Çocuk Hastalıkları Bebeği diğer bebeklerden küçük,zayıf,kısa olanlar....

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

duyguby

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2007
881
10
Arkadaslar,
5 aylık bir kızım var.2500gr olarak doğdu.Doğduğundan bu yana cok fazla kilo almadı.ama sağlığı maşallah yerinde.şu an 5700gr.Çok hareketli,tepkili bir bebek.Ama bir sorunum var.Ne zaman dışarı cıksak ve diğer bebeklerle karsılassam,kızımdan ayca daha kucuk olanların bile daha iri olduğunu görüyorum.benimki yanlarında minnacık kalıyor.Hepsinin kilosu iyi,kolları bacakları dolgun,boyları daha uzun.Kahroluyorum.Acaba aynı durumda olan yada yasamıs olan varmı?
Allah baska bir dert vermesin,çok şükür ama korkuyorum bebeğim geri mi kacak,kısa mı olacak,zayıfmı olacak diye.Normalden daha kucuk olup,sonradan bebeği gelişen varmı?
bana hep zayıf bebekler sonradan yasıtlarını geciyor dediler ama 5 ay oldu hala aynı:KK43:(

Canım benim eğer bebeğin sağlıklı ise lütfen bunun için üzme kendini. Neticede bazı insanlar tombiş bazıları ince yapılı, bazısı uzun bazısı kısa olmaz mı?
Belki de senin güzel kızın da ince yapılı çok zarif bir hanımefendi olacaktır. Eğer sağlık sorunu yok ise hiçç dert etme..
Hem okuduğum çoğu yerde bebek 5. ayın sonunda doğum kilosunun 2 katına ulaşmış olmalıdır diyor, e seninki de bu sınıra ulaşmış hatta geçmiş bile.
Diğer mesajlarından da hatırlıyorum seni, çok emek verdin çok uğraştın kızınla, artık rahat ol inşallah sağlıkla büyüyecektir.

canım benim kızım da akranlarına göre zayıf (ki doğum kilosu 3370 gr) hele geçen sene yaşıtları 10-11 kg iken kzım 7 kg dı her gören yok "annesi iyi bakamamış mı?" yok "bakıcı iyi bakamamışmı?" diye sorduklarında çıldırıyordum hele bir tanesi "prematüre mi oldu?" deyince kadına bağırmamak için zor tuttum işin en kötü yanı ise hırsımı kızımdan çıkarıyordum :KK43:( yemeyince resmen sinir krizi geçiriyor bağırıp çağırıyordum :KK43:(
sonra bir baktım kızım gayet sağlıklı ve neşeli bir bebek bana ne milletin çocuğundan he gönlüm azıcık tombişte azıcık tombiş olsun da onu doya doya mıncıklayayım diyorum :))
sen de bebeğinin keyfini çıkar boşver başka bebekleri bebeğin neşeliyse mutluysa gül geç .
bebeğini de güle güle büyüt canım ...

ya hep söylerim bizi insanlar yoruyor,
kime ne yaa bizim çocuğumuzdan hayret ediyorumm,
ayrıca o bebeğinize küçük diye söylenen tipler bebek biraz büyük olunca da bu obez olur diyorlar,zamanın moda terimi,bi bakmakla anlaşıyor hemen obezlik ya,
benim iki kızım var,biri büyük,biri küçük,ikisine de ben bakıyorum,nolcak şimdi,beceremiyormuyum,birini az birini çok mu besliyorum hıh :dilcikar:
sağlık olsun,sağlıklı olsunlar yeter,
ben bana biri soru sorunca hemen lafı değiştiriyorum artık..

canım benim kızımda 2500 kilo doğdu.
banada herkes dedi halada derler zayıf diye.
artık takmıyorum.milletin ağzı torba değilki büzesin..
cahil cahil konuşuyolar işte.
sağlıklı olmayıp kilosu olsa çokmu iyi...
takma canım boşver sağlıklı olsunlar yeter.
gerisi boşş...bebişinle olmanın tadını çıkar...

canlarım cok haklısınız hatta bana moral de oldunuz.Fakat bugun kontrole gittik.Doktor cok az kilosu,çok az alıyor dedi.Su an 8 kilo olması lazımdı dedi.Nasıl oluyor anlamıyorum.Ben bu cocuğa her ay 1 kilo nasıl aldıracaktım.Mamayı arttır olmazsa testler yaparız dedi.Su an zaten ek gıdalara geçiş dönemi.ben sutmu vericem,mamamı arttırıcam ek gıdamı vericem ya.Ne yapıcağımı şaşırdım.
su perisi,senin kızın su an kay aylık canım ve kaç kilo acaba.yada 5 ayı dolduğunda kaç kiloya ulaşmıstı hatırlıyormusun..
boyu 64 cm olmuş.48 cm doğmuştu benimki..

canlarım cok haklısınız hatta bana moral de oldunuz.Fakat bugun kontrole gittik.Doktor cok az kilosu,çok az alıyor dedi.Su an 8 kilo olması lazımdı dedi.Nasıl oluyor anlamıyorum.Ben bu cocuğa her ay 1 kilo nasıl aldıracaktım.Mamayı arttır olmazsa testler yaparız dedi.Su an zaten ek gıdalara geçiş dönemi.ben sutmu vericem,mamamı arttırıcam ek gıdamı vericem ya.Ne yapıcağımı şaşırdım.
su perisi,senin kızın su an kay aylık canım ve kaç kilo acaba.yada 5 ayı dolduğunda kaç kiloya ulaşmıstı hatırlıyormusun..

canım senin için baktım gelişim cetveline
doğum kilosu 2500 boyu 46cm doğdu.
çok ufaktı benim kızım.
5 aylıkken 6.875gr boyu 62.5 muş.
kızım şuan 14 aylık yaşında 10.300 gr geliyordu.
şuan ne oldu hiç bilmiyorum.
yaşından sonra kontrollere götürmüyorum artık

duyguby hiç canını sıkma 5 aylık nasıl 8kg olması gerekiyomuş anlamadım benim kızım 7.ayı bitti 7940gr. ayına göre zayıf ama dr hiç bana şöyle olmalı bööyle olmalı demedi etli olacağına kemikli olsun boyu ve baş çevresi iyi kiloya takılma diyo
e tabi etraftakiler bakamamışsın kızına falan diyolar ama napim yemiyo

ne 8 kilosu ya doktorun baya abartmış canım.
yaşında doğum kilosunun 3 katı olması gerek.

Arkadaslar,
5 aylık bir kızım var.2500gr olarak doğdu.Doğduğundan bu yana cok fazla kilo almadı.ama sağlığı maşallah yerinde.şu an 5700gr.Çok hareketli,tepkili bir bebek.Ama bir sorunum var.Ne zaman dışarı cıksak ve diğer bebeklerle karsılassam,kızımdan ayca daha kucuk olanların bile daha iri olduğunu görüyorum.benimki yanlarında minnacık kalıyor.Hepsinin kilosu iyi,kolları bacakları dolgun,boyları daha uzun.Kahroluyorum.Acaba aynı durumda olan yada yasamıs olan varmı?
Allah baska bir dert vermesin,çok şükür ama korkuyorum bebeğim geri mi kacak,kısa mı olacak,zayıfmı olacak diye.Normalden daha kucuk olup,sonradan bebeği gelişen varmı?
bana hep zayıf bebekler sonradan yasıtlarını geciyor dediler ama 5 ay oldu hala aynı:KK43:(

Boşver canım sağlığı yerinde olsun da kiloya takılma fazla. Benim ilk kızım tombişti. Gören ne kadar tombul bu böyle diyodu. Sürekli nazar oluyodu. İkinci kızım şu an 6 aylık,6100 gr. 2800 gr doğdu aynı senin bebeğin gibi yavaş kilo alıyo. Bunu gören de siz buna bişey yedirmiyomusunuz diyo. Hayır diyet yaptırıyoruz diyorum. Canını sıkma kasaba et borcumuz mu var. Bak kendimize sürekli zayıflamaydı diyetti diyip duruyoruz. Kilodan kim fayda görmüş ki bebekler görecek. Allah sağlık versin üzülme

canım benim kızım da akranlarına göre zayıf (ki doğum kilosu 3370 gr) hele geçen sene yaşıtları 10-11 kg iken kzım 7 kg dı her gören yok "annesi iyi bakamamış mı?" yok "bakıcı iyi bakamamışmı?" diye sorduklarında çıldırıyordum hele bir tanesi "prematüre mi oldu?" deyince kadına bağırmamak için zor tuttum işin en kötü yanı ise hırsımı kızımdan çıkarıyordum :KK43:( yemeyince resmen sinir krizi geçiriyor bağırıp çağırıyordum :KK43:(
sonra bir baktım kızım gayet sağlıklı ve neşeli bir bebek bana ne milletin çocuğundan he gönlüm azıcık tombişte azıcık tombiş olsun da onu doya doya mıncıklayayım diyorum :))
sen de bebeğinin keyfini çıkar boşver başka bebekleri bebeğin neşeliyse mutluysa gül geç .
bebeğini de güle güle büyüt canım ...

kesinlikle sana katılıorum.
ama zaman zaman aynı hatayı -hırsımı cocuktan almak gibi- yapıorum.
kimseyi takmamamız lazım.

cocugunuzu baska cocuklarla kiyaslamayin,simdi kilosuyla baslar,sonra okuma yazmasiyla daha sonra uni puanyla vs vs ve siz asla cocugunuzun gercek benliginin tadini cikarmaya firsat bulamaz gurur duyamazsiniz.ben 2050 gr dogurdum kizimi,cok ufakti,pamuklara sarili getirdiler bana yavrumu cok yavas kilo aldi ama ben onunla hep gurur duydum,o ufacik haliye hem cok guzel hem de cok gucluydu.Asla sisman bebekten hoslanmadim zaten,elbette bu kadar zayif olmasi da benim tercihim degildi ama saglikli olmasi en muhim olaniydi her zaman.Su anda kizim 21 aylik ve 11 kilo,hala ufak tefek hala bir cok insana gore zayif ama inanin bana benim icin hic bir sakincasi yok,o kadar guzel o kadar tatli ve akilli ki masallah,asla sikayet etmeye dilim varmaz.

cocugunuzu baska cocuklarla kiyaslamayin,simdi kilosuyla baslar,sonra okuma yazmasiyla daha sonra uni puanyla vs vs ve siz asla cocugunuzun gercek benliginin tadini cikarmaya firsat bulamaz gurur duyamazsiniz.ben 2050 gr dogurdum kizimi,cok ufakti,pamuklara sarili getirdiler bana yavrumu cok yavas kilo aldi ama ben onunla hep gurur duydum,o ufacik haliye hem cok guzel hem de cok gucluydu.Asla sisman bebekten hoslanmadim zaten,elbette bu kadar zayif olmasi da benim tercihim degildi ama saglikli olmasi en muhim olaniydi her zaman.Su anda kizim 21 aylik ve 11 kilo,hala ufak tefek hala bir cok insana gore zayif ama inanin bana benim icin hic bir sakincasi yok,o kadar guzel o kadar tatli ve akilli ki masallah,asla sikayet etmeye dilim varmaz.

ne guzel yazmıssınız. kızınız çok sanslı.
cok dogru soyluyorsunuz. kıyas hicbir zaman bitmez.
ilk basta bende takıyordum. ama sımdı kımse bebegımınden daha degerlı degıl.
ömre bedel...

Arkadaslar,

benimde oğlum ilk doğduğunda 2500gr doğdu,doğduğundan beria yani 4 aylık 5400 gr oldu dışarı çıktığımda bende yeni doğan bebek görüyorum çok iri ve büyük ama büyük bebekler bana sevimli gelmiyor çünkü fazla etli oluyorlar... herşey kenara sağlığı yerinde olsunda başka bişey istemiyorum:... biz bayanlar birazdA Bu gibi şeylere biraz takıntılıyız da ondan da gerçekleşir...

bence çocukların kilolu olması önemli değil.bebek bisküvisini artırırsın kilon alır,ama önemli olan bu değil.boy ve zeka gelişimi.bir çocuğun gelişiminde kalsiyum,çinko ve yeşil yapraklı sebzeler çok önemli.bunu da değişik şekillerde yedirebilirsin.mesala oğlum peynir yemiyor ama yoğurdu sever.bu bile yeterli ama ben ne yapıyorum.yoğurdun içine peynir rendeliyorum.çinko için kabak çekirdeğini ezip yine sevdiği bir şeye katıyorum.bu saydıklarım dışında bazı boy uzatıcı egzersizler var gün içerisinde yaptırabilirsin.ben sabahları ve akşamları yaptırıyorum.bakıcısınada öğrettim.oda öğlenleri yaptırıyor.hem çok da zevk alıyor.daha küçükler için gaz bile çıkartıyor.bu egzersizleri youtube dan öğrettim.feridun kunak'ın videolarında var.1 mayıs tarihli video da ayrıntılı var.banada bir arkadaşım tavsiye etti.biraz uzun video.ben hepsini izlemedim.ortalarını izlesen yeterli.

Canm ya hic korkma takma boyle seyleri benm bebegimde cok hareketli oyuzdem az az aliyor kilosunu hep banada laf ediyorlar bu yuzden bunalima girdim acaba sutummu yaramiyor dedim be ek gidaya gectim 5. Ayda ama simdi dusunuyorumda cok sacmalamisim sonucta cok hareketli saglikli bi bebek bu zaten yeterli

Bir arkadaş da demiş ya,önce boy kilosu sonrada dersleri,aldığı notlarla karşılaştırıyorlar diye.
ömür boyu bitmeyecek bu karşılaştırmalar.bende çok takıyordum.halada var biraz takıntılarım.
açıkçası bir yaşından sonra pek umursamıyorum.ama hala biri kaç aylık diye sorsa geriliyorum.
özellikle yanında çocuğu olanlar.karşılaştırmak için soruluyor genelde.
benim oğlumda 3600 doğdu.1 aylıkken 4 kiloydu.fazla almadı.40 lıyken dışarı çıkardığımda 20 yaşlarında bir kız
bir aylık mı dedi.bende hayır dedim ve kız bana ama 1 aylık gibi duruyor demişti.hala unutamam bu lafı.
o yüzden çevrenin laflarından nefret ediyorum.1 yaşında çok kilolu bir bebeği örnek gösteripte annesinin sütü yarıyor heralde demeleri.
ilk aylar olsa anlarımda.ne emzirmekten zevk aldırdılar nede başka bişeyden.hala stressiz yemek yedirdiğimi hatırlamam.
her söylenen şey akılda kalıyor malesef ama yapıcak bişey yok.her çocuk farklıdır.çevrenin lafından güzel zamanlarımızı zehir ediyoruz ve
yanlış olduğunu bildiğimiz halde aklımızdan çıkmıyor.sen yavrunu güzel beslemeye,faydalı şeyler yedirmeye çalış.her çocuğun iştahıda bir değil sonuçta.
eğer kilo alımı az ise doktorlar muhallebiyi öneriyor.akşamları yatmadan önce yediriliyor.ilerde ceviz yedirmeye başlayınca,içine kuruyemiş,muzda atar hem
faydalı hemde kalorili şeyler yedirmiş olursun.gerçi biz böyle hayaller kuruyoruz ama iştahsız bebek çok zor oluyor.üzerine diş çıkıyor.yemek istemiyor.
büyük sabır gerekiyor.Allah çocuklarımızn ve bizlerin yardımcısı olsun

arkadaşım bence bebeğinin gelişimi gayet normal keyfini çıkar... benim kızım da 2 buçuk kilo 46 cm doğmuştu. 5 aylıkken 5 kiloydu ilk aylar doğru dürüst kilo almadı, çok emen bir bebek değildi, biberonu da istemedi ki mama verelim, ne zaman kaşık mamasına başladık ve ek gıdaya o zaman biraz toparladı, şimdi 70 cm ve 8 kilo, yaşıtlarına göre hala zayıf ama ben dert etmiyorum yaşıtları popolarını yerden kaldıramazken benim kızım 6 aylıktan beri elimden tutup yürüyor, çok meraklı ve konuşkan bir bebek benim için dünyada bir tane,ona kusur bulacak olanlar önce kendilerine ve kendi çocuklarına baksınlar...ve şunu bil ki bebeğinin kilosuna boyuna ve dahi zekasına dışarıdan çok da fazla müdahale edemiyorsun herşey genetik ve yaradılış. seninkinin de yapısı böyle bunu kabul et ve bununla, bebeğinin sahip olduklarıyla mutlu ol...

biraz once parkta bir anne kendi cocuguyla kıyaslamak amaclı kızımı sordu,15 aylık var mı dedi,gulumsedim ufak gorunuyor degil mi dedim,ama kızımın yası buyuk 22 aylık dedim,tabii kadın sasırdı,oglunun 26 aylık oldugunu soyledi.Bir sure sonra baska cocuklar da katıldı aralarına oynamaya basladılar,kaydıraktan kaydılar falan.Bir ara kızım cocuklar kaymayın dusersınız dedi,ardından da dikkatli olun diye ekledi...biraz acılınca zaten hic susmak bilmiyor ve masallah cok duzgun ve uzun cumleler kuruyor.Bu sefer diger annelerin yuzu asıldı,cocukların hepsi kızımdan buyuktu ama hic biri kızım gibi konusmuyordu,oysa muhim olan o degildi ama iste annelerin cogu her konuda karsılastırma yapıyorlar.Biraz once cocugu benimkinden kilolu diye gururlanan anne,simdi neden cocgu benimki gibi konusmuyor diye hayıflanıyordu.Ama bu cocuklarımıza buyk bir haksızlık,hepsi her halıyle tek ve cok ozel,bazıları daha guzel resim yapacak,bazıları matematikte bir numara olacak,bazıları sarkı siir okuyacak sular seller gibi,bazısının espiri yetenegi olacak ve grupların gozdesi olacak,bazıları mankenler gibi uzun ve guzel olacak,bazıları da cirkin ama sevimli olacaklar...onları bizim evlatlarımızı yapan da bu kendilerine ozgu halleri,o genleri onlara biz verdik,istesek de olabileceklerinden cok daha zeki,cok daha guzel yada kilolu yapamayız.Saglıklı besleyin yavrularınızı,sevgiyle buyutun yeter.Saglıcakla.

X