Çocuk Hastalıkları Bebeklerimizde kalça çıkigi ve kalça kemiği gelişim geriliği olanlar

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

ekinox

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2009
77
0
Bebeklerimizde kalça cikigi ve kemik gelişim geriliği olan anneler burada tedavi aşamalarımızı ve doktor tavsiyelerimizi paylaşalım. Sizin de benim gibi kafanız çok karışık olabilir. Neticede bebeğimiz için geç kalmadan en doğru tedaviyi isttiyoruz. Bu uzun ve zor sureci paylaşalım

Benim oğlum 2,5 aylikken Hacettepe ortopediye kontrole götürdüm. Önce ultrasonda baktılar şüphe üzerine röntgen çektiler ve kalça kemiği gelişim geriliği çıktı çift taraflı. Palvik bandaji verdiler 3ay taktik. Her ay röntgen çekip baktılar. 3ay sonra gelişme olmadıgını söylediler abduksiyon ortezi verdiler. Bunun üzerine Prof ,Cemalettin Aksoy' a gittik. O da abduksiyon cihazı önerdi surat tipi. Standart cihaz olmadı oğluma özel yaptırdık röntgen çekildi cihazla doktor uyumlu olduğunu söyledi. 3 ay gece gündüz sonraki 2ay sadece geceleri takın dedi. 5 ay sonra gelin dedi

Tabi benim endişelerim bitmiyor. 5ay boyunca icim icimi yiyecek cihaz ise yarayacak mi diye. Çünkü palvikle iyileşir demislerdi ama direnç göstermiş, gelişme olmadı. Ya bu da ise yaramazsa diye korkuyorum. Dr ise yaramazsa eğer alçıya alicaz dedi oda olmazsa ameliyat dedi. Bu durumdaki bebekler genelde cihazlarla iyileşiyor ama ya benim oğlum iyilesmezse. Kuzenim 1 yasında kalça cikigindan ameliyat oldu simdi 25 yasında ama ağrıları oluyor bazen çabuk yoruluyor. Biliyorum ne dertler hastalıklar var ama insan yine de uzuluyor

Bir de abduksiyon cihazını takalım 1 hafta oldu ama sirakli aşağı düşüyor bileklerine iniyor. Bu durumda acı kaymasi olur Mu diye de korkuyorum. Benzer durumda olan var mi kızlar

Bu arada benim bebeğim son 4 ay icinde 7 kere röntgen çekildi bununzararlari konusunda fikri olan var mi

canım çok geçmiş olsun bizde aynı durumdayız haftaya kontrolümüz var bakalım ne diyecek doktor. valla benım kızım artık hiç taktırmak istemiyo bende çıkarıyorum bazen allah sabır versin hepimize.

Benim kızıma 5 aylıkken teşhis konuldu.çift taralı kalça çıkığı.ama görünürde hiç bişey yoktu.röntgende çıktı.ortopediste gittik.tek çare ameliyat dedi.diğer aletler(pavlik bandajı vs.) iyileştirmez dedi.3 doktora daha gittik,onlarda ameliyat dedi.ameliyat oldu 1 ay önce.2,5 saat kaldı ameliyatta.belinden ayak parmaklarına kadar alçıda şu anda.böyle 1,5 ay 1.5 ay toplamda 3 ay alçıda kalacak.sonra özel bir ayakkabı giyecek arasında demir olan.oda 3 ay kalacak.sürekli röntgene maruz kalacak yani.çok zor günler geçirdik 1 aydır ama şimdi kızımda bizde alışmış gibiyiz.işte bu sıcaklar çekilmiyor ve banyo yapamaması beni çok üzüyor.sizlerede geçmiş olsun arkadaşlar.

şunu da ekliyeyim.doktorumuz pavlik bandajı zaman kaybından başka bişey değil dedi.1 yaşından sonra daha büyük ameliyat yapıyoruz dedi.onun için biran önce yaptırmamızı istedi.her kalça çıkığıda bir değildir tabi ama benim bebeğimde hiçbir belirti yoktu ama ameliyat dedi.onun için diyorum,doktorunuz ameliyat derse hiç düşünmeyin,ameliyat ettirin.çok zor ama kesin çözüm.boşa zaman kaybetmeyin ve bir doktorla kalmayın diğerlerinede gösterin tatmin olun arkadaşlar.

hepinize geçmiş olsun kızlar yazdıklarınızı okuyunca içim parçalanıyor çünkü bende aynı şeyleri yaşadım şükürler olsun oğlum artık iyileşti.benimde oğlumda 2 aylıkken rutin çekilen kalça ultrasonunda kalça gelişim geriliği belirlendi.1 ay çift bez kullandık gelişme olmadı bu arada doktorumuzu değiştirdik çapada profesör mehmet demirhana götürdük.oğluma abduksiyon cihazı verdi 1 ay sürekli taktık kontrolünde gelişme başladığını söyledi ve 1 ay daha sadece geceleri taktık.toplam 2 aylık tedavinin ardından tekrar kontrole gittiğimizde tamamen iyileşmişti şükürler olsun...
inşallah sizinde yavrularınız bir an önce iyileşir hepinize tekrar geçmiş olsun...

canım çok geçmiş olsun bizde aynı durumdayız haftaya kontrolümüz var bakalım ne diyecek doktor. valla benım kızım artık hiç taktırmak istemiyo bende çıkarıyorum bazen allah sabır versin hepimize.

Benimki de takinca huzursuz oluyo ama napiim mecburen tekiyorum. Çok gecmis olsun

hepinize geçmiş olsun kızlar yazdıklarınızı okuyunca içim parçalanıyor çünkü bende aynı şeyleri yaşadım şükürler olsun oğlum artık iyileşti.benimde oğlumda 2 aylıkken rutin çekilen kalça ultrasonunda kalça gelişim geriliği belirlendi.1 ay çift bez kullandık gelişme olmadı bu arada doktorumuzu değiştirdik çapada profesör mehmet demirhana götürdük.oğluma abduksiyon cihazı verdi 1 ay sürekli taktık kontrolünde gelişme başladığını söyledi ve 1 ay daha sadece geceleri taktık.toplam 2 aylık tedavinin ardından tekrar kontrole gittiğimizde tamamen iyileşmişti şükürler olsun...
inşallah sizinde yavrularınız bir an önce iyileşir hepinize tekrar geçmiş olsun...

Gecmis olsun canım. Neler hissettiğini anlıyorum. Allah hepimizin bebeğine şifa versin. Çok şükür ki tedavisi var. Şimdi zorluk çekeceğiz ama sonra hepsi geçecek onlar bunları hatırlamayacak bile. Biraz daha sabır.

Benim kızıma 5 aylıkken teşhis konuldu.çift taralı kalça çıkığı.ama görünürde hiç bişey yoktu.röntgende çıktı.ortopediste gittik.tek çare ameliyat dedi.diğer aletler(pavlik bandajı vs.) iyileştirmez dedi.3 doktora daha gittik,onlarda ameliyat dedi.ameliyat oldu 1 ay önce.2,5 saat kaldı ameliyatta.belinden ayak parmaklarına kadar alçıda şu anda.böyle 1,5 ay 1.5 ay toplamda 3 ay alçıda kalacak.sonra özel bir ayakkabı giyecek arasında demir olan.oda 3 ay kalacak.sürekli röntgene maruz kalacak yani.çok zor günler geçirdik 1 aydır ama şimdi kızımda bizde alışmış gibiyiz.işte bu sıcaklar çekilmiyor ve banyo yapamaması beni çok üzüyor.sizlerede geçmiş olsun arkadaşlar.

Çok gecmis olsun canım. Biraz daha sabır. O bunları hatırlamayacak. Hapsi seneye bu zaman koşup oynuyo olacaklar. Siz en zor kısmı gecmissiniz. Ameliyat oldu olacak korkusu en kötüsü. Şimdi siz iyileşme dönemine girmişsiniz. Az kaldı sabret

Çok gecmis olsun canım. Biraz daha sabır. O bunları hatırlamayacak. Hapsi seneye bu zaman koşup oynuyo olacaklar. Siz en zor kısmı gecmissiniz. Ameliyat oldu olacak korkusu en kötüsü. Şimdi siz iyileşme dönemine girmişsiniz. Az kaldı sabret

Teşekkür ederim.evet en zor kısmını atlattık.alçıdan da bir kurtulsak.bir görsen robot gibi bebeğim :KK43:

Çok üzücü onları bu halde görmek. Cihaz ilk takıldığında esim bile ağladı. Elden ne gelir. Şükür kitedavisi var ve nasıl olsa iyileşecekler

arkadaslar hepinize cok gecmiş olsun.Allah yardımcınız olsun,bebeişlerinize acil şifalar versin.
Bir sorum olacak.Acaba bu hastalık nasıl anlaşılır.Ve acaba nedeni nedir.Bebeklerde kalça çıkığına sebep oluyor diye boyunu bile ölçmek yasak hastanelerde.bacaklarını asla duzlemiyorlar.Oysa benim kayımvalidem ben bebeğin yanında değilken,kucakta tasırken bacaklarını zorla duzletmiş ve bastırmıştı.ne kadar sure öyle tuttular bilmiyorum.Bunun bir zararı olnmusmudur dersiniz?inanın cok korkuyorum..

arkadaslar hepinize cok gecmiş olsun.Allah yardımcınız olsun,bebeişlerinize acil şifalar versin.
Bir sorum olacak.Acaba bu hastalık nasıl anlaşılır.Ve acaba nedeni nedir.Bebeklerde kalça çıkığına sebep oluyor diye boyunu bile ölçmek yasak hastanelerde.bacaklarını asla duzlemiyorlar.Oysa benim kayımvalidem ben bebeğin yanında değilken,kucakta tasırken bacaklarını zorla duzletmiş ve bastırmıştı.ne kadar sure öyle tuttular bilmiyorum.Bunun bir zararı olnmusmudur dersiniz?inanın cok korkuyorum..

Eğer kalça cikigi riski varsa yani gelişim geriliği varsa bacakları duzlemek tabiki tehlikeli. Bence sert bir dille yapmamalarını söyleyin

Ayrıca kalça cikiginin bazen hiç belirtisi olmaz. Benim oglumunki dış muayenede anlaşılmıyor. Ailede kalça cikigi olması, makat geliş sezeryan dogum sebeplerler arasında. Ama bazen hiç sebep yokken de olabiliyor. O yüzden mutlaka bebeğiniz 2-3 aylikken kalça ultrasonu caktirin. Üniversite hastanerinde ortopedi poliklinikte ücretsiz bakıyorlar. 2 dakikalık bir işlem. Erken teşhis çok önemli. Ben tanıdığım bütün annelere şiddetle kalça usg yaptırmalarını söylüyorum

inanın bu yazıları gözyaşları içerisinde okuyorum benim kızımda 6 aylık sağ kalçasında çıkık var çarsamba alçıya alınıcak geçmezse cihaz odo ileştirmezse ameliyat anne yüreği nasıl dayanıcak onu böyle görmeye bilmiyorum kız kardeşimdede vardı kalça çıkıklığı cok zor gunler yasadık iyileşeseye kadar bacakları havasızlıktan yara oldu şimdi ise kızım allahım ne olur iyi olsun bütün bebeklerimiz

inanın bu yazıları gözyaşları içerisinde okuyorum benim kızımda 6 aylık sağ kalçasında çıkık var çarsamba alçıya alınıcak geçmezse cihaz odo ileştirmezse ameliyat anne yüreği nasıl dayanıcak onu böyle görmeye bilmiyorum kız kardeşimdede vardı kalça çıkıklığı cok zor gunler yasadık iyileşeseye kadar bacakları havasızlıktan yara oldu şimdi ise kızım allahım ne olur iyi olsun bütün bebeklerimiz

çok geçmiş olsun canım...

X