Lisans Programı nedir lütfen yardım

evra_ni

Guru
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2008
147
4
46
merhaba arkadaşlar
ben lisede 4 yıl bilgi işlem okudum ve 10 yıl önce mezun oldum sonra 4 yıl iktisat fak.kamu yönetimi bölümünü bitirdim.Ahmet Yesevi Üniversitesine kendi bölümümden bilgisayar mühendisliği için kayıt yaptırmak istedim ve onlara nasıl olacak diye mesaj yazdım bana yazdıkları mesajı yazıyorum "Lisans programlarımıza başvurabilmeniz için LYS’ye girerek ÖSYM tarafından yerleştirilmeniz gerekmektedir" dediler LSY ne demek nasıl girilir birde kaç yıllık oluyor ben 4 yıllık istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim

Canım lisans, üniversitelerimizin 4 yıllık veya 5 yıllık (4 yıl bölüm+1 yıl hazırlık) yükseköğretim programlarıdır. Liseyi bitiren öğrenciler nisan ayında yapılan yükseköğretime geçiş sınavına girerler. Burada önceden belirlenen baraj puanını alan ve üstüne çıkanlar alanlarına göre (sayısal, eşit ağırlık, sözel veya yabancı dil) 2 ay sonra yapılan lisans yerleştirme sınavına girerler. Kendilerine yeten puanı alan öğrenciler, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde okumaya hak kazanırlar.

mühendislik bölümlerine girmek için ünv.sınavında LYS ye girmeniz gerekiyor biliyorum okulda bunu söylemiş.
artık ösym 2 sınav yapıyor biri ygs diğeri lys
lys Lisans yerleştirme sınavı açılımı. Sadece Ygs ye girerseniz lisans yani 4 yıllık bölüm tercih edebiliyorsunuz fakat mühendislik tıp gibi bölümler seçilmiyor onun için lys ye de girmek gerekiyor.

mühendislik bölümlerine girmek için ünv.sınavında LYS ye girmeniz gerekiyor biliyorum okulda bunu söylemiş.
artık ösym 2 sınav yapıyor biri ygs diğeri lys
lys Lisans yerleştirme sınavı açılımı. Sadece Ygs ye girerseniz lisans yani 4 yıllık bölüm tercih edebiliyorsunuz fakat mühendislik tıp gibi bölümler seçilmiyor onun için lys ye de girmek gerekiyor.

Sadece YGS ye girilirse öğrenci yalnızca 2 yıllık bölümleri tercih edebiliyor, 4 yıllık değil. 4 yıllık bölümlerin tümü için LYS gerekiyor.

Sadece YGS ye girilirse öğrenci yalnızca 2 yıllık bölümleri tercih edebiliyor, 4 yıllık değil. 4 yıllık bölümlerin tümü için LYS gerekiyor.

Yanılıyorsunuz...:kahve:ygsdende 4 yıllık bir lisans programına yerleşmen mümkün.YGS puanıyla alan üniversitelerde var ösym.gov.tr klavuza bakarak öğrenebilrsiniz...

X