Mutfak Püf Noktaları İyi Bir Sütlaç Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

setinay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2007
57
1
45
sütlaç bilindik bir tatlı fakat kıvamı çok önemli sulu olunca bir şeye benzemiyor koyu olunca da pilav gibi oluyor annem güzel sütlaç yapıyor fakat tarif konusunda biraz eksiği var göz kararı yapıyor yardımcı olursanız sevinirim...

alttaki linke tıkla ..
bu tarifi dene ..
harika oluyor ..
ben hep bu tariften yaparım ve herkes sütlacıma bayılır ..
ama şekerini 2 bardak koyuyorum ben çok şekerli olmasın diye ..

birkaç ay önce yemek tarifleri kitabındaki fırın sütlacı denemiş ama pek beğenmemiştim. pazar günü ben tatlı yapalım deyince annem kendi sütlaç tarifini pişirmeye karar verdi ve kitaptakinden çok daha güzel bir sütlaç yaptı...

malzemeler:

1 kg soğuk süt
1,5 çay bardağı pirinç
1 litre su
2 yemek kaşığı pirinç unu
2,5 su bardağı toz şeker
üzerine tarçın
hazırlanması:

1,5 çay bardağı pirinci yıkayıp 1 litre su ile ateşe koyun. pirinçler uzayıp bıraktığı suyu çekene kadar pişirin.
soğuk sütü ekleyin. 1-2 defa karıştırıp, kaynamasını bekleyin.
bu arada bir kasede 2 yemek kaşığı pirinç ununu 1 su bardağı soğuk su ile ezin. tencerede kaynamakta olan sütten 1-2 kepçe alıp kaseye ekleyin. (pirinç unu ılınmış olmalı)
pirinç ununu tencereye ekleyin, arasıra karıştırarak 10 dakika kadar pişirin.
2,5 su bardağı toz şekeri ilave edip karıştırın ve 1-2 taşım kaynatın.
sütlacı kaselere paylaştırın. soğuyunca üzerlerine tarçın serpin.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 çay bardağı pirinci 2 bardak suda pişir.
pirinçler piştikten sonra 1 lt sütü tencereye boşalt 6 çorba kaşığı şekeri ilave et karıştır ve ağzı açık şekilde kaynat, bir süre kaynadıktan sonra kaselere boşalt. başlangıçta hafif sulu gibi görünür ama 2-3 saate tam kıvamını buluyor.

pirinç unlu sevmiyorum ben.

fırında yapmak istersen daha güzel oluyor.

teşekkür ederim arkadaşlar hem oğlum için hem de bi sütlaç sever olarak ikisini de deneyeceğim:))

Pirinçleri önce üzerlerini 2 parmak aşacak kadar su ile 'kısık ateşte' pişirmeye başlayın.
Pirinçler şişinceye kadar ve suyu azaldıkça azar azar su koymaya devam edin.
Pirinçler şiştikten sonra süt ilavesine başlayın.Sütlacın piştiğinden emin olunca altını söndürmeden şeker ve 2 paket vanilin ilave edin veee birazcıkda tuz 1 çay kaşığı kadar; bi 5-10 dk daha kaynasın ateşi kapayın.
Ben malzemeyi göz kararı koyuyorum ama iyi yada kötü olması pirinçlerin iyice şişip nişastanın süte karışarak pişmesinde.
Göz kararımca ölçü yaklaşık 1/3 bardak pirinç, 1-1,5 Litre süt aldığı kadar su :) Aldığı kadar (2 bardak kadar) şeker sizin ağız tadınıza kalmış.
Afiyet olsun ben çok sık yapar ve yerimyerimseniben

Son düzenleme:
Sütlaç en iyi yaptığım tatlıdır
Sırrı sütü kepçe kepçe pirinçler çektikçe dökerim
Biraz zaman alıyor ve başında beklemek gerekiyor ama SÜPEEEER oluyor

1 fincan pirinc ile 1 su bardagi suyu kaynatin pirincler suyunu cekene kadar bu arada 1 tutam da tuz ekleyin
daha sonra 4 su bardagi sutu ilave edin 1 paket vanilin ve 1 fincan seker ekleyin 20 dakika da oyle kaynasin
kivamini alir zaten sonra da kaselere doldurursunuz ben boyle yapiyorum cok da guzel oluyor fazal sekerli sevmiyorum
tadi harika oluyor :KK34:

X