Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
şu an 4 yaş 3 aylık oldu. cümle kuruyor ama yabancılarla iletişimi zayıf. akran ileitşimide cok zayıf. konuşması iyi sayılır. dil terapisine gidiyoruz. iletişim ağırlıklı dersler alıyoruz. kreş de var tabi ama çocukta bi akran ileitşimi henüz olmadı. kısa sureli oyunlar oynuyormuş.

merhaba..merak ettim iletişim ağırlıklı dersler derken nasıl bir yöntem uygulanıyor?zaten çocuklarımız akranlarıyla oynasa iletişime geçse herşey yoluna girecekte olmuyor işte..göz temasımız halen zayıf gözümüzü boyadık akşam renkli kalemlerle ama yok bakmıyor umurunda bile değil

merhaba..merak ettim iletişim ağırlıklı dersler derken nasıl bir yöntem uygulanıyor?zaten çocuklarımız akranlarıyla oynasa iletişime geçse herşey yoluna girecekte olmuyor işte..göz temasımız halen zayıf gözümüzü boyadık akşam renkli kalemlerle ama yok bakmıyor umurunda bile değil

evet zaten akran ilişkisi herşeyin kökü. bu aralar okadar kötüyümki anlatamam. içim daralıyor. uyuyamıyorum neden neden diyorum böyle olduk. gördüğüm her çocuğa imrenerek bakıyorum benimki niye böyle değil diye.. çok yıprandım burda benim gibiler anlar halimden. benm hayatta en önemli şeyim çocuklarım. allah beni burdan deniyor bilmiyorum needen... vardır bi sebebi diyorum ama rahatlayamıyorum :KK43: :KK43::KK43:

cnm iletişim ağırlıklı derken sürekli sohbet etmeye çalışıyolar, yerde oyun oynamaya calışıyolar kısaca her fırsatta onu konuşturmaya daha doğrusu sohbet etmeye calışıyolar. konuşma var ama tek taraflı. sadece onun istedikleri olması için konuşuyo benim veye bi başkasının istekleri doğrultusunda bi konuşma yok. takmıyoki kimseyi. yeterki onun dedikleri olsun. mesele nasılsın diyosun iyiyim diyo ama sen nasılsın demiyo, teşekkür etmiyor vs. anlatabildimmi? yada adın ne diye soruyolar oralı olmuyo. aslında cok iyi biliyo. iletişim yok yani

mrb yaşam :)))

merhaba kızlar size bişey sormak istiyorum bir arkadaş için çocuklarınız daha yaşını doldurmadan seslendiğinde bakma yada göz kontagı varmıydı yada nesneleri takipuzattığınızda alma yada bir anda da mı geriledi bunları yaparken yanıtınız önemli şimiden sağolun...

merhaba kızlar size bişey sormak istiyorum bir arkadaş için çocuklarınız daha yaşını doldurmadan seslendiğinde bakma yada göz kontagı varmıydı yada nesneleri takipuzattığınızda alma yada bir anda da mı geriledi bunları yaparken yanıtınız önemli şimiden sağolun...
adına hiç cvp vermedi, göz teması azdı 1.5 yasından sonra belirgin bir gerileme oldu

Eşimin ablasının oğlu 8 yaşında ve otistik.Yegenimin yakışıklılıpı bir tarafa,huyu da çok güzel.Göz teması kurmaya başladı 1 senedir ama çok kısa.Geçen hafta oturmaya gittiğimde ona puzzle götürdüm.Biraz yanında oturup beraber yapmak için uğraştım ama istemedi,huysuzlanınca da bunaldı diye bıraktım.Aradan 1 saat geçti,bütün oyuncaklarını duvaraya atmaya başladı,sinirlendi.Görümcem hemen yanına konuştu,puzzle ı istemiyor sanırım dedi.Ben de yardımcı olmak için puzzle ı kaldırmaya gittim.Bir baktım hepsini yapmış bir parçası eksik.Eksik parça kutunun içine düşmüş,ben de farketmeyip kutuyu çöpe atmışım.Çöp karıştırdık beyfendi sinirlenmesin diye :) Bulduk da parçayı neyseki...Tekrar verdik puzzle ı,parçayı yerine koydu ve anında bozup tekrar yapmaya başladı:) Aşkımm benim puzzle seviyormuş...Kutu kutu aldım,haftasonu giderken götürücem.Aklına puzzle almak gelmeyen varsa mutlaka alın,bayılıyorlar..!(tabi ki siz benden daha iyi biliyorsunuzdur :))

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

merhaba uzun zamandır giremiyorum şifremi unutmuştum bu sitedekilerin çoğu anne ama ben bir ablayım kardeşim 4yaşına giremek üzere atipik otizm teşhisi kondu 8aydır eğitim alıyo ama bazı konularda sıkıntım var1.konuşmaması konuşması geriledi 30-40 kelimeden 10 kelimeye düştük iyi bi yerde eğitim alıyo hocası hastalığının hızlı bir tırmanma sürecine girdğini 1aydır verim aldıklarını söyledi gerçekten 1aydır ses tekrarları falan çoğaldı ama bilmiyorum eskiden saydığı sayıları şimdi saymaması eskiden üçgen falan derdi şimdi dememesi kelimelernini kaybetmesi canımı sıkıyo neler yapabilirim konuşması için bide masal falan okuyorum ama dinlemiyomuş gibi bazen kalkıp gidiyo peşinden okuyorum wc eğitimi alıyo şu an konuşamadan alışan varmı aranızda 2.günümüz daha 4kere kaçırdı 7kere lazımlığa yaptı yaparken bazen dlinin ucuyla çiş diyo ama çişi geldiğinde demiyo aslında demese de mesela acıkınca elimizden tutupp dolaba götürüyo yine tutup lazımlığa götürse yeter inşallah alışır konuşsa wcye alışsa dicem ilerlemeler var ama ilerlemez diye çok korkuyorum bi de çok sinirli öfke nöbetleri ani ani bağırmaları var o zaman napıcamı bilemiyorum ilgilensemmi kızsammı kendi halinemi bıraksam hem siniri hem de uykusuzluğu için ilaç kullanıyo melisa çayı falan da içiyo rahatlasın diye bu aralar uykusu iyide siniri yine var ellerine bakma yada oyuncakları garip tutma takıntısı var baş ve serçe parmağıyla tutuyo sinirlnince el çırpıyo anlamsız bi de oyuncakları ısırma huyu var ama insanları ısırmaz mesela arabayı sürmek yerine ısıryo ama ben biraz ilgileniyorum o zaman 2dkda olsa normal oynuyo çarpıştıryo sonra yine ağzına onun dışında bay bay yapıyo bitti alkış falan da yapıyo ama dil eğitimine göndermiyoruz daha hazır değilmiş önce tam olarak taklit yeteneğinin gelişmesi lazzımmış seneye anasınıfına gitcek inşallah iyi gelir sizinkiler eğitime başladıktan ne kadar sonra konuşmaya başladı bi de bu konularda tavsiyeleriniz neler tavsiyelerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

her şey normaldi 2-2.5 yaşından sonra gerilemeye başladı :KK43:

Zihinselgelisim.com diye bi site var oraya bi bak bu ofke nobetlerinde nasil davranilcagi falan daha aklina ne takiliyosa var bi psikolog anlatiyo egitim bolumleri var ucretsiz uye olunuyo bi bak istersen ben sahsim adina begendim allah yardimcimiz olsun zor ve uzun bir surec

Zihinselgelisim.com diye bi site var oraya bi bak bu ofke nobetlerinde nasil davranilcagi falan daha aklina ne takiliyosa var bi psikolog anlatiyo egitim bolumleri var ucretsiz uye olunuyo bi bak istersen ben sahsim adina begendim allah yardimcimiz olsun zor ve uzun bir surec

evet güzel bi site

çok teşekkür ederim gerçekten güzel bi site Allah razı olsun :)

Onemli degil canim hepimiz ayni yola baskoymusuz birbirimize yardimci olacagiz :) gulsan nerelerdesin tatil bittimi oglun nasil

Onemli degil canim hepimiz ayni yola baskoymusuz birbirimize yardimci olacagiz :) gulsan nerelerdesin tatil bittimi oglun nasil
tatil bitti canım evdeydim iki haftadır, şuan kayseri yolundayız bayramda memleketteyiz inşallah. Oglum iyi çok güzel gelişmeler var artık normal konuşuyo, dizanteri oldu geçenlerde, bagırsak florası bozuldu onu düzeltmeye çalışıyorum algısı azalmasın diye, ses tekrarları cortladı bu ara yine görmezden geliyorum unutur inşallah. Agustos sonu işe başlıycam artık cok bunaldım evde. Sen naaptın iyisiniz inşallah

bizde iyi olmaya calisiyoruz bir iki hafta egitinde skldi ama bu hafta iyiydi dersten cikmak istemedi farkli yer korkumuz bitti sukur surekli disari ciktigimiz icin sanirim ama su kabizliktan kurtulamadik yeme iside idare eder tuvalet egitimi de diger ikizi bi kere yapti sevindim sonra red etti anlamadim niye cok skmiyorumda dkgerine hic gecmedim bu hafta temizlik bitsin biraz daha ustune duscem bakalim topa ayakla vurmaya calisiyoruz pek bi sevdi nasil geliscek nasil olcak diyorum ama umutluyum birde farkettim ki kaksini yapinca daha huzurlu daha dikkatli ama napsam soyle hergun yada iki gunde bi yspsa offf benim oglumda bi konussa allahim daha iyi olcak eminim hayirlisi

tatil bitti canım evdeydim iki haftadır, şuan kayseri yolundayız bayramda memleketteyiz inşallah. Oglum iyi çok güzel gelişmeler var artık normal konuşuyo, dizanteri oldu geçenlerde, bagırsak florası bozuldu onu düzeltmeye çalışıyorum algısı azalmasın diye, ses tekrarları cortladı bu ara yine görmezden geliyorum unutur inşallah. Agustos sonu işe başlıycam artık cok bunaldım evde. Sen naaptın iyisiniz inşallah

merhaba anlamsız ses tekrarları bizde de çok var size birşey sormak istiyorum çocuğunuza renkleri sayıları nesneleri şekilleri meyveleri hayvanları vs. nasıl öğrettiniz cevabınız önemli şimdiden teşekkürler :)

merhaba anlamsız ses tekrarları bizde de çok var size birşey sormak istiyorum çocuğunuza renkleri sayıları nesneleri şekilleri meyveleri hayvanları vs. nasıl öğrettiniz cevabınız önemli şimdiden teşekkürler :)
hepsini 1,5 yaşında kendi kendine öğrenmeye başlamıştı, sayıları alfabeyi oyuncak laptoptan öğrendiğini düşünüyoruz,şekilleri basit şekilli oyuncaklardan bul tak şeklinde öğrettim, hani şu şekilli delikleri olan oyuncaklarla, sonra deftere çizerek sormaya başladım. renkleri hergün bir renk üzerinde durarak öğrettim. evde ne kadar kırmızı eşya oyuncak varsa döktüm ortaya diğer renkte oyuncaklarla karıştırdım. oyuncak sepetine doldurmaya başladım, kırmızı araba kırmızı top, kırmızı kaşık vsss, o şekilde öğrettim 1-2 ayda öğrendi hepsini. eşyaları nt mağazasından aldığım küçük kitaplar var onlardan göstererek öğretmeye çalıştım, hayvanları milyonculardaki plastik hayvanlarla öğrendi. ses tekrarı yapmaya başlayınca sevdiği bir şarkıyı söylemeye başlayın kucağınıza falan alın , sus yapma falan demeyin kesinlikle, unutturun, ben gıdıklıyordun ses tekrarı ve kendi etrafında dönme hareketi yapınca unutuyordu hemen, zamanla hepsi azalıyo, tamamen bitmiyor ama:KK43:
bizde iyi olmaya calisiyoruz bir iki hafta egitinde skldi ama bu hafta iyiydi dersten cikmak istemedi farkli yer korkumuz bitti sukur surekli disari ciktigimiz icin sanirim ama su kabizliktan kurtulamadik yeme iside idare eder tuvalet egitimi de diger ikizi bi kere yapti sevindim sonra red etti anlamadim niye cok skmiyorumda dkgerine hic gecmedim bu hafta temizlik bitsin biraz daha ustune duscem bakalim topa ayakla vurmaya calisiyoruz pek bi sevdi nasil geliscek nasil olcak diyorum ama umutluyum birde farkettim ki kaksini yapinca daha huzurlu daha dikkatli ama napsam soyle hergun yada iki gunde bi yspsa offf benim oglumda bi konussa allahim daha iyi olcak eminim hayirlisi
kabızlık için tam buğday ekmeği tavsiye ederim canım, tuvalete zamanla alışır , çok kafana takma bence yoksa çok yıpranırsın, ben 3 ay bekledim çişini söylemesi için. konuşmasını istiyorsan ağlamasına göz yumacaksın başka çaresi yok , koruyucu olursan konuşmasını bekleme, çok üstüne düşme acıkmadan yemek su verme ihtiyaçlarını belirtmesi için fırsat ver ona, masaya ulaşamayacağı bir yere çikolata koy bırak ağlasın çikolata diyene kadar verme, oğlum çuço demişti sanırım en sonunda bir hafta ağlattım ama deydi. bazı anneler bana kızıyor böyle acımasızlık yaptığım için ama onun iyiliği için yaptım.
eğitimde hoca değişikliği iyidir, bizimki 3. hocasına başladı artık değişikliklere kolay uyum sağlıyor, inşallah sizde alışırsınız hemen, kendine iyi bak canım bu aralar pek bakamıyorum sayfaya iyi haberlerinizi bekliyorum...

hepsini 1,5 yaşında kendi kendine öğrenmeye başlamıştı, sayıları alfabeyi oyuncak laptoptan öğrendiğini düşünüyoruz,şekilleri basit şekilli oyuncaklardan bul tak şeklinde öğrettim, hani şu şekilli delikleri olan oyuncaklarla, sonra deftere çizerek sormaya başladım. renkleri hergün bir renk üzerinde durarak öğrettim. evde ne kadar kırmızı eşya oyuncak varsa döktüm ortaya diğer renkte oyuncaklarla karıştırdım. oyuncak sepetine doldurmaya başladım, kırmızı araba kırmızı top, kırmızı kaşık vsss, o şekilde öğrettim 1-2 ayda öğrendi hepsini. eşyaları nt mağazasından aldığım küçük kitaplar var onlardan göstererek öğretmeye çalıştım, hayvanları milyonculardaki plastik hayvanlarla öğrendi. ses tekrarı yapmaya başlayınca sevdiği bir şarkıyı söylemeye başlayın kucağınıza falan alın , sus yapma falan demeyin kesinlikle, unutturun, ben gıdıklıyordun ses tekrarı ve kendi etrafında dönme hareketi yapınca unutuyordu hemen, zamanla hepsi azalıyo, tamamen bitmiyor ama:KK43:

cevap için teşekkür ederim bizimkinde çok dikkat eksikliği var mesela iki rengi masaya koyup birini istedim rastgele alır ama elimde tutunca doğrusunu alır yani eğilip dikkatini masaya veremiyo risperdal kullanıyo 0.25 mg ses tekrarlarının yanında ısırma huyu da var her oyuncağı ağzına sokmaktan oyun oynayamıyo herşey ama herşeyi ağzına sokuyo oyun oynamayı bilmiyo öfke nöbetleri çok kötü oluyo bi tatil lazımmış aslında ama bizim durumlar pek iyi değil çok bunaldım dayanamıyırum artık :KK43:

merhaba benimde atipik otizmli 32 aylık oğlum var renkelri öğretemiyorum ama öğretmeni erken dedi.sayıların hepsini tanıyor 10 akadar.bul taklar çok faydalı oldu.hayvanlarıda ordan öğrendi.çok bunalıyorum ve gelecekten çok korkuyorum.

X