Bebek Beslenmesi Bebeğimi uyandıramıyorum yardım

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

meddah

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2010
10
0
Merhaba daha iki haftalık bir bebeğim var ve yenidoğan sarılığı nedeniyle 2 saatte bir emziriyordum. Son kontrolünde doktoru sarılığının gerilediğini söylemişti ve bu 3-4 gün öncesiydi. İki gündür uyku düzeni tümden değişti. Gündüz yarımşar saat bazen 10 dk. hafif uykularla saatlerce (6-7 saati buldu bugün) derin ve uzun uyku uyumadan emiyor kakasını yapıyor gaz çıkarıyor ve ağlıyor.
Gece ise o kadar eforun ardından herhalde ? uyanmak bilmiyor. Ne yapmalı?
Uyandırmaya çalışmakla hata mı ediyorum acaba?
09:30da uyudu ve saat 3 hala tam olarak uyanmadı. Arada iki kere 5 dk. hafif bir uyanıklıklıkla emdi..
bu kadar uzun süre aralıksız uyuması normal mi?
gerileyen sarılık tekrar artabilir mi?
Pazartesi doktoruna götürmeyi ve sarılıkla ilgili tavsiye almayı düşünüyorum ama o ana kadar ne yapmalıyım??
Bir fikri olan ya da benzer durumlar yaşamış olanlardan yardım istiyorum.
Lütfen yorumlarınızı paylaşın.
Bütün annelere sevgilerimle

Son düzenleme:
canım benim kızımda hep zor uyanır.Bende 2 saatte bi emzirmek için kalkardım,ama nerdeee ağzına zorla meme verirdim uyanmazdı.Bu durumda 7-8 saat hiç uyanmadan uyuduğu olurdu.Aslında keske uyandırabilsen.Bezini değiştirmeyi denedinmi??yada çenesini sıkmayı??

yanlız tabiki sarılığı için kontrolunu yaptır sen.İhmal etme.
bu arada birkeresinde ben bebeğimi tam 1 saat uyandırmaya calısmıstım.Artık bağırmaya seslenmeye baslamıstım korkudan.Salladım,altını actım,heryerini mıncıkladım,banamsın demedi.1 saat uğrastım,tam acile göturuyordumki uyandı.Bazen oluyor,özelliklede banyo yaptırınca..Ama her zaman doktorunada danıs,ihmal etme sen..

Benim bebişimde çok uyuyordu. 40'ı çıkınca değişir. Biraz daha az uyur. Bir keresinde 2 haftalıkken doktorunu aramıştım. Uyanmıyor bu çocuk acile getireyim mi diye. Yüzünü ıslak bir tülbentle sil, altını açabilirsin, yüksek sesle müzik açabilirsin uyandırmaya çalış. Bebeğim şimdi 3 aylık gündüz çok uyumuyor ama memeyi en fazla 5 dk uyanık olarak emiyor. Ondan sonra zzzzzz...Gece uyandırmıyorum. Geceye gündüze alışsın, ayırt etsin diye. Zaten kendisi acıkınca gece bir kere uyanıyor.

benim kızımda ilk haftalar çok uyurdu doktor 2-3 saatten çok uzun aç bırakma bebeklerin kanşekerleri çabuk düştüğü için bayılabilir demişti.hastanedeyken 6 saat hiç uyanmadı hemşireyi çağırdık ve uyandırdı.uyanmıyorsa ayaklarını gıdıklayın yada burnun bir kaç saniye sıkıp bırakın ozaman uyanıyor hemşiremiz böyle uyandırmıştı kızımı.şimdi 3aylık kızım ve bazen 4 saat aralıksız uyuyor.endişelenme derim zamanla acıktığını hissedip kendi belirli saatlerde süte kalkacak emin ol...

eger emzirmek için uyandırcaksan ayagının altına hafıfce vurursan uyanır emerken geri uyur ama gece uyku düzeni oluşuyordur belkide ondan fazla uyuyordur ama sen yinede doktoruna danış tedbirde yarar vardır

bence uyusun..
elleme
4-5 saatte bır emzırmeyı deneyebılırsın.
ama çok sık rahatsız etme..benım oglum 8 ay uyku nedır bılmedı..
8 ay boyunca 15 dakkıkalık uykular uyudu
gecede aynı
yarım saatte uyanırdı gece..sabaha kadar 20 -30 kez kalkardım.belkı daha fazla..uyku uyuyamazdım kı..
o yuzden uyusun derım..
komsumla bebeklerımız aynı zamanda dogmustu..onunkı sabaha kadar uyuyordu.
oda senın gıbı uyandırmaya çalısıyordu..
ama bebegı hem uyuyordu..hemde guzel kılo alıyordu..
çok rahat buyuttu kızını..şanşlıydı uyku konusunda.
karnı aç olsa cıyak cıyak bagırır dıye düşünüyorum.benım oglum oyleydı yanı..

kızlar bende bişey sorayım o zaman.benim kızım 10 gun sonra 5 aylık oluyor.gece 2 gibi uyur sabah 9-10 civarı uyanır.biraz emer tekrar uyur.sonra 12-1 gibi yine uyanır ve kalkar.dokunmuyorum uyansın diye ben.uykuda önemli.ama hala ay cok ac kalıyor diyenler var.Komsumun kızı 6, aylık hala gece 3-4 saatte bir uyandırıp emziriyo mesela.Ben cokmu ac bırakıyorum,yoksa bırakayım uyusunmu.ilk aylarda gece hep kalktım ama o zaman bile uykuyu severdi??şimdi 5 aylık oluyo.uykusu daha önemli değil mi sizce de??

Bence bırak uyusun dediğin gibi çok küçük değil 2-3 aya kadar emzirmek lazım ama 5 aylık olmuş.
Ama uyku saatini biraz geri alabilirsen daha iyi olur bence gün ışığından daha iyi yararlanır. Ek gıdalara geçtiğinizde de daha düzenli olur.

bebeğim 20 günlük. öncesinde bir sarılık atlattık fakat şu anda düzeldi. bu yüzden çok uyuyor diye düşünüyorduk. fakat sarılığı geçtiği halde yine de uyandıramıyorum. gece 12 gibi uyuyor sabah altı buçukta zorla uyandırıyorum. gece sadece ıhlıyor uyanıcakmış gibi ama uyanmıyor. çok üzülüyorum. sabah zorla uyandırdığımda ise bes dakika zorla emiyor sonra yine hemen uyuyor. ne yapacağımı sasırdım. gündüz zorla 3 saatte bir uyandırmaya çalışıyorum. altını açıyorum. yüzünü yıkıyorum. cok zor uyanıyor. ve cok az emiyor. 20 günde 4 kez doktora götürdüm. hep aynı seyleri söylüyorlar 2,5 saatte bir uyandır. bebeğin gelişimi normal diyorlar. bu sekilde az emince göğüslerimi de boşaltamıyorum. 3 tane pompa aldık fakat yeterli sağım yapamıyorum. ne yapacağımı sasırdım. ne olur bana bir yol gösterin çok üzülüyorum..

Canım 20 günlük bebek uyur çok normal.Bir pamuğu ıslat apışarasına dokundur ,kollarının içine dokundur,gıdığını gıdıkla mutlaka tepki verecektir,uyanınca hemen memene tutma,seslen,bebekler 30 cm'den uzagı göremezler henüz.Kendine yakın tut seni görsün.Emerken uyuyakalır büyük ihtimalle,yine gıdısını sev,hafif ıslak pamukla uyar.

kızlar bende bişey sorayım o zaman.benim kızım 10 gun sonra 5 aylık oluyor.gece 2 gibi uyur sabah 9-10 civarı uyanır.biraz emer tekrar uyur.sonra 12-1 gibi yine uyanır ve kalkar.dokunmuyorum uyansın diye ben.uykuda önemli.ama hala ay cok ac kalıyor diyenler var.Komsumun kızı 6, aylık hala gece 3-4 saatte bir uyandırıp emziriyo mesela.Ben cokmu ac bırakıyorum,yoksa bırakayım uyusunmu.ilk aylarda gece hep kalktım ama o zaman bile uykuyu severdi??şimdi 5 aylık oluyo.uykusu daha önemli değil mi sizce de??

canım benim bebeğim 6 aylık aynen seninki gibi..uyanmıyor ben uykusunda mama veriyorum o uyumaya devam ediyor 4-5 saate bir kalkıyorum bu şekil 12-1 e kadar uyuyor sonra kahvaltı yapıyor arkasından tekrar 1-2 saat uyuyor..ben de uyandırmıyorum gerçekten uykuda önemli bence..mesela bazen çok acıkıyor o zmanlar bile tam uyanamıyor vık vık ediyor bir şekilde acıktığını uyanamasa bile belli ediyorlar zaten..

X