Lazer Epilasyon Lazer Epilasyon Kanser Yaparmı Yapmazmı?

umitto

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2007
60
0
Arkadaşlar Ben bıyık bölgeme epilasyon yaptırdım ve kurtuldum.Denemek için bıyıktan başladım daha doğrusu.Şimdi koltuk altı düşünüyorum fakat farklı iki estetisyenden duyduklarım beni korkuttu.birincisi bu işi yapan hemde lüks bir semtte yapan bir lazer merkezinde çalışan gayet bilinçli, bilgili bir bayan. Benim görümcemin tanıdığı olduğu için birlikte muhabbet ederken kendisi söyledi. Kendisi tıp eğitimi falan almış yani bu konuda baya bi bilgili. Herneyse kendisi koltuk altına, kollarına yapılan epilasyonu kesinlikle tasvip etmiyor. Ve kendiside uygulatmıyormuş. Meme-göğüs bölümüne yakın olduğundan dolayı ışınların kanser yapma riski çok fazlaymış. diğer bayanda iğneli epilasyon yapan bir bayan.Onunla da bi arkadaşım görüşmüş.O da lazerli epilasyonun kesinlikle yapılmaması gerektiğini, zaten yurtdışında pek uygulanmadığını ve bunu Türkiye de yaparak bi şekilde deneme yapıldığını falan söylemiş. Arkadaşlar kafam acayip karıştı.Dünden beri araştırıp duruyorum.Bu konuda bilgisi ya da fikri olan arkadaşlar lütfen fikirlerini paylaşsınlar. Şimdiden teşekkürler !:uhm:

hadi yaw, gerçekten mi ? ben de bir kaç seans kasık bölgeme yaptırmıştım. tüylerim açık renkliymiş biraz falan-filan. okuyunca aklım karıştı:uhm: inşallah böyle bişey yoktur:1no2: güvenilir bilgi sahibi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Evet canımcım yaa....walla benimde acayip kafam karıştı.Yukarıya yazmayı unutmuşum...Bikini bölgesi ve üst bacak da tehlikeliymiş.Bu durumda sadece alt bacakmı tehlikesiz oda mı tehlikeli ne biliyim çok kafam karıştı sahiden.:uhm:

canım lazer ışınının farklı boyları var ve lazerin farklı boyları vücudun farklı bölgelerinde tedavi amacıyla kullanılıyor(mesela göz lazeri(lasic)), benim dermatologum kendine uyguluyor,belki yüze yapılması sakıncalı olabilir(çünkü ultraviyole ışınları yüze gelir zaten kanser yapıcıdır UV) ama kasık ve koltuk altı için risk olmayacağını olsa bile çoook düşük olacağını düşünüyorum ve ümit ediyorum.ha ilerde başına Allah korusun kanser gibi bir bela gelir ve bunu sorumlu tutacaksan,pişman olacaksan yaptırma.lazer yokken de insanlar cilt kanseri oluyor.

:uhm: dudak üstüme, koltuk altıma ve kasıklarıma yaptırıyorum ...Umarım böyle birşey yoktur yaa benneyaptımki

ayrıca kanserojen etkisi varsa dünya sağlık örgütü ve fda bu olaya onay vermez. kanserojen olan hiç bir şey gerekli durum olmadıkça kullanılmasına izin verilmez.

Valla arkadaşlar ben dün bana lazer uygulayan arkadşla görüştüm bu konuyu.Kendisi bana meme ucuna yaptırdığını ve lazer merkezlerinin sağlık bakanlığı izni ile açıldığını falan söyledi. Fakat diğer uzman kişinin söyledikleri beni tedirgin ediyor.Umarımki böyle bişey yoktur. He ama şu bir gerçekki bu sistem uygulanmaya başlayalı henüz çok fazla zaman geçmedi.Ortada ispatlanmış bir kanıt yok.Belki bi 5-10 sene sonra ortaya çıkar. Ama böyle bir risk olsaydı da gazetelerde heryerde sakıncalı olduğuna dair haberler falan çıkardı sanırım. Ne yapacağımı şaşırdım.Ne güzel bu ara gidip koltukaltımı aldırıcaktım.Yahu biz kadınlar kurtulamıyıcakmıyız şu lanet şeylerden :eek:klava:

canım, ben de mail yollamıştım en son iki gündür cevap bekliyorum. biraz daha duyarlı davranıp sabrımı taşırmadan :eek:klava:yanıtlamalarını beklerdim ama henüz bana geri dönen olmadı. ben inatçıyımdır. sabırla beklerim.

Tamam canımcım cevap aldığında bizimlede paylaşırsan sevinirim.

arkadaşlar cildiyeye gittim bugün, özellikle bu mevzuyuda sordum dr.a Lazer epilasyon yaptırmak istiyorum ama kansere yol açıyormuş diye birşey duydum. Doğrumu? diye sordum. Dr : kesinlikle öle bişey yok, kıllardan kurtulmanın kesin yolu lazer. Kendiside yapıyor zaten. uzman bu konuda. ben doktoruma çok güveniyorum...sonbaharda başlıycam inş.

kızlar ben parasında felan değilim...
yeterki kurtulayım..
lazeri düşündüm ve yaptırmaya karar veriyordumki nette araştırmaya başladım.. çünkü bu sağlık... Allah korusun bide sağlığımdan olmayayım diye..
ve sizde araştırı googleda bi bakın.. o zamanki linki hatırlamıyorum ama lazerli epilasyonun zararları diye arattığımda yazılanlar hep aynı...
"şimdiye kadar kanser etkisi görülmemiştir diyor" dikkatinizi çekerim %100 kanser yapmayacak demiyo.. ben güvenemedim onun için.. ya ilerde ortaya çıkarsa..

o yüzden bitkisel yollarla çözüm aramaya başladım.. bioderin serumuna başladım nihayetinde.. 3 kür yaptım.. ama 6 ay en as yapmam gerekiyor.. inşallah sonuç alırım..

kısacası ben güvenemedim.. yaptıran arkadaşlarda inşallah bi zararını görmezler :O

valla kafam karıstı arkadaslar. tamda randevu almısken yüz bölgesi için. üstüne iyi geldi yani. neyse arastırmak lazımmış demekki

Arkadaslar lazer tıpta uzun zamandır tedavi yontemi olarak kullanılıyor ve laser hair remover yazip google da ararsaniz amerika ve avrupada da cok yaygın oldugunu goreceksiniz. Ben cok arastirdim yaptirmadan once. Tavsiyem heryere yaptirmayin. Piyasa da makinayi alan lazer epilasyon yapiyor ki esas bilinçsizce yapilan bu uygulamalar tehlikeli

meraba.. bende 2 yıldır yaptırıyorum,yaptırmaya başlamadan önce çok araştırdım kesinlikle kanserojen etkisi yokmuş. ayrıca benim doktorum dermatolog ve oda vücudunun bütün bölgelerine uyguluyor. öyle olsa oda yapmaz kendine ...içiniz rahat olsun benim rahat

Arkadaşlar merhaba lazerle ilgili açıklamalarınızı okuyorumda içim deki rahatsızlık depreşti yine bende altı seans lazer yaptırdım ama hep içimde soru işareti vardı ve hala devam ediyor.Şundan eminimki tekoloji adına yapılan bütün yenilikler insan sağlıgını bir takım ölçülerde olumsuz etkiliyor ki bunu hangi doktor zararsız diye söylerse söylesin bu bir gerçek .Ben inanmıyorum ileride zarar vermez diye bir garanti verilmiyor.Sadece dikkat ederseniz sadece saglık ölçüsü olarak kendilerinede lazer uyguladıklarını söylüyorlar.İnsan saglıgının bu kadar ucuz oldugu bir ülkede her adımımıza çok dikkat etmemiz gerektigini düşünüyorum ve herkesi selamlıyorum.

benim bildiğim kadarıyla lazerli epilasyonu uygulayan kişiler çok önemli. eğer bu işi gerçekten bilmiyorsa yani eğitimini almamışsa kansere neden olabiliyor. aynı bölgeye 24 saatten daha kısa sürede ikinci kez lazer uygulanırsa ya da gereğinden fazla kalırsa cilt kanseri riskini %25 oranında arttırıyormuş. bu işi epilasyon eğitimini almış kişilerin yapması gerekiyor. sertifika birisine ait uygulayan başka birisi olmamalı. ayrıca merkezi doktor açmış olabilir ama orada bu işi doktorun kendisi yapıyor mu o da önemli. biliyorsunuz ki türkiyede iş sertifika ya da diploma gerektiriyorsa işin hemen bir pazarı oluşuyor ve diplomalar satılıyor. bu arada sahte diplomalı doktorlar da az değil.

aaa aaaa nerden uyduruyorlar bunları bılmem ben 8 yıl once yaptırdım ama hala yasıyorum ve hasta falanda degılım onemlı olan ıyı bır uzmanın yapması ve lazer makınasınınn ıyı olması son model olması ınanma oyle kulaktan dolma seylere 8 yıldır nasıl rahatım anlatamam sadece genıtalımde tek tuk cıktı onlarıda gıttım bır seans toplattırdım

gülayse sen nerede yaptırdın epilasyonu??? söylersen çok sevinirim

benimde çok kafam karıştı bu ne biçim bir mantık.Türkiye de bizlerin üzerinde deneyip 5-10 sene sonra kanser vakaları olmazsa kanıtlamış mı olacaklar ne kadar saçma aman ya bizim bu sorunumuzu kim çözecek nasıl kurtulacağız bu işten bilemedim ki.Bende tam eylül için Ankaradaki bir merkezden randevu almıştım.Şimdi bunları okuyunca fena halde kafam karıştı...........:kızgın:

herkese mrb ben yeni katıldım aranıza bugun kayıt oldum ben de yapırmayı düşünüyodum laserli epilasyonu tüm vücüda ama bunları okuyunca biraz tereddüttteyim kesin bilgiye ulasan arkadaslar olursa yazarlarsa sevinirm

neyse ki memnun olan birini gördüm doktor kontrolünde yaptırmak daha iyi ve garantili sanırım 2 yıldır yaptırıyorumm demişiniz hala bitmedi mi en uzun süre kac yıl sürüyor ben de yaptırmayı düşünüyorum esmerim ve tüylerim cok belli oluyo bu da beni fazlasıylaa rahatsız ediyor tüm vücuda yaptırmayı düşünüyorum doktorunuza bi sorsanız ne kadar sürer acaba

lazer epilasyonda malumunuz ışın kullanılıyor. ve yaklaşık 10 yıldır yapılan bir uygulama. lazer konusunda 'kesinlikle zararlı / kesinlikle zararsız' gibi bir tutum içerisine girmeyi ben gereksiz görüyorum. doktor olanlar daha iyi bilirler ki bazı uygulamaların komplikasyonlarının görülebilmesi için bir insan ömrü kadar süre gerekir. lazer de bu sınıfa giriyor. yani şimdiye kadar yapılan uygulamaların kötü bir sonuç doğurmamış olması tamamen zararsız olduğunu göstermez. kaldı ki tercih edilen yerler koltuk altı, genital bölge. - göz operasyonlarında da aynısı söz konusu- koltuk altındaki lenf düğümlerini ve önemini biliyorsunuzdur. hadi diyelim ki lenf düğümlerine ve dokulara zararı hiç yok ama genital bölgedeki salgı bezlerine de zararı olabileceği söyleniyor, ki o salgı olmazsa cinsel hayatınızın zorlaşacağı aşikardır.

lazer epilasyon yaptıran arkadaşlarımın rahatlığını gördükten sonra bende de yaptırma isteği başgösteriyor. ama kesin ve doğru bilgi elde edemedim daha, o yüzden bekliyorum. uzun vadeli komplikasyonlarından çok uygulama anı ve sonrası komplikasyonlardan bahsediliyor: yanma vs. o da çok tatmin edici değil haliyle.

eğer şimdi yaptırıyorsanız yaptırdığınız doktorla uygulamanın ayrıntılarını konuşmanızı ve sözleşme benzeri belge imzalamanızı öneririm.

X