Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi bebeğim sinirli diyenler

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

pembekzm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2009
211
7
slm 11 aylık erkek bebeğim var ilk 6 7 ay o kadar sakin bir çocuktu ki apartmandakiler hiç sesimizi duymamışlardı ama şimdi görmelisiniz inat sinirli istediği olamyınca hayır deyince bağırarak ağlamaya başlıyor oturmak istemiyor beyefendi elimden tutup yürütün diyo altını değiştirirken problem üstünü değiştirirken problem o öyle tepinerek ağlayınca bende sinirleniyorum ilk önce güzelce anlatıyorum baktım gene tepiniyo iice çıldırıyorum ben birde çocuk gelişimi mezunuyum nasıl yaklaşacağımı bilemez oldum sabır denen bişe kalmadı bende nasıl davranacağımı şaşırdım insan kendi çocuğu olunca herşey başka oluyo

canım Allah yardımcın olsun zor hemde çok zor aynı tarif ettiğin gibi gıcık bişey bizim evdede var:) işin şakası bir yana benim kızımda aynı deli ediyor beni ama yapacak bişey yok.ben yemek yedirmek için bile bütün mutfağımı indirmek zorunda kalıyorum.inşallah düzelirler başka yapıcak bişey yok sanırım.

arkadaşlar nette gezinirken buldum sizinde işinize yarayabilir:)

ÜSTESıNDEN GELıNMESı GEREKEN ZORLUKLAR

Bir yaşındaki çocuğunuz artık sinir nöbetlerine yatkındır; kendini yere atabileceği histerik nöbetler, tekmelemeler, çığlık atmalar, hatta, belki dayanabileceği ana kadar nefesini tutmalar. Eğer bir nöbetin yolda olduğunu hissediyorsanız, onun ilgisini başka yöne çekmek için elinizden geleni yapın ya da onunla konunun dışında konuşun. Bir kere olaya mantık yoluyla yaklaşma, iyi bir netice vermeyecektir. Onun yerine, davranışı görmezden gelme en iyisidir. Bu tabii ki kendisine zarar veremeyeceği bir yerde nöbet geçirdiği durumlarda ya da herhangi masum bir izleyicinin olmadığı durumlarda geçerlidir. ızleyicileri uzaklaştırdığınızda bir sinir nöbetini sürdürme isteğini de engellemiş olursunuz. Ayrılma kaygısı ikinci yılda doruğa çıkar. Çocuğunuzu başkasının bakımına bırakarak yanından ayrılmayı denediğinizde, çocuğunuz kendini bölünmüş, dağılmış hissedecektir. Bu, bütün çocukların geçirdiği normal bir gelişimsel evredir. Arkanızda ağlayan bir çocuk bırakmak, acı verici olmasına rağmen, onun isteklerine boyun eğmeyin. Çocuğunuzun, onu bıraktığınızda, yeniden geri döneceğinizi öğrenmeye ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra stres verici durumlarla başa çıkmayı öğrenmesi, önemli bir gelişimsel görevdir.

Çocuğunuz yürümeye başladığı zaman keşfetmek isteyecektir ve bir iskemle ya da bebek arabasında sınırlandırılmaya direnç gösterebilir. Alışveriş gezintileri ve geziler de, çocuğunuz yürüyen merdivenle çıkmayı istediğinde, raflara tırmandığında, şişeleri açtığında ve etrafta dolanıp durduğunda, onu kontrol etmek büyük bir mücadele gerektirebilir. Bir hile size yardımcı olabilir: Çocuğunuza bir oyuncak çocuk arabası verip, siz kendi bebek arabanızı sürerken onun kendi arabasını sürmesine izin verin.

Çocuklar her tür mantıksız korkulara sahiptir. Yaşamının ikinci yılında, daha yaygın olanlardan biri, yabancı şüphesidir.Daha büyük bir bebek olarak çocuğunuz, yabancı kaygısı yaşamış olabilir.Ancak bu farklıdır. Şimdi, çocuğunuz mantıklı ya da en azından yarı mantıklı düşünebilmektedir. Ayrıca, daha kompleks korkular geliştirebilir. Şayet çocuk, bir kişiyi daha önce görmemiş, yakınlaşmamışsa, bu kişi bir komşu, bir meslektaş hatta büyük babası bile olsa, çocuğunuz, o kişiyi korkutucu görebilir. Takdimler sırasında çocuğunuzu tutmanız veya yeni gelen birini çok yakınlaşmaması konusunda uyarmanız yardımcı olabilir. Fakat zaman en büyük çaredir.

NASIL YARDIM EDıLıR ?

Başka türlü gözükse de çocuklar aslında sınırlardan memnundurlar. Evet, karşı koymayı sürdüreceklerdir, fakat sınırların varlığı çocuklara bir güvenlik hissi verir. Bu nedenle, eğer çocuğunuzun kanepenin üzerinde ayakta durmasını istemiyorsanız, bunu ciddi bir ses tonuyla söyleyin. Eğer bu işe yaramazsa, onu kanepeden kendiniz uzaklaştırın ve onu zaman tutarak cezalandırın. Sınırları belirtmek, bir yaşındakilerin sonuçlar hakkında öğrenmelerine de yardımcı olur.

Tutarlı olun. Eğer kurallar değişmez olursa, çocuğunuz koyduğunuz kuralları kabul etmeye daha kolay adapte olacaktır. Başka bir deyişle, eğer çocuğunuza, yemeğini televizyonun önünde yemesine bir gün izin verir, diğer gün yasaklarsanız inanılırlığınızı kaybedersiniz.

Bir çocuğa bakmak zamanla sinir bozucu olabilir. Eğer hiddetlendiğinizi fark ederseniz, çocuğunuzdan uzaklaşın ve kendinizi toplayın. Elbette, çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için, onu bebek karyolası ya da oyun parkı gibi bir bebeğin güvende olduğu yerde bıraktığınızdan emin olun.
Bir yaş çocukları, her tür acayip davranışları sergilerler. Örneğin, ilkbaharda kışlık bir kot giymek için ısrardan, yeşil olan bütün yemekleri yemeyi reddetmeye kadar değişik davranışlar sergilerler. Fakat her gaf, hemen yetişkin dikkatini gerektirmez. Eğer güvenlik ve saygı konu değilse, bazen sadece problemi görmezden gelmek daha iyidir.

canım benimde 8 aylık oğlum var 9.ayının içinde beni çıldırtıyor sinirlerim altüst heleki bugün beni çileden çıkarttı zaten dişimde ağrıo ne yapıcamı şşırdım uykusu var inat yapıor uyumak istemiyor bağıra bağıra ağlıo çok sinirli ve inat

Benim kızım doğduğundan beri böyle.. Geçti geçecek derken 5 aylık oldu ama tek gelişme daha da kudurmuş olması..:KK43:(
Karşı komşumu ne zaman görsem "kızın ne kadar çok ağlıyo, hiç susmuyo mu..Nie bu kadar çok ağlıyo ki.Vah vah.." ddedikçe dövesim geliyo!!!!

ayyy kizlarrr benim oglum da aynen altini degistirmek icin bile en az 2 kisi gerekiyor zaten yemek banyo uyku bunlari hesaba katmiyorum bile kucakta emip orada uyumak istiyor yerine birakinca hemen uyaniyor geceleri hic uyku yok saat basi uyaniyor daha dis cikarmadi dis diyoruz artik ne olsa disten bana yapisik olmak kucagimda olmak istiyor haftada 2 gelen yardimci yetmemeye basladi 6 gune cikardim kendime ayiracak hic zamanim yok beni cildirtiyor deli ediyor inanin kendimi taniyamiyorum......
dis cikinca duzelir isallah ya ondan degilse huyu boyle olduysa yandimmmm
allahim hepimize sabirlar versin gercekten cok zor sizleri cok iyi anliyorum

benim kızım da 15 aylık ve çok sinirli. her şeye ağlıyor kendini yerlere atıyor ve susmak bilmiyor. ne ilgisini dağıtabiliyoruz ne de başka birşey. artık sinirlerim bozuluyor. bütün akşam gerginlikle geçiyor. büyüdükçe geçer mi bilmiyorum ama umuyorum :))

benim kizimda 8 ayda boyle olmaya basladi her agladiginda istedigini yapmayin onun degil sizin dediginiz olacak bunu bilmesi gerek sonucta bu aglamalar sahte.. ne cani yaniyor ne bisey istedigi olmainca agliyor.

benim el kadar 4 aylık kızım sinirinden çatlayacak.öyle ağlamıyor falan,bağırıyor sesi yettiğince.kucak istediğinde almazsak eğer böyle yapıyor genellikle.homur homur sesler çıkarışı var ki görmelisiniz,şimdi çok komik geliyor bana ilerde naparız bilmiyorum.ben de çok gerginim son dönemlerde,ondan da kaynaklanıyor olabilir tabi.

benim oğlum da 4 aylık aynı durum bizde de var. çığlık atıyor avazı çıktığı kadar bağrıyor. aynen benimki de kucağa almayınca bunları yapıyor. bi de eliyle tuttuğu oyuncağı ağzına götürüyor,parmaklarını emdiği gibi emmek istiyor oyuncağı ama yapamayınca çığlık çığlığa.bazen çok komik oluyor.sinirlenince parmaklarını ağzına götürüp emiyor.hıncını onlardan alıyor galiba :)

oğlum 9 aylık ve artık sinirli inatçı olma durumu had safhada öyleki dun dr kontrolunde benıde druda delirtti..ne kendını yatırttı ne kucağa aldırdı.. yatırdığımda cığlıklarla kalktı tutamadık kucağımda yumruklarıyla bana tekmeyle dra vurdu babası ben dr zor basa cıktık 10 dk lık muayene 50 dk surdu..bız zorladıkca o dahada cıldırdı...evdede sureklı boyle nobetın her turlusu var kafasını vurma, kendını yere atma, işkence yapıyormuscasına cığlıklar, nefes tutma, yalandan oksurme...devam ederse onumuzdekı ay pedagoga gıdıcez tabi boyle devam ederse önce bana psikolog gerekecek :)))

oğlum 9 aylık ve artık sinirli inatçı olma durumu had safhada öyleki dun dr kontrolunde benıde druda delirtti..ne kendını yatırttı ne kucağa aldırdı.. yatırdığımda cığlıklarla kalktı tutamadık kucağımda yumruklarıyla bana tekmeyle dra vurdu babası ben dr zor basa cıktık 10 dk lık muayene 50 dk surdu..bız zorladıkca o dahada cıldırdı...evdede sureklı boyle nobetın her turlusu var kafasını vurma, kendını yere atma, işkence yapıyormuscasına cığlıklar, nefes tutma, yalandan oksurme...devam ederse onumuzdekı ay pedagoga gıdıcez tabi boyle devam ederse önce bana psikolog gerekecek :)))
hiç yemek yedirirken zorladınızmı yada herhangi bir şey için

hiç yemek yedirirken zorladınızmı yada herhangi bir şey için

hayır zorlamadık.4 aylıkken gecenın 3ünde onu yatağından almadığımız için kafasını vurmaya basladı..almadım ama daha sert vurmaya baslayınca dayanamdım..ilk hatamız o olmus..cunku bı sonrakı gun baska istediği biseyi yapmadığımızda yıne aynı seyi tekrarladı.. druyla konustum dikkatinizi cekmek istediğini yaptırtmak ıcın boyle davranıyor dedi..neyaparsa yapsın önemsemeyin dedi ve oğlum herseferinde yontem değiştirdi...oğlum ıcın ve bızım ıcın en zor kısmı oğlum cok hareketli ve ne sebeple olursa olsun hareketinin kısıtlanmasını ıstemıyor oylekı mama sandalyesınde oturmamak ıcın yemek bıle yemıyor...genelde umursamıyorum ama bazen dayanamıyorum tabi boyle olunca kucuk herif bızı kullanıyor işimiz zorlasıyor...

benim oğlumdafena sinirli 1 yaşında şuan sinirlenince elini kaldırıyo hıı hııı yapıyo yani yapsana dedimi anneeee diyo:KK70:ben herdediğini yapmamaya çalışlıyorum hemen dikkatini dağıtıyorum unutuyo hemen bazen çok sinirlenip kafasını vuruyo korkuyorum öyle yapınca alışkanlık yapıcak diye hemen yaptığını unutturmaya çalışıyorum herkes diyo bu ne sinir falan kime benzediyse fena inşallah büyüdükçe düzelir

kızım 23 aylık ama inanılmaz sinirli...altını almak,giydirmek,yedirmek hatta su bile içirmek işkence.evin altını üstüne getiriyor,yemeği bile zor yapıyorum:KK43:((artık psikolojim bozuldu onada bağırıyorum sonrada oturuyorum pişmanlıktan ağlıyorum nasıl başedicem bilmiyorum:KK43:((

benim oğlum da 6.5 aylık ...evde çığlıklar kopuyor tuvalete bile gitmeme izin yok hep yanında olucam .uyuduktan sonra bile yanında olup olmadığımı kontrol ediyor .yapışık gezmeye başladık .hiç ağlatmadım güven duygusunu yitirmesin sinirli olmasın diye ama o da çığlıklarla bize istediğini yaptırıyor .dışardan sakin bi çocuk ama evde resmen onun kuklasıyım .haftaya gelişim uzmanına götürüyorum eğer yeni bişeyler öğrenirsem paylaşırım kızlarr...

kızım doğduğundan beri öyle şimdi 8 aylık ve dahada beter.ben ona kızınca bana cevap veriyor hemde benden daha yuksek sesle..iki yumrunuda sıkıp titriyo ve bağrıyo..şimdi çok gülüyorum ama ilerde korkulu rüyamız olmaz inş. bu sinir basımıza

benim oğlumda 3 ayını doldurdu kucak istediğinde önce incecik tiz bir sesle kedi gibi viyaklıyor ilgilenmiince de susup yumruklarını yemeye baslıyor.. biraz asabiyiz anlayacagınız nasıl basedecegim bilmiyorum..

Merhaba sevgili anneler ve arkadaşlar.Bende iki çocuk annesi bir bayanım kızımdan çekmediğim kadar oğlumdan çekiyorum diyebilirim.Oğlum aşırı derecede sinirli,altını değiştirmek,yemek yedirmek uyutmak öpmek sevmek herşey mesele o kadar ağlıyor ki ve o kadar çok sinirli ki,bazen kendimi tutamıyorum ya ağlıyorum ya avazım çıktığı kadar bağırıyor yada vuruyorum psikolojim alt üst oldu,bundan eşim çocujlarımda çok etkileniyor kelimenin tam anlamıyla hiçbirşeyden zevk almıyorum.Elimden geldiğince sakin olmaya çalışsamda kahvaltıda illa sıcak çaydanlığı ellek istiyor onun yerine başka veriyorum ama yok illa sıcak olanı istiyor,çayı karıştırmak yemeği karıştırmak istiyor.Ne yapmam lazım arkadaşlar bana akıl verin.İlaç içmek vede içirmek istemiyorum.

X