Nişan Nişanda ne takılır, adetler nelerdir

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

angelique1

Guru
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2010
33
1
Merhaba kızlar, eylul ayında nisanım olacak fakat nişanda ne takılır erkek ve kızın kıyafetleri kim tarafından alınır kız tarafı erkek tarafı ne yapar.. Bileniniz varsa yazabilir misiniz.. Nişanlanacagım hala hiçbir bilgim yok:KK43:

slm angelique 1... sanırım nişanlarımız aynı tarihlere denk gelicek.. ve şuan benimde hiçbir bilgim yok.. bende bu konudan yardım beklicem...:uhm:

Merhaba;
24 Temmuz'da nişanım var ve bu hazırlıklardan bunalmış durumdayım. Biran önce bitsin istiyorum, gerçi bunlar tatlı telaşlar. Normalda erkek kızın nişan elbisesini, kız erkeğin takım elbisesini alır. Fakat bu bizdeki gibi anlaşarakta değişebilir. Ben kendi elbisemi, sözlüm kendi takım elbisesini aldı. Tabi ailelerin bu konuda anlaşması gerekli. Şu ana kadar herhangi bir problem olmadı aslında. Sadece bohçam için iç çamaşırı takımlarım, gecelik sabahlıklarım ve mayaj kutum ve terliğim alındı. Gerisi ne zaman nasıl yapılır yapılacak mı bilmiyorum. Ayrıca takılmıyorumda bunlara. Önemli olan bizim mutluluğumuz ve huzurumuz diye düşünüyorum. Ama bazı kişilerin laf edeceği düşüncesiyle insanlar kasılabiliyor yoksa ne elbisesi ne takısı ne başka birşey umrumda değil kendi adıma. Allah tamamına erdirsin kızlar, çok zorlu ama bir okadar da güzel bir döneme girdiniz. Hayırlısı olsun inşallah... Allah utandırmasın.

kız tarafı erkeğe;
iç çamaşırı
pijama takımı
traş malzemeleri
terlik
takım elbise
gömlek kravat

erkek tarafı kıza;
elbise
ayakkabı çanta
makyaj malzemesi
gecelik takımı
iç çamaşırı
terlik
ıvır zıvır ne varsa alır

31 Temmuz'da nişanım var.
Bizde kızın elbise ve ayakkabısını erkek, erkeğin takımını kız alır.Alyansta da böyle. Bizim alyanslarımız ve tektaşım 1150 tuttu 500 ünü ben verdim. Sözlüm takım elbisem var diye istemedi o yüzden bende nişan ayakkabımı kendim aldım, elbisemi o aldı.
Takı olarak nişanda bizde anne babalar hariç birşey takılmaz ama nişanlım bir set aldı. Bende ona saat alacağım. Sen - ben ayırımına girmedik pek. Herkes imkanı el verdiği ve içinden geldiği gibi davrandı.

Bohça olayı oldum olası gereksiz gelmiştir bana, anlaştık bohça yapmıyoruz :)

7 ağustosta da benim nişanım var arkadaşlar, ben bohçasını yaptım aşkımın, ufak tefek kozmetikleri kaldı. elimden geldiğince aldım gerekli şeyleri. ama benim bohçam için alışveriş yapmadık daha, 2 hafta sonra gideceğim aşkımın yanına, o zaman nişan elbisesi bakacağı aşkım alacak. alışverişte yaparmıyız bilmiyorum.

nişan içinde annesi bana bir bilezik takacagını ve küpe set gibi bişeyler alabileceğini söyledi, bana sordu, sizin adetleriniz nedir diye, özel bi adetimizin olmadıgını söledim siz nasıl uygun görürseniz dedim. Ben şunu isterim bunu isterim diyemem yani. çok da umrumda değil bir bilezik iki bilezik. ellerinden geldiğince düşünüyorlar zaten sağolsunlar. bende aşkıma 5-6 ay önce cok guzel bir saat almıştım zaten. o yuzden ben birşey takmayacagım.

benimde 10 temmuzda nişanım vardı

kıyafetleri karşılıklı aldık onlar bana bizde nişanlıma aldık

takı meselesi kişiden kişiye değişir

biz bişey takmadık onlar bana tek taş ve set taktılar

giz canımm nişanlandın demek , canım benim hayırlı olsun cok sevindim. benimde 11 inde sözüm vardı isteme ve söz.sözde tek taş takıldı, aşkım almıştı bana tek taş onu taktık.. canım benim ya, allah tamamına erdirsin inşallah. bana yardımlarını bekliyorum desteğini bekliyorum ozaman. sen atlattın sıra bende

allah hepimizin yardımcısı olsun kızlar.. gerçekten çok uğraşmalı ve masraflı bir dönem.. malesef bizde bizim akrabalar dikkat eder ne alınmış ne takılmış diye.. ve birde malesef nişanımı sadece çalıştığım maaşımla yapmak zorundayım.. ailemin destek olma gibi bir imkanı yok.. ama yinede herşeyin en iyisi olsun istiyorum... gururlanmak güzel bişey..aybeg'inde dediği gibi allah utandırmasın inaşallah.. a.s.

bu arada kızlar, nişanda tek damat bohçası yapıcam ama kayınvalide ve kayınpederede bişeyler konur diyolar.. sizce neler konulabilir az ve öz hani düğüne kadar.. düğünde onlara zaten ayrı ayrı bohça çıkarıcam..

giz canımm nişanlandın demek , canım benim hayırlı olsun cok sevindim. benimde 11 inde sözüm vardı isteme ve söz.sözde tek taş takıldı, aşkım almıştı bana tek taş onu taktık.. canım benim ya, allah tamamına erdirsin inşallah. bana yardımlarını bekliyorum desteğini bekliyorum ozaman. sen atlattın sıra bende
canım çok sağol her zaman yanındayım biliyorsun seinde az kaldı

bu arada kızlar, nişanda tek damat bohçası yapıcam ama kayınvalide ve kayınpederede bişeyler konur diyolar.. sizce neler konulabilir az ve öz hani düğüne kadar.. düğünde onlara zaten ayrı ayrı bohça çıkarıcam..

merhabalar evet nişanda sadece damada bohça hazırlanır ama kayınvalide ve kayınpedere bohça onlar getirirse sende bşiler koymak durumunda kalıyosun canım. bende yapmayı düşünmüyodum ama onlar getirmişler bende yaptım benim bohçaya koyduklarım kayınvalide ve kayınpederim için
seccade
tesbih
tülbent
patik
çorap
lif
iççamaşırı
havlu
namaz tekkesi
namaz örtüsü
etek bluz kayınvalideme
gömlek kayınpederime
görümcelerimede birer şal patik tülbent çorap ve lif koymuştum

Aslında en mantıklısı 22 ayar bilezik bozdurması kolay ilerde neyin nolacağı belli değil bi de setler genelde 14 ayar o yüzden bozdurulmayacaksa alınmalı... :KK34:

Benim annem bütün sülaleye bohça hazırlıyor. Kayınvalide kayınpeder zaten kesin, görümce-enişte, 2 amca-yenge, 1dayı-yenge, 1teyze-enişte ve anneanne-dede :26: bu kadar detaya girme dedim ama dinlemiyor, ben de kendi haline bıraktım:KK1: takı olarak da onlar bana ne yapacak bilmiyorum ama bizimkiler damatcığıma altın takmayı düşünüyor, çünkü sevgililer gününde saat almıştım. nişan kıyafetimi aslında kendim diktirmek istiyorum ama erkek tarafının adetlerine göre erkek alırmış, bakalım göreceğiz:44:

X