Aile Planlaması En İyi Doğum Kontrol Yöntemi

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

angelic_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2009
17
0
Merhaba ben yakında evleneceğim ve en güvenli yöntemin hangisi olduğuna karar verebilmiş değilim. Yaşım çok genç ve çok uzun bir süre bebek düşünmüyoruz, herhangi bir kaza olayını da kaldıramayız. Prezervatifle korunmayı düşünüyoruz ama bunun da %100 koruma sağlamadığını duydum, ek bir korunma yöntemi daha kullanmak istiyorum. Doktora gitmeye de çekiniyorum açıkçası. Çok saçma biliyorum ama, öyle. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir? Prezervatife ek olarak ne tür bir korunma yöntemi kullanabiliriz? Doğum kontrol hapının yan etkilerini istemiyorum, iğne için de bunların olduğunu duydum.. Ee ne kaldı ki =/ Ne yapmalıyım sizce? Daha yeni evlenip ilk zamanlar bebek sahibi olmaktansa yıllarca bekar kalmaya bile razıyım resmen. Yardımcı olursanız çok sevinirim, kafama çok takılıyor.

Yasmin dogum kontrol hapı. Yan etkisi en az hap bu ben bunu tavsiye ederim doktora gitsende yasmın der sana :) prezervatifte hiç birşey anlamıyor insan ne yazkki :sinifsinif:

Yine de en güvenli olması için prezervatif kullanacağız, öyle ama ne yapalım korku var :)
Fakat buna ek olarak bir şey kullanmak lazım, yüzde 1 bile olsa hata ihtimalini kaldıramayız.
Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığını, hiç yoktan göğüsleri büyüttüğünü duydum bir çok yerden ve bunun yanında aşırı duygusallık artı mide bulantıları oluyor diyorlar? Benim bünyem çok hassas, zaten ikide bir midesi bulanan ya da aşırı duygusal olabilen bir insanım. Bunun yanında da fazladan kilo alırsam ya da göğüslerim büyürse sanırım çıldırırım, deliririm öyle böyle değil.
Çok büyük bir sorun oldu bu yüzden benim için. Hatta evlenmesem mi diyorum :))

kondomun ustune baska bır uygulama cook sacma olur. ya hap kullan yada sadece kondom ki hap derim ben ikinizinde daha iyi anlaması için..

Dogum kontrol hapı bende aksine cok istek yapmıstı yaptıktan sonra bile devam edebilirmiyiz diyecek kadr bünye meselesi tabii ama ilgnc benim durum sırnaşık şey

Ekimde :) Daha vakit var yani, hapa 1 ay önceden başlasam yeter sanırım. Ama işte... Kilo, göğüs büyümesi, isteksizlik, duygusallık, sinir.. Kötü bunlar =/

Ekimde :) Daha vakit var yani, hapa 1 ay önceden başlasam yeter sanırım. Ama işte... Kilo, göğüs büyümesi, isteksizlik, duygusallık, sinir.. Kötü bunlar =/

bende de isteksizlik + selülit yaptı ve hala geçmedi selüliterim

halkayi dusunun derim..arkadasim kullaniyor ve cok memnun. oncesinde yasmin kullaniyordu asiri duygu degisikligi ve hassasiyet yapti onda. sonra doktora gidip alternatif bir sey isteyince ayni koruma ozelliklerine sahip ancak daha az yan etkili olan halkayi onermis. soyledigine gore gercekten daha iyi. ustelik esi icin de uyarici olabiliyormus. yani zevk acisindan da daha iyiymis. uygulamasi da cok kolay diyor. takip cikartmasi. turkiyede cok kullanilmiyor sanirim ama. daha pek kesfedilmemis galiba...

Halka mı? nasıl oluyor ki spiral gibi yda fitil gbi birşey mi?

canim ben gormedigim icin yanlis bilgi vermek istemem ama arkadasima nasil takip cikartiyorsun demistim, zor olmuyor mu diye. o da gayet kolay oldugunu soylemisti. halkayi ortadan tutp birlestiriyormussun ve o kendiliginden 8 gibi bir sekle giriyormus. sonra vajinaya soyle bir itince o kendiliginden giriyormus. yani kullanimi cok kolay olmasa tercih edilmezdi sanirim. cikartmasi da ayni sekilde hafifce elini iceri sokup cikartiyormussun. her hafta bir tane kullaniyorsun. 4. hafta adet oluyorsun. kendin kullanirken hissetmiyormussun ama esi iliski sirasinda biraz hissediyormus ve uyarilmasina yardimci oluyormus.

ama bunlar hep benim duydugum seyler. doktorunuza sorup denemelisiniz bence. haptaki gibi unutma telasi fln yok. daha kontrollu birsey. sanirim vakti gelince benim de kullanmak isteyecegim yontem bu olurdu. cunku kondom icin cok dikkat dagitici ve bazi ciftler icin his kaybina yol acan birsey diyorlar. hapi da ben kullanmak istemem. halka daha saglikli geliyor gozlemlerime dayanarak...doktorunuza danisin bence.

Canım peki mesela onu itiyosun ya ilişki sırasnda rahatsızlık vermiyormu cok degısık bir yontem bilmiyorumkismile

Canım peki mesela onu itiyosun ya ilişki sırasnda rahatsızlık vermiyormu cok degısık bir yontem bilmiyorumkismile
canim hayir aksine erkek icin uyarici bile oluyormus. arkadasim hic rahatsiz olmadi yani. yoksa degistirirdi cunku ilk once yasminle basladi ve cok kisa sure sonra birakti memnun kalmadigi icin. bir halkayi 3 hafta kullaniyorsunuz. sonra cikarinca adet oluyorsunuz. doktorunuza kontrole fln gittiginizde bir danisin yani. herkes de ayni etkiyi yapmayabiliyor her yontem malum...

vaginal%20ring.large.jpg

Contraceptive-ring.jpg
bu sekilde ortadan tutup birlestirince kolaylikla giriyormus. zaten iliski sirasinda da yerini bulur sanirimkaydirigubbakcemile3

Kizlar, ben yaklasik 3-4 aydir kullaniyorum ve keske daha önce baslasaydim diyorum..! Kesinlikle tavsiye ediyorum!!!

Ayrica bende konu acmistim ama pek cevap alamamistim...demek ki o zamanlar yaygin degilmis...(Kadınlar Kulübü, Kadın, Kadınca Sayfa Bulunamadı ("Vajen Halkasi" veya "Nuva Ring"))

Cok rahat ve cok basit...Silikon´dan olan seffaf ince bir halka..! O´nu iki parmak arasina alip tampon kullaniminda oldugu gibi, vajina´ya veriliyor..! Hissedilmeyecek kadar ileri itiliyor..! 21 gün kaliyor ve 21. gün parmaginiz yardimi ile vajinadan cikartiyorsunuz..! Ilk cikartmada biraz acemilik cekebilirsiniz ama daha sonraki aylar daha pratik davraniyorsunuz..! 7 gün bosluk oluyor ve adet kanamasi gerceklesiyor..!

Ring´i cikarttiginiz günün ertesi haftasi, ayni gün ve ayni saatte yeni Ring takiliyor..!

O kadar yani..! Cok rahat inanin ve kesinlikle o´nun bir yerlere kacma yada kaybolma imkani YOK!

Bu aksam yeni halka takacagim...paketi actigimda resim ceker buraya eklerim Ring´in görüntüsünü..unutmasam eger...!!

Önemli Not: Eczaneden alindiginda soguk zinciri bozulmamali...Eve götürdügünüzde mutlaka buzdolabin´da saklayin kullanacaginiz güne kadar!! Yoksa hormonlarin etkisi azaliyormus..! Bekar arkadaslar "kizlik" konusunda doktorlarina danissin kullanmadan önce. HAE

ilk duyuyorum halkayı tüm yorumları okudum ama hala anlamış değilim
ileri nasıl iticem parmağımın boyu yetecek mi onu o kadar ileri itmeye
nasıl bi etki yapıyorda koruyor spermleri mi öldürüyor yoksa gidişini mi engelliyor
kutuda kaç tane var fiyatı nedir
6 ay önce doğum yaptım o yüzden çok iyi korunmam lazım bir daha çocuk istemiyorum
eşimden gizli kullansam anlar mı?

bende 2 yıldır hap kullanıyorum.ısteksızlık var bendede ama sebebının hap oldugunu hıç dusunmemıstım ohaoldumsmile bu halka ılgımı cektı hıc duymamıstim.1 ay once doktor kontrolune gıttım.hapı bırak artık dedı.spıral dusun dedı ama nedense ıtıci geliyor bana.ben cocuk ıstemıyorum esımde deliler gıbı ıstıyor guvenemedıgımden ona bırakamıyorum korunma ısinı.gıttım 1 kutu daha yasmin aldım.velhasıl bende ne yapacagını sasıranlardanım:uhm:

X