Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi 2.Ay aşısı ateş yaparmı !!!!

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

AnneyimBen

evli mutlu çocuklu :)
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2007
5.176
1.221
39
kızlar bebegımın 2.ay asısı var sızce ates yaparmı 2. ay asısı cok agır dedıler cokta ates yapıyo dedıler dogrumu

bence bu ateş durumu bebekten bebeğe değişir..mesela benim oğlumun sadece son karma aşısında ateş olmuştu diğerlerinde hiç ateş olmadı...sen yinede sabah kahvaltıdan sonra (aşıdan önce) 1 ölçek calpol ver istersen canım...

evet aşıya gitmeden önce bebeğin kilosuna göre calpol verirsen hem kolundaki acı hafifler hem ateşlenmez ama sen yinede aşıan sonra takip et canım geçmiş olsun:))

genelde aşılar ateş yapıyor.yaptırmadan yarım saat önce şurubunu verirsen ateş olsa bile hafif atlatır.geçmiş olsun

genelde asilardan sonra bebeklerde bir ates soz konusu olabiliyor bende cocuklarimin asilarindan biliyorum tabii ilk deneyimden sonra bu soz konusu bile olmadi ben ilac alimindan cok baska bir tedbir onermek istiyorum yaninizda her asiya gidslerde bir islak bez bulundurulmasi ve asilanmadan sonrada bu bezi ustune kompres yapilmasinin hayli yararini gordum buda benden ufak bir not yeni annelere

karma aşılar ateş yapabilir. bu çocuktan çocuğa değişir.en iyisi bir doktora git zaten özel aşılarıda var menejit aşısıyla birlikte karma aşıyı tek dozda vuruyorlar bacaktan.böylece hem iki kez aşı olmaktan kurtuluyorlar hem de birlikte vurulanlar ateş ve ağrı yapmıyorlar.

difteri boğmaca tetanoz aşısının içindeki boğmaca aşısı ateş yapar. bunun daha az ateş yapanları var,ailenizde havale geçirenler varsa ondan almanızı öneririm. yaklaşık 50 ytl verip ondan alıp yaptırabilirsin. yalnız 3. ve 4. aylarda da aynı aşıdan yapılıyor haberiniz olsun. bu aşınızda şiddetli ateş olursa diğerleri yapılmayabilir,doktorunuza danışın derim.

DBT aşısının yapılmasına engel olmayan durumlar

Hafif hastalık
* Hafif ateş (koltuk altı 38°C'nin altında)
* Üst solunum yolu enfeksiyonu
* Akut orta kulak iltihabı
* Hafif ishal
Antibiyotik tedavisi
Hasta ile temas veya nekahat dönemi
Süt emzirme
Prematüre doğum
Aşı içinde olmayan maddelere karşı alerji
Birden fazla aşı yapılması gerekliliği

DBT aşısı kimlere yapılmaz ya da ertelenir?

Orta ve ağır dereceli hastalıklar iyileşene dek aşılama ertelenir.
DBT aşısı yapıldıktan sonra ağır alerjik reaksiyon geliştiren çocuklara DBT aşısının sonraki dozları yapılamaz.
Aşağıdaki durumlarda boğmaca aşısının sonraki dozları yapılamaz, aşılamaya difteri-tetanoz (DT) aşısı ile devam edilir:
* DBT aşısı yapıldıktan sonraki 7 gün içinde beyin veya sinir sistemi hastalığı oluşması.
* Aşı sonrası ilk 48 saat içinde başka nedene bağlanamayan 40,5°C üzerinde ateş veya şok benzeri durum.
* 3 saatten daha uzun süren aralıksız, yatıştırılamayan ağlama.
* Aşılamadan sonraki 3 gün içinde ateşli veya ateşsiz havale nöbeti geçirme.

DBT aşısının riskleri nelerdir?
Difteri, boğmaca veya tetanoz hastalığı geçirmek, DBT aşısının yan etkilerinden çok daha fazla risklidir.
Bununla birlikte, her ilaç gibi aşı da nadiren ağır alerjik reaksiyon gibi ciddi problemlere yol açabilir.
DBT aşısının ağır hastalık veya ölüme yol açma riski oldukça düşüktür.

Hafif yan etkiler
Ateş
Enjeksiyon yerinde kızarıklık, şişlik, ağrı
Bu yan etkiler aşının ilk dozlarına oranla 4. Ve 5. dozundan sonra daha sık görülür.
Tüm bacak veya kolda 1-7 gün süren şişlik olabilir.
Huzursuzluk
İştahsızlık, halsizlik
Kusma

Orta dereceli yan etkiler (nadir görülür):
Havale nöbeti
3 saatten uzun süren aralıksız ağlama
40,5°C üzerinde ateş

Ağır yan etkiler (çok nadir görülür):
Alerjik reaksiyonlar (1 milyon dozda bir)

kızlar yenı ası cıkmıs 5lı karma ası dıye bebege 2. ayda vuruyomus dısarıdan alınıyomus ve bebege ates yapmıyomus arkadasım hemsıre o soyledı bende yarın doktoruma gıdıcem sorucam

canım daha ayrıntılı yazarmısın kızlar yarın ogluma ası vuracaklar ya cok kotuyum cok uzuluyorum

ben bi aşı önerebilirim infanrix adında 5li karma aşı ben 3 defa bu aşıdan yaptırdım kızıma.46 milyon fiyatı cok memnun kaldım hiç aşı olmamış gibi oldu kızım eger cok korkuyorsan benim gibi bunu tavsiye ederim çünkü karmaları bazı cocuklar kaldıramıyomuş

ben bi aşı önerebilirim infanrix adında 5li karma aşı ben 3 defa bu aşıdan yaptırdım kızıma.46 milyon fiyatı cok memnun kaldım hiç aşı olmamış gibi oldu kızım eger cok korkuyorsan benim gibi bunu tavsiye ederim çünkü karmaları bazı cocuklar kaldıramıyomuş

canım ya parası hıc onemlı degıl oglum ateslenmesınde ozeldemı yaptırdın bu asıyı nerden aldın

canım ya parası hıc onemlı degıl oglum ateslenmesınde ozeldemı yaptırdın bu asıyı nerden aldın

saglık ocagına en yakın eczaneye sipariş ver ama bugünden versen iyi olur onlar getirtiyorlar sonra sanırım yarın olcak aşı yarın gidip alırsın ordan saglık ocagına gecip aşıyı yaptırırsın aşıyı buz kalıbı içinde verdikleri için en yakın eczaneden alman iyi olur soguk kalması gerekiyor bu verdiğim aşı ismini denersen cok memnun kalırsın

evet helede ilk aylarin asisi Ates yapar korkma, bilemiycem orada varmi fakat atesi cikarsa Paracetamol bebek fitili ver 250mg lik ler olsun.. ve dikkat et asinin oldugu yeri tutmayin cok aci ceker ama bir gecede iyilesir panikleme..simdiden gecmis olsun

canım ben doktıra yazdırıp eczaneden aldım aasısını özel yanı ama saglık ocagında vurdurdum bugun masallah oğlumda hıc ates olmadı tavsıye edrım

merhaba.evet 2. ay aşısı ateş yapıyor.ama sen aşı olmadan bebeğine 1çay kaşığı calpol verirsen hem ateşi okadar çıkmaz hemde bebişin ağrısı olmaz.

X