Nişan yardım...kızın nişan bohçasında neler olur?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

forest

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
402
12
Kızlar merhaba,
Sözlümle nişan bohçası için alışverişe çıkacağız. Onun ailesi başka bir şehirde olduğu için alışverişi beraber yapma şansımız yok. Onun bohçasına alıcaklarımı biliyorum. Ama benim bohçama, yani onların bana yapacağı boçaya ne almak gerek emin değilim. Kız bohçası için bir kısım şeyleri biz buradan alalım geri kalan kısmı annesi tamamlar diye düşünüyoruz. Benim aklıma gelen ve benim sözlümle birlikte almayı düşündüğüm şeyler şunlar:

gecelik-pijama takımı
terlik
iç çamaşırı
çorap

Havlu, lif vb. şeyleri annesi hazırlayabilir diye düşünüyorum. Bohça için 1 kat elbise ve ayakkabı,çanta falan da alınıyo galiba ama ben aldırmiycam. Kozmetik, makyaj takımı falan da istemiyorum. Bohçada başka neler olur kızlar? Benim alabileceğim neler var kız bohçası için? Nevresim takımı, bornoz takımı falan olur mu mesela?

Teşekkürler şimdiden :))

herşeyi yazmızşsın hemen hemen makyaj seti dicektim onu istememişsin

Son düzenleme:
başkada birşey yok zaten haricen kıyafet düzülür baştan aşağı ama istememişsin.

benim bildiğim bu kadar diğer şeyler sandıktan konulur zaten

Son düzenleme:
Ayna-tarak-manikür seti-cilt bakım malzemeleri de koyabilirsin. Beni bohçama konmuştu.
Ben de makyaj malzemesi istemedim evde çok fazla olduğu için. Ama bana ekstradan günlük kıyafet yoktu.

kuzum makyaj setı derken mesela ben kendı kullandıgım markanın urunlerınden seçıp seçıp bı kutuya koydum set yaptım o şekılde,onun dışında abıyem,ayakkabım ıc çamaşır takımı 2 çeşit,parfum,cılt bakım setı,bıtane korse aldırdım :):) elbısemın altına gıymek ıcın, çorap.. aslında çanta ve gunluk kıyafet ve terlık aldırmam lazımmış ama aldırmadm yanı onlarda alalım demeyınce kaldı ole ıcımdeoffffff

Gelin bohçası çok kapsamlı olur, erkeğinki kadar sade olmaz. Tabi ailelerin anlaşması ve adetler işi istenilen boyutta değiştirir. Hatırladıklarımı paylaşayım;
Gecelik takımı
Pijama Takımı
Beyaz alt üst takım
Renkli altüst takım
Makyaj takımı
parfüm
tarak takımı
Çanta
Ayakkabı
Terlik
Çorap
takım elbise,
Şal yada yelek (örgü)
Nevresim yada pike
Uyku seti yada battaniye
Geri kalanlarda
tülbent
havlu
çetik
lif
seccade vs.
Bornoz takımıda demişsin güzle bir örnek senin çeyizinde ne eksikse onu söyle bence uyku setin battaniyelerin varsa bornoz aldır yada ne eksikse onu.
http://www.kadinlarkulubu.com/nisan...-tepsisi/245511-niltolun-nisan-bohcasi-3.html
bu adrese bakmanı tavsiye ederim cnm çok ayrıntılı paylaşmış arkadaş, sana yardımcı bi topik.

Son düzenleme:
ya ben bu konulara cok yabanciyim.. benim kime bohca yapmam lazim. sadece annesinemi yoksa ailedekilerin hepsine tek tek mi? ben sadece kiz tarafi otarafa bohca yapar biliyordum erkek tarafidami yapiyor yani. birde sadece nisandami yapiliyor bohca kinada falan yapilmiyormu ?

Son düzenleme:
ya ben bu konulara cok yabanciyim.. benim kime bohca yapmam lazim. sadece annesinemi yoksa ailedekilerin hepsine tek tek mi? ben sadece kiz tarafi otarafa bohca yapar biliyordum erkek tarafidami yapiyor yani. birde sadece nisandami yapiliyor bohca kinada falan yapilmiyormu ?

ailedeki bütün fertlere yapılır bohça.
anne baba kardeşler evlilerse de eşleride katılır
dede nine falan varsa onlarada...
erkek tarafıda aynen bu şekilde herkese yapar.
ama en önemliler damat ve gelin bohçası..
eksiksiz olmalı.

ben sadece nişanda yapılır diye biliyorum. nişan günü erkek tarafı bohçasını getirir.
nişandan bikaç gün sorada misafirliğe gidilir gibi bohça vermeye gider kız tarafı.
yani bizde böyle =)

X