Saç Rengi ve Saç Boyama Saça Kına Yakmak

Zeynocan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2008
1.039
114
Merhaba arkadaşlar, saçlarıma kına yakmak istiyorum, yakan varsa buradan düşüncelerini paylaşabilir.
Derince bir araştırma yaptım. Zannedilenin aksine, kına saçta demode, seçeneği olmayan bir renk sunmaktan çok ziyade...
Kına ile saç rengini ayarlayabilirmişiz.

Az önce netten birkaç tarif buldum, eve gidip bir an önce deneyesim geldi.:KK1:
Saçlarımıza hem renk verip hem de bakım yapmak istediğimizde başvuracağımız doğal bir kaynak: kına!

Kınanın kendi içinde alternatifleri var. Mesela koyu renk elde etmek için limon suyu ekleniyor. Çay suyu ile karmak çok işe yarıyor. Kınayı kararken içine zeytinyağı koyarak saç bakımı tekmile eriyor... Yumurta sarısı ekleyenler de varmış.

Uygulayan varsa paylaşabilirse sevinirim.

bu da ilgili bir alıntı...

kimyasal boyalar, saldırgan bir şekilde saçın doğal pigmentlerini bozarak yerine sentetik boyaları yerleştirirler. böylece orijinal saç renginiz geri dönüşsüz olarak tamamen değişmiş olur. oysa saçın doğal renk pigmentlerinin saçı stabilize etme özelliği vardır. dolayısıyla sıkça kimyasal boyalarla boyanan saçlarda, bu özellik kaybolduğu için, çabuk kırılma ve matlaşma görülür.
bitkisel saç boyaları ise (kına gibi) saçın sadece pulsu tabakasına ve dış yüzeyine yerleşir. saçın doğal rengini veren renk pigmentleri doğal bitkisel boyanın arasından ışıldamasını sürdürür. yeni saç renginiz, doğal saç renginizin ve bitkisel saç boyasının kombinasyonu ile ortaya çıkar.”

Bir başka alıntı...

Kına çok popülerdir. Kınanın avantajı çivit papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır. Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır.

Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika Orta Doğu ve Hindistan''da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur.

Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Ancak bu bitki fazla bir renk seçeneği sunmaz; bu nedenle bazı üreticiler kına ile çivit gibi farklı karışımlar yoluna gider.

Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın: boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.

Doğal boyaların özelliği kına ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.

Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.

Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa uygulama süresi kısa tutulmalıdır.

Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.

evet bakım yaptığını okumuştum ben de bir kaç yerde..fakat kınanın üzerine ilerde boya yaptırmak istersen tutmuyor malesef ki..ben değil ama kardeşim yakmıştı saçlarına sonra uzamasını bekledi ve kestirmek zorunda kaldı .. :sinifsinif:

canım eğer kına yakıcaksan bunu oku derim..denizyıldızı arkadaşımız paylaşmış bunu önceden forumda...

"Egzama ya da deri hastalıklarına neden olabilen kınayı cildinize ya da saçınıza sürmeden önce mutlaka alerji testi yaptırın.

Mersin Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, kınanın egzama ve kalıcı beyaz lekeler gibi çeşitli deri hastalıklarına yol açabileceği, bu nedenle saça ya da vücudun herhangi bir yerine kına yakmadan önce deri ve alerji testi yaptırılması gerektiği bildirildi. Halk arasında "zararsız" olduğu sanılan kınanın bazı cilt yapıları için uygun olmadığını belirten Türsen, "Kınanın içeriğindeki para-fenilen diamin, tiuram ve azoik gibi boyalar temas egzamasına yol açabilir, bu nedenle de alerjik bünyeli, kuru derili ve atopik egzaması olanlara uygulanmaması gerekir" dedi"
Kaynak:milliyet

ihmal etme alerji testi yapmayı..hani boya yaparkende yapmamız gerektiği gibi.. umarım istediğin gibi olur saçların olumunekankayizsmile

Son düzenleme:
ayyy gerçekten mi.... kınaya alerjisi olan duymadım hiç. zaten kınanın zararlı olabileceğini de bilmiyordum.

çocukluğumdan beri bi sorun olmadığına göre yoktur alerjim heralde.
elime yakarım ara ara çünkü. kınagecelerinde falan. yakın arkadaşlarımın kınagecelerinde hep küçük parmağıma yakarım mesela, hatıra diye.

bugün eve gidince yaktıracağım, sonucu haber veririm burdan zemuszemus
kınayı kararken içine tuz ve şeker koyunca renk sabitliyormuş.
bir de soğan suyu koyuluyormuş. o neden onu araştırayım bakalım..

tuz şeker soğanlı karışımları hiç duymamıştım bence iyice araştır deneyenlerden öğren dökmesin saçlarını... eğer kızıllığı çok olsun diyorsan zerdeçal kat bolca..

eveettt denedim, denedim, dün yaktım hihoyyyt
ama beklediğim kadar bi değişiklik olmadı doğrusu. çok bekletemediğim için olabilir. bugün çalışmak zorunda olduğum için dün gece yıkamak zorunda kaldım.
sonuç: evet çok yumuşak, parlak saçlarım oldu, ama istediğim oranda bir renk değişimi yaşamadım CADIARZU
sadece ışık önünde belli oluyor tatlı bi kahverengi, ama saçlarım hala aynı gibi...

tuz şeker soğanlı karışımları hiç duymamıştım bence iyice araştır deneyenlerden öğren dökmesin saçlarını... eğer kızıllığı çok olsun diyorsan zerdeçal kat bolca..

annem bi kat daha yakmak gerekebilieceğini söylemişti, en kısa zamanda tekrar deneyeceğim. bu kez içine zerdeçal da katayım sositososito

kına saçdan senelerce çıkmayan başka bi renk yapmaya kalktığında boyayı kabul etmeyen zamanla kızıllaşan bişey ben yaptım 2 sene önce falan hala çıkmadı çok sinir oluyorum boyada tutmuyo uzadıkça aıyo şimdi saçım belimde enseme omuzlarımdan aşağıya kadar kendi saçım belime kadar olan kısmıda kızıl :umursamaz:
ama biçok boyaya göre çok güzl bii renk ve saça hiç zararı yok
tek sorun çıkmıyo
sen yapmışsın sanırım o şimdilik böyle 1 ay sonra çok canlı bi kzıl olur

zeytinyağı ceviz yaprağının suyu bi de çay koyuncada güzl oluyo elme kabuğu bile kayulabiliyo

ben hep yakarım sana biraz bilgi veriyim canım :)
tek sefer yaptığında çok az belli olur. ben 5 gün aralıkla 3 kez yapıyorum çoğu zaman.
o zaman harika oluyor. ve kınanın şöyle bir özelliği var asıl renk yıkadıkça ortaya çıkıyor.
3 işlem de bittikten sonra , saçlarının 5-6 yıkamada çok güzel bir renge kavuştuğunu göreceksin :))

teşekkür ederim :)
tekrar yakmayı düşünüyorum zaten, zerdeçal koymayı deneyeceğim.
ışıl ışıl oldu çok güzel zemuszemus

Kinayla böyle bir renk elde edilebilir mi?

gingerbyjeangrey.jpg

Bunu elde etmek icin kinaya zerdecal mi, limon mu, yoksa sarap mi katilmali?

Böyle bir konu başlığı açmayı düşünüyordum aslında ama madem ki hazır açılmışı var, onu kullanayım bari.

Kına, aynı adlı ağacın yapraklarının kurutulup, öğütülmesiyle elde edilen bir boyar madde. Saç, el, kumaş vb. boyama işlemlerinde kullanılabilir yani. Yurdumuzda Akdeniz Bölgesi ve Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişebilen bir ağaçtır kına. Eski zamanlarda yaprak halinde ticareti yapılırmış, yani kurutulmuş kına yaprağı halinde; buna da yaprak kına adı verilirmiş. Artık öğütülmüş, yani toz, halde ticareti yapılıyor. Toz kınayı iki ana sınıfta toplayabiliriz; bunlardan biri yeşil kına, diğeri esmer kınadır. Yeşil kına dediğimiz kına türü, toz haline getirilmiş kınanın özel bir boya ile yeşile boyanmuş halidir ve esmer kına ile karşılaştırıldığında daha kimyasaldır. İşte size bir yeşil kına resmi:

Google Images

görüldüğü gibi oldukça canlı, neredeyse neonlu gibi parıl parıl parlıyor. Diğer tür, yani esmer kına ise, yaprağın öğütülmesiyle elde edilir. İçine kimyasal konmaz ama ticarette, bereketli olsun diye ceviz yaprağı, sumak, kül vb. maddelerle karıştırılmak suretiyle piyasaya sürülür. Bu yüzden anneannem en iyisinin yaprak kına olduğunu söyler. Bahçelerinde kına ağacı olan hemcinslerim, bir girişimde bulunup piyasaya yaprak kına sürebilirsiniz.

Esmer kına:

http://www.google.com.tr/imgres?q=esmer+k%C4%B1na&um=1&hl=tr&biw=1280&bih=836&tbm=isch&tbnid=xcxUl2LZjRR_lM:&imgrefurl=http://www.adabaharatlari.com/index.php%3Froute%3Dproduct/product%26product_id%3D1410&docid=wumJyvZCLfiRmM&w=1021&h=768&ei=HtyJTsKKNMfesga6rvngAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=849&vpy=475&dur=1885&hovh=195&hovw=259&tx=145&ty=109&page=3&tbnh=138&tbnw=191&start=47&ndsp=25&ved=1t:429,r:23,s:47]Google Images

esmer kına diğerine nazaran daha soluk altunî-hakî bir renktedir.

Kınayı satın aldığınız zaman, onu cam bir kavanozun içine koyup, rutubetsiz ve karanlık bir ortamda muhafaza ederek ömrünü uzatabilirsiniz.

Kınayı bilen şansa bala yakmaz ama kınanın da kendince değişkenleri vardır. Bunlar; kınanın tazeliği, kına karılırken kullanılan maddeler ve kınanın uygulanacağı alt zeminin rengidir. Bu üç değişken saçınızda oluşacak rengi belirleyen üç temel etmendir. Şöyle de söyleyebiliriz:

1) Taze kına tutak olur.
2) Kınayı kararken kullanacağınız maddeler, kınanın genel özelliğini belirler, bunlar; daha kahve-sarı, daha kızıl, daha patlıcan moru renkler nasıl elde edilir sorusunun da cevaplarıdır aslında.
3) Uygulanacak saçın rengi de önemlidir. Sonuç itibariyle siyaha yakın koyulukta saçları olan hiç kimse kına yaktığında bir üst mesajdaki kızıl saçlara sahip olamaz. Mucize beklememek lazım, sonuçta kınanın açıcı bir özelliği yok (power boya etkisi gibi), bulunduğu zeminin rengine göre bir hal alıyor.

Gelelim olayın en eğlenceli kısmına, kına karmak!

Kına kararken kullandığımız maddeler, yıkama sonrasında elde edilecek rengi etkileyen faktörlerdir. Kınanızı mutlaka cam bir tasın içinde karmanızı tavsiye ederim, cam sağlıktır. Camda reaksiyon olayı neredeyse hiç olmadığından kınanızın rengi bundan etkilenmez. Kınanızı karacağınız maddeleri birkaç gün evvelinden hazırlayın ve kına yakacağınız güne kadar bırakın posalarıyla birlikte adam akıllı demlensinler. Baktınız ki kınanızı kardıktan sonra kullandığınız maddelerde artmalar oldu, cam şişelere doldurup, karanlık ve kuru bir ortamda yıllarca saklayabilirsiniz.

Daha sarımtrak bir renk elde etmek isteyenler:

Bu karışımı koyu renkli saçları olan kimseler uyguladığında altın kahve ve daha koyusu/açığı bir renge ulaşırlar. Küllü kumral, açık kumral ve daha açık renkli saçlarda sarımtrak bir kızıl ortaya çıkıyor. Kınanızı; papatya suyu, zerdeçal ve bir çorba kaşığı zeytin yağı ile karın. Ben yazları kınamı akşamdan yakarım, geceleyin kınayla yatarım ve kalktığımda yıkarım, tahminî 10-14 saat kafamda durur, kışları durum farklı 6-9 saat... Çok sıvık ya da çok koyu olmasın kıvamı, rahatlıkla sürülebilecek gibi olsun, mesela puding kıvamında.

Daha kızılımtrak bir renk elde etmek isteyenler:

Daha kızıl tabanlı bir renk elde etmek isteyenler soğan kabuğu suyu, zerdeçal, biraz zeytin yağı ile hint yağıyla karın kınanızı.

Daha koyu bir ton elde etmek isteyenler:

Daha koyu tonlarda, koyu kahve ve siyah tabanlı bir renk elde etmek isteyenler kınalarını ceviz yaprağı suyu, zeytin yağı ve hint yağı ile karsınlar. Şayet ceviz yaprağı suyu değil de ceviz kabuğu suyu kullanırsanız, yaprağa nazaran daha açık kahverengi tonları elde edersiniz.

İyi kınalanmalar :KK68:

benim sacim boyaliydi, uzerine kina yakmistim, gayet guzelde tutmustu. kina dan SIKILINCA da yinedaha koyu bir renge boyamistim. bende boya-kina ikilisi hic sorun olmadi:)

evet bakım yaptığını okumuştum ben de bir kaç yerde..fakat kınanın üzerine ilerde boya yaptırmak istersen tutmuyor malesef ki..ben değil ama kardeşim yakmıştı saçlarına sonra uzamasını bekledi ve kestirmek zorunda kaldı .. :sinifsinif:

kınadan ne kadar sonra boyadı kardeşin? bende lisedeyken kına yakmıstım son sınıfta sanırım daha sonra üniversteye baslayınca saçımı boyamaya karar verdim gayetde tuttu boya bi sorun yaratmadı kına :KK66:

X