Hukuki haklarımız nelerdir

komşum için biraz arastırdım, malların %50sinin alınması durumu 2002den sonra alınanlar için geçerliymiş sanırım(yanlış anlamış da olabilirim). şimdi bizim burda nerdeyse bütün evler müstakil. onların arsa 2000de alınmış inşaat başlamış fakat biraz maddi sıkıntılardan birazda adamın sehir dışında calışıp ilgilenememesinden ancak 2005de bitmiş. 2006da evlenmişler. bu durumda bu ev ne zaman yapılmış sayılır? hangi tarih baz alınır? veya evlilikten önce bittiği için (ortak kazanc olmadan yapıldıgı için) kadın bundan yararlanabilir mi? (önemli mi bu konuda bilmiyorum ama cocukları yok bunu da belirtiym)
teşekkürler :KK71:

evlilikten önce arsa alınmış ev yapılmış,adamın kişisel malıdır,kadın yararlanamaz

Son düzenleme:
diyelim ki benim bankada hesabım var bu da boşanınca 2 ye bölünür mü?
ayrıca kadının çalışıp çalışmamasına bakılmaz değil mi direk mallar ikiye bölünür öyle mi?

diyelim ki benim bankada hesabım var bu da boşanınca 2 ye bölünür mü?
ayrıca kadının çalışıp çalışmamasına bakılmaz değil mi direk mallar ikiye bölünür öyle mi?

banka hesabınız üzerinde eşinizin hak sahibi olması konusunda bankadaki paranın nasıl edinildiği ve ne zaman edinildiği önemlidir. Eğer bu para miras veya bağış yoluyla kazanılmışsa (manevi tazminat gibi bir kazanım da olabilir)kişisel mal olduğu için eşiniz hak sahibi olmaz ama örneğin çalışmanızın karşılığı olarak ödenmişse eşiniz yarısı üzerinde hak sahibi olur. kişisel mal olduğunu sizin ispat etmeniz gerekir. evlenmeden önce edindiğiniz para ise eşiniz hak sahibi olamaz.

kadının çalışıp çalışmadığı 2002 öncesindeki malların tasfiyesi halinde önemli oluyor, zira kimin ne kadar katkı yaptığı ispat edilecektir. bir durum olursa izah ederim. 2002 den sonraki dönem için mal tasfiyesinde bir farkı bulunmamaktadır. (eğer ki eşler özel bir rejim belirlemedilerse) evlilik içinde edinilen ortak mallar yarı oranında paylaşılır.

Benim komşumun eşinden boşanacaktı avukat ona sen çalışmıyorsun katkın olmamış malların yarısını alamazsın demiş ee hani mallar ortaktı ?

2006 Temmuz ayında evlendim ve 2006 Kasım ayında oturduğumuz evin tapusunu aldık yani babası evi eşimin üstüne yaptı hiçbir katkımız olmadan şimdi ben boşanacak olsam (ki Allah korusun)evin yarısını alabilir miyim ?

Bir şey daha benim görümcem çok paragöz ve boşanmak üzere çıkıpta babam evi arabayı kardeşimin üstüne yaptı benim de hakkım var payımı istiyorum dese durum ne olur?Payını alma gibi bi şansı var mı ev ve araba eşimin üzerine babası kendi isteğiyle yaptı.

Cevaplarsanız sevinirim..

Bende şuanda boşanma sürecinden geçmekteyim..
benimde öğrendiklerim boşanma sürecine gelindiğinde
nişanda takılan, düğünde takılan bütün takılar ve paralar hiç koşulsuz kıza aittir. Eğer bunu erkek tarafı harcamışsa ne olursa olsun bunun maddi olarak bedelinin ödenmesi mecburidir. böyle bir yasa var. Arkdaşlarında dediği gibi mallar için evlilikten gelen edinilmiş haklar oluyor.
Nafaka istediğinde eşinin ekonomik durumuna bağlı olarak sana belli bir kesinlikle her ay ödeniyor. bunlar bir yana manevi tazminat davası açılırsa da yani eğer bayan eşinden şiddet, hakaret vs görüyorsun. eşi onu mahçup duruma düşürüyorsa bunun da maddi olarak her türlü karşı tarafın ekonomik durumuna da bakılaraktan alabilirsiniz. Çünkü kanun güçsüz olanın mağdur olanın yanında. Kadınlar nedense bir bu konuda kazanıyor bşanma durumuna gelmişse ve dava açmışsa tabi..

çocuğum yok nafaka kaç ay ödenir, tazminat hakkım doğabilir mi? çünkü benim koruyucu bi ebeveynim yok babam geçtiğimiz haziran vefat etti, annem ağır hasta ne yapmalıyım haklarım ne olabilir :KK14:

çocuğum yok nafaka kaç ay ödenir, tazminat hakkım doğabilir mi? çünkü benim koruyucu bi ebeveynim yok babam geçtiğimiz haziran vefat etti, annem ağır hasta ne yapmalıyım haklarım ne olabilir :KK14:

canım avukat değilim ama bosanma davasında eger esinin sucluluğu ispatlanırsa hem manevi tazminat hem evlendikten sonra aldıgınız malların yarısı hemde nafaka hakkı kazanırsın.
avukat tutamayacak durumdaysan aile mahkemesine basvuruyordun sanırım devlet sana bi avukat atıyor eger esin seni tehdit ediyorsa ispatı önemli olmadan savcılıga suc duyurusunda bulunursan uzaklastırma emri cıkarabiliyorsun. umarım yardımcı olabilmisimdir.
birde kkdaki hukuk kösesi forumuna bak online avukat arkadaslar yardımcı oluyorlar sagolsunlar
Allah sabır versin.

X