dediğin şeyleri yaptırıyorsan elindekini çöpe at mesela atıyorsa çorabını getir dediğinde yapıorsa sorunu yoktur.. bazen çocuklar inatlaşabiliorlar adına bakmaması ondan olabilir.. kaç aylık olduğunuda bilemiyorum oğlunun.. oyun gruplarına yazdırmanda ayrıca fayda var haftada 3 falan sosyalleşir orda adınıda öğrenir adı söylediğinde bakmayıda.. umarım kötü bişi yoktur..

oğlum 22 aylık çok hareketli yemek yerken bile yerinde durmayan bi çocuk abiside öleydi hareketliydi yani bilemiyorum 8.de belli olacak heralde

Kuzenimin oğluna otizm teşhisi konulmuştu.3 yaşından önce ortaya çıkan nörolojik bir durum.Çocuk zaten sürekli denetim altında.Bizim yakışıklı oğlumuzun istemsiz hareketleri vardı.Dakikalarca,abartmıyorum bıraksanız ,ilgisini başka yöne çekmeseniz saatlerce aynı hareketi yapabilirdi.Şimdi 8 yaşında her şey kontrol altında.Çok da zeki bir çocuk.Satranç tutkunu.
Korkulacak hiçbir şey yok.Bilinçli bir annesiniz,üstesinden geleceksinizdir.Üzülmeyin.olumunekankayizsmile

oğlum 22 aylık çok hareketli yemek yerken bile yerinde durmayan bi çocuk abiside öleydi hareketliydi yani bilemiyorum 8.de belli olacak heralde

mrb işitme testi yapıldı bir sorun yok tekrar psikolog ve çocuk dr görüştük hiperaktif dendi böyle olması iyiymiş içine kapanmaması gerekiyormuş etrafla çok ilgili kreşe verelim dedik dr onayladı yarın kreşe başlıyor hiç konuşmuyor değil özellikle o zamandan beri daha çok ilgilendiğimizdenmi nedir bugün 3 kere baba dedi küçük bir oyuncak leptop aldım anne baba gibi kelimeleri söylüyor oda biz bastıkça gülüyor göz temasımız daha sıklaştı gel mama diyorum hemen geliyor öle bişey olduğunu sanmıyorum dr ailede geç konuşma varmı diye sordu evet amcasının oğluda çok geç konuştu ve bu yüzden okula bir sene geç başladı ama şimdi üniversiteyi bitirdi bakalım kreş nasıl olacak yarın ilk günümüz benimde orada olmam gerekiyormuş ilk birkaç gün hmm ayrıca kardeşi 4 aylık birkaç gündür o yatarken başına dikiliyor eliyle başını seviyor öpüyor yanına yatıyor

çok geçmiş olsun benim oğlumdada aynı sorunlar var şu anda 23 aylık geçen hafta doktora götürdüğümüzde direk otizm tanısını koydu ve bir sürü ilaç yazdı ama anneler ne olursa olsun çocuklarındaki sorunu anlarlar ben eminimki ne senin çocuğunda ne benimkinde nede 2 yaş öncesi her çocukta otizm yok zaten doktorların yazdığı 2 yaş civarı davranış özelliklerinde otizmdeki davranışlardan yok mu var. kocaman insan olduğumuz halde bazı davranışlardan bizdede var. bir düşünürsek örneğin takıntıdan bağsediliyo çoğumuzun yokmu takıntısı evden çıkarken sağ ayakla çıkan, oturduğu yerde saçıyla oynayan elelerini sürekli yıkamayı adet edinen ve bunun gibi şeyler
neyse ama yanlış anlaşılmasın hiç sorun yok demek istemiyorum mesela benim oğlumun sorununun uyaran eksikliği olduğunu düşünüyorum bir ara onuda okursanız otizmle çok benzer özellikleri var ama tamamen ileşebilecek bir hastalık tedavi edilmezse otizme dönüşebiliyomuş. oğlunuzla ilgili gelişmelerden haberdar ederseniz bizleride bilgilendirmiş olursunuz

arkadaşlar bu özel durum gerçekten uzun bir süreç gerektiriyor.eğer böyle bir tanı kesinlike konmuşsa mutlaka özel eğitim almak zorunda..been bu işin içinde olduğum için çok karşılaşıyoruz bu çocuklarla..otizm kendi içindede çok ayrılır birden fazla türü var.o yüzden kesinlikle bir tanı konmalı ve en kısa sürede de yardım alınmaya başlanmalıdır...unutmayın özel çocukların eğitimle ve aile desteğiyle çok iyi yerlere gelebildikleri tartışılmaz...siz de çok fazla endişelenmeyin çocuğuda tedirgin etmeyin.umarım böyle birşey yoktur...çünkü anlattığınız kadarıyla sizin farkınızda..ben bile oğlumla ilgili endişeler yaşamıştım.ama şimdi maşallah 3.5 yaşında ve herşey yolunda çok şükür...ufak tefek takıntılar ya da gelişim problemleri olabiliyor bazı çocuklarda bunları ayırt edebilmek için baştada dediğim gibi mutlaka bir tanı almanız lazım bir fakülte hastanesi ya da çocuk pskiyatristinden..sağlıkla ve sevgiyle kalın...hiçbirşey yavrularımızdan değerli değil o yüzden canınızı sıkmayın..

merhaba benim oğlum 3 aylık... ben de endişeden öleceğim. henüz çok mu küşük diyeceğim ama 3 ay özelliklerine baktım seslenilince bakar yazıyor bizimki hiç bakmıyor. göz teması da çok kurmuyor. hiç kurmuyor diyemeyeceğim bazen konuşuyorum agular ediyor bana bakıyor ama her zaman değil.. çok hareketli hep gezmek istiyor. çok da mız mız. hele ayağa kaldırınca ayakta tutunca hiç bakmıyor yüzümüze.. çevresini inceliyor... nesneleri takip ediyor.. çok canım sıkkın yardımcı olur musunuz?

merhaba benim oğlum 3 aylık... ben de endişeden öleceğim. henüz çok mu küşük diyeceğim ama 3 ay özelliklerine baktım seslenilince bakar yazıyor bizimki hiç bakmıyor. göz teması da çok kurmuyor. hiç kurmuyor diyemeyeceğim bazen konuşuyorum agular ediyor bana bakıyor ama her zaman değil.. çok hareketli hep gezmek istiyor. çok da mız mız. hele ayağa kaldırınca ayakta tutunca hiç bakmıyor yüzümüze.. çevresini inceliyor... nesneleri takip ediyor.. çok canım sıkkın yardımcı olur musunuz?

Daha bebeğiniz 3 aylık,ne olmasını bekliyordunuzki?endişelenmeyin.

ama 3 ay özelliklerine baktım seslenince bakar yazıyr hadi onu da geçtim benim bildiğim bebeklerin en çok ilgisini çeken yer insan yüzüdür diye biliyorum... ama bizimki pek ilgilenmiyor yüzümüze çok bakmıyor. hiç bakmıyor değil ama çok bakmıyor. hele ayaktayken hiç bakmıyor

bebeğiniz çok küçük boşuna endişe ediyorsunuz doğuştan otistik olan bir bebek etrafına hiçilgi duymaz etrafındaki nesneleri takip etmez kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmaz bu hepsi için geçerli değil ama birçoğu için böyle söyleyebilirim göz teması 3 aylıkken çok kısa sürelidir hem siz eşinizle veya biri ile konuşurken hep gözlerinine mi bakarsınız o daha bebek etrafı keşfediyor merak ediyor boşuna canınızı sıkmayın anneliğin tadını çıkarın şarkı söyleyin ona masallar anlatın biraz daha bebek ağzı ile konuşun hoşuna gidecektir eminima.s.

mrb günaydın herkeze oğlum şuan 25 haftalık oldu biz rapor aldık ama kaç aydır ram dan randevumuzun gelmesini bekliyoruz pazartesi nihayet günümüz sonra eğitime başlıycaz ama hala inanamıyorum 15 gün babasıda evdeyken tatile götürdük çok büyük değişim ar daha önceleri bekle dediğimizde beklemez koşardı dışarı çıkınca tatilde çok şaşırdım hatta hemen kameraya çektim babası havuzdan çıkardı tam gidiyordu babası beni bekle dedi ve inanamadım bekledi babasına elini uzattı beraber yürüdüler şimdi evdede öyle yapıyor kapıyı açıyorum bekle diyorum ben çıkmadan gitmiyor seslendiğimizde bazen bakıyor bazen bakmıyor göz temasımız var şarkı söylediğimde beni dinliyor özellikle bildiği şarkıları beraber oynadığımız oyunlar var kardeşi 7 aylık oldu yürütece biniyor oda itiyor yürütüyor bazen dudaklarını değdiriyor öpüyor güya abisi elini veriyor ısır deyince ısırıyor tabağa bakıp mama diyor elimde tabak görünce acıkmışsa koşarak geliyor otur diyorum oturuyor yemek için bu yaz ilk defa kolluklarla yüzdü çok hoşuna gitti kollukları takmak için aldığımda hemen kolunu uzattı takayım diye takar takmaz koşmadıda bizi bekledi beklerkende elini uzatıyor ayağı kayıyordu düşmemek için evdede öyle yapıyor banyo veya balkon ıslaksa ya girmiyor yada minik minik korkarak tutunarak yürüyor her şeyin farkında baba diyor su dediğimde uzatmıyorum su diyorum içecekse geliyor bu nasıl otizm anlamadım ben birde kreşe vermiştim ordan memnun kalmadım aldım geçen gün başka bir kreş baktım oğlumuda aldım yanıma önce bişey demedim konuştuk çalışmıyosanız şu şu bakım uygundur filan dedi kurucu ve müdürü olan bayan herşey konuştuktan sonra bizim özel bir durumumuz var dedim hemen suratı değişti yarın psikoloğumuzla bi görüşün o ne derse öyle yaparız dedi tabi anladım birde telefonla görüşecekmişim bende dedim psikoloğunuz çocuğu görse daha iyi olur dedim ve dün oğlumu alıp gittim birgün önce kapıda karşılayıp neredeyse kırmızı halı serecek olan bayan içerde olduğu halde çıkmadı kapıyı psikolog açtı ve alamıycaklarını benim çocuğuma uygun bakıcı oda ve imkanları olmadığını söyledi bende zaten özel eğitim alacağını ama psikoloğumuzun kreş önerdiğini kendisinin nasıl bir psikolog olduğunu sordum ve çıktım sonrasını tahmin edebilirsiniz benim psikolojimi en yakın parka gidip senağlama ben napıcam şimdi nerden kreş bulucam

mrb günaydın herkeze oğlum şuan 25 haftalık oldu biz rapor aldık ama kaç aydır ram dan randevumuzun gelmesini bekliyoruz pazartesi nihayet günümüz sonra eğitime başlıycaz ama hala inanamıyorum 15 gün babasıda evdeyken tatile götürdük çok büyük değişim ar daha önceleri bekle dediğimizde beklemez koşardı dışarı çıkınca tatilde çok şaşırdım hatta hemen kameraya çektim babası havuzdan çıkardı tam gidiyordu babası beni bekle dedi ve inanamadım bekledi babasına elini uzattı beraber yürüdüler şimdi evdede öyle yapıyor kapıyı açıyorum bekle diyorum ben çıkmadan gitmiyor seslendiğimizde bazen bakıyor bazen bakmıyor göz temasımız var şarkı söylediğimde beni dinliyor özellikle bildiği şarkıları beraber oynadığımız oyunlar var kardeşi 7 aylık oldu yürütece biniyor oda itiyor yürütüyor bazen dudaklarını değdiriyor öpüyor güya abisi elini veriyor ısır deyince ısırıyor tabağa bakıp mama diyor elimde tabak görünce acıkmışsa koşarak geliyor otur diyorum oturuyor yemek için bu yaz ilk defa kolluklarla yüzdü çok hoşuna gitti kollukları takmak için aldığımda hemen kolunu uzattı takayım diye takar takmaz koşmadıda bizi bekledi beklerkende elini uzatıyor ayağı kayıyordu düşmemek için evdede öyle yapıyor banyo veya balkon ıslaksa ya girmiyor yada minik minik korkarak tutunarak yürüyor her şeyin farkında baba diyor su dediğimde uzatmıyorum su diyorum içecekse geliyor bu nasıl otizm anlamadım ben birde kreşe vermiştim ordan memnun kalmadım aldım geçen gün başka bir kreş baktım oğlumuda aldım yanıma önce bişey demedim konuştuk çalışmıyosanız şu şu bakım uygundur filan dedi kurucu ve müdürü olan bayan herşey konuştuktan sonra bizim özel bir durumumuz var dedim hemen suratı değişti yarın psikoloğumuzla bi görüşün o ne derse öyle yaparız dedi tabi anladım birde telefonla görüşecekmişim bende dedim psikoloğunuz çocuğu görse daha iyi olur dedim ve dün oğlumu alıp gittim birgün önce kapıda karşılayıp neredeyse kırmızı halı serecek olan bayan içerde olduğu halde çıkmadı kapıyı psikolog açtı ve alamıycaklarını benim çocuğuma uygun bakıcı oda ve imkanları olmadığını söyledi bende zaten özel eğitim alacağını ama psikoloğumuzun kreş önerdiğini kendisinin nasıl bir psikolog olduğunu sordum ve çıktım sonrasını tahmin edebilirsiniz benim psikolojimi en yakın parka gidip ben napıcam şimdi nerden kreş bulucam

canım öncelikle geçmiş olsun.yazılarını okudum ama gözümden kaçırdıysam kusura bakma.başka bir doktora daha götürdünüz mü yoksa tek bir doktorda mı kaldınız?çünkü anlattığınıza göre sizde otizm belirtisi göremedim.benim arkadaşımın çocuğu var o da otistik.aam onun belirtileri ağır.sadce adını çağırdığında bakmayan çocuğa heemn otistik mi denirmiş anlayamadım.

mrb günaydın herkeze oğlum şuan 25 haftalık oldu biz rapor aldık ama kaç aydır ram dan randevumuzun gelmesini bekliyoruz pazartesi nihayet günümüz sonra eğitime başlıycaz ama hala inanamıyorum 15 gün babasıda evdeyken tatile götürdük çok büyük değişim ar daha önceleri bekle dediğimizde beklemez koşardı dışarı çıkınca tatilde çok şaşırdım hatta hemen kameraya çektim babası havuzdan çıkardı tam gidiyordu babası beni bekle dedi ve inanamadım bekledi babasına elini uzattı beraber yürüdüler şimdi evdede öyle yapıyor kapıyı açıyorum bekle diyorum ben çıkmadan gitmiyor seslendiğimizde bazen bakıyor bazen bakmıyor göz temasımız var şarkı söylediğimde beni dinliyor özellikle bildiği şarkıları beraber oynadığımız oyunlar var kardeşi 7 aylık oldu yürütece biniyor oda itiyor yürütüyor bazen dudaklarını değdiriyor öpüyor güya abisi elini veriyor ısır deyince ısırıyor tabağa bakıp mama diyor elimde tabak görünce acıkmışsa koşarak geliyor otur diyorum oturuyor yemek için bu yaz ilk defa kolluklarla yüzdü çok hoşuna gitti kollukları takmak için aldığımda hemen kolunu uzattı takayım diye takar takmaz koşmadıda bizi bekledi beklerkende elini uzatıyor ayağı kayıyordu düşmemek için evdede öyle yapıyor banyo veya balkon ıslaksa ya girmiyor yada minik minik korkarak tutunarak yürüyor her şeyin farkında baba diyor su dediğimde uzatmıyorum su diyorum içecekse geliyor bu nasıl otizm anlamadım ben birde kreşe vermiştim ordan memnun kalmadım aldım geçen gün başka bir kreş baktım oğlumuda aldım yanıma önce bişey demedim konuştuk çalışmıyosanız şu şu bakım uygundur filan dedi kurucu ve müdürü olan bayan herşey konuştuktan sonra bizim özel bir durumumuz var dedim hemen suratı değişti yarın psikoloğumuzla bi görüşün o ne derse öyle yaparız dedi tabi anladım birde telefonla görüşecekmişim bende dedim psikoloğunuz çocuğu görse daha iyi olur dedim ve dün oğlumu alıp gittim birgün önce kapıda karşılayıp neredeyse kırmızı halı serecek olan bayan içerde olduğu halde çıkmadı kapıyı psikolog açtı ve alamıycaklarını benim çocuğuma uygun bakıcı oda ve imkanları olmadığını söyledi bende zaten özel eğitim alacağını ama psikoloğumuzun kreş önerdiğini kendisinin nasıl bir psikolog olduğunu sordum ve çıktım sonrasını tahmin edebilirsiniz benim psikolojimi en yakın parka gidip ben napıcam şimdi nerden kreş bulucam

Halt etmişler...
Ben oğlum için kreş bakmaya gittiğimde kreşlerden birinde %80 otistik bir çocuk vardı bakıcısı ayrıydı. Yani ağır olan vakalarda öyle konuşmaları gerek. Benim oğlumda DEHA
var, davranış sorunları da mevcut buna rağmen kreşler almak için bırakın engel çıkarmayı onlar ikna etti beni. Bahsettiğiniz kadarı ile oğlunuzda büyük bir ihtimal otizm olamaz. Otistik bugularının olması otistik olduğunu göstermez. Bulgular olunca da dr lar erken tanı ve eğitim iyi geldiği için hemen müdahale etme gereği duyuyorlar. Bize psikiyatristimiz şunu söylemişti çocuğunuzu bize getirmediğinizi farz edin ve kreşe söylemeyin ama ben yine de söyledim. Hem hangi çocuk otistik değil bilemeyiz ki çocuğunda bulgular olduğu halde çocuğunu dr a götürmeyen çok ebeveyn var. Ben görüyorum davranış sorunları var dr a götürdünüz mü büyüyünce düzelir çocuk o gibi laflar.
Görüştüğüm kreşlerin hepsi böyle çocukların kreş ortamında düzeldiğini söyledi. Çocuğunuzda ki düzelmeler gayet umut verici ama yaşı itibari ile oyun gruplarını düşünün derim. Tam zamanlı yarı zamanlı kreş için erken bence.

X