Çocuk Hastalıkları bebeğim 10 aylık desteksiz oturamıyor

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

nihalemre

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2009
182
2
evet kızlar oğlum 10 aylık ve halen desteksiz oturamıyor.destekli oturmayıda reddediyor ve yatar pozisyona geçiyor.

desteksiz oturttuğumuzda da tam dik değil ve otursa bile 1 dakkayı bile bulmuyor ve devriliyor.zaten oturttuğumuzda da her an devrilcek gibi duruyor.emeklemiyor,ayaklarının üstüne bile yeni yeni basmaya başladı.yenice güç alıyor yani ayaklarından...

oğlumun ayrıca göz problemi var.3.5 aylıkken ankaraya doktora gösterdik.gözünde takipsizlik vardı.(şimdi takip ediyor ama bakışları net değil).doktor(lar)göz kaslarının zayıf olduğunu ve bu yüzden az gördüğünü söylediler.emar çektirmemiz gerektiğini ama daha çok küçük olduğundan da çekemediler ve bir yaşında çektirmemizi söylediler.(19 ağustosta yaşını dolduruyor ve eylül başı ankaraya gitcez.bayram sonrası çektircez.)bizde bir yaşını bekliyoruz.

acaba diyorum bundan mı kaynaklanıyor oturamaması.ankara'ya gidince bunuda göstercez.
şuan urfadayız ve burdaki doktorlar hiç bişey anlamıyorlar ve hemen başka yere sevkediyorlar ya da baştan sağma bakıyorlar.

ve bu durumu yaşayanlarınız varmı.neler yaptınız varsa...

bu konuda hiç bilgisi olan yokmu

çarşamba doktora götürcez.eğer bu durumu yaşayanlarınız varsa lütfen yazarmısınız.

canım benim oğlumda 7 ağustos doğumlu gözüyle alakalı olabileceğini sanmıyorum her çocuk farklııdır kimisi 6 aylıkken emekliyo kimisi hiç emeklemiyor benim oğlumda elinden tutarsak yürüyor desteksiz oturuyo uzun zamandır hergün yeni birşey oluyo 1 aya yakındır sürünmeye başladı 10 aylık bi çocuk da desteksiz oturabilir galiba bilemiyorum bi doktora görünmekte fayda var belki tembel bi bebek insan kendi çocuğu olunca o kadar çok inceliyor ki :KK43: ankarada hacettepe ün. mi gidiyorsunuz
geçmiş olsun inşallah tez zamanda düzelir

benim oğlumda 10,5 aylıktı desteksiz oturmaya başladığında o da hiç istemezdi destekli oturmayı falan sonra bi anda oturmaya başladı inşallah sizin bebeğinizde bir anda oturur emeklemiyo benim oğlum hala sürünüyo ayaktada çok dik durmayı beceremiyo hala biraz tembel bizimki
yaşadıklarınız gözlerindeki sorundanmıdır bilemiyorum gözlerindeki sorunun kaynağı başkaysa eğer ki inşallah değildir sebep oluyor olabilir iyi bi doktora götürüp kontrol ettirmeniz cevapları almanızı sağlayacaktır eminim

Geçmiş olsun canım hipotoni olabilir. Yani kas gevşekliği. Bir nöroloğa gösterebilirseniz eğer böyle birşeyi varsa teşhisini koyabilir. ınşallah birşey yoktur bebeğini sağlıkla büyütmeni dilerim.

sağolun.

içime biraz su serptiniz valla...dün iyice araştırdım tembel olabiliyorlarmış.inşalah öyledir.çok aktif bi bebektir aslında...kıpır kıpır hiç durmaz.bizimki heralde bi anda yapacak :)

yarında doktora gitcez.

nakredusa_____inşallah bizimkide oturmaya başlar. :)

mehtap3_____hipotoniyi duydum ama bi türlü araştıramamıştım sağol hatırlattığın için...hemen araştırayım

egem2009____evet hacettepeye götürdük.yine oraya gitcez. eğer gidene kadar düzelmezse oğlumun oturma şekli ordada göstercez.

Son düzenleme:
canım periventriküler lökomolozi başlığımda gördüm seni...
erken doğan bebeklere 45 günlükken çekiyolarmış MR
biz çektirdiğimizde 11 aylıktı yani bebeğin küçük değil bence bir an önce çektirin...
bişey çıkmaz belki sadece tembelliktendir inşallah ama yine de tedbir olur sizin için..

bebeğinde kasılmalar var mı peki... kendini sürekli arkaya doğru kasıyor mu.. elleri yumruk mu,
bizde bunların hepsi vardı...
inşallah sonuçlarınız temiz çıkar rabbim sizin de yardımcınız olsun inşallah...
geç yapması önemli değil senin de dediğin gibi yeter ki sorun olmasın geç te olsa yapabilsin...

canım bir de ankaraya nereye gideceksiniz çocuk nörolojiye mi..ben araştırmalarım sonucu hacettepede meral özmeni buldum... yeni fiziğe başladık ya o yüzden 1-2 ay sonra gideceğiz..

canım bir de ankaraya nereye gideceksiniz çocuk nörolojiye mi..ben araştırmalarım sonucu hacettepede meral özmeni buldum... yeni fiziğe başladık ya o yüzden 1-2 ay sonra gideceğiz..

hacettepeye...zaten gözündeki problem yüzünden gitmiştik 3.5 aylıkken.hem göz doktoruna hemde çocuk nörolojiye gittik.emar çekilmesi gerektiğini fakat çok küçük olduğundan dolayı çektiremedik.bir yaşında çektirmemiz gerektiğini söylediler.eylülde gitcez ankara'ya...zaten o zaman dolduruyor yaşını.

öyle kasılması falan yok.elleri açık ,güzel hareket ediyor ama oturttuğumuzda reddediyor ve atıyor kendini...yatıyor hemen...

yalnız şunu farkettim...sanırım oğlum yatmaktan çok dönmeyi istiyor.yere koyuyoruz seri halde dönüyor.belkide bu yüzden oturmak istemiyor.zaten dönmeyede geç başladı. :)
hani çocuklar yapması gerekenleri ancak kendi istediklerinde yaparlarmış ya...beyimizin keyfi nasıl isterse. :)

Son düzenleme:
ankarada dünya göz hastanesi açıldı ve orada sadece bebeklere bakan göz doktoru var eşim glokom hastası bizde öyle gitmiştik gecen sene ....sgk anlaşması vardı fakat fark ödeniyo muayene ücretide ödeniyo isterseniz birde oraya gösteriniz çok çok geçmiş olsun

ankarada dünya göz hastanesi açıldı ve orada sadece bebeklere bakan göz doktoru var eşim glokom hastası bizde öyle gitmiştik gecen sene ....sgk anlaşması vardı fakat fark ödeniyo muayene ücretide ödeniyo isterseniz birde oraya gösteriniz çok çok geçmiş olsun

teşekkür ederim.

eğer hacettepede çıkaçak sonuca göre gitmeyi düşünüyoruz orayada...

hatta olumlu yanıt dahi olsa götürmekte fayda var.

selam canım nasılsın... bi değişiklik var mı senin kuzu da biz aynıyız sadece dönmeyi öğrendi.. ama ona da şükür düzelecek inşallah ikisi de...

slm arkadaşlar benimde ikiz kızlarım var 9 bitti 10. aya girdik ama bizim kızlarda oturmak istemiyolar bende bunu kafama çok takıyorum hareketlerinde bi anormallik yok ama oturmayı reddediyolar ikiside aynı inş sadece tembeliğindendir başka bi sorunları yoktur

selam canım nasılsın... bi değişiklik var mı senin kuzu da biz aynıyız sadece dönmeyi öğrendi.. ama ona da şükür düzelecek inşallah ikisi de...

selam canım bayadır bakamıyorum.berbat durumdayım.

hiç bir gelişme yok.destekli oturuyor ama gerisi yok.

ankaraya geldik.nöroloji kontrolü ve emarı için...doktorumuz sanırım izindeymiş ve çarşamba göstercez.

onun yerine hacettepede bi doktora(nöroloji uzmanı değil) gösterdik.beyaz cevher diye bi hastalıktan şüphelendi.beyin ve emar spektroskopi istedi.yaptırmaya gittik.yaptıramadan geldik.

hep o adi teknisyen yüzünden.oğluma doktor genel anestezi demiş bu ilaçlı verdirtti.uyumasını bile beklemeden başka hasta aldı.oğlumun uyuması 10 dakka ,o hastanın çekimi bir buçuk saat ve işin en sinir bozucu tarafı verdikleri ilacın etkisi yarım saat...o hasta çıkmadan oğlum uyandı.(zaten alsalarda çekemezlermiş.kobay gibi kullanıyorlar)bizimkide iki ayrı çekim olduğundan bir buçuk iki saati bulurmuş.

işin en kötü tarafı ise oğlum şimdi ateş,şiddetli kusma ve ishale yakalandı.(zaten vardı ama hafifti.sanırım birde diş çıkarıyor).verdikleri ilaçta yaramıza tuz biber gibi geldi.bir buçuk haftadır düzelmedi.iyice kötüye gidiyor.hastane hastane dolaşmaktan bebeğim iyice fenalaştı.

ne yapcağımızı şaşırdık.ne ishaline ,ne ateşine, ne de kusmasına çare bulamadık.eğer bu düzelmezse emarıda çektiremeyiz.bir buçuk hafta ya ...bu zamanda düzelmedi hala

eğer bildiğiniz etkili yöntemler varsa lütfen söyleyin.

canım yaa çok geçmiş olsun... neden öyle yaptılar ki... bebekleri baktıkları günler ayrı oluyo o günlerde normal hasta almıyolar belli saaate kadar aslında..bebeklere de sıraya göre ilaç veriyolar...benim kızımı uyutmadı verdikleri ilaçlar sonra iğne vurdular yazık yavrum iki gün uyudu uyanamadı...

ilaç bildiğim kadarı ile ishal veya ateş yapmıyo canım... dr a gösterdin mi rota virüsü olmasın...
beyaz cevher dediğin bizim hastalaığımızın halk arasındaki adı... inşallah şüphedir o hastalık değildir canım....ihmal etmeyin tekrar götürün...
şu an nasıl kuzu daha iyidir inşallah...
biz desteksiz 5 dk kadar oturmaya başladık.. ama yine de devriliyoruz tam oturamıyoruz... istersen bizim yaptığımız egzersizleri anlatayım sen de yap bi zararı olmaz belki faydası olur...
tekrar geçmiş olsun canım rabbim bizim ve bütün kuzuların şiifasını versin inşallah...

sağolasın canım.

ateş yapmaz ama ishal yaparmış.oğlum zaten öncesinde hafif bi ateşi vardı.ilacın ardına coştu...iki hafta neler çektik.şükür şimdi iyi ama bizde dert bitmiyor.

şimdide karaciğer ve dalağı büyük deniliyor.onun için uğraşıyoruz şimdide...neyle uğraşcağımızı şaşırdık.geldik geleli hastaneden kurtulamadık.tamam bitti diyoruz bir yenisi çıkıyor.bu gidişle hastaneye çadır kurcaz.

bugün sabah gittik akşam 5 'e kadar uğraştık.hacettepede 3 tüp kan ,gazidede(hacettepede yapılamayn bi test yüzünden oraya yönlendirildik.bi test için) 3 (hemde dolu dolu)tüp kan alındı.6 tüp kan ya ...içim acıdı.

rabbim inşallah ne olduğunu göstercek bizede ,bizde ona göre ilerliycez.tedavi uyguluycaz.

valla söylersen sevinirim belki faydası olur.ayrıca sevindim gelişmesine...rabbim hepimizin yüzünü güldürsün.

sağolasın canım.

ateş yapmaz ama ishal yaparmış.oğlum zaten öncesinde hafif bi ateşi vardı.ilacın ardına coştu...iki hafta neler çektik.şükür şimdi iyi ama bizde dert bitmiyor.

şimdide karaciğer ve dalağı büyük deniliyor.onun için uğraşıyoruz şimdide...neyle uğraşcağımızı şaşırdık.geldik geleli hastaneden kurtulamadık.tamam bitti diyoruz bir yenisi çıkıyor.bu gidişle hastaneye çadır kurcaz.

bugün sabah gittik akşam 5 'e kadar uğraştık.hacettepede 3 tüp kan ,gazidede(hacettepede yapılamayn bi test yüzünden oraya yönlendirildik.bi test için) 3 (hemde dolu dolu)tüp kan alındı.6 tüp kan ya ...içim acıdı.

rabbim inşallah ne olduğunu göstercek bizede ,bizde ona göre ilerliycez.tedavi uyguluycaz.

valla söylersen sevinirim belki faydası olur.ayrıca sevindim gelişmesine...rabbim hepimizin yüzünü güldürsün.

Çok geçmiş olsun canım yaa...Minicik bebekler neler çekiyolar bu yaşta... Bunlar hep sınav canım herşey Allah'tan inşallah bizde bu sınavları alnımızın akıyla geçeceğiz... Dertte Allahtan derman da... İnşallah bizim bebeklerimize ve bütün hasta bebeklere de şifa verecek rabbim...

Canım hareketlere önce baş parmağından başlıyoruz on kez açıp kapatıyoruz... sonra diğer dört parmağını beraber açıp kapatıyoruz 10 kez.. bütün hareketleri 10 kez yapacaksın... daha sonra yavaş yavaş çoğaltacaksın...
eller bitince el bileğini oynatacaksın... aşağı yukarı şeklinde... yine 10 kez..
sonra dirseğini açıp kapatacaksın yine 10 kez...
sonra kolunu omzundan yukarı kaldırır kaldıracaksın bunu yaparken ağlıyolar başta 5 kez falan yap zorlama... sonra yine kolunu sırt üstü yüzer gibi açıp kapayacaksın... bunu da sinirlenecek olursa bırak.. zamanla alışıyo...

sonra ayaklarına geçiyoruz... ayak bileğini daire şeklinde çeviriyoruz.. 10 kez...
sonra dizlerini bisiklete biner gibi çyapıyoruz bunu zaten gaz çıkarmak için çok yapmışsındır... 10 kez bu şekilde yapınca 2 bacağını aynı anda karnına itiyosuz yine gaz çıkarma hareketi.. 10 kezde bunu yapınca bacaklar bitiyo...

sonra omuzlarından tutuyosun işaret ve orta parmağınla boynunu destekleyip oturtuosun sonra yatırıyosun yeniden aynı işlemi yapıyosun mekik çektirir gibi... bunu da başta 5-6 yaptır istersen...
sonra omuzlarındandestekleyerek oturtuyosun... sıkılana kadar oturun... bir de bebeğin ellerini bebeğin bacalarına koy otururken kendi desteklesin kendini.. benim kız o şekilde baya 5 dk oturmaya başladı.. tabi elini kaldırınca hooppp yuvarlanıyo ...

hepsi bu kadar canım.. inşallah faydası olur... eğer size de fizik tedavi derlerse ve bunlardan farklı hareket verirlerse bize de söyler misin canım.. biz özel okula yazıldık ama henüz rapor çıkmadığı için gidemiyoruz... bakalım böyle böyle düzelecekler inşallah...
bizr de balık yağı veriyorum ben... 10 aylıkken dr umuz özellikle tavsiye etmişti geç bile kalmışsınız diye... eğer kullanmıyosan dr una danışarak onu da kullanmaya başla.. ama kesinlikle seven seans olması lazımmış en iyi onun faydası oluyomuş kemiklere...

cevapları geç gördüğüm için herşeyi yazmaya çalıştım sen yine aklına takılan yeri sor canım.. hatta özel mesaj yazarsan daha çabuk dönebilirim...
tekrar geçmiş olsun canım... rbbim acil şifa versin inşallah...

teşekkürler canım.elbet düzelcekler buna inanıyorum :)

söylediğin hareketleri (eller haricinde) hepsini yapıyordum zaten.bilinçsizdi ama demekki faydalıymış :)

çok sağol canım...eğer yönlendirirlerse kesin özel mesajla yollarım.bizim hastalığın sonuçlanması en az bir iki ayı bulcak bakalım.hayırlısı diyoruz...

zaten bende pek bakamıyorum.bir iki dakka girip çıkıyorum.bizim bıdık o kadar izin veriyor :)

selam canım nasılsın...
naptınız yeni gelişme var mı...
canım urfa da çocuk nöroloji yok mu önce oraya gösterseniz...
biz de özel rehabilitasyona başlayacağız...artık nete fazla giremem ama sana bakmaya geleceğim sürekli... gelişmeleri sık sık yazarsan sevinirim canım...
rabbim yar ve yardımcımız olsun... çok uzun ve zor bir tedavi bizi bekliyor...İnşallah cevap verir de emeklerimiz boşa gitmez... çok üzülüyorum onu böyle gördükçe... inşallah sizinkinin tanısı da daha fazla vakit kaybetmeden konur ve rabbim acil şiflar verir inşallah canım...

iyi diyelim iyi olalım

oğlumda var gelişmeler.bu bizi çok sevindiriyor.hergün sanki yeni şeyler öğrenyormuş gibi... :)

birde hastane işimiz halledilse süper olcak.bi metabolizma kanı istediler.sonuç için bir ay dediler.neyseki eylül ortasında alcaz....az kaldı ...ondan sonrası nolcak bilmiyoruz ama ordanda sonuç alamazsak yine hastane maratonumuz başlıycak.(sonuçlansa asıl maraton başlıycak ya neyse)

ne olduğunu bilmeden durmak varya berbat bişey...elin kolun bağlı kalıyorsun.neyseki siz ne olduğunu biliyorsunuz ona göre tedaviye başlıycaksınız.rabbim kolaylıklar versin size...sizede acil şifalar.bence miniklerimiz varya bizden akıllılar ve çok güçlüler..bak gör senin bıdığında tedavisi iyi gitcek ve emeklerin(m)iz boşa gitmiycek.buna inanıyorum. :)

bende aynı giremiyorum sürekli.ama seni takip etcem bende...kendine iyi bak..hayırlı kandiller ve hayırlı bayramlar :) (belki giremem şimdiden diyim)

X