Bebek Beslenmesi 9 Aylık bebek menüsü

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
benim canım AKYA 'da herşeyi yiyor 9 aralık dogumlu menumuz şöyle;pzt-cuma bakıcıyla kalıyor sabah 7:30 da geliyor bakıcımız akşam 18:00e kadar onunla bakıcımız her gün yedirdiklerini yazıyor bir deftere

sabah 06:30-07:00 gibi uyanıyor degişmez hiç:lepi:emiyor azcık

7:30-8:00=kahvaltı(pekmez,tahin,peynir bazen lor bazen beyaz peynir suda beklemiş),yarım muz,az armut içine eziyoruz siyah üzüm suyuyla bazen ıhlamur ya da devam sütüyle sulandırıyorum tam tahıllı ekmek veriyorum.her gün bir yumurta sarısı yiyor arada zeytin vs de atıştırıyor:) ceviz ve ya fındık mikserden geçirip azcık içine attıgımız oluyor

sonra 09-10 gibi uyuyor 1-1.5 saat kadar

12-12:30 çorba saati(her gün degişik çorba arpa şehriye,sebze,tarhana,mercimek,tavuk suyu vs hepsi kıymalı ya da tavuklu 1 kase yiyor zaten doyunca eliyle itiyor tabagı) (sebze çorbalarına evde ne varsa koyuyorum sogan dahil,maydanoz,domates,ıspanak,dereotu,patates,havuç.kabak,biber,pirinç,irmik vs)

13 :00gibi uyuyor yine 1 saat kadar

15:00 gibi 1 kavanoz 125 cc kadar evde günlük mayaladıgımız yogurdu yiyor afiyetle hazır yogurt ya da diger bebek yogurtlarını agzına sürmüyor cadı

17:00 gibi meyve(şeftali,armut,üzüm,elma hangisi var ise 1 adet rendeliyoruz bazen havuç ta ekliyorum içine yiyor afiyetle

19:30-20 gibi az muhallebi ve akşam yemekte ne var ise onlardan otlanmaya bayılıyor sofradan bişeyler yemege yerken mem mem diyor agzını şapırtadıyor:)akşamları az köfte,tavuk gibi et vermeye özen gösteriyorum

bol su içiyor küçük biberonu var eline veriyorum kendi içiyor 1 aydır :lepi:aralarda eline havuç veriyorum kemiriyo

her gece 21:00-21:30 gibi uyuyor uyumadan önce emiyor çalıştıgım için akşam üstü uykusunda ya da geceleri emiyor beni sütüm azaldı ama yine de çok istekli veriyorum hep ne çekerse artık bayılıyor emmeye

gece 03-03:30 gibi uyanıyor bir kez 180cc devam sütü alıyor 2 kez uyandıgında azcık emiyo ama süt az oldugu için kesmiyor onu:) sonra sabah hiç degişmez 06:30-7 ayakta

tüm kan degerlerine bakıldı herşey normal dr umuz beslenme düzeni ii dedi aralarda da 1-2 kaysı veriyorum bölüp seviyor ve günde 2-3 kez de kaka yapıyor böylece kabız da olmuyor şükür bugüne kadar hiç saglık sorunumuz olmadı:nazar:dogdugundan beri düzenli bir bebekti ilk 6 ay evdeydim onunla ÇOK EMZİRDİM VE rotavirüs aşılarını yaptırdım ishal de yaşamadık hiç şükür geçen ay da yarım doz grip aşısı oldu bu ay da yarım doz var

diger aşılarını da tam yaptı dr umuz .

dişimiz 2 tane ama herşeyi pütürlü ya da küçük parça yiyor gelişimi ise şöyle emekliyor,tutunup ayaga kalkıyor,sıralıyor,alkış,baybay yapıyor,dede,baba diyo iki nesneyi ellerinde tokuşturup ses çıkarmaya bayılıyor

kısaca bahsettim herşeyden belki sizlere yardımcı olur bilgilerim

Ben de eline ekmek veriyorum, o türlü şeyleri yiyor. Ispanak, bezelye , semizotu tarzı şeyleri nasıl veriyorsun? Ezerek mi?

Ben emzirmeden kısamıyorum. O yüzden de bazen karnı doygun oluyor yemiyor sanırım. Ama zaten nadir istiyor emmeyi. Genelde uyumak istediğinde emiyor.
Bir de gün gün değişiyor çocuğun yeme alışkanlığı ve yeme isteği. Birçok faktör etkiliyor yemeyi.

yok yok ezmiyorum ya ekmeği suyuna bandırıp veriyorum kuçuk kuçuk otlarından da tatlı kaşığıyla veriyorum az az ezmiyorum ben hiçbişeyi
ben de ekşamları eve geldikten sonra emziriyorum zaten beni görünce hemen göğsuume saldırıyo emmek istiyo ben de veriyorum kısmıyorum zaten gunduz ememiyo ben de akşam ve geceyle bunu telaffi etmeye calışıyorum

maşallah bebişlerinize hanımlar...
benim oğlumda 7.5 aylık ama deveye hendek atlatmak ona yemek yedirmekten daha kolaydır sanırım.

Ana öğünlerde çok çeşit veriyorsun gibime geldi. Hem sebze yemeği hem pilav vs. Belki miktarlarını az az veriyorsundur bilemiycem. Ben tek birşey veriyorum ana öğünlerde. Sebze çorbası veriyorum tabi içinde ya kıyma ya tavuk oluyor. 1-2 saat sonra da yoğurt veriyorum. Bizim gerçi bugünlerde ara öğün diye bişeyimiz kalmadı. Çocuk akşamları yememeye karar vermiş gibi bişey. Bugün sebze çorbasının miktarını az verdim yoğurdu yedi. Belki de miktarlarını çok tutuyoruz bebişler de o yüzden yemek istemiyolar.

Canım zaten amaç çeşitliliğe alıştırmak. Tabi hepsini full doldurmuyorum ağzına. hepsinden tatsın yiyebildiği kadar yesin. Ayrıca gün içinde hepsine ihtiyacı var. Sebze, et türü, tahıl..vs. Hem de anne ve babayla aynı zamanda sofraya oturmayı öğreniyor ve onlarla beraber aynı yemekleri yemeyi. Çünkü bakıcak çocuk annenin verdiği şey beyaz babanın tabağındaki kırmızı. :))) Olmucak. Şimdiki bebekler pek kaideli vallahi. :KK3:

ben bezelyenin pişmeden önce kabuklarını soyuyorum öyle pişiriyorum,pıt pıt çıkıyor çiğken kolayca,tam 9 aylık benim kızım artık çok ezmiyorum yemekleri

Canım zaten amaç çeşitliliğe alıştırmak. Tabi hepsini full doldurmuyorum ağzına. hepsinden tatsın yiyebildiği kadar yesin. Ayrıca gün içinde hepsine ihtiyacı var. Sebze, et türü, tahıl..vs. Hem de anne ve babayla aynı zamanda sofraya oturmayı öğreniyor ve onlarla beraber aynı yemekleri yemeyi. Çünkü bakıcak çocuk annenin verdiği şey beyaz babanın tabağındaki kırmızı. :))) Olmucak. Şimdiki bebekler pek kaideli vallahi. :KK3:

Ben tek öğünde tek çeşit vermek daha sağlıklı diye biliyorum. Tabiki gün içerisinde çeşitli şeylerden tattırmak lazım. Bizimki de sofraya oturmaya bayılıyor. Hatta sofra kalabalık olduğunda daha çok hoşuna gidiyor. Bizimki de suyundan kıyısından köşesinden tadıyor yemeklerden ama tabiki normal öğünlerdeki gibi olmaz. Öglen sebze çorbasını mesela tam kase veriyorum. O sebze çorbasının içindeki vitaminleri vs.leri hiçbir besinden alamaz heralde :)

Bir de genelde okuduğum kadarıyla bebişler akşam yatmadan önce çok birşey yemiyolar. Sanırım gün içinde doyuyorlar. Ben de az yiyip yatıyor diye düşünüyordum.

yok yok ezmiyorum ya ekmeği suyuna bandırıp veriyorum kuçuk kuçuk otlarından da tatlı kaşığıyla veriyorum az az ezmiyorum ben hiçbişeyi
ben de ekşamları eve geldikten sonra emziriyorum zaten beni görünce hemen göğsuume saldırıyo emmek istiyo ben de veriyorum kısmıyorum zaten gunduz ememiyo ben de akşam ve geceyle bunu telaffi etmeye calışıyorum

O zaman tam 1 kase şeklinde yemiyor. Az miktarda yiyor?
Ben de hep merakım miktarları ve ne şekilde verildiği. Ben hep tam öğün şeklinde düşünüyorum.

Benim yeğenim 8. ayını doldurdu...Annem baktığı ve kontrolünede zaman zaamn gittiğim için biliyorum listesini...
Kahvaltısı benzer ama miktarı daha fazla, sonra bazen 1-2 bebe bisküvili- bazen sade meyve püresi.
Öğlen çorbası, sonra yoğurt veya başka meyve çeşidi.
Akşam çorba veya prinç unlu( çeşitleri) mamalardan yiyor..

Ama baklagil, makarna, pirinç, yumurtalı gıdaları çok seviyor.. onlarıda pütürlü hale getirip veriyoruz..
Dengelliyorlar değişkenlik yapıp.. Aslında doktorun tavsiyesinden daha çeşitli besleniyor..
Tabi gün içindede anneyi emiyor yada süt veriyoruz.. Gecede anne sütü sadece...

Muhallebi , kaşık maması vermiyorum ben. Başka türlü doğal yemekleri nasıl veriyorsunuz? Mesela kuru fasülyeyi ezip mi veriyorsunuz? Veya nasıl hazırlıyorsunuz? Bunları merak ediyorum.

ne kuru fasülyesi arkadaşım,ben taze fasulye yedirdim,gece hastaneye gitmek zorunda kaldık,oğlum 9aylık.

Belki yemek içindeki bir şeye alerjisi vardır. Ya da alışkın değildir. Ya da fazla yemiştir. Hepsi olabilir. Geçmiş olsun.

Belki yemek içindeki bir şeye alerjisi vardır. Ya da alışkın değildir. Ya da fazla yemiştir. Hepsi olabilir. Geçmiş olsun.

teşekkür ederim.yumurtalı fasülye kavurması yapmıştım,azıcık verdim,yutup kuş gibi ağzını açtı,o yedikçe ben verdim,şimdi senin yazdığını görünce aklıma geldi,acaba yumurta akı dokunmuş olabilir mi?gerçi koca tencerede 2yumurta vardı ve oğlum yese yese 2,3 kaşık yemiştir.

gecmıs olsun canım neden ne oldu ya
benım oglum hepsını yıyor ama yaa

bende anlamadım,gece tam 2saat boyunca çığlık çığlığa ağladı,artık ağlamaya dermanı kalmadı,hastanede doktorun odasında bir an sesi kesilince bayıldığını sandım,kafamı yumrukladığımı hatırlıyorum,düşün öyle bir geceydi

teşekkür ederim.yumurtalı fasülye kavurması yapmıştım,azıcık verdim,yutup kuş gibi ağzını açtı,o yedikçe ben verdim,şimdi senin yazdığını görünce aklıma geldi,acaba yumurta akı dokunmuş olabilir mi?gerçi koca tencerede 2yumurta vardı ve oğlum yese yese 2,3 kaşık yemiştir.

Canım 1 yaşına kadar yumurta akı yasak. Bebişin 9 aylıkmış. Bünyesi kaldırmamış yavrucağın. Akını çorba, yemek, omlet vs. hiç bir şeye katmaman gerekir. Tuz, şeker ve acı da yasak. Tropikal meyveler, inek sütü, bal. Hepsi yasak.

Son düzenleme:
Arkadaşlar oğlum 9.5 aylık oldu. Kahvaltısını karıştırıp veriyordum. Bugünlerde ayrı ayrı vermeye çalışıyorum. Sizler nasıl veriyorsunuz? Ayrı ayrı vermek şart mıdır? Ayrı ayrı veriyorsanız yumurta, peynir, pekmez vs. nasıl veriyorsunuz? Bizimkine yumurtayı cıvık yapıp verdim çok zorla oyunla yedi. Labne peynirini de beğenmedi yemedi. Onu da bebe bisküvisi pekmez karıştırıp verdim.

Bir de verdiğiniz çorbaların miktarlarını öğrenebilirmiyim? Bana çok veriyorsun diyolar. Bir kase kadar veriyorum zaten yiyebildiği kadarıyla yedirmeye çalışıyorum. Genelde zorla yediği için ben vermeye devam ediyorum bazen. Öyle istemediğni görünce verme istemiyor zorlama diyolar. İkilem içinde kaldığım da oluyor. Bu arada sebze çorbası vermeye devam ediyorum öğlenleri. Bugün mesela iki öğünde de mercimek çorbası yedi , tam beslenemediğni düşündüm. Çünkü kıyma felan katamadım tabi içine. İçine kattım ama kustu. Sebze çorbası ile beraber bir sürü şeyler yiyor, bulgur,mercimek, soğan,domates sebzeler vs.

Meyveyi de yemez oldu. Püre olarak veriyordum onu da yemez oldu. Sizler meyveleri nasıl veriyorsunuz? Bu arada hala 2 dişi var.

Bugünlerde herşeyi zorla yiyor. Acaba emzirdiğim için mi tok hissediyor kendini yoksa dişten mi iştahsız. Ama bazen oyunla yiyor farketmeden. Acaba ben mi hata yapıyorum biryerde ??
Görüşlerinizi bekliyorum.

Canım ben her şeyi ayrı ayrı veriyorum. Kahvaltıda peynir 2 günde bir yumurta(ki asla yemek istemiyor), domates salatalık v pekmez veriyorum. pekmezi suyla karıştırıp yumurta veya peyniri rahat yutabilmesi için çay niyetine veriyorum. Domatesi kimi zaman rendeleyip ekmek banıp yediriyorum. Kimi zaman dilimleyip eline veriyorum. Vıcık vıcık hem oynuyor hem emiyor falan. Ama her yer batıyor tabi. :) Salatalık da eline veriyorum.

Miktar konusunda ben de pek emin olamıyorum. Bugün 1 küçük kase tarhanaya ekmek doğradım yedirdim. Yanında mercimekli bulgur pilavından taş çatlasa 3 çay kaşığı verebildim. Sevdiği şeyi doyasıya yerken sevmediğini (daha doğrusu yemesi zor olanları desem ii olur) azcık yiyor, yemek istemiyor ben de zorlamamaya çalışıyorum.

Canım her gün sebze çorbası vermene gerek yok. Her öğlen farklı bir çorba yedirebilirsin. Ben oğluma bi gün yogurt çorbası, b, gün kıymalı şehriye, bi gün erişteli yeşil mercimek, bi gün kırmzı mercimek, bi gün domates, b, gün tarhana şeklinde çeşit çeşit veriyorum. Ama asıl önemli olan gün içinde, protein,karbonhidrat, vitamin vs. her şeyden alabil mesi. Bu yüzden akşamki sebze yemeklerine kıyma katmaya çalış. Yanında bir tahıl yedir pilav, makarna gibi. Öğlen çorbalarına kıyma katabilirsin. Ya da pirinç, bulgur, un vs. hangisi yakışıyorsa.Yine öğlen çorba yanına tavuk, et, balık et, yedirebilirsin. Eti kendin alıp evde 2-3 kez çek kıyma yaparken. Yanlarında yoğurt, cacık, ayran vs. Aralarda meyve ver. Ben de püre şeklinde yapıyorum ama çok zor yiyor. İlla eline alıp hem oynayıp hem yemek istiyor. Eee dişi de olmayınca pek beceremiyor. Yeteri kadar vitamin de alamıyor belki. Vel hasıl kelam "çeşit" bu yüzden önemli. Her tür besin içeriğini alabilmesi için.

Tabi bu arada dönem dönem iştah kesilmeleri olabilir. Umarım diş yüzündendir ve çabuk atlatırsınız. İnsanın gerçekten morali bozuluyor. Ben de ek gıdayı çok zor veriyorum ama kararlı ve azimli olmalı. Kızmadan sakince davranılmalı. Zorlamamalı. Eğer sağlıklıysa, kilosu normaldeyse sorun yoktur.

.

27 Mayıs 2010 doğumlu bir oğlum var. Bizim menümüz ise şöyle;
Hergün aynı saatlerde verebildiğimi sanmıyorum.
Sabah kahvaltısında; yumurta sarısı, lavLa Vache qui rit peynir, bir cevizden biraz az cevizi eziyorum, 2-3 adet bebe bisküvisi, bir de milupanın tahıllı mamasını sıcak su ile karışrırıp veriyorum. Hepsini bitiriyor maşallah...
Öğlen uykusundan sonra; 1 kase içine ekmek doğrayıp çorba içiriyorum. Sebze çorbası, tavuk çorbası, tarhana, şehriye, mercimek vs. çorbaları yapıyorum. Marketten ilikli kemik aldım kaynattım suyunu buzluğa koydum çorbalarına koyuyorum. Bir de geçenlerde kereviz çorbası yaptım, içmedi hiç beğenmedi:) Ben de hiç sevmem zaten...
Yemekten bir saat sonra sütaş bebek yoğurdu veriyorum.
Akşam yemeğine kadar geçen sürede muz ve ya armut yiyor.
Akşam yemeğinde de biz ne yiyorsak o da yemek istiyor. Tabi ki ona uygun yemekler varsa veriyorum. Yatmadan önce de meyveli yoğurt yiyor. Gün içerisinde hem emiyor hem de mama içiyor.

Bugün kuru fasulye yedi acaba zararlı olur mu diye araştırırken buldum burayı. Bayılarak yedi ben kaçırmaya çalıştıkça ağladı, ben de yoğurtla yedirdim. İnşallah bişey olmaz...

Gelişimi ise şöyle; çok seri emekliyor,tutunup ayağa kalkıyor, tutunarak yürüyor,bişeylere uzanıyor, çekmeceleri ve dolapları açıp kapatıyor, gündüz sadece 1 kez en fazla 1 saat uyuyor. Geceleri de 4-5 kez uyanıyor ve hep bizimle yatmak istiyor. Her şeye rağmen anne olmak mükemmel...

öncelikle sabah kahvalt ( 5 yada 4 adet bebk bisküvi labne peynir tahıllı karışık mama bal bazen pekmez bazen yumurta sarısı)
bir kase
öğlen ( 3 adet meyveli küçük yoğurtlardan

akşam sebze çorbası (havuç.kabak. yeşil fasulye.patates. pirinç.yada yıldız makarna )bir kase

saat 9 gibi biberonu reddetiği için kasıkla 7 .yada 8 kaış bebelac süt
yatmadan önce 2.yada 3 yoğurt

bu arada kızım 26 haziran doğumlu nerdeyse 9 buçuk aylık olacak

X