Dolmalar Sarmalar Şırdan Dolması (Adana'ya Özgü)

kasiope

kalbimin komutanı
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2010
1.220
3
şırdan adıyla anılan, şeklini görenlerde travmatik hasarlar bırakan, ekseri kafalar iyiyken yenen, akşamüstü yol kenarlarına konan piknik tüplerinin üzerlerindeki tencerelerde kaynatılan ve üzerine pul biber, kimyon, tuz ekilmesi akabinde bir parça kağıdın arasına konulup elinize tutuşturulan uzaydan ya da atlantisten gelen yemek akıllara zarardır.

TEMİZLENİŞİ

İçi temizlenmiş şırdanların önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanır. İyice
temizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yeniden yıkanır. Temizliği oldukça uzun ve zahmetlidir

4 adet şırdan
250 gr. kıyma
Yarım kilo pirinç
Yarım kilo soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber

YAPIMI:

Soğanlar küçük küçük doğranır. Pirinç, kıyma ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır.
Malzemeler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 3 su bardağı su ve tuz ilave edilip, 60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek yenir.

harbi yemek işte parmaklarınızı yersiniz haa ama sakın unutmayın bu bol kimyon ve acı biberle yenir..

Eklentiler

• $k_Fatih_01_8.jpg
    $k_Fatih_01_8.jpg
    28,7 KB · Görüntüleme: 11.918
Adana'nın hemen her köşesinde şırdancı var bazen çocukların canı istediğinde çok uzaklara değil köşebaşına gitmek yeterli oluyor ellerine sağlık

şırdan nedir...........

valla ben koyunun veya büyükbaş hayvanların midesinden biri diye biliyorum. görüntüsü iğrenç gelebilir ama hiçte iğrenç değil yanıltmasın sizi. süper bir lezzet şiddetle tavsiye ederim.

ilk defa duydum eline sağlık felisity
haftaya adanaya gideceğim ilk gidişim olacak
bol bol adana kebap yemeyi düşünüyordum şırdanda yerimm artık

bayılıyorum antep adana yörelerine ait yemeklere... güneydoğu mutfağı tam bana göre her nekadar boşnak olsam ve çok alakasız olsada damak tatlarımız ve yemeklerimiz olumunekankayizsmile ellerine sağlık ama merak ettim ben tadını aceba istda varmıdır yapan bir yerşakkıdı

şırdan her hayvanda 1 tane bulunur karınla bagırsakların birleştigi yerdir ayık kafayla seklinden dolayı yenmesi zordur :roflol: ama tadını severim ben kimyonla güzell

valla adanalı olan ayık kafaylada yer sarhoşkende yer çünkü gerçekten süper bi tat ve söylediğin gibi kimyonla süper oluyor. ben kabak dolmasını kimyon ekleyipte yiyorum denemelisiniz bence aynı şırdan gibi oluyor tadı.

değişik görünüyor tavuk budu gibi...
tadı çok güzel denenmeli diyorsan yazayım bir kenara değişik ben hiç tatmamıştım

ellerine sağlık çok güzel görünüyor bende yapmaya çalıştım ama içini çok koymuştum olmadı içine nekadar harç koymalıyım bide ben bulgurda koyuyorum kıyma koymadım bulgurdanmı oldu acaba 4 adet şırdana 1 kase pirinç ve bulgur karışımı 1 adet soğanla yapmama rağmen çok geldi nerde yanlış yapıyorum :KK58:

Son düzenleme:
ellerine sağlık çok güzel görünüyor bende yapmaya çalıştım ama içini çok koymuştum olmadı içine nekadar harç koymalıyım bide ben bulgurda koyuyorum kıyma koymadım bulgurdanmı oldu acaba 4 adet şırdana 1 kase pirinç ve bulgur karışımı 1 adet soğanla yapmama rağmen çok geldi nerde yanlış yapıyorum :KK58:

ama bulgurla güzel olmazkiiiii bulgur koyma canım

X