Cuma Zayıflama Yarışması Üyelerinin Paylaşım Alanı

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069
Merhaba Arkadaşlar,

Forumumuzda yer alan bir topikte Cuma günü tartılan ve kilosunu paylaşan arkadaşlarımız var. Bu geleneği, küçük bir ekleme ile devam ettirmek istiyorum.

Açılan hemen her topiğe, duygularımızı yazıyor, desteklerimizi veriyor, önerilerde bulunuyor ya da sorularımızı sorarak cevaplar arıyoruz. Kalabalıkta dolaşıyor görünmemize karşın aslında bireysel takılıyoruz. Bazı arkadaşlarımız sevimli gruplar kurmuşken, yalnız kalanlar ya da karmaşada kaybolanlar da olabiliyor.

Fazla zamanınızı almadan önerime geçmek istiyorum.

Beşer kişilik gruplar kuralım. Katılımcı sayısına bağlı olarak, bu sayıyı arttırabilir ya da azaltabiliriz. Grupta yer alan kişilerin ayrı, ayrı kilosu ve toplamı Cuma günleri buraya yazılsın. Bir hafta sonraki Cuma günü, yeni kilolar yazılarak % fark tespit edilsin. Alınan sonuçlara göre de oluşturulacak gruplar arasında ilk üçe girenler açıklansın.

Grupları oluşturma biçimi olarak da önerim şudur; açmış olduğum bu topiğe, "katılıyorum" şeklinde olumlu mesaj yazanları 1,2...,5 şeklinde, mesaj önceliğine bağlı olarak belirleyebiliriz.

Böylece tatlı bir rekabet havasında, daha da dayanışma sağlamış olarak keyifli bir zaman geçireceğimizi düşünüyorum. Ne dersiniz? Önerilerinizi bekliyorum.

selammm kızlarrr puskutcugumunn ıstegı uzerıneeŞeniz
ben buhafta yaptıklarımı anlatıyımm oncelıkle bastan soylıyım bende gulsemın gıbı gecen pazar regl olmustum belkı onunda etkısı vardır
ama benım yaklasıkk 3 aydır yapmaya calıstıgım ama herseferınn de bır kacamakla bozdugumm dıyet seklını son ıkı haftadır kesınlıkle kafaya koydum hıc bozmadan uygulayacagım dııye gecen hafta galıba alısma evresı gecırdı bu haftaa hoooppp dıye gıttı kılollarr:roflol: ayy necok konustumm durun tamam kızmayınnn anlatıyorumm:çok üzgünüm:
bıkeree ben hergun krallar gıbı kahvaltı yaparım ( tabıı bu kral kelımesını abartmamak gerekıyor:) kahvaltımda hıcbır seyden odun vermıyorumm ama ben kahvaltı harıcınde gun ıcınde kesınlıkle ekmek yemıyorumm ve aksamm 7 den sonra agzıma tekbır lokma bıle koymuyorum ıkı hafta oldu artık alıstımm cok fazla su ıcıyorumm oda bende tokluk yaratıyor aralarda acııktıgımda etıformlar varya ondan bır paket acıyordum ısyerınde herkese dagıtıp ıcınden bıtane alıyordumm gerıye kalıpta yıne ben yemeyeyım dıyee buhafta bu sekılde cok sıktım kendımı ve ayrıca hergun 3 bardak yesıl cay ıcıyorum ben 2.5 aydır ıcıyorum yesıl cay ve dogru duzgun spor yapmama ragmen vucudum sıklastı bılgınızeea.s ama hersabah 15 dakıkaya ıse yuruyordum ıste bukadar yaptıklarımm Şeniz

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar yeme şeklimi baştan değiştirdiğim için
ben bu hafta ne yedi isem yazdım
baktım çok karbonhidrat almışım proteinli şeyler yedim
aralarda meyve yedim
6 öğün mutlaka ama mutlaka yedim
elimde bir diyetisyen listesi var ona göre öğünlerimi belirledim
elimde defter kitap gezdim
eeeeeeeeeee
zor oldu tabi
ama ilk haftalarda kendime bu yeme şeklini öğretene kadar yapmaya karar verdim
hala ya gün gün yazıyorum
ayrıca ne kadar çok şey yemişim hala da yemek istiyrum diyip kendimi frenliyorum hemen elime bir elma alıyorum
yazmak ne yediğimi görmek adına çok güzel
ayrıca
metabolizma hızlandırıcı çay içtim
yeşil çay içtim
tabi su da

arkadaşlar kısaca size hayat hikayemden bahsedeyim ben bi kaç sene önce 77 lerden 59 a kadar düşmüş biriyim ama sonra sonraları bazı sebelerden dolayı aldım benim tek sorunum doymamak ve sürekli yemekti ya hiç yemek yemeyip acıkmayacaktım yada azcık yiyim ama doydugumu anlamadan sürekli yemek yememdir özellikle 6 dan sonra özellikle si,tres benim en büyük düşmanım canıom sıkıldı acısıı buzdolabından cıkarıyordum:mymeka:
evet gördüm böle böle gene 77,5 baktım kilo aldıkca kendime güvenim düşüyor kendimi kokrkunç kötü hiseediyorum bu sona bir dur dedim kendi kendime başladım neti araştırmaya buraya rastladım önce okudum paylaşımları bana çok benzeyen çok farklı insanları gördüm bi hafta sonra bende üye olum dedim sonra baktım takımlardan bahsediyolar bende birine baglansam dedim bu aradada 1 kilo verdim sonra davet edildim 10 takımdan ama akşamları kimse cikler yoktu başka yere geçim dedim ama baktım denk gelmesek bile arkadaşlarla alışmışım onlara akşam kendi kendime konuştum onlarla sonunda kabul edildim hepsi çok tatlı insanlar görmedim hiç birini ama gizli bi bag oldu onlarla aramda
evet şimdi işin süprüzi diyetisyenin anlattıklarını paylaşacam sizinle diye bi topige denk geldim başladım okumaya orada püsküüt pulsar okse hadin ya adı aklıma gelmeyen bi sürü arkadaş vardı dikkatinizi çekerim onlar beni hiç tanımıyo nikimi bile görmemişlerdir belki başladım okumaya kendi kendime söz dedim 200 küsürlerdeydiler okuyacam bitecek sontra onlara slm yazacam dedim bu arada öskenin patlıcanı çok sevdigini ögrendim püsküütün erige hayır diyemeyecegini hatta başına bela oldugunu hehehe hatta aramızda kalsın bi ara mısıra takmıştı bunlar benden habersiz tabi ben okuyom

orada saglıklı beslenme diye bahsediyolardı baktım iyi bi fikir geldi bana bi hafta önce yaglar almıştım sular hazırlayıp içecektim hepsini askıya aldım önce yeme dürtümü durmam gerektigini anladım yedigimi bölmeye calışacagım dedim sabah 2 simit yada pogaca terdim bunu 1 indirdim ve hepsini yemedim 4 bölerek öglene kadar baya beni tok tuttu sonra bunu yarıma indirdim açıktımı küçük bi ısırık ana hemen beni tok tutuyo orada bi fikir vardı mide acıkmayacak aç oldugunu anlamayacak bölece metobolizma hiç durmayacak iyi bi fikit geldi
sonra okudumki ne okuyuk bi simit 4 ekmek dilimine eşitmiş hemenkepek ekmegiyle evde bişeyler hazırladım onu yemeye başladım sonra baktım kıslar yogurttan bahsediyo gittim hemen işe yogut aldım yogurt metobolizmayı hızlandırıyormuş acıktıkca yedim
çok konuştum demi ben yazmayıda konuşmayıda beceremem aslında işin özeti şu yediklerimi yarıya indirdim saglısız şeyleri çıkardım sınra sık sık ama yemek yiyerek yogurdu katarak başardım bu arada haftada 3 gün spora gittim spora gitmeden evvel l carnitin aldım bu hem metobolizmamı yüksellti hem bana kuvvet verdi

Not: buradan 10 takıma tşklerimi bildiririm beni yalnız bırakmadılar diye diyetisyenimle paylaştıklarıı yazacagım topigindeki yazan bütün arkadaşlara tşk ler onlar benim gizli motivasyoncularım daha son saffata gelip onlara slm diyememdim ama hepinize tşk ediyorum a.s.:nazar::enbuyukkk:

Sevgili arkadaşlar ben uzun seneler hep aynı kiloda kalan biriyim çook şikayetlerim olmadı kilo konusunda Geçen sene bir ara arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine 13 adet lida kullandım 7 kilo verdim daha sonra aynen geri aldım Haziran gibi bel fıtıgından ameliyat oldum gerçekten çoook zordu kilo olunca da daha bir problemli oluyor
Biz ailece yemek yemegi çoooook seven insanlarız
dr biraz kilo vermen gerekli deyince silkelenip kendime geleyim dedim
öncelikle kadınlar kulübüne çoooooook teşekkür ederim burdaki arkadaşlarımın sayesinde daha azimli oldum ben
Ben özel bir diyet yapmıyorum arkadaşlar düzenli olarak sabah akşam yeşil çayımı içiyorum
Kahvaltıda ne varsa bir iki dilim peynir yarım dilim ekmek bir iki zeytin geçiştirmeye çalısıyorum Salatalık v.s
öğlene elma favori meyvem
kahvaltıyı geç yaptıgımız için çoook acıkmıyorum tatlılar
aksama da ne pişirdiysem ondan yiyorum ama ölçüsüne çok dikkat ediyorum pilav da yiyorum ama ölçülü
Ekmek sabah kahvaltıdan başka kesinlikle tüketmiyorum
Şu metabolizma hızlandıran çay diyorlar ya elma karanfil tarçın karabiber limondan oluşan aklıma düşerse bazen ondan yapıyorum ama bu aksamdan itibaren daha düzenli tüketmeye başlıcam Çünkü hemşire bir arkadaşım çok işe yaradıgını kendisinin de uzun zaman tükettiğini söyledi
Aç karnına iki bardak su içiyorum aralarda suyu ihmal etmemeye çalısıyorum gece yatarken de iki su bardagı muhakkak içip yatıyorum

Arkadaşlar yaklasık bir ay oldu ben diyete baslayalı çok degil 5 kilo verdim ama yavas yavas sabırlı bir şekilde olacagını öğrendim
Bizimde günlerimiz var zannetmeyin ki ben hiç baklava börek pasta yemedim ne yalan söyleyeyim yedim ama sonunda da çok pişman oldum ben onu fazla hareket ederek yakmaya çalıştım
Herkese sevgiler biraz cümlelerim düşük oldu farklındayım özür dilerim anlayısınıza sıgınıyorum

merhabalarr canlarımm 11. takımdan estimde geldimm paylaşım alanımıza canım püsskütüm benı bu hafta 2. olarak açıklamış ve 3. takımdan Nam arkadasıma koçluk görevini bana vermiştirr bende buradan elımden geldıgınce yaptıklarımı aktaracagımm canlarımm CADIARZU herkesinde bildigi gibii afıyetle aldıgımız kılolarımızı bi çırpıda vermek isterız bendede öle oldu ilk başlardaa çok ucuk hayallaer peşinde koşmadım desem yalan olurr (haftada5 kılo gibi Kötü Kazen)
neyse sonunda dogru yolu buldum vee cümle alemın anlata anlata bitiremedıgı 3+3 sistemını kendı yaşantıma uygulamaya başladımm uzun zamandırr sabahları greyfurt suyu içiyorumm ılık suyumu ihmal etmıyorumm ögun aralarımı atlamamaya çalısıyorumm her gun ip atlıyorumm mutlaka en kötu 100 tanee hoplayıverıyorumm üşenmıyorumm çünki imkanlarım dahılınde onu yapabılıyorumm iş ev derken bide spor salonu benı derınden sarsar neysee sebze agırlıklı beslenıyorumm vejeteryan oldugum içinn haftada 2veya 3 kez muhakkak baklıyat tüketiyorum elmasız hayat dusunemıyorumm tatlicadiarzu asla azıma surmedıgım birtekk pammmmbık gıbı ekmek varr onun harıcınde herşeyden muhakkak tadıyorumm kendımı rejımdeymıs gıbı degıldee gayet saglıklı ve duzgun beslenmeye çalışan olarak şartlıyorumm örnek olarak bugun yedıklerımı sizlerle paylaşayımm
sabah : akşamdan 3 tane kayısı be 1 tane cevızı 1 su bardagı suyun içene bırakmıstım onu içtimm greyfurt suyumu içtimm daha sonraa 1 dılım kepek ekmeyı ile yagsız tost yaptım domates salatalık ve peynır ile yedımm
ara:1 tane elma
öglen :çorba bol yeşıl salata ve yogurt
ara:limon liflı bisküvi sadece 3 tanesı ,yeşil cay ,3 tane ceviz
henuz akşam yemegımı yemedım ama bugun haşlanmıs pirinç ve yeşıl mercimek yemegı yıyecegımm iştee bende bölee yapmaya çalıştıklarım bunlarr tekrar yazmaya devam edecegım cnmlarımm mucuxxsırnaşık şeya.s.

MANİFESTO- 1

Cuma Yarışması’nın Sevgili Üyeleri,

Zayıflamak isteyen arkadaşlarımızın katılımıyla “Cuma Yarışması” nda, 18 Mayıs tarihinden bu yana kişiye dayalı bir sistem yürütüyoruz. Her Cuma, kilo bilgilerini takım liderleri/yardımcıları iletiyor, geriye kalan çalışmayı da (ilk üç derece, ayrıntılı etap sonuç listesi, yeni etap başlangıç listesi) ben yapıyorum.

Sizlere daha önce yaptığım duyuruda; bugüne kadar üstlendiğim bu işi artık yeni arkadaşlara devretmek istediğimi söyledim. Gelen yardım talebinin ne kadar az olduğunu sizler de gördünüz. Yeri gelmişken, yardımsever arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Kişiye dayalı sistemin zararları ortada.. Sözkonusu kişiler; zamanla benim gibi yorulabilir, insanlık hallerine bağlı sebeplerden görevlerinde aksamalar olabilir. O zaman da doğal olarak bir kargaşa yaşanacaktır.

Ayrıca şu anda yaklaşık olarak 100 kişilik mevcudiyetimiz ve katılmak isteyenler bölümünde başvurularını yapmış ve sizlerden davet beklemekte olan arkadaşlarımızı da düşünürsek, sayımız gittikçe yükseliyor. Sayının artması ise, yürürlükteki “kişiye dayalı” işleyişi daha da zorlaştırıyor. Bu sayı zaman içinde daha da artacaktır..

Bütün bu aksamaları ortadan kaldıracak bir sistem çalışması yaptım. Bu sistem, sözkonusu çalışmaların, görevi üstlenen kişilerce değil “bütün yarışmacıların” katkısıyla yürütülmesine odaklı.. Her takım sistemin işleyişine EŞİT oranda katkısı olacak.

Yani özetle; Sistem artık otokontrol mekanizmasına dayalı olarak, kendi kendini yürütecek.

Aşağıda bütün aşamaları, örnek göstererek (örnekler hayalidir), detaylı bir biçimde açıklamaya çalıştım.

BİRİNCİ AŞAMA:

Günlerden Cuma. Her takımın kilo bilgisini en geç saat 16:30 a kadar vermesi gerekiyor. Takım olarak kilo bilgisi ilk belli olan 7. takım olsun. 7. takım üyesi püsküüt, paylaşım alanına gelerek kilo bilgisini yayımlıyor.

ilkmesajnu4.jpg
Bu mesajın yazılış şekli, bütün takımlar için standart hale getirilecek.
Şöyle ki;

BAŞLIK : Takım Numarası / Etap Numarası (örn: 7. Takım / 40. Etap)

Üye adı (etap başlangıç kilosu / etap bitiş kilodu / fark / % fark

Soru : % Fark nasıl hesaplanır?
(Püsküüt örneğinden yola çıkalım)
Etap Başlangıç : 64.6
Etap Bitiş : 63.7
Fark : 0.9
% hesaplaması : Fark / Etap başlangıç kilosu
0.9 / 64.6 = 0.0139…
Çıkan bu sayıyı 100 ile çarpıyoruz.
0.0139 * 100 = 1.39 %

Sonuç olarak; bütün takımlar kilo bilgilerini bu şekilde, standart olarak yazacaklar. Bundan sonra kilo bildirme FORMATI budur.

(Yeri gelmişken liderlere bir öneride bulunmak istiyorum. Güvenlik amaçlı olarak takım üyelerinizden Perşembe günleri de tartılmalarını isteyebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir üyenin gecikmesi durumunda elinizde, kullanabileceğiniz bir veri olacaktır. Takım iç işleyişini, genel işleyiş çatısı altında daha optimum hale getirmek sizlerin elinde.. Ayrıca takımınızda yukarıdaki matematik işlemini yapabilecek üyeniz yoksa, buna göre yeni üye daveti yapabilirsiniz)
İKİNCİ AŞAMA :

İlk aşamamızda 7. takımdan püsküüt takım kilo bilgisi listesini yayımladı. Aradan biraz zaman geçti. 115. takımın kilo bilgileri belli oldu. 115. takım lideri Bulut, takımının kilo bilgisini vermek için paylaşım alanına geldi.

Öncelikle Püsküütün yazdığı mesajı ALINTILAYACAK (mesajın sol alt kısmında yer alan “Alıntı Yap” tuşuna basacak.)

Bulutun ekranında görünen mesaj şu olacak.

İşaretlenen yerleri silecek ve mesaj ekranına kendi takımının bilgilerini ekleyecek.
ALINTI kısmını silmesi çok önemli.. Çünkü; alıntı yapılmış bir mesajı, tekrar alıntıladığınızda ilk mesajdaki alıntı, ikinci mesajda yer almıyor.

Bulut'un gönderdiği mesajı, bizler paylaşım alanında şu şekilde göreceğiz.

Sonuç olarak, her takım kendi kilo bilgisini eklerken Bulut’un yaptığını yapacak.. Yani her yeni kilo bildirim mesajı, kendinden önceki bütün bilgileri kapsıyor olacak. Bu şekilde, günün bildirim yapan son takımının mesajında BÜTÜN TAKIMLARIN KİLO BİLGİSİ tek mesajda yer almış olacak. Yani yayımlanan son mesaja baktığımızda hepimiz, o ana kadar hangi takımlar kilosunu bildirdi, birinciliğe kim koşuyor…bütün bu bilgileri görüyor olacağız.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA :

Sırası gelen takım en geç saat 21:30 da, o ana kadar bütün takım bilgilerinin eklenmiş olduğu mesajını yayımladıktan sonra, ilk üç dereceyi açıklayacak. Bu açıklama, hepimiz için bir arşiv niteliği taşımasından ötürü “istatistik” bölümüne yapılacak.(Daha önce benim yayımlamış olduğum mesaj içeriğine bakarak, bunun nasıl yapıldığı konusunda fikir sahibi olabilir.)

Ayrıca bu takım, zaten bütün takımların kilo bilgisini tek mesajda toplamış olduğundan, aynı listeyi “istatistik” bölümüne kopyalayacak. Bu listede hem ilgili etabın hem de yeni etabın kilo bilgileri görünmüş olacak. İçeriği nedeniyle de, hem ayrıntılı etap sonuç listesini hem de yeni etap listesini kapsamış olacak.

Toparlarsak, kilo bilgisini en son veren takımın, söz konusu etapta geçerli olacak 2 görevi var.
1- İlk üç dereceyi, istatistik bölümünde açıklamak.
2- Bütün takımların etaba dair kilo bilgisini tek bir liste halinde yine istatistik bölümünde açıklamak.

SORU VE CEVAPLAR

Soru : Hafta içi takımlara giren, çıkan üyeler için nasıl bir işlem yapacağız?
Her takım lideri, takım iç değişikliklerini takip edecek. Liderler kendilerine bir veya iki yardımcı seçebilirler.. Hafta içi olan biten bütün ekleme/çıkartmalar Cuma günü kilo bilgisi verirken zaten BELLİ olacağından, bu işler ayrıca bir kişinin uğraşmasına gerek yok. Yeni sistemde bütün bu işlemler takımların kendi iç işleyişlerine dahil olacak. Hepimizi ilgilendiren ortak nokta, söz konusu listelerin Cuma günleri paylaşılıyor olması.

Soru : Saat 21.30 ve ben listeleri bitiriyorum. Ancak hala iki takımın durumu belli değil. Ne yapmalıyım?
Sözkonusu takımlar, içinde bulunulan etapta derece dışı kalacaklar. Kural çok basit ve açık. SON süre saat 16:30

Soru : Takımımın listesini yayımladım. Bir üyemiz henüz gelmemişti. Daha sonra bildirimde bulunmak istedim. (veya bir bilgide yanlışlık yaptığımı fark ettim) Ne yapacağım?
Sistem, otokontrolü sağlamak amacıyla mesajlarımızı düzenleme opsiyonunu dışarıda bırakıyor. Olası aksilik halinde, hatanın nedeni ve neyin düzeltilmesi istendiği mesaj olarak paylaşım alanına yazılacak. Bir sonraki takım lideri mesajları toparlarken, yayımlanan bu mesajı dikkate alarak, gerekli düzeltmeyi yapacak.

Soru : Yarışmaya katılmak isteyenler bölümünde, herhangi bir takıma davet edilmediği için bekleyenler ne olacak?
Yeni takımların kurulması işlemi ile BEN ilgilenmeye devam edeceğim. Söz konusu takımın topiğini açacak ve işleyişle ilgili genel bilgiyi aktaracağım. Ancak her yeni takıma, sadece ilk haftalarında işleyiş ile ilgili DESTEK için sizlerden bir arkadaşı görevlendireceğim.

SON SÖZ
Zaman ayırarak okuduğunuz için teşekkür ediyorum. 2007 yılının son listelerini yine ben hazırlayacağım.
Ancak Ocak ayı itibariyle yeni sistem geçerli olacak.
O nedenle yumurta kapıya dayanmadan, bütün takımlardan söz konusu mesajı iyice okuyup, anlamalarını, bir soruları varsa sormalarını rica ediyorum.

Sisteme yapacağınız eleştiri olursa eğer, beraberinde bir ÖNERİ içermesi koşuluyla dikkate alacağımı da bilmenizi istiyorum..

Gerek yeni sisteme alışma döneminde gerekse organizasyon anlamında desteğim devam edecek.

RİCA :
Sisteme dair sorular için özel mesajlaşma sistemini değil, paylaşım alanını kullanmanızı rica ediyorum. Böylelikle her üye, gelişmeleri paylaşım alanından takip edebilecektir.

Sevgilerimle.. a.s.

MANİFESTO - 2

Cuma Yarışması Yeni Sistemin İşleyişine İlişkin Öneriler ve Hatırlatmalar

Birinci deneme haftamız az sayıdaki takımın hatasız kilo bildirimi yapmasıyla sonuçlandı. Yapılan hatalara ilişkin hatırlatma ve yeni önerileri içeren bu mesajımı her takım üyesinden okumasını önemle rica ediyorum.

1- En önemli önerim şu: Takımlar bu hafta itibariyle Perşembe günü tartılsınlar. Böylece kilo bilgisi vermekle yükümlü kişinin, hem gerekli hesaplamalar ve kontrolü için yeterli zamanı olacaktır hem de Cuma günü eksiksiz kilo bildiriminde bulunma olasılığı yükselecektir.
Özetle: Perşembe günü tartılınıp takım içinde paylaşım yapılsın. Kilo bilgisi bugüne kadar olduğu gibi Cuma günleri paylaşım alanına yazılsın.

2- Sistemin işleyişini kolaylaştırmak için her takım lideri, üye sayısına bağlı olarak kendine 1 veya 2 yardımcı belirlesin. Böylelikle birinin işi çıktığında, bir diğeri bildirimi yüklensin. Takım iç işleriyle ilgili görevler paylaşılsın.

3- Manifesto-1 de yer alan bilgiler yeniden okunsun. Orada açıkça yazdığım halde bir kaç takımdan, deneme süresi başlayan yeni üye vs.. gibi üye giriş-çıkış-izin işlemlerini bana bildirmeye devam ettiklerini gördüm. Artık böyle bir uygulamamız yok. Her takım kendi iç hareketleri kendisi takip edecek. Bana bildirimde bulunmayın lütfen.

4- İlk deneme haftamızda sona kalan takımın işini ben yaptım. Normalde istatistik bölümüne eklediğim 2 mesajı (1- haftanın ilk üçü-takım+bireysel 2- takım numarasına göre sıralanmış ayrıntılı sonuç listesi) yazmak, sona kalan takımın görevi. Bu hafta, bu konuya dikkat edilmesini rica ediyorum.

5- Alıntı yapan her arkadaş, bir önceki toplu mesajdaki sıralamaya dikkat edip, onu düzenleyebilir. Yani listede takımlar sıra numarasına göre yer alsın. Herkesin iş yükünün ucundan küçük bir parçayı kaldırması, hiç kimseyi gereksiz yük altına sokmamış olacaktır.

6- Daha önce de uyarmıştım. Takımlardan bir tanesinin hata yapması, zinciri kırıyor. O anda benim müdahale etmem zorunlu oluyor. Oysa ben o dakikada burada olamayabilirim. Dolayısı ile bütün kontrollerin zamanında ve takım içinde yapılmış olması, kendinden emin olmayanların o anda burada olan ve işi doğru yaptığını gördüğünü kişileri takım topiğine çağırarak yardım istemesi çok önemli.. Sistem oturana kadar el birliği içinde olmaya devam etmeliyiz.

7- Her takım, kendine ait mesajı yazıp sonra da hemen çıkmasın. Mesajı yayımlamadan önce paylaşım alanındaki son mesajı okusun ve kendi mesajını eklendiğinde sistem işleyişinin yolunda gittiğinden emin olsun. İşin nasıl yapılacağını anlamış olan arkadaşlarımın başka takımların verdiği bilgileri kontrol etmelerini de rica ediyorum. Hangimiz buradaysak kontrol edelim ve gerekli uyarıyı zamanında yapalım.

Ve son olarak;
Çoğunluğun hata yaptığı işlemler var. Gerek yuvarlama, gerekse toplam satır bölümünde.. Bu hatalara ilişkin özel mesajlarımı tek tek takım topiklerine yazacak, hatalarını ve doğrusunu anlatmaya çalışacağım. Bu nedenle eklediğim mesajı sadece takım liderinin değil, takıma dahil olan herkesin okumasını rica ediyorum.

merhabalar arkadaşlar..
içinde bulunduğumuz cuma yarışması gereği cuma günleri kilo bildirimlerimizi yapıyoruz ve bu kilo bildirimlerini takım liderleri paylaşım alanına iletiyorlar.. biliyorsunuzki, geçtiğimiz etaptan itibaren püsküüt arkadaşımız yarışmada elde ettiği güzel sonuç itibari ile aramızdan ayrılıyor..8 aylık bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji ile yarışmayı her konuda yönetmiş sayısız arkadaşımıza yardım etmiştir... şimdi.. püsküütün yokluğunda hiç kimsenin bu yorucu sürece girmemesi için hepimizin üstüne düşen görevlerimiz var ve bu basit bir işlemden ibaret... son etabımızda 7. takım yani benim üyesi olduğum takımdan bir ricada bulunmuştum.... bu hepimiz için eşit sorumluluk demek oldu ve sorunsuz kilo bildirimi sonucu çıktı.. her cuma bir telaş bir karmaşa ile kilo bildirimleri yapılıyor.. takım üyeleri kilosunu yazıp çıkıp gidiyor geride kalan ne ile uğraşırsa uğraşsın bakışından kurtulamadık... şimdi size önerim bizim yaptığımız işlemi yaparsanız kimsenin fazla vakit harcamasına yol açmadan ve yorulmasına izin vermeden yeni sistemi oturtmamız için sorun kalmaz diye düşünüyorum...

bizim yaptığımız iş çok basit..
her üye kendi hesaplamasını kendisi yapıyor...takım topiğine ve liderine bildiriyor.. liderimiz ise sadece takım toplam kilosunu paylaşım alanına yazmakla yükümlü hale geliyor...
hesaplamayı bilmeyen arkadaşlarımız için püsküüt arkadaşımız bir çok yerde açıklamayı yapmıştır yinede ben anlamadım diyorsanız istediğiniz her üyeden yardım alabilirsiniz...
tüm üyelerimiz, en çok 2 dakika sürecek bu işlem için vaktini ayırabilirse yarışmamızın gidişatı kolay, sorunsuz şekilde işleyecektir...benim zamanım yok uğraşamam ben bu sorumluluğu alamam ben kilomu yazıp çıkarım arkamdan kim uğraşırsa uğraşsın diyen arkadaşlarımız var ise ki olduğunu sanmıyorum... bu arkadaşlarada alamadıkları ufacık sorumluluktan dolayı yarışmamıza giriş kadar çıkışında kolay olduğunu belirtmek istiyorum...
tüm çabalara rağmen üzerinden atamadığı kilolarla savaş için, bu yarışmaya gereken ciddiyeti gösteren arkadaşlarımızın bu mesajı okuyup gereken hassasiyeti göstereceğini umut ediyorum...

MANİFESTO - 3​

Cuma Yarışması’nın Sevgili Üyeleri,

2. deneme haftamızda yapılan işlem ve biçim hatalarına artık değinmiyorum. Uyarı alan arkadaşların, 3. deneme haftasında daha dikkatli olacağına inanıyorum.

Şu anda, sistemi aksatan en önemli konu şu:

Takımlardan herhangi biri, kilo bildirimi yaptığında üç olasılık sözkonusu.

Birinci Olasılık : Bildirim tamamen doğru.
Bu durumda şu anda husel, kalliste ve benden oluşan 3 kişilik kontrol ekibinden herhangi biri, doğru olan bildirim mesajına, “teşekkür et” butonunu kullanarak onay verecek.
Dolayısı ile; bir sonraki takım, son yapılan bildirimin altında, kontrol ekibinde yer alan bu 3 kişiden birinin onayını mutlaka görmüş olacak. Bildirimini ondan sonra yapacak.

(Yeri gelmişken, işleyişin tıkanmadan devamı için kontrol ekibinin sayıca artması daha iyi olur. Sistemi tamamen anladım, ben de kontrol edebilirim diyen gönüllü arkadaşlar bir adım öne çıksın lütfen.)

İkinci Olasılık: Bildirimde hata var.
Bu durumda kontrol ekibi, hatanın ne olduğunu ve doğrusunun ne olduğunu içeren detaylı bir mesaj yazacak.
Hatalı takım iletilen mesaj üzerine, gerekli edit işlemini yapacak.
Ola ki yapmadı diyelim.. Bu durumda da bir sonraki takım, kilo bildirimini yaparken, kontrol ekibinin hata mesajını gözönünde bulundurarak gerekli düzeltmeyi kendisi yapacak.

Özetle; her takım bildirimini yaparken bir önceki takımın bildiriminin altında, kontrol ekibinin “teşekkür notu” gördüyse durmaksızın işleme devam edebilir.
Eğer teşekkür yok ve hata mesajı varsa, bu durumda ya hatalı takımı bekleyecek ya da sözkonusu düzeltmeyi kendisi yapacak.

Üçüncü Olasılık: Aynı anda iki takım bildirimde bulundu.
Gerçekleşme olasılığı az olmasına karşın, bu hafta yaşandı. Böyle olunca da ekranda gördüğümüz son bildirim, dakika farkı ile önceki bildirimin bilgisini içermedi. Bunu önlemenin tek yolu, kilo bildirimi yapan takımın mesajını yayımladıktan sonra, geçmişe dönerek aynı anda bir mesaj yayımlanıp yayımlanmadığına bakmak. Yayımlandıysa, kendi bildirimini buna göre editlemesi gerekir.
Bu konuda dikkat edilmediyse, kontrol ekibinden yine bir hata mesajı alacaktır.

Ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Cuma günleri paylaşım topiğini gereksiz yere meşgul etmeyelim. Acil bir durum varsa da; özel mesajlaşma sistemini kullanalım.

Şimdi.. sizlerden ricam. Bu mesajı okuduğunuza dair takım liderlerinden “teşekkür butonunu” kullanarak mesajın altına not düşmeniz..

Teşekkürler, sevgiler.. a.s. a.s. a.s.

YENİ ÜYENİN KİLO BİLDİRİMİ:

İçinde bulunduğumuz etap bitti, Cuma günü geldi. Listeyi yayımladınız.
Hafta içinde yeni üye aldınız.
Deneme süresini de bitirdi diyelim ve kesin üye yaptınız.
1 - Yeni üyenin, takımınızda geçirdiği süre tartılmasına yetecek kadar bir süreyse zaten Cuma günü sizinle tartılır ve kilo değişimini bildirir.
Lider, listeye yeni üyeyi başlangıç ve bitiş kilosunu yazarak ekler.
2- Yeni üyeniz var ama Cumaya yakın bir dönemde girdi takımınıza. Diyelim ki çarşamba günü. Siz bu durumda kendi insiyatifinizi kullanırsınız. O hafta listenizde yer almaz. Bir sonraki etapta DEĞİŞEN kilo bilgisiyle yer alır.

Son düzenleme:
püsküütüm ben bu sabah aramıza yeni katılan arkadaşlar içinde bir mesaj yazmıştım.. uzun ve belki birazda karışık oldu galiba fakat hem bu mesajları hemde kilo bildiriminde takım halindeki yardımlaşmamızı gösteren mesajı alıntıladım.. alıntıları çıkartmadımki celebrian ve emel42 arkadaşımızın benden sonraki mesajları aradan seçilsin diye.. umarım yardımcı olabiliriz...

arkadaşlar.. ben ve benden sonra gelen arkadaşlarımız kilo bilgilerini aynı tablo üzerinde düzenleyerek alıntı yaparak yeni mesaja geçiriyorlar.. en son ben veya ben müsait değilsem takımdaki arkadaşlarımdan biri kilo bilgilerinin toparlanmış olduğu mesajı sadece toplam kiloyu hesaplayarak paylaşım alanına ekliyoruz.. bu yönteme başladığımız andan itibaren takımımızda, bazı takımlarımızda zaman zaman yaşanan bildirim sıkıntısı yaşanmadı... takımdaki her üye görevden üzerine düşen parçayı alıyor düzenliyor ve ekliyor.. takım liderleri arkadaşlarım sizde bu tür yönlendirme mesajlarını sık sık yazark tüm üyelerin okumasını sağlarsanız ara ara yaşadığımız problemler böylelikle çözümlenecektir diye umuyorum...

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sona kalan takımın işlerini bir kez daha yazmak istiyorum.

1- İlgili etabın ilk üç derecesini paylaşan takımları açıklamak.

2- Paylaşım alanında yer alan SON kilo bildirim mesajını, sonuç listeleri bölümüne taşımak. Ayrıntılı sonuç listemizin altına bireysel dereceye giren ilk üç arkadaşımızı yazmak.

Geçen etaplarda bir arkadaşımız gibi bu etapta da jnaz başka bir işle daha uğraşmış. Ayrıntılı sonuç listesinde yer alan her takımın yanına tek tek derecelerini yazma işi..

Bu işe lütfen zaman ayırıp, kendinizi yormayın. Çünkü acelesi olan, mutlaka cuma akşamı yapılması gereken bir iş değil. Sona kalan takımlar sadece ilk iki işi yapsınlar. Diğer detay işi, daha sonraki günlerde ben hallederim.

a.s.

TAKIMLARIN KİLO BİLDİRİMLERİNİ KİM KONTROL EDECEK?

Bundan sonra takımların Cuma günleri ilettiği kilo bilgi listeleri kontrol edilmeyecek.
Yeni sisteme geçiş aşamasında kurulmuş olan kontrol ekibi bundan sonra yeni sistem danışmanı olarak görevine devam edecek. Sisteme dair sorusu olan bu arkadaşlarımızdan herhangi biriyle irtibata geçebilir. Takım liderleri de sözkonusu ekibe yönlendirme yapabilirler.

Takımlar kilo bilgilerini yürürlükteki şekilde vermeye devam edecekler. Sona kalan takım, sonuç listelerini hazırlayacak.
Yapacağım kontrol sonrasında, en geç Pazartesi olmak kaydıyla hata yapmış olan takımları etap dışı bırakarak dereceleri yeniden açıklayacağım.
Yani özetle.. Sıralamayı etkileyecek düzeyde hata yapan takım etap dışı kalacak. Ancak sözkonusu etap dışı kalma, herhangi bir şekilde diskalifiye edilmeyi gerektirmeyecek.

Arşiv bilgilerini tutmakla yükümlü olduğumdan zaten sizlerin verdiği bilgileri her hafta excele geçirmeye devam ediyorum. O nedenle ister istemez kontrol yükü bir şekilde üzerimde kalmaya devam ediyor. Bundan kurtuluş yok

Not : Şu anda 12 Takımız. 7 Takımın liderinden bu mesaja teşekkür gelirse, yeni üygulamamız bu olacaktır. Bilginize..

Son düzenleme:
ARKADAŞLAR DETOKSA İHTİYACI OLANLAR İÇİN Bİ LİSTE BULDUM.......

Detoks nedir?
Detoks, sadece sıvı beslenerek, vücudun en çok enerji harcadığı işlem olan sindirimi mümkün olduğunca durdurarak, vücudun bu enerjiyi kendisini toksinlerden temizlemeye, hücrelerini tamir etmeye ve kendisini gençleştirmeye harcaması olarak tanımlanıyor. Bu şekilde hem bağışıklık sistemi güçleniyor hem de fazla kilolar ve su vücuttan atılıyor. Detoks programının ardından düzenli beslenmeye devam edersen ve belirli aralıklarla detoks yaparsan, hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsin. Genelde hepimiz pazartesi yoğun bir tempoyla haftaya başladığımız için bu bir günlük detoksu salı günü yapmanı öneriyoruz. “Sadece sıvıyla beslenmeye dayanamam” dersen, çiğnenebilir seçenekleri tercih edebilirsin. Ama hep aynı doğrultuda ilerlemelisin. Bir öğün sıvı, bir öğün katı beslenmemelisin.

Detoksa hazırlık
Detoksunun başarılı olabilmesi için bunlara dikkat et:
- Detoksumuz seçilen bir gün öğlenden ertesi gün aynı saate kadar devam edecek. Yani salı günü saat 14.00’te detoksa başlanıyorsa, çarşamba yine 14.00’te bitecek. - Sıvı detoks yaparsan hiçbir şey çiğnememelisin, sakız bile! - Tanesiz sebze çorbaları limitsiz! Yağsız, tuzsuz ve ev yapımı olanları tercih edersen çok daha iyi olur. - Taze sıkılmış sebze suları (salatalık, domates, kereviz) ve taze sıkılmış meyve suları (elma, greyfurt, nar gibi) limitsiz. Portakal suyunu tercih etme. - 24 saat içinde en az 3 litre su içmelisin. - Gün içinde istediğin kadar bitki çayı tüketebilirsin. Kahve, siyah çay ve asitli içecekler kesinlikle yasak. - En geç saat 22.00’de uyumalısın. Öncesinde ılık bir duş ya da hafif bir müzik eşliğinde dinlenebilirsin. İstersen televizyon açmadan kitap okuyarak sakin bir akşam geçirebilirsin. - Ertesi sabah uyandığında 1–2 bardak taze sıkılmış sebze ya da meyve suyu iç. - Öğlene kadar sebze çorbasından istediğin kadar içebilirsin.

Kahvaltı
2 büyük bardak su ile güne başla.
Sıvı detoks: Bir bardak taze sıkılmış meyve ya da sebze suyu.
Katı detoks: Domates, salatalık, zeytin ya da yeşil zeytin ile hafif bir kahvaltı.

Öğle yemeği
Sıvı detoks: Karışık sebzelerden yapılmış bir sebze çorbası.
Katı detoks: Büyük bir salata. İçine domates, ıspanak, roka koyabilirsin. Üzerine zeytinyağı ve limon ekleyebilirsin.

Akşam yemeği
Akşam yemeğini güneş batmadan önce yemiş olmalısın!
Sıvı detoks: Çorba ya da sebze suyu.
Katı detoks: Salata, zeytinyağlı sebze yemeği ya da ızgara balık.

Ara öğünler
Havuç, salatalık, 1–2 meyve, meyve ya da sebze suyu.

Detoks çorbası
Malzeme:
1 büyük boy kereviz (yapraklarıyla birlikte)
1 büyük boy kırmızı soğan
1 büyük boy patates
150 gr taze zencefil
1 orta boy havuç
3 baş sarmısak
3 yaprak kara lahana
100 gr beyaz lahana
50 gr biberiye (taze)
2 çorba kaşığı kuru nane
2 çorba kaşığı kurutulmuş maydanoz
2 roka kökü
1 çorba kaşığı acı toz biber
3 çorba kaşığı kekik

Hazırlanışı:
Sebzeleri çok iyi yıkadıktan rendele. Patates haricindekileri kabuklarıyla birlikte rendeleyebilirsin. Kereviz yaprağı, kara lahana ve beyaz lahanayı ise ince ince doğra. Hazırlanan malzemeleri orta boy bir tencereye koy ve tencereyi dolduracak şekilde kaynar su ekle. Bir taşım kaynatıp 1 saat beklet. Daha sonra posa haline gelmiş taneleri tencerenin içinden al. Posaların suyunu çorbanın içine ekle. İstersen baharat ve taze limon suyu da ilave edebilirsin.

- Egzersiz şart! Eğer imkanın varsa yüzmeye gidebilirsin.
- Duş sırasında soğuk suyla ve banyo lifiyle masaj yap.
- Çok yağlı yiyeceklerden uzak dur.

(ALINTI)

arkadaşlar spor bölümüne bir konu açtım.mesaj israfı yapmamak için her takıma girip tek tek link bırakmıyorum.konunun önemli olduğunu düşünüyorum.özellikle yürüyüş bandı kullananlar için.takım kaptanları kendi takımlarında yazdıkları mesajın bi köşesine iliştirsinler.her yarışmacı görmeyebilr burda.
a.s.

YAĞ YAKMAK İÇİN NASIL EGZERSİZ YAPMALIYIZ!

Arkadaşlar; özellikle konu hakkında fikir beyan edenler hatırlayacaktır. Yapılanma hakkında öneriler sunmuştunuz. Arada bazılarına cevap vermekle birlikte bazılarını da cevapsız bırakmış ve daha sonra cevaplayacağımı iletmiştim.

Şimdi onlara bakmanın zamanı geldi. Öncelikle onayınıza sunmak istediğim 2 başlık var. Bunlar için ayrı ayrı 2 mesaj yazıyorum.

Konuları karara bağladıkça devam edeceğim. Düşüncem Haziran ayına kadar yapmak istediğimiz değişlikleri düşünerek, tartışarak, karara bağlamak...

Oylamamız her zamanki gibi; takım liderlerinin yarısından çoğunun mesaja teşekkür butonu kullanarak onay vermesi ile yapılacaktır. Bu nedenle uykusu ağır olan lidercimlerimin takım üyeleri tarafından da uyarılmasını rica ediyorum.

11 takımız. 6 lider oyu, önerinin kabulü için yeterlidir.

Son düzenleme:
Bonibonlarım lütfen dikkat!

Yaz geliyor, hızla kilo verelim diye çeşitli diyetlere başvurmanız söz konusu olabilir..
Bugün, "diyet listeleri" bölümümüzde yer alan birkaç diyet topiğine, uzman görüşlerini ekledim.

Lütfen dikkat.. sağlığınızdan olmayın.. Kolay bulmanız için linkleri toplu halde veriyorum. a.s.

Lahana (çorbası)Diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959877#post2959877

Çikolata Diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959732#post2959732

Taş Devri sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959663#post2959663

Su Diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=41808

Protein destekli haftada 3-4 kilo verme diyetinin sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959393#post2959393

sonama diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959308#post2959308

Karpuz diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959252#post2959252

domates diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959131#post2959131

isveç diyeti sakıncaları için:
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=2959052#post2959052

Hangi sebze hangi mevsimde yenmeli..
Günümüzde tarım ve teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde hemen her mevsimde bütün sebze ve meyvelere ulaşma imkanımız var. Ancak en güzeli mevsiminde tüketmek...
Ancak bu sağlıklı bir beslenme şekli mi. Yüzlerce yıl önce İbn-i Sina: sebze ve meyveyi mevsiminde yiyin, şeklinde bir öneride bulunmuş. Bunun önemi, ürünlerin doğallığının değeri günümüzde yeni/yeniden keşfedilir. Peki... sebzelerin doğal olarak yetiştiği aylar ve hangi mevsimde ne yemeliyiz ?

SEBZELER

BAMYA: Haziran - Temmuz - Ağustos

BARBUNYA: Nisan - Mayıs - Haziran

BEYAZ LAHANA: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat

BEZELYE: Nisan Mayıs - Haziran

BROKOLİ: Ocak - Şubat - Mart

CARLİSTON BİBER ve DOLMALIK BİBER: Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül

DEREOTU: yılın her mevsimi

DOMATES: Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - ekim - Kasım

HAVUC: Eylül - Ekim - Kasım - Aralık - Ocak - Şubat - Mart

İÇ BAKLA: Nisan - Mayıs - Haziran

ISPANAK: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat - Mart

KARNABAHAR: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat - Mart

KEREVİZ: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat

KIRMIZI LAHANA: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat

KIRMIZI SALÇALIK BİBER: Ağustos - Eylül - Ekim

KURU SOGAN: Yılın her mevsimi

MADIMAK: Mayıs

MANTAR: Eylül - Ekim

MAYDANOZ: yılın her mevsimi

MARUL: Nisan - Mayıs - Haziran

PATATES: yılın her mevsimi

PATLICAN: Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım

PIRASA: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat - Mart

SALATALIK: Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim

SEMİZOTU: Nisan - Mayıs - Haziran

SİVRİ BİBER: Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim

TAZE FASULYE: Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül

TAZE YEŞİL KABAK: Kasım - Aralık - Ocak - Şubat - Mart

TURP: Ocak - Şubat - Mart

MEYVELER: Ağaçta büyüyen meyveler için yukarıdaki durum söz konusu değil ama bunların da depolanma suresi boyunca kullanılan ilaçların zararını en aza indirmek için yıkama işleminde titiz davranmak gerektiği belirtiliyor. Çilek üretimi farklı olduğu için belirtmek gerekir:

ÇİLEK: Mayıs - Haziran

Aylara Göre Beslenme Şekli

OCAK: Sebze ve et suyu ile hazırlanmış çorbaları sofranızdan eksik etmeyin. Hareketsiz gecen soğuk kış günlerinde çorbalar bağırsak sistemini düzenler. Soğuk havalarda vücuda direnç veren balık ve baklagiller de en çok tüketilmesi gereken besinlerden.

ŞUBAT: Kansere karşı etkili lahanagilleri (lahana, Brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli) sık sık yiyin. Bol betakaroten içeren havuç ile salata, zeytinyağlı yemek veya havuç suyu hazırlayın.

MART: Mart, yaza hazırlık ayıdır. Hafif beslenmeye ve diyet yapmaya başlamanın tam zamanıdır. Mart, ayni zamanda ilkbahara geçiş ayıdır. Bu nedenle hafif bir o kadar da direnç verici besinleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Balık, ızgara et, sebze ve meyveler bol tüketilmeli.

NİSAN: Kuzu etinin en taze ve lezzetli zamanı. Bu aylarda et olarak kuzu etini tercih edin. Sutlu hafif tatlılar pişirin. Sabah kahvaltısında ve geceleri yatmadan önce bir bardak sut için. Hafif ama sağlıklı beslenerek ve açık havada düzenli yürüyüşler yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

MAYIS: Çilek kısa omurlu bir meyve. içeriğindeki zengin vitamin (özellikle C vitamini) ve mineraller sayesinde ani enerji verip, geçiş mevsiminde ortaya çıkan yorgunluk belirtilerini giderir.

HAZİRAN: Kısa omurlu dut ve kirazı bu ayda bol bol tüketin. Her ikisi de zengin vitamin ve mineral kaynağı.

TEMMUZ: Semizotu, balıktan sonra en çok omega - 3 içeren sebze. Vücut tarafından üretilmeyen bir yağ asidi olan Omega - 3, kalp hastalıklarına, zihinsel karışıklığa ve bunamaya karsı etkili.

AĞUSTOS: Yaz meyve ve sebzelerinin en olgun zamanı. Meyveleri bol yiyin. Bunun yanı sıra balık, zeytinyağlı sebze, hafif soslu makarnaları günlük öğünlerinize paylaştırın.

EYLÜL: Eylül, kışa hazırlık ayıdır. Vücudu soğuk mevsime hazırlamak gerekir. Bol balık, sebze, meyve ve makarna gibi enerji verici karbonhidratlar ağırlıklı beslenin. Mürdüm erik ve fındığı hergün belli bir miktar tüketmeye özen gösterin.

EKİM: Ekim ayı omega - 3 içerikli cevizin tam zamanı. Cevizi bu aylarda bol bol tüketin. Ayrıca mantarlı nefis yemekler pişirebilirsiniz. Mantar, balık, et ve sebzelere çok yakışır. Mantarı ızgarada üzerine peynir serperek pişirip kahvaltıda da yiyebilirsiniz.

KASIM: Kasım ayında balkabağından bol bol yararlanın. Çorbası, tatlısı ve pastası ile nefis lezzetler hazırlayabilirsiniz . Balkabağını ayrıca etli sebze yemeklerine de ilave edebilirsiniz. içerdiği bol betakaroten sayesinde kansere karşı etkili bir sebze.

ARALIK: Soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanmamak için sağlıklı beslenin. Portakal veya greyfurt suyu için. Ispanak, baklagil, et, yoğurt, muz,elma ve kuruyemişleri bol tüketin.

X