Popüler Konu Dukan Diyeti Deneyimlerimiz

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.692
48
Dukan Diyeti uygulayanların hikayelerini paylaşmasını öneriyorum.

Oncelikle Burayi okuyunuz ! Yeni başlayanlar için Dukan Diyeti

Dukan Dİyeti Yemek tarifleri için
Dukan diyet tarifleri :nazar:

kişinin kilo durumuna göre atak evresi 3-4-5-....10 güne kadar uzuyor .sonra seyire geçiliyor.sonra güçlendirme verdiğin kilo çarpı 10 gün devam edilecek.son evre tek protein günü.diyete süresince ve deva mında 1,5 kaşık yulaf kepeği.

ATAK EVRESİ:saf protein:et (koyun eti ve yağlı etler yasak)tavuk ,balık,süt,peynir yumurta,kabuklu deniz ürünleri vs.istediğin kadar (sınırsız) yeniyor.baharat ,maydanoz,tere baharlı otlar serbest +1,5 kaşık yulaf kepeği +1,5 lt ve üstü çok su içmek
SEYİR EVRESİ:saf protein +sebze(yoğurtlu semiz otu,kıymalı menemen ,peynir domates biber gibi se bzenin yanında protein bol olacak)istediğin kiloya düşene kadar 1 gün saf protein +1gün saf protein yanında sebze bakliyatlar yasak(mercimek,kurufasulye vs.)meyva yasak.şeker yasak .ama light dondurma ,light içecekler serbest..1,5 kaşık yulaf kepeği ve yine en az 1,5 lt su
GÜÇLENDİRME EVRESİ:KK43:toplamda 9 KİLO VERİLDİYSE 90 GÜN SÜRECEK OLAN ZAMAN):ilk 45 gün hafta 1 gün ödül yemeği istediğin bir yemek.normal 40gr peynir(istediğin),2 dilim ekmek ,1porsiyon meyva (üzüm ,kiraz,muz yasak)küçük taneliler 1 kase ,diğerleri 1 adet(elma ,şeftali,portakal gibi)haftada 2 porsiyon nişaştalı gıda (makarna,patates gibi.)kuzu budu.ikinci 45 günde ödül yemeği haftada 2 öğün oluyor ama bu 2 öğün üst üste olmayacak.haftada 1 gün saf protein.kitap perşembeleri öneriyor.5gün saf protein,5gün safprotein +sebzede yapılabilir
SON EVRE :haftanın 6 günü her istediğii yiyorsun. bu arada kilo koruma amaçlı önerilen gıdaları aklında tutup gerektikçe bunlara başvuruyorsun.hayatın geri kalanında haftada 1 gün saf protein uyguluyorsun.3 çorba kaşığı yulaf kepeği yiyorsunuz.

bun evrelerin hepsinde en az 25 dk yürüyüş var.birde bol bol su

Son düzenleyen: Moderatör:
slam iyi olur canım vebde yapıyorum ıkı hafta oldu iyi gidiyor şimdilik ama o kadarda cok degil giden kg

Selam Kizlar
Bende dukan'a gecen Sali (10 Agustos) basladim. Su anda nerdeyse Atak evresinin sonuna geliyorum.
Biraz kabizlik disinda iyi gidiyor. 84-85 Kilo civarinda basladim bugun 82 ciktim :)))

Dukan Dieti , fransiz beslenme uzmani Doc. Dukan'in yaklasik 30 yillik calismalari sonucunda gelistirmis oldugu 4 ayri evreden olusan protein agarlikli bir beslenme sekli
.dukandiet.co.uk web sayfasi birde Dukan diyeti diye bir kitabi var. Bu dieti yapmak isteyenlerin once kitabi alip okumalarini tavsiye ederim kaydirigubbakcemile2

Gerçekten kitabı okumak çok önemli. Diyeti uyguluyorum. 5+5 üzerinden gidiyorum. 59 ile başladım 56 oldum. Yürüyüş yapamama rağmen sonuç bu. Kitapta bazı çeviri problemleri olduğunu düşünüyorum. O nedenle bu anlaşmazlıkları çözebileceğim bir başka okurun bilgisine ihtiyaç duyuyorum. Kitabı okuyan varsa konuları üzerinden gidebiliriz belki.

Selam Celist, kitabi bende okudum ve hatta hala elimin altinda guide olarak tutuyorum.
ben PP ve PV dyi 1+1 olarak yapiyorum hem cok rahat oluyor bilgilerine.
Hangi konuda ceviri hatais oldugunu dusunuyorsun?

Merhaba Papikya;

Valla ben de kitabı her gün işe ve eve taşıyıp duruyorum. Sanırım siz de kitabın ingilizcesi var. Ben de ki Türkçe kitapta bazı yerleri anlayamıyorum. Sayfalardaki bazı anlatımlar birbiriyle çelişiyor gibi. Kitabın ben de ki çevirisinde 70-71 sayfalarda Altıncı kategori olarak: Az yağlı ya da yağları ayıklanmış jambon bölümünde önce bunlara izin var deniliyor. sonra devamında; bölümün sonunda; şarküterilerdeki jambonlara iznimiz olmadığını, onlardan daha da yağlı olan tütsülenmiş ya da çiğ olanları tamamen aklımızdan çıkarmamız gerektiğini hep hatırlayalım... diyor. Burada ne yasak ne izinli anlayamadım. Şarküteri dediği farklı bir anlam mı taşıyor. Tabi fransızların beslenme alışkanlıkları bizimkinden çok farklı.
Sabah kahvaltılarında biz domates, salatalık biber, zeytin vs. yeriz. Onlar bunları tüketmiyor. Ama PS bölümünde sebzelere izin var. Dolayısıyla kahvaltıda bu sebzeler tüketilebilir değil mi?

ben beş günlük atak protein den sonra 5 günde sebzeli protein programını yaptım şimdi tekrar sırf proteine dönmem gerekiyor gibi anlıyorum.. Doğru mu?..

Siz nasıl beslendiniz neler yediniz?

Meyvesizlik beni biraz zorluyor. Yoksa hamurişi, tatlı, çikolatayla işim yok. Zaten 56 kiloyum şuanda 50 ya da 51 kg hedefim.

Arkadaşlar herkese selam,

Bu kitapta benim de anlamadığım taraflar var meyvenin hiç olmaması,

kahvaltılık hiç yok onuda anladım ama kitabın başlarında dileğiniz zaman ilk evrede açlık hissettiğinizde protein içeren gıdaları tüketebilirsiniz diyor.

Sonra örnek menülerde bir bakıyorsun 3 ana öğün 2 ara ögün var ve ölçülü

bu konuları acaba benmi yanlış anladım. Bu sebeplerden dolayı dukan diyetine başlayamadım çünkü bu konularda destek alabileceğimiz bir numarada yok Çok üzgünüm çoook

Selam evet bu diet te atak ve seyir evrelerinde meyve yok, cunuku bu beslenme sekli sadec proteini iceriyor ve meyvelerde karbonhidrat grubuna giren besinler.
kahvaltida istedigin kadar yagsiz veya az yagli peynir, yogurt,yumurta, sut, yagsiz olmak kaydi ile jambon v.s tuketebiliyorsun. Atak devresinde, seyirdevresinde ise; egr protein+sebze gununde isen domates, salatalik v.s. ve proteinleri yine tuketebilirsin. Birde yulaf kepegini sut ile karistirabilirsin, gercei ben yulaf kepegi blamadim ve yulaf ezmesi aldim 1,5 kasik atak evresinde , 2 kasik da seyir evresinde sut ile bazende yogurt ile karistirip tuketiyorum .
Ornek menuler sadece fikir vermesi acisindan verilmis zaten... oraya cok takilmamak lazim. en basit hali ile verecegin kilioya gore ayarlaman gereken atak evresinde yagsiz proteinden baska birsey tuketmemek . ISTEDIGIN KADAR (yumurtaya dikkat et sadece alerji ve kolesterol acisindan), seyir evresinde de ben 1+1 donusumunu yapiyorum mesela. Izin verilenler listesinden kendine cesitler yaratbilirsin . Umarim yardimi olmustur

Bende uyguluyorum 1 ayı geçti.Bu diyetle 4-5 kg kadar verdim.Meyva olmaması beni çok sıktı.Tamam protein serbest ve açlık hissedilmiyor kesinlikle.Ama canı çekiyor insanın o kısmı zor işte.

Ama devam ediyorum.Bu hafta kaçamk haftam oldu.Toparlayıp devm edeceğim.Ben kitabı okudum.Arka sayfalardaki menülre baktım am framsız damak tadında atrifler mevcut.Benim o kadar sosla işim yok zaten.Etimi ve salatamı sos olmadan da yiyebiliyorum.Kendimce baharatlarla tatlandırıp balık tavuk kırmızı et yapıyorum.sebzeleri çok az zeytinyağı ile yapıyorum.
Light yoğurt/süt ve peynir kullanıyorum.
Yulagf kepeği bulamadı yulaf unu kullanıyorum.Onu da çok nadiren.
Diyet yöntemleri bölümüne bakarsanız.
Sadece kırmı ve beyaz et yiyerek 5 kilo verin diye bir konu başlığı açılmış.Bu dukan diyeti yapanların takip ettiği bir sayfa.İnceleyebilirsiniz.

Selam;

Ben 5+5 devam ediyorum. Hızlı bir kilo kaybı var gerçekten. Ama Fransız beslenme stili bizimkinden farklı. Örneğin sebzeli seyirdevrinde bence kahvaltının yanında domates, salatalık vs. tüketilebilir. Kitabın arkasındaki diyet örneklerinde bunları göremememizin nedeni beslenmedeki stil farkı. Fransızlar kahvaltıda sebze tüketmiyor, zeytin bile bilmiyorlar.

Yulaf kepeği meselesine gelince; Ben İzmir'de yaşıyorum. Kemeraltı'nda Değirmen isimli bir yer var. Orada buldum. kendilerine ısrarla yulaf unu değil, yulaf kepeği istiyorum dedim. Onlar da ısrarla bunun doğru ürün olduğunu söylediler. Ben de güvendim onlara. Çok ünlü ve bilindik bir yer. Her türlü acayip ot, toz, harç, bakliyat vs bulmak mümkün. alan söylemiyorlardır umarım.

Yulaf kepeğini hazırlarken yarım yemek kaşığı light beyaz krem peynir, 1 yumurta ve çörekotu, kekik, kırmızı pul biber vs gibi baharatlarla zenginleştiriyorum. Lezzetli oluyor. Oldukça tok tutuyor.

Ben jambon konusuna takıntlıyım. Çok da severim serbest ama ne serbest anlamadım.
Kitabın Türkçe versiyonunda sayfa 70-71 deyer alan Altıncı Kategori başlıklı bölümü biri bana açıklayabilir mi?

Teşekkürler..

Merhabalar,

Bende 10 Ağustos'tan bu yana Dukan diyetini uyguluyorum. 3 gün atak evresini uyguladıktan sonra 1+1 uygulamasına geçtim. O günden bu yana yaklaşık 6 kilo verdim. Her gün yürüyorum. Bundan sonra ki kilolarım daha zor gidebilir zira yerleşik kısma geldim.

Kitaptaki 6.kategoriden benim anladığım, şarküteri ürünlerine izin yok. Salam, sosis, sucuk. Zira bunların içinde fazla miktarda yağ var. Ben sabah kahvaltılarında bazen arada içim kıyıldığında Hindi Füme tüketiyorum. Bunun içinde patates nişastası gibi şeyler yok ve yağ oranı %1 ayrıca tadı da güzel. a.s

Ayrıca dukan'ın ingilizce sitesi dukandiet.co.uk adresine girdiğinizde kısa bir anket var. Bu ankette verdiğiniz sorular sonucunda ideal kilonuzu hesaplıyor. Ama bu ideal kilo bildiğimiz kilo endeksi değil. Daha önce kaç diyet yaptığınız, hamilelikleriniz, yaşınız, kemik yapınız, ailenizdeki obezite eğilimi vs. hakkında soruları yanıtlıyorsunuz.

Bana söylediği ideal kilo 58, boy/kilo oranında yaptığımda bu sayı 49 çıkıyor ki en son ne zaman o kiloda olduğumu bile hatırlamıyorum.

Bu arada bu diyete başlamadan önce yulaf kepeğini bende araştırdım ama bir türlü bulamadım. Sonra dukan'ın sayfasından sordum yulaf ezmesi ile aynı şey mi diye hayır dediler. Ben bu yüzden yulafla ilgili birşey tüketmiyorum.

bende kıtabı aldım 2 gun oldu 2 devrenın anlatıldıgı kısmı okudum carsamba baslamayı dusunuyorum bugun aktara yulaf kpegı sordum bana yulaf ununu gosterdı bnde sonra ugrarım dedım cıktım bıkac yere daha soracam ..+ oncekı sayfada arkadasların blırttıgı gıbı bazı cevırı hataları var sımdı sayfyı hatırlamıyorum ama ılk evre ıcın gunde 1,5 kasık yulaf kepegı dıyor ılerleyen sayfalarda baslangıctan berı gunde 2 kasıkmış gıbı bı ıbare var..umarım bu kez temellı kurtulurum su kılolardan uygulayan ve baslayacak olan herkse kolay glsın:)

Selam evet bu diet te atak ve seyir evrelerinde meyve yok, cunuku bu beslenme sekli sadec proteini iceriyor ve meyvelerde karbonhidrat grubuna giren besinler.
kahvaltida istedigin kadar yagsiz veya az yagli peynir, yogurt,yumurta, sut, yagsiz olmak kaydi ile jambon v.s tuketebiliyorsun. Atak devresinde, seyirdevresinde ise; egr protein+sebze gununde isen domates, salatalik v.s. ve proteinleri yine tuketebilirsin. Birde yulaf kepegini sut ile karistirabilirsin, gercei ben yulaf kepegi blamadim ve yulaf ezmesi aldim 1,5 kasik atak evresinde , 2 kasik da seyir evresinde sut ile bazende yogurt ile karistirip tuketiyorum .
Ornek menuler sadece fikir vermesi acisindan verilmis zaten... oraya cok takilmamak lazim. en basit hali ile verecegin kilioya gore ayarlaman gereken atak evresinde yagsiz proteinden baska birsey tuketmemek . ISTEDIGIN KADAR (yumurtaya dikkat et sadece alerji ve kolesterol acisindan), seyir evresinde de ben 1+1 donusumunu yapiyorum mesela. Izin verilenler listesinden kendine cesitler yaratbilirsin . Umarim yardimi olmustur

çok teşekkür ederim. Tabiki çok yardımcı oldun. hemen cevapta yazmışsın ama ben birtürlü alışamadım şu KK forum mesajlarına nasıl bakacağımı bilmiyorum:))

X