Göğsümde kitle var diye ameliyat olamıcak mıyım??

_butterfly

sonsuza kadar...
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2009
849
2
Merhaba arkadaşlar.Ben de doğal yöntemle bunu başaramıcağımı düşünerek,en son ameliyat olma konusunda olumlu düşünmeye başladım.Ancak tam da bu düşünceye alıştım derken,estetik cerrahı 'olmayan' ve beni muayene eden doktorum,ameliyat olmamın sakıncalı olduğunu söyledi.Küçük bir kitle çıktı göğsümde,kötü huylu olmadığını söyledi;ancak kontrollerim devam edicek.Göğüs estetiği yaptırmam konusunda da,estetik cerrahı olan doktorların rahatlıkla yapabileceğini;ancak kendilerinin bu durumda yapmayacaklarını söyledi.Ben de ortada kaldım diyebilirim.Kesinlikle sağlık çok daha önemli.Benim merak ettiğim ameliyat olan arkadaşlardan göğsünde kitle olanlar var mı,buna rağmen ameliyat oldular mı?Ya da bu konuda doktorla görüşmüş olanlar var mı?(estetik cerrahlar dışındaki doktorlarla)

ben estetik ameliyat olmadım ama göğsümde ciddi olabilecek kitle vardı onu aldırdım. bence bu kitle için iyi bir genel cerraha görün. izmirde olsan isim önerebilirdim. bence ilk önce genel cerrah görsün kitle nasıl bir kitle fibroadenom mu yoksa başka mı anlasın ondan sonra onun söyleyeceklerine göre hareket et canım bence. çünkü büyüklük küçüklük estetik boyut ama kist işin sağlık boyutu. geçmiş olsun

Merhaba arkadaşlar.Ben de doğal yöntemle bunu başaramıcağımı düşünerek,en son ameliyat olma konusunda olumlu düşünmeye başladım.Ancak tam da bu düşünceye alıştım derken,estetik cerrahı 'olmayan' ve beni muayene eden doktorum,ameliyat olmamın sakıncalı olduğunu söyledi.Küçük bir kitle çıktı göğsümde,kötü huylu olmadığını söyledi;ancak kontrollerim devam edicek.Göğüs estetiği yaptırmam konusunda da,estetik cerrahı olan doktorların rahatlıkla yapabileceğini;ancak kendilerinin bu durumda yapmayacaklarını söyledi.Ben de ortada kaldım diyebilirim.Kesinlikle sağlık çok daha önemli.Benim merak ettiğim ameliyat olan arkadaşlardan göğsünde kitle olanlar var mı,buna rağmen ameliyat oldular mı?Ya da bu konuda doktorla görüşmüş olanlar var mı?(estetik cerrahlar dışındaki doktorlarla)

geçmiş olsun,bende sağ ve sol meme olmak üzere 5 tane fibro adenom,1 adette solid kitle kistim vardı,birini aldırdım,patolojide temiz çıktı kaldı geriye 5 tane (benim bildiğim kadarıyla,çünkü 1 yıldır kontrole gitmiyorum),kötü huylu değiller.fakat takipteyim,belli bir boyuta gelince ameliyatla çıkartıyolar memeden,çünkü ilaçla falan gidecek birşey değil bu kitleler,şuan büyüdüler,bir kısmı fındık büyüklüğünde bir kısmı biraz daha büyük,alınmaları lazım fakat doktor bir çocuk doğur emzir dedi,çünkü kitlenin ikisi süt bezleri üzerinde,ameliyat süt bezlerime zarar verebilirmiş,dokunmadılar.sonuçta şuan hamileyim,doğum yapıp çocuğumu emzirdikten sonra bunları tek tek alıcaklar,hamilelik döneminde memelere ağrı yapıyor hassaslaştığı için artık sabredicem,mesele kitle olunca paylaşmak istedim,senin kitle tam olarak neredeymiş? öncelikle sağlık.bazı memeler kistik yapıya sahip oldukları için böyle kitle gibi sorunlar çıkarabiliyor benimkiler gibi.eğer sendeki fibroadenomsa kendiliğinden geçecek birşey değil o,fibroadenom biraz sert esnek bir doku.eğer basit kistse ufalıp kaybolma şansı var,fakat solid kistse (katı) oda kendiliğinden gitmiyor,ama bunların hepsi zararsız kitleler,korkulacak birşey değil,sen estetik tarafıylada ilgili olduğun için yinede farklı bir doktora danış derim,doktorsitesi'nden sorabilirsin hem genel cerrahi hemde plastik estetik cerrahi uzmanlarına.hatta bir kaç farklı uzmana ayrı ayrı sorup öyle karar verebilirsin yapmak istediğine.benim bildiğim genel cerrahlar memede kitle durumunda memeye herhangi bir müdahalede bulunulmamasını öneriyorlar,yinede farklı görüşler alıp araştırmak lazım.

Son düzenleme:
ben estetik ameliyat olmadım ama göğsümde ciddi olabilecek kitle vardı onu aldırdım. bence bu kitle için iyi bir genel cerraha görün. izmirde olsan isim önerebilirdim. bence ilk önce genel cerrah görsün kitle nasıl bir kitle fibroadenom mu yoksa başka mı anlasın ondan sonra onun söyleyeceklerine göre hareket et canım bence. çünkü büyüklük küçüklük estetik boyut ama kist işin sağlık boyutu. geçmiş olsun

Öncelikle geçmiş olsun,umarım bir daha ameliyat olmana gerek kalmaz.Benimki takip edilecek,gene kontrole gidicem.Tabiki ben de önemli olanın sağlık olduğunu düşünüyorum.Göğüs estetiği olmam sakıncalı olacaksa,olmayı istemem.Ama henüz pek bir bilgim yok.Araştırmaya çalışıyorum ben de.Ameliyattan sonra da bu kontroller yapılamaz mı acaba,bunu merak ediyorum.Belki daha zor olur teşhis etmek,şuan ne yapcağımı bilmez bir durumdayım.Bu estetik ameliyatı olan herkes için bir risk değil midir aslında.Çünkü çoğu kadında bu tür kistlere rastlanıyor.Etrafımda bile ne kadar çok var,kist çıkan,ameliyat olan..buna rağmen estetik ameliyat olanlar sıkıntı çektiler mi acaba??

geçmiş olsun,bende sağ ve sol meme olmak üzere 5 tane fibro adenom,1 adette solid kitle kistim vardı,birini aldırdım,patolojide temiz çıktı kaldı geriye 5 tane (benim bildiğim kadarıyla,çünkü 1 yıldır kontrole gitmiyorum),kötü huylu değiller.fakat takipteyim,belli bir boyuta gelince ameliyatla çıkartıyolar memeden,çünkü ilaçla falan gidecek birşey değil bu kitleler,şuan büyüdüler,bir kısmı fındık büyüklüğünde bir kısmı biraz daha büyük,alınmaları lazım fakat doktor bir çocuk doğur emzir dedi,çünkü kitlenin ikisi süt bezleri üzerinde,ameliyat süt bezlerime zarar verebilirmiş,dokunmadılar.sonuçta şuan hamileyim,doğum yapıp çocuğumu emzirdikten sonra bunları tek tek alıcaklar,hamilelik döneminde memelere ağrı yapıyor hassaslaştığı için artık sabredicem,mesele kitle olunca paylaşmak istedim,senin kitle tam olarak neredeymiş? öncelikle sağlık.bazı memeler kistik yapıya sahip oldukları için böyle kitle gibi sorunlar çıkarabiliyor benimkiler gibi.eğer sendeki fibroadenomsa kendiliğinden geçecek birşey değil o,fibroadenom biraz sert esnek bir doku.eğer basit kistse ufalıp kaybolma şansı var,fakat solid kistse (katı) oda kendiliğinden gitmiyor,ama bunların hepsi zararsız kitleler,korkulacak birşey değil,sen estetik tarafıylada ilgili olduğun için yinede farklı bir doktora danış derim,doktorsitesi'nden sorabilirsin hem genel cerrahi hemde plastik estetik cerrahi uzmanlarına.hatta bir kaç farklı uzmana ayrı ayrı sorup öyle karar verebilirsin yapmak istediğine.benim bildiğim genel cerrahlar memede kitle durumunda memeye herhangi bir müdahalede bulunulmamasını öneriyorlar,yinede farklı görüşler alıp araştırmak lazım.

Sana da geçmiş olsun canım.Benim de yakınlarımdan 2-3 kere ameliyat olanla var.Kolay bir şey değil biliyorum;ama yeter ki kötü huylu çıkmasın.Benim leblebi kadar büyüklükte,onu hissedebiliyorum.Zaten hissettiğim için gittim doktora.Diğer göğsümde de 2tane çıktı.Ama onlar doknulunca hissedilmiyor.Zaten göğsüm küçük olduğu için,kendi kontrollerimle anlamam biraz zor oluyor.Çünkü elim kemiklerime değiyor genelde:)Böyle bir şey de çıkınca artık arada kontrole gitme zorunluluğu hissediyorum.Doktorum da takip edelim dedi zaten.Evet haklısın,farklı görüşler de almak lazım.Bunun çıkmasına üzüldüm;ama göğsümün küçüklüğünü de kafama çok takıyorum.Doğal şekilde büyüyebilceğini bilsem,inan aklımdan estetik ameliyat olmayı geçirmicem bile.Ama doğal yönden de büyümicek,yağ dokum gelişmiyormuş:KK43:
Arada kaldım yani;ama tam araştırmadan estetik olma gibi bi düşüncem yok.Biraz zaman geçsin bakalım,daha çıkıcak mı bu tarz kistler.
Umarım senin de bir daha ameliyat olman gerekmez canım.

İlginize teşekkür ediyorum ikinizin de..a.s.

işin uzmanı değilim canım sadece fikir yürütüyorum yeni çıkan ultrasonlar özellikle renkli dopplerler çok iyi. benim kistin etrafında oluşan yapıyı ve bunun kanser riski taşıyacağını buldu.onun üzerine ameliyat oldum ve patolojiye gitti sonuç. yani diyeceğim silikon yapısı olsa da ultrasonun ulaşabileceği derinlik fazla olduğu için sorun teşkil etmeyebilir. ama en mantıklısı genel cerrah ile görüşmek canım

işin uzmanı değilim canım sadece fikir yürütüyorum yeni çıkan ultrasonlar özellikle renkli dopplerler çok iyi. benim kistin etrafında oluşan yapıyı ve bunun kanser riski taşıyacağını buldu.onun üzerine ameliyat oldum ve patolojiye gitti sonuç. yani diyeceğim silikon yapısı olsa da ultrasonun ulaşabileceği derinlik fazla olduğu için sorun teşkil etmeyebilir. ama en mantıklısı genel cerrah ile görüşmek canım

Haklısın canım.Genel cerrahlar işin sağlık kısmını düşünür daha çok,estetiği değil.

Arkadaşlar,benim gibi sorun yaşayan olmadı mı hiç aranızda???Kisti olup da estetik ameliyat olan??:sm_confused:

benimde bu son zamanlar derdim kistlerim.dr muayne etti,ultrason çekildi.adetten sonra gel bakalım gerekirse alırız dedi dr ama çekiniyorum.izi kalıyormu arkadaşlar aldırınca bu konuda fikir sahibi olan varmı?ben genel cerraha göründüm,alırız diyor daha büyürse moralim sıfır:KK50:

Meme buyutme ameliyatından önce yapılan ultrasonda bir göğsümde fibroadenom olduğu görüldü, iki farklı genel cerrah ve uc farklı radyologun görüşünü aldım ve ameliyat oldum ameliyat sırasında fibroadenom da alındı. Kitlelerin kolay tespit edilebilmesi için silikonun kas altina yerleştirilmesi öneriliyor. Ameliyatımın üzerinden 2 ay gecti su an için sıkıntı yok çok şükür ama fibroadenom tekrarlayabilir fakat silikonla ilgili bir durum değil tabi bu.bu arada hepinize gecmis olsun, Allah beterinden korusun

Benimde ameliyattan önce fibrokistlerim vardı.Genler cerrah doktorumda,plastik cerrahımda silikon ameliyatı olmamda hiçbir sakınca görmediler.Ameliyat olalı bir sene oldu,hiçbir sorun yaşamadım şükür..Zaten fibrokistler her kadında olan bir kistmiş.Adet döneminde ortaya çıkıyormuş,bazen sayıları fazlalaşıyormuş sonra kendiliginden yok oluyormuş..Eger sizinde bu tip kistleriniz varsa cerrahınız ve plastik cerrahınızla yapacagınız görüşme sonucunda ameliyat olabilirsiniz :KK34:Araştırın ve öyle karar verin..Sevgiler..

7-8 yıl önce göğsümden neredeyse ceviz büüklüğünde bir kist alındı evet izi kalıyor ama zamanla rahatsız etmeyecek kadar belirsizleşiyor,2 yıl öncede meme büyütme ameliyatı oldum ameliyat öncesi kontrollerde bu defa 2 göğsümde de kist çıktı çok ağladım üzüldüm birçok doktorla görüştüm ve silikon için sakınca olmadığı sonucuna vardım arkadaşların da dediği gibi son teknolojiyle kistlerin tespiti silikon olsada mümkün,karar senin tabi konu sağlık ama ben iyiki yaptırdım diyorum şuan..

7-8 yıl önce göğsümden neredeyse ceviz büüklüğünde bir kist alındı evet izi kalıyor ama zamanla rahatsız etmeyecek kadar belirsizleşiyor,2 yıl öncede meme büyütme ameliyatı oldum ameliyat öncesi kontrollerde bu defa 2 göğsümde de kist çıktı çok ağladım üzüldüm birçok doktorla görüştüm ve silikon için sakınca olmadığı sonucuna vardım arkadaşların da dediği gibi son teknolojiyle kistlerin tespiti silikon olsada mümkün,karar senin tabi konu sağlık ama ben iyiki yaptırdım diyorum şuan..

Güle güle kullan:KK1: Ben sonradan pişman olmaktan korkuyorum,eğer ameliyat olduğum için başka sorun çıkarsa gerçekten pişman olurum.
Sağlıklıydın,kendin ettin kendin buldun diyerekten üzerim kendimi.Bir süredir bu halime alışmaya çalışıyorum.Arada moralimin bozulduğu oluyor ama ondan daha önemli şeyler var hayatımda gerçekleştirmek istediğim.Yani kısacası şimdilik ikinci planda kaldı küçücük göğüslerimm.:KK6:

Off bende de var aynı dert delirmek üzereyim...Önce 1 tane var diye gittim doktora,sonra büyüdü tekrar gittim.Adam ultrasonda bakarken yanında ki kıza yazdırıp duruyor .Tam 7 tane !!! Allahım hani hayatım film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti derler ya öyle oldum."neden bu kadar çok" diyorum ama sesim çıkmıyor resmen...Merak etme kötü değil bunlar dedi be adam baştan söylesene şunu...Solid Kitle bu arada benimkiler.
Yine de canım sıkıldı tabii 1 di 7 olmuş...
Dün bir anda yeni bi tane daha farkettim...Hem de bu en büyüğü...Çok canım sıkıldı...daha önce bir tanıdık doktora sormuştum aldırma demişti ama daha da büyürse,çöküntü kalma riski de yüksek olacak :KK43:((
Bu arada doktor bana şöyle demişti,geç anne oluyorsunuz süt kanalları tıkanıyor,beden anne olmak istiyor siz bunun için yaratıldınız ama eğitim,kariyer derken geç kalıyorsunuz demişti...
Yaşım 28,herhalde bu gidişimde 10'u geçmiş olacak kistlerim.
Offf elimi attığım her yerdeler,,,Şükür diyorum en azından kötü bir şey değil ama insan takıyor işte yine de...

Merhaba, benim can ciğer dostum,ok yakın arkadaşım da kitle aldırdı. Ve o kitle ve protez ameliyatını aynı anda oldu. Göğüsünden ciddi oranda alınan kitle, göğüste farklı büyüklüğe neden olacağı için, iki doktor da girdi ameliyatına. Şu anda hiç bir sıkıntısı yok çok şükür. Yani bu iki ameliyat aynı anda olabiliyor.

X