Anne karnındaki bebekte kist.......olması.

bir de kalbi saga ıtme bizde de var kalp nasıl oldu sola gecti mi yoksa ameliyatla mı duzeıtıldi..
ameliyattan 15 gün sonra gittiğimiz kontrolde kalbin yerine geldiği ve sağ akciğerin bu sayede rahatladığını söyledi doktorumuz. Ameliyatta sadece kist alındı. Bizimkinde sağ akciğere baskı yaptığı söylenmişti doğumdan sonra çekilen filmlerde ve tomografide bariz bir şekilde kalbin sağ tarafa doğru kaydığı görülüyordu ancak ameliyattan sonra kalbin yerine geldiği görüldü. Sağ akciğerin büzülme durumu olmadı yani böyle bir şeyden bahsedilmedi. Yemek borusuyla ilgili bir durum olmamıştı.

ameliyattan 15 gün sonra gittiğimiz kontrolde kalbin yerine geldiği ve sağ akciğerin bu sayede rahatladığını söyledi doktorumuz. Ameliyatta sadece kist alındı. Bizimkinde sağ akciğere baskı yaptığı söylenmişti doğumdan sonra çekilen filmlerde ve tomografide bariz bir şekilde kalbin sağ tarafa doğru kaydığı görülüyordu ancak ameliyattan sonra kalbin yerine geldiği görüldü. Sağ akciğerin büzülme durumu olmadı yani böyle bir şeyden bahsedilmedi. Yemek borusuyla ilgili bir durum olmamıştı.
Sorularımızı sabırla cevapladığınız için teşekkür ederim, inşallah biz de hayırlı sonuçları buradan paylaşabiliriz. Çok sağolun..

Sorularımızı sabırla cevapladığınız için teşekkür ederim, inşallah biz de hayırlı sonuçları buradan paylaşabiliriz. Çok sağolun..
Rica ederiz. Nette çok fazla materyal yok bu konuda deneyimimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz. Her zaman sorabilirsiniz aklınıza takılan bir şey olursa..

Rica ederiz. Nette çok fazla materyal yok bu konuda deneyimimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz. Her zaman sorabilirsiniz aklınıza takılan bir şey olursa..
İnşallah hayırlı haberler verebiliriz. Aklımıza takılan bir şey oldugunda sıze buradan ulasırız, cok sagolun..

Bizim bebeğimizin de sağ akciğerinde kist tespit edildi, takibi yapan doktorumuz 20 haftalıkken tespit etti ve daha ileri bir ultrason incelemesi için Atıl Yüksel isimli bu işin Türkiye'deki duayeni denilen doktora gönderdi, çünkü diğer doktorlar gördükleri anormal yapının kist mi yoksa diaframa hernisi mi olduğunu çözememişlerdi. Atıl Yüksel bunun akciğer kisti olduğunu doğru şekilde tespit edebildi ve belirli aralıklara kistin büyüyüp büyümediğini kontrol etmemiz gerektiğini söyledi, çünkü eğer kist büyür de kalbe baskı yaparsa bebek hayatını kaybedebilirdi, bu gibi durumlarda anne karnındaki bebeğe ameliyat da yapılabilmektedir. Ayrıca bebekte kromozom bozukluğu down sendromu olabilme riski göz önüne alınarak amniyo sentez talep etti. Amniyo sentez sonucu normal çıktı, yapılan diğer kontrollerde de kistin büyümediği görüldü.

Bu arada beyinde görülen kistler için merak etmeyin arkadaşlar, Atıl Yüksel bu beyindeki kistlerin büyük çoğunluğu uyduruk kistlerdir ve kendiliğinden ilerleyen gebelik haftalarında geçer dedi ve dediği gibi bizim bebeğimizin beynindeki kistler de kendiliğinden geçti ancak akciğerdeki kist maalesef geçmedi.

Doğum başarıyla gerçekleşti ve bebeğimizde hiçbir sıkıntı olmadı ancak doğumdan sonra büyümeye başlayan kist kalbe baskı yapmaya başladı, bebeğimiz 2,5 aylıkken Acıbadem Maslak'ta görev yapan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu başarılı bir ameliyatla kisti çıkardı ve hastaneden taburcu olduk.

Biz 22. haftadan ameliyatın olduğu tarihe kadar akciğer kistlerini ve tedavisini çok detaylı araştırdık, gitmediğimiz hastane görüşmediğimiz profesör kalmadı. Memorial'dan Florence Nightangale'e, Amerikan Hastanesinden Çapa'ya kadar en başarılı hastanelere gittik ve konusunun uzmanı profesörlerle görüştük, yani dersimize iyi çalıştık, eğer sizin de bebeğinizde doğumsal akciğer kisti varsa ilk aylarda bebeğinize olumsuz bir etkisi olmasa bile zamanla kalbe baskı yaparak bebeğin hayatını tehdit edeceğini unutmadan tedavisini geciktirmeyin. Bu kistlerin tedavisi % 99 olasılıkla ameliyatla o kistin çıkarılmasıdır, tekrarlama veya nüksetme gibi bir riski olmadığı gibi hasta sonraki yaşamında oldukça sağlıklı günler geçirebilmektedir.

Doğumsal Akciğer kistleri oldukça nadir görülmektedir 35.000 de bir. Bebeğinizi ameliyat ettireceğiniz doktoru da iyi seçmenizi öneririz, biz birçok profesörler görüştükten sonra Semih Halezeroğlu'nda karar kıldık, çünkü kendisi Türkiye'deki en başarılı göğüs cerrahlarından bir tanesi hatta Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği başkanlığına seçilen ilk ve tek Türk göğüs cerrahı ve ilk görüşmemizde çok ender görülen bu hastalığın adını tam olarak söyleyebilen tek doktor. Kısaltılmış hali CCAM (Congenital Cystic Adenomatoid Malformasyon) yada Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon olarak bilinmektedir yada Doğumsal Kistik Bozukluk gibi bir anlama geliyor.

Doktor araştırmalarında çocuk cerrahı mı yoksa göğüs cerrahı mı diye ikilem de kalabilirsiniz çünkü biz de aynı ikilemdeydik, ancak mantıklı düşününce bir çocuk cerrahı böyle bir ameliyatı belki ömrü boyunca ya bir kere yada iki kere yapar ama göğüs cerrahı bu ameliyatı defalarca yaptığı için daha tecrübelidir, zaten ameliyata yanında ayrıca bir çocuk cerrahı ile birlikte girmektedir.

Bu tip özel hastanelerde maalesef Bağkur yada SGK geçmemekte, özel sigortalar geçmekte ancak onlarda doğumsal hastalıkları karşılamamaktalar, dolayısıyla bebeğinizin böyle bir yerde ameliyatı oldukça pahalı ancak Semih Halezeroğlu ricamızı geri çevirmeyerek hastane yönetimi ile görüşüp bize indirim yapılmasını da sağlamıştır.

Maddi durumu elverenlerin kesinlikle Prof Dr. Semih Halezeroğlu'na gitmelerini tavsiye ederim, kendisi ameliyat öncesi hazırladığımız 22 soruya hiç sıkılmadan hepsine tek tek cevap vermiştir ve aklımızdaki tüm soru işaretlerini yok etmiştir. Ameliyat öncesi Bilgisayarlı Tomografi isteniyor, onun sonucuna göre ne yapılacağına karar veriliyor.

ancak maddi durumu uygun olmayanlar Çapa'daki Çocuk Cerrahı Feryal Hanım'a gidebilirler, biz onunla da görüştük, bilgili ve tecrübeli olduğu konuşmasından belli ancak hastane şartları pek iyi değil, ameliyathane şartlarını da bilemiyoruz, dolayısıyla doktor ve hastane seçimi çok önemli, ince eleyip sık dokuyun.

Semih bey bizim bebeğimizi ameliyat sonrası normal serviste takip etmeden 2 gün bebek yoğun bakımında gözetim altında tuttu herhangi bir enfeksiyon riskine karşı.

Yazdıklarım inşallah faydalı olur, çünkü biz de bu hastalığı öğrendiğimizde internetten çok araştırma yaptık ve bu konuda pek bilgiye rastlamadık, bizden sonra bu tip bir konuyu araştıracak anne ve babalara faydası olacağı ümidiyle bu kadar detaylı yazdım, inşallah bebeğiniz şifa bulur, çünkü biz imkanlarımız elverdiği için birşeylerimizi satıp parasıyla da bebeğimizi çok iyi bir hastanede çok iyi bir doktora ameliyat ettirip sağlığına kavuşturduk ve o zamanlar hep dua ettik eşimle inşallah imkanı olmayanlar da bebeklerine şifa bulurlar diye.

Bu konuda sorusu olanlar lütfen yazsınlar, deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız.
)size nasil ualasabilirim.

Arkadaslar merhaba bende 13 haftalik hamileyim bebegimin boynunda kist olduğu ve omuriliginin kısa olduğu söylendi bacakları da içe dogruymus doktor kesin alinmasi gerekiyo dogsa bile çok Yaşamaz dedi . Böyle bi olay başından geçen varsa lutfen bana yardımcı olsun

Arkadaslar merhaba bende 13 haftalik hamileyim bebegimin boynunda kist olduğu ve omuriliginin kısa olduğu söylendi bacakları da içe dogruymus doktor kesin alinmasi gerekiyo dogsa bile çok Yaşamaz dedi . Böyle bi olay başından geçen varsa lutfen bana yardımcı olsun
Gecmis olsun. Cok görülen bir durum oldugunu düşünmüyorum. Kistin buyuk ihtimal gececegini söyleyebilirim. Omurilik ve bacaklardaki durumu icin net bsey soylemek bence zor fakat henüz 3 aylik hir bebek hakkinda braz ön yargili bir soylem olmuş. Size tavsiyem en az üç dört farklı doktora gitmeniz ozellikle de riskli gebelik uzmanı bir profesöre gitmenizdir.. biz bebebgimizin hastalığıni ilk ogrendigimizde 5 aylikti simdi 8 bucuk oldu ve hala yasiyor doguma az kaldi.Allah büyük. Umidimizi yitirmedik ve onun icin en iyisini yapmaya çalışıyor en iyi doktorlara gidiyoruz.Ilk ogrendigimizde aldirmak ister misiniz bile denmisti gakat bugune kadar yasadi ve dogumda yasama ihtimalinin de arttigi soylendi.kistlerde az da olsa kuculme oldu. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN. .

herkese Merhaba..17 haftalık hamileyim ve bugün doktor bebeğimin kafasında kist olduğunu belirtti ve üçlü test yaptırmamı istedi.çok tedirginim.aynı durumu yaşayan kişiler deneyimlerini yazabilir mi?

herkese Merhaba..17 haftalık hamileyim ve bugün doktor bebeğimin kafasında kist olduğunu belirtti ve üçlü test yaptırmamı istedi.çok tedirginim.aynı durumu yaşayan kişiler deneyimlerini yazabilir mi?
Bahsettiginiz koroid pleksus kisti dir. Ve genellikle bebek buyudukce kaybolur. Bizim bebegimizde o kistyen de vardi.Bir ay gecmeden kayboldu. Ama cigerindeki kaybolan bir kist değil. Test istemesinin sebebibbu kistlerin down Sendromu vb ile birlikte bulunabilmesi.Fakat bu bir ihtimal sadece. Siz testleriniz yaptirin yine de fakat testler de her zaman dogru sonucu vermeyebilir. Endiselenmeyin.

Herkese merhaba. Ben gebeliğimin 21.haftasında detaylı ultrasona girdim. Perinatalog olan hekim bebeğimizin beyinciğinde kist tespit etti ve bizi Çapa'ya yönlendirdi. Çapa'da 3 prof.dan oluşan bir konsey bebeğimizin beynini ve beyinciğini ultrasonda inceledi. Sonuç olarak bebeğimizin beyinciğinde blake poş kisti denilen bir kist olduğunu, bu kistin bebeğe bir etkisinin beklenmediğini söylediler. Diğer tüm gelişimlerinin normal olduğu bize söylendi. Her ay kistin ölçümleri yapılacak bundan sonra. İnşallah bebeğimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecek. Her gün dua ediyoruz.

Çapa'da kesin sonucu öğrenene kadar her gün ağladım, ama boşuna stres yapmışım hem kendime hem bebeğimize yazık... Bu durumda olan anne adayları hiç korkmasınlar, direk tıp fakültesine gidip muayene olsunlar. İnş. hepimiz bebeklerimizi sağlıklı bir şekilde kucağımıza alacağız.

Herkese merhaba. Ben gebeliğimin 21.haftasında detaylı ultrasona girdim. Perinatalog olan hekim bebeğimizin beyinciğinde kist tespit etti ve bizi Çapa'ya yönlendirdi. Çapa'da 3 prof.dan oluşan bir konsey bebeğimizin beynini ve beyinciğini ultrasonda inceledi. Sonuç olarak bebeğimizin beyinciğinde blake poş kisti denilen bir kist olduğunu, bu kistin bebeğe bir etkisinin beklenmediğini söylediler. Diğer tüm gelişimlerinin normal olduğu bize söylendi. Her ay kistin ölçümleri yapılacak bundan sonra. İnşallah bebeğimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecek. Her gün dua ediyoruz.

Çapa'da kesin sonucu öğrenene kadar her gün ağladım, ama boşuna stres yapmışım hem kendime hem bebeğimize yazık... Bu durumda olan anne adayları hiç korkmasınlar, direk tıp fakültesine gidip muayene olsunlar. İnş. hepimiz bebeklerimizi sağlıklı bir şekilde kucağımıza alacağız.
canım sizede geçmiş olsun benimde bebğimde bugüne kadar hiçbir sorun yoktu ama bugün yapılan kontrolde idrar kesesinin arkasında kistik bir yapı gözlendi özeldeki doktorumda bunu gördü ve önemli bişey olmadığını söyledi tabi öyle söylesede ben yinede düşünmekten kendimi alı koyamıyorum p.tesi tekrar ayrıntılı usg ye girecem inşaAllah önemsiz bir kisttir ve kaybolur gider :KK61:

canım sizede geçmiş olsun benimde bebğimde bugüne kadar hiçbir sorun yoktu ama bugün yapılan kontrolde idrar kesesinin arkasında kistik bir yapı gözlendi özeldeki doktorumda bunu gördü ve önemli bişey olmadığını söyledi tabi öyle söylesede ben yinede düşünmekten kendimi alı koyamıyorum p.tesi tekrar ayrıntılı usg ye girecem inşaAllah önemsiz bir kisttir ve kaybolur gider :KK61:

Çok geçmiş olsun. Doktorun önemsiz dediyse önemsizdir boşa stres yapma bence. Boşuna bebiş geriliyor. Sen tüm kontrollerini yaptır elbette :KK66: Kist denilince insan korkuyor bir anda ama bir çok kistin sağlığımıza etkisi yok diyor doktorlar. Gelişmelerden bizi haberdar et lütfen. Ben de yazacağım gelişmeleri. Buraya yazmamın sebebi benim durumumda olan kişiler varsa onlara destek olmak zaten.

Çok geçmiş olsun. Doktorun önemsiz dediyse önemsizdir boşa stres yapma bence. Boşuna bebiş geriliyor. Sen tüm kontrollerini yaptır elbette :KK66: Kist denilince insan korkuyor bir anda ama bir çok kistin sağlığımıza etkisi yok diyor doktorlar. Gelişmelerden bizi haberdar et lütfen. Ben de yazacağım gelişmeleri. Buraya yazmamın sebebi benim durumumda olan kişiler varsa onlara destek olmak zaten.
p.tesi usg ye girdikten sonra haberdar edicem inşaAllah rabbim bütün herkesin bebeğine şafii olan ismiyle şifa versin onları bize bağişlasın

p.tesi usg ye girdikten sonra haberdar edicem inşaAllah rabbim bütün herkesin bebeğine şafii olan ismiyle şifa versin onları bize bağişlasın

Amin cnm allah tüm bebişlere sağlıkla doğmayı nasip etsin. İnş.hayırlı haberlerimizi vereceğiz :)

16 haftalik hamileyim ve benim bebegimde kistik higroma gorunuyor ense kalinligi asiri yuksek.. biliyom cok zor ama sukredin yinede benim bebegimde ki gibi daha kotu olabilirdiniz beterin beteri var yani.. allah kimseyi evladi ile sinamasin :KK43:

16 haftalik hamileyim ve benim bebegimde kistik higroma gorunuyor ense kalinligi asiri yuksek.. biliyom cok zor ama sukredin yinede benim bebegimde ki gibi daha kotu olabilirdiniz beterin beteri var yani.. allah kimseyi evladi ile sinamasin :KK43:
Rabbim senin bebişinede ve bizimkilere şafii olan ismiyle acil şifalar versin dualarımda sizde olacaksınız inşaAllah

merhaba biz genetik testi yaptırmadık doktorlarımızda önermemişti zaten. boyutları ve yeri hakkında bişeyler yazarsanız daha kapsamlı cevap verebiliriz. ancak endişelenmeyin ve korkmayın. Allah yardımcınız olsun
Merhaba benimde 22.haftada tespit edilmisti ccam tip 3 dediler kayseride bi prof gittim hacettepe gibi bi hastanede dogumunu yapman lazim dedi hacettepeden bi prof gitmeye basladim bir iki dra daha gittim hepsi
Sag akciger alt iki lobda dedi hatta bi donem sag akcigerin hepsini kapliyo yasal tahliye hakkin da var dediler 36 hafta 5 gunlukken kalp atimi azaliyo diyerek aldi nst de normal olmasina ragmen cok sukur sikintisiz dunyaya geldi ik filminde hic biseyi yok on bes gun sonra tekrar gelin dediler tekrar gittik gorunmeyen kistleri olabilir tomografi cekilsin dediler bi aylikken tomoya girdi ve cok zor cekildi akcigerinde ekstra bi damar varmis ilerleyen yasinda mudahele gerekebilirdediler bizde boyle oldu diye degil kesinlikle ama hacettepeyi onermiyorum hem gebeligimde hemde bebegimle cok sikinti cektim sacma sapan bi hastane dr hacettepe gibi bi hastane deyince oraya gittik son donemdede degistiremiycem icin kalmak zorunda kaldim
genetik testi yapilmisti pihtilasma bozuklugu var sende dedi ona gore ilac basladi kistin sebebide o dedi soradan baya arastirdim bikac dra sonuclari gosterdim sende oyle bi bozukluk yok dedi herkes kendine gore bisey diyo Allaha siginip bebeginizi dunyaya getirin Rabbim.kimseyi evladiyla sinamasin.

Rabbim senin bebişinede ve bizimkilere şafii olan ismiyle acil şifalar versin dualarımda sizde olacaksınız inşaAllah
Allah razi olsun.. umarim bebeklerimiz sag salim saglikli olur.. bende ihtiyaci olana herkeze duaciyim.. insallah guzel allahim dualarimizi kabul eder

Allah yardımcınız olsun. İnş. sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza alırsınız. Dualarım tüm bebekler için.

X