Bebek Beslenmesi Ek gıdaya nasıl başlanır?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

byolog

Guru
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2010
59
1
40
slm arkadaşlar :
kızım 5.5 aylık artık ek gıdalara başlamak istiyorum.ama ne yedireceğimi ne kadar yedireceğimi bilmiyorum.geçenlerde hastaydı şurup içirmek için bikaç kez burnunu sıktım ondan beridir kaşığı görünce ağzını sıkı sıkı kapatıyo.biberon ve emzikte almıyo napıcam nolur yardım tecrübeli anneler şimdiden teşekkürler......

marketlerde satılan ek gıdalardan bir dene istersen kavonozda olanı var kutuda olnı var.deneye deneye bebeğinin ağız tadına uyguun olanını bulursun mutlaka..

Önce meyva suyu ile başlaman gerek elmayı cam rendede rendeleyip suyunu temiz bir tülbentten süzüp önce birçay kaşıpı 2. gün 1 tatlı kaşığı 3. gün 1 çorba kaşığı baktın alerji yapmıyo günden güne artırırsın 3. gün geçtikten sonra havuçu aynı şekilde 1 çay kaşığı ile başlayıp elmanın içine eklersin 3 gün geçtikten sonra yeni bir meyva ekleyerek devam edebilirsin. kaşık maması verebilirsin öncelikle pirinçli sütlüden başlaman gerekiyo günde 1 öğün veriyorum ben aptamilinkini kullanıyorum. elmanın tatlı tadın alınca merak etme açar ağzını :) ona şarkı söyle konuş daha rahat yedirirsin. Bende geçeli 1 ay oldu doktorum bu şekilde önerdi umarım işine yarar

evet öncelik meyve püreleri.... sana tavsiyem kesinlikle hazır 1şey kullanma... bu konuda dra danıştınmı neler verip vermeyeceğine dair.... mesela 1 yaşına kadar kesinlikle yedirmemen gerekenler var...blendır ve biberon kullanmaki çiğneme yutma refleksi iyi gelişsin.. dr bana ek gıdaya geçişimizde liste vermişti... istersen yazarım...bol şans...

evet öncelik meyve püreleri.... sana tavsiyem kesinlikle hazır 1şey kullanma... bu konuda dra danıştınmı neler verip vermeyeceğine dair.... mesela 1 yaşına kadar kesinlikle yedirmemen gerekenler var...blendır ve biberon kullanmaki çiğneme yutma refleksi iyi gelişsin.. dr bana ek gıdaya geçişimizde liste vermişti... istersen yazarım...bol şans...

listeyi yazarmısın bizde yararlanalım

Bizim doktorumuzun da önerisi şöyle arkadaşlar..
mevsim meyvelerinden başlıyoruz. Şu an malum az meyve kaldı.örneğin elma ile başlanıyor. Cam rendede rendelenir ince tülbentle süzülerek suyu çıkarılır ve her gun 1 kaşık arttırılarak verilir alışınca yarım çay bardağı kadar verebilirsiniz.3gün elma verdikten sonra diyelim ki armut.. Bu şekilde meyveler bittikten bebiş de alıştıktan sonra yoğurda geçiyoruz.Günlük kendi mayaladığımız yoğurttan yine arttırılarak verilir. Yoğurda da alıştıktan sonra sebze çorbaları. En son da muhallebi...
Bizim doktorumuz böyle vermemiz gerektiğini söyledi. Bizim 2 gün sonra kontrolümüz var tekrar ayrıntılı olarak soracağım .. Biz meyveleri bitirmek üzereyiz yoğurt aşamasına geçeceğiz. Benim oğlum 4 aylık dr geçen ay az kilo aldığı için erken geçmemizi tavsiye etti. Kaşık mamaları hakkında bir bilgim yok. Onu da doktora sormayı düşünüyorum ver derse deneyebilirim...
umarım yardımcı olmuşumdur.. Mutlu günler bebişlerizle :)

Önce meyva suyu ile başlaman gerek elmayı cam rendede rendeleyip suyunu temiz bir tülbentten süzüp önce birçay kaşıpı 2. gün 1 tatlı kaşığı 3. gün 1 çorba kaşığı baktın alerji yapmıyo günden güne artırırsın 3. gün geçtikten sonra havuçu aynı şekilde 1 çay kaşığı ile başlayıp elmanın içine eklersin 3 gün geçtikten sonra yeni bir meyva ekleyerek devam edebilirsin. kaşık maması verebilirsin öncelikle pirinçli sütlüden başlaman gerekiyo günde 1 öğün veriyorum ben aptamilinkini kullanıyorum. elmanın tatlı tadın alınca merak etme açar ağzını :) ona şarkı söyle konuş daha rahat yedirirsin. Bende geçeli 1 ay oldu doktorum bu şekilde önerdi umarım işine yarar

arkadaş güzel açıklamış ona katılıyoruma.s ayrıca 6. aya girmeden yoğurda başlamanı tavsiye ederim, bağırsak gelişimi için çok önemli. ben hero baby kaşık mamalarından kullanıyorum bazen, severek yiyo.ayrıca 8 tahıllı ek gıda maması vermeye başladım.acele etme bende 5.5 aylıkken başladım ek gıdaya çay kaşığı ile veriyodum şimdi bi küçük kase yiyebiliyoalkisalkisalkis hastalanınca iştahı azalıyo bebeklerin diş çıkarırkende, bu dönemlerde ısrarcı olma iyileşince iştahları eski haline geri dönüyo. ek gıda alışana kadar zor bi süreç kolay gelsin şimdidenkaydirigubbakcemile3

çok saolun kızlar elmayı çok sevdi biraz birazda yoğurt verdim onuda yedi değişik tatları sevicek galiba allah yardımcımız olsun ne zor işmiş bu yaaa:)

1 yaşından önce verilmemesi gereken gıdalar:bal,yumurta akı,tuz,şeker,inek sütü,salça,baharat,salam sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünleri,sakatatlar,hazır meyve suları,kolalı içecekler.bunlar benim bildiklerim.bu forumda muz verilmemeili diyen arkadaşlar var,dilden dile dolaşıyor ama ben hiçbir doktordan duymadım,mama firmalarının tavsiyelerinde de okumadım.ben veriyorum.yemek sularının da hiçbir besleyici özelliği yokmuş.
bu arada benim oğlum 9aylık oldu,kaşıktan korkuyor,biberon da almıyor.genelde elimle yediriyorum,bazen bardakla içiriyorum.

Muz neden verilmeyecekmiş anlamadım benim kızım 8 aylık ve 6. aydan beri muz yiyor çok da seviyor..
Kabızlık yapar diye korkuyorsanız hergün verin, muzu hergün yiyince bünye alışıyor ve böyle bir etkisi de olmuyor. Hem besleyici hem tok tutan bir meyve olduğu için ben muzu tercih ediyorum.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar benim oğlumj 5 aylık. 1 aydan beri günlük kendi yaptığım yoğurttan veriyorum severek de yiyor. elma yı meyve sıkacağında sıkıp biberonla veriyorum. ama çorba denedim yemedi.zaten kaşıkla hiç yemiyor biberona koydum yine yemedi. bir de ben hazır kaşık mamalarına karşıyım, doğal olmadığını düşünüyorum ama oğlum çorba yemedikçe denesem mi aceba diye düşünmekten kendimi alamıyorum

merhaba arkadaşlar benim oğlumj 5 aylık. 1 aydan beri günlük kendi yaptığım yoğurttan veriyorum severek de yiyor. elma yı meyve sıkacağında sıkıp biberonla veriyorum. ama çorba denedim yemedi.zaten kaşıkla hiç yemiyor biberona koydum yine yemedi. bir de ben hazır kaşık mamalarına karşıyım, doğal olmadığını düşünüyorum ama oğlum çorba yemedikçe denesem mi aceba diye düşünmekten kendimi alamıyorum

zamanla alışır yer,değişik çorbalar dene pes etme.yoğurt seviyormuş bak,yoğurt çorbası deneyebilirsin,her seferinde yeni birşey eklersin,pirinç,şehriye,yumurta sarısı,irmik,havuç,zeytinyağı gibi.benimki de başlarda hiç yemiyordu şimdi alıştı.kaşık meselesine gelince ilaç vermen gerektiğinde kaşıkla verme,enjektör kullanarak ağzına sık,yoksa kaşığı her gördüğünde ilaç sanıp reddediyor benimki öyle oldu.birde ben şunu farkettim,pişirdiğim çorbanın tadına bakıyorum,bana lezzetli geliyorsa oğlum da yiyor yani tadı güzel birşeyler yapmaya çalış

canım çorba çeşitlerini dene, sevdiği çıkar içinden elbet.. kaşık mamalarına karşı, o kadar sert bir tutumum yok benim.. benim oğlumda iştahsız.. çorbayı pek sevmez.. önceden tarhana içerdi onu da bıraktı.. günde bir kere kaşık maması veriorum ben.. ömür boyu mama yiyecek hali yok ya, herşeyi yemeye başladığı zaman, ev yemeklerine geçtiğinde zaten vermem mama.. şimdi veriorum gece yatmadan önce.. tabi bunun yanın da yoğurt, çorba, kahvaltı ihmal etmemek gerek.. arkadaşın dediği gibi, şurubu kaşıkla verince, yemeğide reddediyolar. şırıngayla doldur ağzına, o ne oluyo ne bitiyo demeye kalmadan hop midesinde aklinialirimsmile

benım oglumda 5,5 aylık.sofrayı görünce basıyor cıglıgı ve bızım yemek yememızın imkanı yok.butun kasıklar ona calıssın istıyor.massallah cok iştahlı.ama ben yok su olu yok bu olmaz ayırmıyorum.kendım ne yıyorsam onada tattırıtyorum.zaten sıkıysa tattırma evı ınletıyor.kızımda cok tıttızlenmıstım.onu vermeyın zararlı yok o karnını agrıtır.dah erken yemesın falan fılan.şimdi kızım yemek secıyor ve sevdıgı hiçbirsey yok denecek kadar az.bunu oglumdada yasamamak için herseyden tattırıyorum.zaten bızlerde öyle buyumememısmıyız.dr ları bıyerden sonra dınlemıycem artık...kaydirigubbakcemile2

Merhaba arkadaşlar,
Bebeğim tam 4,5 aylıkken milupa aptamil 1 bebek sütüne günde 2 kere olmak üzere başladım. Şuanda bebeğim 5,5 aylık ve doktorumuz katı gıdalara başlayabileceğimi söyledi. Bende Milupanın pirinçli sütlü kaşık maması (günde 1 kere, 1 küçük kase) + milupa muhallebi ( günde 1 kere, 1 küçük kase ) + meyve suyu ( günde 1 kere, 1küçük kase ) + aldığı kadar anne sütü olarak ek gıdalara başladım. Bebeğim özellikle kaşık maması ve muhallebiden sonra çok az miktarda yeşil yarı sıvı kaka yapmaya başladı. Sizce ben nerde hata yapıyorum? Acaba muhallebi ve kaşık mamasını fazla mı veriyorum?Bana ek gıdaya aşama aşama nasıl başlanır yazar mısınız? Doktorumuz bize liste vermedi..
Bana lütfen yardım edin..

Merhaba arkadaşlar,
Bebeğim tam 4,5 aylıkken milupa aptamil 1 bebek sütüne günde 2 kere olmak üzere başladım. Şuanda bebeğim 5,5 aylık ve doktorumuz katı gıdalara başlayabileceğimi söyledi. Bende Milupanın pirinçli sütlü kaşık maması (günde 1 kere, 1 küçük kase) + milupa muhallebi ( günde 1 kere, 1 küçük kase ) + meyve suyu ( günde 1 kere, 1küçük kase ) + aldığı kadar anne sütü olarak ek gıdalara başladım. Bebeğim özellikle kaşık maması ve muhallebiden sonra çok az miktarda yeşil yarı sıvı kaka yapmaya başladı. Sizce ben nerde hata yapıyorum? Acaba muhallebi ve kaşık mamasını fazla mı veriyorum?Bana ek gıdaya aşama aşama nasıl başlanır yazar mısınız? Doktorumuz bize liste vermedi..

yeşil kaka fazla yedirmekten olurmuş.dr.kadir tuğcu öyle diyor.
ek gıdaya direk muhallebiyle başlanmaz bildiğim kadarıyla.
yukardaki arkadaşlar anlatmışlar.meyve suyu,meyve püresi,yoğurt ve sebze püreleri vermen lazım.
gece yatmadan muhallebi günde 1 defa verilir.
pirinçli sütlü kaşık maması,ve muhallebi aynı şey.
bunlardan birini yatmadan önce yedirirsen gece tok tutar bebeğini.

Merhaba arkadaşlar,

yeşil kaka fazla yedirmekten olurmuş.dr.kadir tuğcu öyle diyor.
ek gıdaya direk muhallebiyle başlanmaz bildiğim kadarıyla.
yukardaki arkadaşlar anlatmışlar.meyve suyu,meyve püresi,yoğurt ve sebze püreleri vermen lazım.
gece yatmadan muhallebi günde 1 defa verilir.
pirinçli sütlü kaşık maması,ve muhallebi aynı şey.
bunlardan birini yatmadan önce yedirirsen gece tok tutar bebeğini.

peki bu gıdalara nasıl başlayacağım? yani önce meyve suyuna başladıktan sonra diğer hepsini bir gün içinde mi vereceğim?

Benim 3 bucuk aylik ucunda ucundan biraz kayisi yogurt agzina dokunduruyorum tadını alıyor sevecek galiba ilerki aylarda insallah

X