Çocuk Hastalıkları Bebeklerimizde kalça çıkigi ve kalça kemiği gelişim geriliği olanlar

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
slm kızlar bugün doktor kontrolümüz vardı çok mutluyum bişeysi kalmamış çıkar cihazı dedi.darısı bütün bebişlerimize inşallah.ama ben yinede röntgeni başka bir doktora daha gösterecegim.allahım başka dertlerle sınav etmesin kimsenin evladını içinde benimde evladımı..

benim kızımda 50 gunluk kalça displazisi teşhisi kondu doktor abdükasyon ateli verdi ama çok mutlu olan bebeğim aleti takdıktan sonra çok huysuz ve mutsuz oldu sürekli aglıyor aglamaktan morarıyor katılacak die korkuyorum. sadece 2.5 gün dayanabildik aleti çıkardık 2.5 gunde yarım saatten fazla uyuyamadı bebegim kızlar bunun başka bi çaresi yokmu illede o aleti takmak zorundamıyız hemde 24 saat boyunca :KK43:

benim kızımda kalça geriliği tespit edildi 45 günlükken medicana beylikdüzündeki ortapediste gittik. Ve önemli bir şey olmadığını söyledi. Biz bunun üzerine önemsiz diye çok üstelemedik. Ama ben yinede peşini bırakmadım. Aklımda soru işareti kalmıştı. Bunun üzerine Acıbadem hastanesine gittiğim tecrübeli bir doktora gittim. Oda aparat takın 6 hafta sonra gelin dedi. Eğer tedavi edilmezse yürümeye başladığında kalça çıkıklığına kadar gider dedi. Ben hangi tip aparat nasıl takılacak diye sorduğumda ben bilmem ben bilmem diyip odasından çıktım.. bizde aparatı aldık ama nerden bilicez internetten baktığımız resimlere göre giyinik halde taktık. Ve tabiî ki amacına uygun olmadı aparat düştü omzundan kaydı bacağından. Bizde düzgün beceremedik.. baktık olmayacak bu iş.. zaman kaybediyoruz.. ve bu kadar ciddi olduğunu anlayınca ve internetten yaptığım araştırmalarla Çapa hastanesine gitmeye karar verdim. Çünkü anladım ki özel hastanelerdeki doktorlara o kadar para versekte bir sonuca varmayıp en önemlisi zaman kaybetceğimizi..

Bunun üzerine çapa hastanesinde ki çocuk ortepedisti olan Yavuz Sağlam bey muayene etti. Kendisi bizzat ultrasonda tekrar baktı. Ve evet kalça geriliği var dedi. Aparat takmalıyız dedi. Bize gidin alın aparatı ben takıcam dedi.. aparatı atlet üzerine taktı. Bacağınada giydirdiğimiz külotlu çorabı kalça altından kesip uzun çorap şeklinde bıraktık. Ve bize 3 hafta boyunca aparatı çıkarmayacağımızı banyo etmeyeceğimizi söyledi.. Alt bezini değiştirebileceğimiz bir aparattı. Kayışlı ayarlanabilir bir aparat bebeklere göre olanı... ve kendisi ayarladıktan sonra tükenmez kalemle çizdi oynamasın oynama olursa tekrar düzeltin dedi. 1 hafta sonra tekrar bana gelin dedi. Aparat yerinden oynamışmı doğru kullanıyor musunuz diye kontrol edicem dedi. Ve 3 hafta sonunda tekrar ultrasonda bakıcam. İlerleme var mı diye. Ona göre aparata devam mı edelim yoksa düzelmiş mi diye kararına bakıcaz dedi.. bir kuruş para bile vermeden Yavuz beyden bu kadar ilgiyi görmek bizi çok sevindirdi. En azından doğru yolda olduğumuza emin oldum. Allah razı olsun kendisinden. Ve kesinlikle kendisine gidilmesini tavsiye ediyorum..
Maalesef ülkemizde fazlası ile doktor var. Fakat tedavi edemeyen bilgisiz ilgisiz doktorlarımızda var. Özel hastanelere gidip çare aramak artık kafamda soru işareti bırakıyor. Yine araştırma hastanelerinden şaşmayın derim..

Bütün annelerin bebişlerine acil şifalar diliyorum.

burada yazılanları dikkatle okudum çünkü benim 6 aylık oğlumada tek taraflı kalça kemiğinin gelişmediğini söylediler. şuanda ne yapacağımı bilmiyorum doktor muayene için yine çağırdı. düzeltmek için bir alet varmış nedir nasıldır bilmiyorum. çok endişeliyim. kalıcı bir hasar bırakırmı düzelicekmi. allah bebeğime ve bütün bebeklere acil şifalar versin.

bizim kızımız 3 aylık ve palvik bandaj takıldı, ama açısı iyi mi diye endişeliyim, fotoğraf yükler misiniz

geçmş olsun arkadaşlar.bnm kızımda 1 aylkken kalça usgye grdi ve sağ kalçasının derinleşmediği söylendi.bu ay yine giricek.korkuyorum.bu gerilik mi var demek acaba?

Merhaba Arkadaşlar;
Başımdan geçen deneyimi sizlerle de paylaşmak isterim.

Bebeğim 1 aylık olduğunda kalça ultrasonu çektirdik. Sağ taraf beklenin biraz altında. Sol tarafta ise kalça çıkığı olduğu söylendi. Sağ açı 58, sol açı 37.
Hemen bir profesörden randevu verdiler. Ultrasonu çeken doktor askı takılır, geçer dedi. Neyse gittik profesöre. Ölçtü, biçti. Kalça çıkığı teşhisini koydu.Küçücük bebeğe rontgen çektirdi ve askı için özel muaynehanesine çağırdı. Askı ile olmazsa, alçıya alacağını. O da başarılı olmazsa, ameliyat edeceğini söyledi.Moralinizi yüksek tutun dedi bi de utanmadan. Moral mi kaldı bizde. Yerle bir olduk resmen.
Eşim farklı bir doktordan randevu aldı. Bu gittiğimiz hastane de 3 farklı doktor ölçümleri yaptı. Sağ bacağın hedef üstü ( 63 derece ) , sol bacağı ise 52 derece çıktı. Kalça çıkığı değil. Kalça da gelişim geriliği teşhisi kondu ve 6 hafta çift bez kullanmamızı istedi. 6 hafta sonra gittiğimizd açı 61 dereceye çıkmıştı.
Daha önce sorun yaşadığımızı bildiği için, 1 kontrol daha istedi. 6 hafta sonra yine gittik ve 63 derece olduğunu gördük. Şimdi sorunumuz kalmadı.

Lütfen söylenen herşeye inanmayın. Farklı görüşler alın. O dönemde yaşadığımı bir ben bilirim, bir de Allah. Her gece ağladım, durdum. Ölçümlerin yapılacağı günlerde uyuyamadım. Sütüm azaldı. Bebeğimin yüzüne baktıkça ağladım. Yeni annelik psikolojisi ile kısacası çöktüm.
Eşimi dinlemeseydim, askıyı taktıracaktım bebeğime. İyi ki de dinlemişim.

Bu arada ilk gittiğimiz profesörün başka hastaları ile de sohbet ettik. 58 derecelik açılar için askılar takılmış. Tedavi ediliyor. Bizim 37 derecenin aslında 52 olduğunu düşünürsek, o aileler için o kadar üzüldüm ki. Ne yazık ki uyarabilme şansımı olmadı.

Üstelik bana bunları yaşatan hastane İstanbul'un en iyi özel hastanelerinden biri. Herşey para olmuş. Maneviyat ve vicdan kalmamış kimsede. Hipokrat yeminine ne oldu diye soraacağım. Sağlık bakanlığına şikayet ediyorum doktoru ve hastaneyi.

İyileşme sürecindeki doktor ve hastane bilgilerini dileyen arkadaşlar ile paylaşabilirim.

Sakın üzmeyin kendinizi. Bebeklerin kemikleri gelişmediği için %80'ninde açılar hedef değerlerin altında olurmuş. Önemli olan takip etmek.

Merhaba Arkadaşlar;

Bebeğim 1 aylık olduğunda kalça ultrasonu çektirdik. Sağ taraf beklenin biraz altında. Sol tarafta ise kalça çıkığı olduğu söylendi. Sağ açı 58, sol açı 37.
Hemen bir profesörden randevu verdiler. Ultrasonu çeken doktor askı takılır, geçer dedi. Neyse gittik profesöre. Ölçtü, biçti. Kalça çıkığı teşhisini koydu.Küçücük bebeğe rontgen çektirdi ve askı için özel muaynehanesine çağırdı. Askı ile olmazsa, alçıya alacağını. O da başarılı olmazsa, ameliyat edeceğini söyledi.Moralinizi yüksek tutun dedi bi de utanmadan. Moral mi kaldı bizde. Yerle bir olduk resmen.
Eşim farklı bir doktordan randevu aldı. Bu gittiğimiz hastane de 3 farklı doktor ölçümleri yaptı. Sağ bacağın hedef üstü ( 63 derece ) , sol bacağı ise 52 derece çıktı. Kalça çıkığı değil. Kalça da gelişim geriliği teşhisi kondu ve 6 hafta çift bez kullanmamızı istedi. 6 hafta sonra gittiğimizd açı 61 dereceye çıkmıştı.
Daha önce sorun yaşadığımızı bildiği için, 1 kontrol daha istedi. 6 hafta sonra yine gittik ve 63 derece olduğunu gördük. Şimdi sorunumuz kalmadı.

Lütfen söylenen herşeye inanmayın. Farklı görüşler alın. O dönemde yaşadığımı bir ben bilirim, bir de Allah. Her gece ağladım, durdum. Ölçümlerin yapılacağı günlerde uyuyamadım. Sütüm azaldı. Bebeğimin yüzüne baktıkça ağladım. Yeni annelik psikolojisi ile kısacası çöktüm.

Bu arada ilk gittiğimiz profesörün başka hastaları ile de sohbet ettik. 58 derecelik açılar için askılar takılmış. Tedavi ediliyor. Bizim 37 derecenin aslında 52 olduğunu düşünürsek, o aileler için o kadar üzüldüm ki. Ne yazık ki uyarabilme şansımı olmadı.

Üstelik bana bunları yaşatan hastane İstanbul'un en iyi özel hastanelerinden biri. Herşey para olmuş. Maneviyat ve vicdan kalmamış kimsede. Hipokrat yeminine ne oldu diye soraacağım. Sağlık bakanlığına şikayet ediyorum doktoru ve hastaneyi.

İyileşme sürecindeki doktor ve hastane bilgilerini dileyen arkadaşlar ile paylaşabilirim.

Sakın üzmeyin kendinizi. Bebeklerin kemikleri gelişmediği için %80'ninde açılar hedef değerlerin altında olurmuş. Önemli olan takip etmek.

sizin hiç belirti var mıydı benim bebeğim 4,5 aylık şu anda kalça ultrasonunda normal çıkmıştı sonradan bacak boğumlarının karşılamadığı farkettik

Son düzenleme:
sizin hiç belirti var mıydı benim bebeğim 4,5 aylık şu anda kalça ultrasonunda normal çıkmıştı sonradan bacak boğumlarının karşılamadığı farkettik

Boğumlar simetrik değildi ; fakat tek başına bu bir gösterge değil. Zaten ultrason çektirmişsiniz. Sıkıntı yoksa, gerileme gibi bir durum olmuyormuş.

Merhaba Arkadaşlar;

Merhaba Arkadaşım çok geçmiş olsun.Konu ile ilgi araştırma yaparken yaznıklarınızı okudum.Şimdi ne durumdasınız?tamamen sorun kalmadı inşallah bende aynı durumdayım ve çok endişeliyim.Cevap yazarsanız memnun olurum..

Merhaba Arkadaşım çok geçmiş olsun.Konu ile ilgi araştırma yaparken yaznıklarınızı okudum.Şimdi ne durumdasınız?tamamen sorun kalmadı inşallah bende aynı durumdayım ve çok endişeliyim.Cevap yazarsanız memnun olurum..

4. Ay ki kontrol sonrası doktor düzeldiğini söyledi. Yeniden kontrol ettirmeye gelelim mi ? Diye sorduğumda: Artık gerileme olmaz. Gecti, yanitini verdi.
Lutfen olumlu olun. Siz kontrol ettirmissiniz. Cift bez kullaniyor musunuz bilmiyorum ama cok etkili. Ozellikle mumkun oldugu kadar yukaridan baglamaya calisin. Ben hep 2. Bezi bir beden buyuk kullandim. Kisa zamanda gececek. İciniz rahat olsun...

geçmş olsun arkadaşlar.bnm kızımda 1 aylkken kalça usgye grdi ve sağ kalçasının derinleşmediği söylendi.bu ay yine giricek.korkuyorum.bu gerilik mi var demek acaba?

Merhaba arkadaşm kontrole gittinizmi?Sonuç ne inşallah bir sorun çıkmamıştır.

burada yazılanları dikkatle okudum çünkü benim 6 aylık oğlumada tek taraflı kalça kemiğinin gelişmediğini söylediler. şuanda ne yapacağımı bilmiyorum doktor muayene için yine çağırdı. düzeltmek için bir alet varmış nedir nasıldır bilmiyorum. çok endişeliyim. kalıcı bir hasar bırakırmı düzelicekmi. allah bebeğime ve bütün bebeklere acil şifalar versin.

Merhaba arkadaşım Bebenüzin kalça problemi düzelmiştir umarım.Nasıl bir süreç yaşadınız?Paylaşırsanız memnun olurum.

7aylik kizimda sol kalcasindaki kemiğin röntgen sonucu diğerine bakarak zayif olduğu söylendi bu zamana kadar çekilen ultransyonlardan bazilarinda bi sorun olduğu bazilarinda olmadigi söylendi 2- 3 doktora goturdum şuan biri alciya alınacak dedi diğer bi doktor da öyle bir ihtimalini çok uzak olduğunu söyledi ne yapacagimizi sasirdik bu arada hiçbiri kalça cikigi yok dedi ikisinde yuvasinda fakat biri daha zayif diyorlar boyle bir durumda olan varsa lütfen yardimci olsun

Merhaba benim kizimda 2 aylik ve kalca geriligi war dediler tip 2a dediler ve cift bez kullanin dediler fakat bizde takmadik sonrasinda ilerledi ve palvik bandaj taktirdik.1 ay oldu takali gecen ultrasonda baktimizda biraz azaldigi goruldu acaba daha kac ay takili kalacak onu gordukce cok uzuluyorum buda sutumu azaltiyor allah yardimcimiz olsun insallah

Benim kızıma 5 aylıkken teşhis konuldu.çift taralı kalça çıkığı.ama görünürde hiç bişey yoktu.röntgende çıktı.ortopediste gittik.tek çare ameliyat dedi.diğer aletler(pavlik bandajı vs.) iyileştirmez dedi.3 doktora daha gittik,onlarda ameliyat dedi.ameliyat oldu 1 ay önce.2,5 saat kaldı ameliyatta.belinden ayak parmaklarına kadar alçıda şu anda.böyle 1,5 ay 1.5 ay toplamda 3 ay alçıda kalacak.sonra özel bir ayakkabı giyecek arasında demir olan.oda 3 ay kalacak.sürekli röntgene maruz kalacak yani.çok zor günler geçirdik 1 aydır ama şimdi kızımda bizde alışmış gibiyiz.işte bu sıcaklar çekilmiyor ve banyo yapamaması beni çok üzüyor.sizlerede geçmiş olsun arkadaşlar.

X