Premature Bebekler Bebeğinde bronkopulmoner displazi hastalığı olan arkadaşlar varmı?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
aman aman maşallah... hep iyi gitsin de bir an önce toplasın sağlığını kuzucuğun... benim bebeğim şükür iyiye gidiyor... enfeksiyonu geçmiş ama antibiyotiklerini bitirmek istiyoruz dedi doktoru... takipte.. umarım bir sorunumuz olmaz..

Çok sevindim canım buradan daha iyi haberlerini bekliyorum...

Canım biz eve oksijen konsantratörü - oksijen tüpü (elektrikler kesildiğinde konsantratör devreden cıkıyordu ve o zaman tüp gerekiyordu,i birde hastaneye kontrollere gidip gelirken tüple gidiyorduk), nebülizatör ve aspirasyon cihazı ile cıktık. Bunları rapor karsılığında devlet ödemişti. Satürasyonlarını ölçmek için SPO2 yi biz aldık. Yanlış hatırlamıyorsam 500 Dolar gibi birseydi fiyatı. Onu devlet karsılamıyor. Önceden evimizde jenaratör yoktu, fakat bir gece sabaha karşı elektrikler kesilince tüp bitecek korkusuyla karşı karşıya kalınca sabah olur olmaz gidip birde jeneratör aldık evimize. Untuuyordum az kalsın, birde adını unuttum şimdi kask vardı ya başını içine soktuğumuz, oksjen desteği aldığı zamanlarda, onu da kendimiz aldık, sanırım onun da fiyatı 100 TL civarıydı. ama piyasada cok değişik rakamlar telafuz ediliyor, 30 TL ye dahi olanlar var.

İdilin de sekresyonları fazlaydı ilk zamanlar, günde 5-6 defa aspire ettiğimi bilirim. Hatta büyüdükçe aspire zorlaşıyordu, bir defasında adeta nefessiz kalır gibi oldu, yığıldı kollarıma ne yapacagımı sasırdım, ama böyle durumlarda sakin davranmak gerekiyor. Şayet doktor eve cıkarma kararı veirse bu bahsettiğim makinaları rapor karsılığında sizlere aldırtacaktır. Yalnız raporsuz alınan SPO2 yada bizlerin tabiriyle satürasyon cihazını mutlak surette almanızı öneririm. böylece oksijen degerini görebilir ve ayarlamaları ona göre yapabilirsiniz. (Alırken bebek için olduğunu söyleyin mutlaka parmak proplu olanı alınmayacak )

Şunu da söylemeliyim, biz eve taburcu olurken yaklaşık 10 gün kadar eve hemşire tuttuk, Aspire etmeyi OG takmayı. Bebeğe bakmayı. Oksijen desteğinde olduğu için nasıl yuıkamamız gerektiğini falan gösterdiler. Dah sonrada geceli gündüzlü 24 saat amnnemle dönüşümlü bekledik basında.. Ama sakn gözün kokrmasın o iyileştikçe satürasyonlqrı düzene girdikçe insanın duydugu mutluluk tarif edilemez. İdil oksijenden cıktıgında bile 1 ay kadar yinede basında bekledik korkudan. Ya birsey olursa diye.

Canım eminimki Elmina da tez zamandasağlığına kavusacak. Bak 9 gün dayanabiliyormus oksijen desteği olmadan. İdil hastaneden taburcu olurken kesinlikle oksijensiz kalamıuyordu. Değil 9 gün dayanmak, 9 dakika bile kalamıyordu. Ama zamanla aşılacak emin ol. inancını yitirme. Dualarım seninle...

İdildeki BPD sorunu yaş ilerledikçe, ciğerler geliştikçe aşılacak diye ümid ediyorum. İnşallah bunu da tez zamanda aşarız. Hastalanacak diye ödüm kopuyor. O yüzden de çevremdeki herkese karşı artık meafe koymak zorunda kaldım, eve misafir davet edemiyorum. Ama önemli olan kızımın sağlığı, o benim herseyim. Bizi seven anlayışla karsılar nasıl olsa..

Merhaba canım İdil nasıl oldu?

Merhaba canım İdil nasıl oldu?

Canım,
İdil henüz gribi atlatamadı. Akciger filminde hafif bir karartı görüldüğünden dolayı 10 gün antibiyotik kullandık. cuma günü antibiyotiği kestik.haftasonundan bu yana da burnu akıyor. Silmekten artık burnunun kenarı hafif kanamaya bile basladı. Ama bu sabah akıntısı azalmıstı. Umarım biran önce gecer.

elmina nasıl? Son günlerde netle ilgilenemediğimden yazamadım. Ama aklımdaydınız. Umarım güzel haberlerin vardır bize..

Canım,
İdil henüz gribi atlatamadı. Akciger filminde hafif bir karartı görüldüğünden dolayı 10 gün antibiyotik kullandık. cuma günü antibiyotiği kestik.haftasonundan bu yana da burnu akıyor. Silmekten artık burnunun kenarı hafif kanamaya bile basladı. Ama bu sabah akıntısı azalmıstı. Umarım biran önce gecer.

elmina nasıl? Son günlerde netle ilgilenemediğimden yazamadım. Ama aklımdaydınız. Umarım güzel haberlerin vardır bize..

Geçmiş olsun canım bende pek nete giremiyorum.Elminam iyi böyle giderse 15 gün sonra taburcu etmeye düşünüyolar tabi apirasyon cihazı,pulseoksimetre,oksijen konsantretörü,oksijen tüpü ve nebulazatör aldırıyolar bunlara gerek kalmaz diyo doktor ama her ihtimale karşı fenalaşır diye aldırıyolar.İdil eve çıktığında oral mı ogsleyle mi besleniyodu?İnşallah burdan İdilin daha iyi haberlerini yazarsın merak ediyorum bizim için grip olması bile çok tehlike olduğundan....

Geçmiş olsun canım bende pek nete giremiyorum.Elminam iyi böyle giderse 15 gün sonra taburcu etmeye düşünüyolar tabi apirasyon cihazı,pulseoksimetre,oksijen konsantretörü,oksijen tüpü ve nebulazatör aldırıyolar bunlara gerek kalmaz diyo doktor ama her ihtimale karşı fenalaşır diye aldırıyolar.İdil eve çıktığında oral mı ogsleyle mi besleniyodu?İnşallah burdan İdilin daha iyi haberlerini yazarsın merak ediyorum bizim için grip olması bile çok tehlike olduğundan....

Saül canım.. Elminanın taburcu olacağı günü bnde merakla beklşiyorum. Umarım tüm bu cihazlara ihtiyacın olmadan eve gelirsiniz. Puılsoksimetre (SPO2) için daha önce de mesajda yazmıstım parmak proplu olandan almayın. bebek için diyerek alın. Ayağıuna baglanıyordu bizim aldığımız. Çok çeşitleri var. doğru olanı alırsaız değerleri düzgün alırsınız. Biz o zaman 500 dolara almıstık, onun olması insanın içini nasıl rahatlatıyor anlatamam. Sonucta değerleri görüyorsunn ve ona göre davranıyorsun.

İdil eve cıktıgında OG ile besliyorduk. kilo alması için. Böyle yorulmadan besleniyordu cunku. Birde emme duyusu cok gelişmediginden emdiginde cabuk yoruluyordfu. O yüzden bir süre OG ile besledik. Gerci OG taktıgımdada emmeyi tamamen unutmasın diye günde 1-2 beslenmesini biberonla yapıyordum. Zamanla da OG yi atıp biberona gectik..

İdil henüz düzelemedi. Burnu akmayıp geniz akıntısı oldugunda midesi bulanıyor ve kusuyor. Hastaneye cok sık götürmek istemiyorum, ordan da enfeksiyon kapar diye. Birkaç güne düzelmezse tekrar doktorumula görüşücem.

Saül canım.. Elminanın taburcu olacağı günü bnde merakla beklşiyorum. Umarım tüm bu cihazlara ihtiyacın olmadan eve gelirsiniz. Puılsoksimetre (SPO2) için daha önce de mesajda yazmıstım parmak proplu olandan almayın. bebek için diyerek alın. Ayağıuna baglanıyordu bizim aldığımız. Çok çeşitleri var. doğru olanı alırsaız değerleri düzgün alırsınız. Biz o zaman 500 dolara almıstık, onun olması insanın içini nasıl rahatlatıyor anlatamam. Sonucta değerleri görüyorsunn ve ona göre davranıyorsun.

İdil eve cıktıgında OG ile besliyorduk. kilo alması için. Böyle yorulmadan besleniyordu cunku. Birde emme duyusu cok gelişmediginden emdiginde cabuk yoruluyordfu. O yüzden bir süre OG ile besledik. Gerci OG taktıgımdada emmeyi tamamen unutmasın diye günde 1-2 beslenmesini biberonla yapıyordum. Zamanla da OG yi atıp biberona gectik..

İdil henüz düzelemedi. Burnu akmayıp geniz akıntısı oldugunda midesi bulanıyor ve kusuyor. Hastaneye cok sık götürmek istemiyorum, ordan da enfeksiyon kapar diye. Birkaç güne düzelmezse tekrar doktorumula görüşücem.

Merhaba canım umarım İdil daha iyi olmuştur ve hastalığını atlatmıştır.Ben bu aralar pek nete giremediğimden msj da yazamıyorum inşallah en kısa zamanda atlatır hastalığını güzel haberlerini bekliyorum...

25 ağustosta 27 haftalık 940 gram doğdu kızım ağır bronkopulmoner displazi varmış solunum cihazına bağlı bazen hudtan oksijen alıyo ama tekrar solunum cihazına giriyo doktorlar önümüzü göremiyoruz diolar belki bir yıl belki iki yıl belki de ömür boyu alır oksijen diyolar şu an iki kilo üç yüz gram başka sorunu yok çok şükür ama ciğerleri çok hasta bu hastalığı ağır geçirip iyi olan oksijen almayan bebekler var mı lütfen cevap verin bebeğim ve benim için dua edin lütfen

sizin bebeğiniz ağır mı geçirdi bu hastalığı yoksa orta mı benim gülnidam da ii olabilecek mi

Merhaba canım.Öncelikle geçmiş olsun.Benim kızımdada aynı hastalık var 8 ay solunum cihazına bağlı ve toplam 310 gün yoğun bakımda kaldı.Çok zor bi süreç allah şifa ve sabır versin.Kızım allaha hamdolsun oksijen desteksiz taburcu oldu tabi bütün cihazlar evde mevcut hala aspire edip ilaç veriyorum ama allaha hamdolsun oksijen kullanmıyoruz.Sadece çok zayıf bünyeli ve hemen hastalanıyo.Sormak istediğin başka bi şey varsa yardımcı olurum canım.İnşallah bebeğin allahın izniyle iyi olacak benimki bile bu kadar kaldıktan sonra iyi olduysa seninki daha çabuk toparlar....

ben kaybettim bebeğimi sepsis diye bi virüs yaktı bebeğimi çok acı çekti ölürken diyaliz açtılar zor durumda idi al Allahım dedim ne olur al acıları bitsin o hali hiç gitmiyo gözümden doyamadım kıyamadım yavrumun ölüsünü öpmek varmış kaderde Allahım hiç bi anneye yaşatmasın 4 ay çrktiği acılar boşa gitti yavrumun her yerini delmişler iğne izi idi yıkanırken baktım kalk kızım dedim kalkmadı sen çok güzel bi dünyadasın güzel kızım ama ben cayır cayır yandım cennet kuşum inş öbür dünyada kavuşuruz bi tanem

benim bebeğim maraşta yatıyodu ciğerler kötü olduğu halde bir hafta serviste baktım yanımda eşim olmasına rağmen gözümü kırpmadan baktım bebeğime beyin fonksiyoları çok güzeldi çok tatlı idi benim bebeğim bembeyaz teni sapsarı saçları vardı biz esmer oldumuz halde babasının kucağı ile benimkini ayırt ediyodu onda ağlıyo bende susuyodu sonra doktor dedi ankara belki iyi olur oraya sevk yapamayız ama sizin memleketiniz aracı ile olur belki dedi sami ulusa sevk oldu hava ambulansı ile burda i,yiye gitmeye başlamıştı birden enfeksiyon kaptı bir daha toparlamadı hafta sonu yandım içim sıkıldı sıkıldı bilgi alamadım pazartesi ağır gel dediler böbrekler çalışmıyo dediler git gide kötü oldu dudakları kurumuş dili mosmordu 4 kez kalp durmuş geri getirmişler sonra bida gelmedi salı gecekaybettim dün toprağa verdim çok yandı canım eşimin babası genç öldü onun yanına gömdük üç gecedir babaannesinin rüyasına gelmiş gitmiş en son öldüğü gece gelmiş kucağında kız çocuğu yanında iki kız çocuğu daha kucağındakine bu benim torunum ona beyaz elbise aldım ona çok iyi bakarım ben annesi ile babası onu polatlıya götürmek istiyo ama ben göndermem nazar olur ona orda demiş zaten öleceğini anlayınca dedim eşime babanın yanına gömelim polatlıda yapayalnız kalmasın bebeğim dedim şimdi dedesinin yanında ona emenet ettim bebeğim ya biraz daha o şekilde yaşasa idi son gündeki gibi nasıl dayanırdım görmeye çok şükür çekmedi bebeğim onun acıları bitti ama ben nasıl dayanırım bilmiyorum o buz gibi toprakta yatarken ben nasıl sıcak yatakta yatarım bilmiyorum canımı içinden söküp aldılar benim bebeğimin ömrü bu kadarmış hep eve geleceği günü bekledim bekledim o gün gelmedi RABBİM düşmanıma vermesin bu acı başka imiş Allah sizin çocuğunuza da hayırlı uzun ömürler versin benim gibi acıla annelere de sabır versin

ben kaybettim bebeğimi sepsis diye bi virüs yaktı bebeğimi çok acı çekti ölürken diyaliz açtılar zor durumda idi al Allahım dedim ne olur al acıları bitsin o hali hiç gitmiyo gözümden doyamadım kıyamadım yavrumun ölüsünü öpmek varmış kaderde Allahım hiç bi anneye yaşatmasın 4 ay çrktiği acılar boşa gitti yavrumun her yerini delmişler iğne izi idi yıkanırken baktım kalk kızım dedim kalkmadı sen çok güzel bi dünyadasın güzel kızım ama ben cayır cayır yandım cennet kuşum inş öbür dünyada kavuşuruz bi tanem

Başın sağolsun ve allah sabır versin çok zor...

kizlarr suan bizde bu hastalikla savasiyoru oglum eve cikali iki gun oldu ama ikinci hunsen itibaten esimle sastik kaldik bu satrasyonlar nasil duzene gircekk ayni durumlari yasayan lar varsa lutfen yardimlarinizi bekliyorum odamiza nemlendorici makine almalimiyiz sizcee yarin dr gitcez sorcam ama alip kullanan fayda goren varmii

kizlarr suan bizde bu hastalikla savasiyoru oglum eve cikali iki gun oldu ama ikinci hunsen itibaten esimle sastik kaldik bu satrasyonlar nasil duzene gircekk ayni durumlari yasayan lar varsa lutfen yardimlarinizi bekliyorum odamiza nemlendorici makine almalimiyiz sizcee yarin dr gitcez sorcam ama alip kullanan fayda goren varmii

Kizlarr hala bi cvp yazmamisiniz sanirim bole hast. Geciren yok cok sukur iykide yok..ama varsaa yazin lutfennnn

Merhaba cansu hanım saturasyonlar zamanla düzelir çocuk büyüdükçe ama çok zorlu bi süreç ve doğrutedavi şu annasıl bebeğiniz? Sormak istediğiniz bi şey varsa cevaplarım.geçmiş olsuntekrardan...
uxa

Mrb syuzannn cvp icin binlerceee tesekkurrrrrr....bi ay oldu cikali eve suan bi ltreden aliyo ciktimizda 2bazen 3 lt aliyodu..satrasyonlar duzene girdi.ama hala bagimlii..esim ogretmen suan tatil yardim edyo ama okul baslayinca napcazz bilmiyorum bide ikizi var cunku.hast. cikinca gazi hast. gogus doktoruna gittik yine film cekildi filmde duzelmiycek lekeler dgl kilo alicak dedi ve fizyoterapistte gondrdi ora gittik bazi hareketler gosterdi onlaei yapma calissakta hic vakit kalmiyo nasil sabah nasil aksam oluyo bilmiyorum..ne yapmaliyimm senim son durum ne ?? Ne yapmaliyimm bilmiyorummm tuple hastane gidiyoruz aciyan gozlerle bakiyolarr gelip soruyolarr vah vahh tuhh iyce sinirimiz bozuluyooo..kalpede randevu aldik onuda goturcem.baska nere goturem.gece uyku yok burnuna kanul takmiyoz serbestten kanul veriyoz oda kafa bi sag bi sol cevirdikce bizde ceviriyoz..ozur dilerimm kafani sisirdimm yardimini esirgemessen cok minnettar kalirimm arkadasimm

uxa

Mrb syuzannn cvp icin binlerceee tesekkurrrrrr....bi ay oldu cikali eve suan bi ltreden aliyo ciktimizda 2bazen 3 lt aliyodu..satrasyonlar duzene girdi.ama hala bagimlii..esim ogretmen suan tatil yardim edyo ama okul baslayinca napcazz bilmiyorum bide ikizi var cunku.hast. cikinca gazi hast. gogus doktoruna gittik yine film cekildi filmde duzelmiycek lekeler dgl kilo alicak dedi ve fizyoterapistte gondrdi ora gittik bazi hareketler gosterdi onlaei yapma calissakta hic vakit kalmiyo nasil sabah nasil aksam oluyo bilmiyorum..ne yapmaliyimm senim son durum ne ?? Ne yapmaliyimm bilmiyorummm tuple hastane gidiyoruz aciyan gozlerle bakiyolarr gelip soruyolarr vah vahh tuhh iyce sinirimiz bozuluyooo..kalpede randevu aldik onuda goturcem.baska nere goturem.gece uyku yok burnuna kanul takmiyoz serbestten kanul veriyoz oda kafa bi sag bi sol cevirdikce bizde ceviriyoz..ozur dilerimm kafani sisirdimm yardimini esirgemessen cok minnettar kalirimm arkadasimm
merhaba tekrardan benim kızm oksijenle taburcu oldu ama biz fazla oksijen bağımlısı olmadık yani tüpü hiç kullanmadım.gece kalkıp ventolin veriyoduk soğuk buhar oksijen konsantratörümüz vardı o ukullanıyoduk.İstanbulda akciğer prof. götürdük ondan çokmemnun kaldık sen mumkünolduğu kadar hastalandırmamaya bak en önemlisi b ve buyudukçe ciğerler gelişir hep bana dedikleri 4-5 kiloyu geçsin rahatlarsın diyolardı oksijen bakımından ki nitekim öyle oldu.aspire ediyomusun ve çocuğun yanına kimse almayın 6 altı ay enfeksiynsuz geçirsinrahatlar. Çok zorlu bi süreç ama geçer burada bi arkadaşımızvardı İlnar kızı bbdeydi o da yavaş yavaş atlatmıştı saturasyonlar düzeldikçe yavaş yavaş kıs ddiim gibi zor bi süreç ama üzülme atlatır...

Mrbb arkadasim evet ilnari biliyorumm..ozeldende yazistik sagolsun cvpladi sorularimi bizde gogus dr gittik ankarada film cektirdi..bizde 3.800civariyiz masallahhki kilosu i aliyo ama uzuntuden sutum azaldi cok az anne sutu aliyo belki anne sutu olsa daha cbuk toparliycakk..bizde hast. cikinca ventolin ve esef karistirip ceriyoduk gogus dr ve pediatri kesin dedi ne kadar dogru yaptik bilmiyorum belki baska dr gitsek devam etircekti.neye gore kestiler bilmiyorum bu gidisunde sorucam.drun yaninda aklimdaki sorular ucup gidiyoo..bide bize fizyoterapi dru bazi hareketler verdi burda kimse o hareketlerden bahsetmemiss..

X