Hamileyken dişini çektiren var mı?

aslihankar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2010
326
0
herkese merhaba, 4 haftalık hamileyim ve yirmilik dişimde çürük var, çekilmesi gerekiyormuş. verilen lokal anestezinin bebeğe etkisinin olmadığı söylendi ama ben endişeliyim. bir de 6 haftaya kadar anne ve bebek arasında kan bağı yok deniyor o yüzden kimileri rahat ol diyor. Ben kararsızım. Çektirmezsem ilerde iltihaplanır diye korkuyorum bir de kaç ay idare eder bilmiyorum. bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olan var mı?

3 haftalık hamileyken çektirdim ben. çok kötü iltihap vardı, hamilelikte daha beter oldu.önce hamilelerin kullanabildiği cins antibiyotik içtim o bile ağrıları geçirmedi.günlerce su bile içemedim,uyuyamadım.dolgunun altından çürümüş ve iltihaplanmış azı dişim.diş çekildi.ilk üç ay düşüğe anne diş çekiminden korkup kasarsa neden olabilirmiş yoksa sorun yokmuş.zaten oralara vurulan uyuşturucu da gebelikte zararsızmış. ben korkmuyordum kolayca çekildi.sonra da bir kanama falan yaşamadım. ayrıca hem diş hekimimin hem de kadın doğum doktorumun dediğine göre o dişin ağrıyıp durması daha büyük bir strese yol açacaktı. hamileliğim 8 haftalıkken sonlandı.kalbi durdu bebeğimin.diş çekimiyle ilgili değilmiş öyle olsa çekildiğinde düşermiş.

3 haftalık hamileyken çektirdim ben. çok kötü iltihap vardı, hamilelikte daha beter oldu.önce hamilelerin kullanabildiği cins antibiyotik içtim o bile ağrıları geçirmedi.günlerce su bile içemedim,uyuyamadım.dolgunun altından çürümüş ve iltihaplanmış azı dişim.diş çekildi.ilk üç ay düşüğe anne diş çekiminden korkup kasarsa neden olabilirmiş yoksa sorun yokmuş.zaten oralara vurulan uyuşturucu da gebelikte zararsızmış. ben korkmuyordum kolayca çekildi.sonra da bir kanama falan yaşamadım. ayrıca hem diş hekimimin hem de kadın doğum doktorumun dediğine göre o dişin ağrıyıp durması daha büyük bir strese yol açacaktı. hamileliğim 8 haftalıkken sonlandı.kalbi durdu bebeğimin.diş çekimiyle ilgili değilmiş öyle olsa çekildiğinde düşermiş.

Geçmiş olsun hamileliğin sonlanmasına çok üzüldüm. Allah en kısa zamanda sağlıklı bir bebek nasip eder sana inşallah... Benim dişimde iltihap yok arada bir sızlıyor. çekim esnasında diş kırılırsa antibiyotik verebilirlermiş diş dr'u öyle dedi. kadın doğum dr da olmasa iyiydi ama madem çekilmesi gerekiyor çektir dedi şehir dışında olduğum için çok ayrıntılı konuşamadım burda bir dr'a daha gidip onun fikrini de alacağım. çok arada kaldım:KK43: ama senin bebeğini kaybetmen biraz korkuttu beni:KK43:

benim bebeğimi kaybetmemin çok nedeni olabilir: haşimoto tiroidi, polikistik over sendromu,hipoglisemi... ne ararsan var bende. iltihap yoksa kana karışan zehirli madde de yok demektir.hiç riske atma o halde. allahım bebeğini de seni de korusun, sabrını verir o ağrıların inşallah.

eğer doktorunuz iizn veriorsa bence çekinmeden işlem yaptırabilirsiniz.Dişinizdeki çürük hamileleik ilerledikçe çok hızlı bir şekilde büyüyecek ve daha çok sorun yapacaktır,yirmilik dişin sorun yapması demek direkt iltihap oluşturması demektir benceçok rahat biçimde çektirin ,hem memrak etmeyin kimse riskleri göze almak istemez,size gelecek zararları ya da komplikasyonları düşünerek hekim işleme başlayacaktır .Öznemli olan vücudunuzda iltihap odağının olmaması.Geçmiş olsun.

eğer doktorunuz iizn veriorsa bence çekinmeden işlem yaptırabilirsiniz.Dişinizdeki çürük hamileleik ilerledikçe çok hızlı bir şekilde büyüyecek ve daha çok sorun yapacaktır,yirmilik dişin sorun yapması demek direkt iltihap oluşturması demektir benceçok rahat biçimde çektirin ,hem memrak etmeyin kimse riskleri göze almak istemez,size gelecek zararları ya da komplikasyonları düşünerek hekim işleme başlayacaktır .Öznemli olan vücudunuzda iltihap odağının olmaması.Geçmiş olsun.

Cevabınız için teşekkürler. sanırım diş hekimisiniz. Bir sorum olacak: bir zararı yoksa anestezinin ya da antibiotiğin neden ilk 3 ay diş çekimi için uygun zaman değildir deniyor? kullanılan ilaçlardan dolayı mı, yoksa çekim esnasında annenin stresi ya da kendini kasması ihtimalinden mi...?

Son düzenleme:
Her ikisi de sebeptir.İlk 3 ay her türlü işlem için riskli bir dönemdir ,özellikle çekim ya da yapılan diğer işlemler esnasında annenin kendini çok kasması,girdiği stres,korku bebeğe yanısıyabilir dolayıysla oluşabilecek riskler var.Mesela yukarda arkadaş bebeğini kaybetmiş dişle alakası yoktur ama ilk akla gelen şey acaba dişini çektirdi ondan mı? olur .
onun dışında kimse bebeğin gelişiminin en hızlı ve öenmli olduğu dönemde dışardan ilaç almak istemez,doktorlar da vermek istemez. DEdiğim gibi eğer kadın doğum doktorunuz sizin için risk görmüorsa rahat bir şekilde gidin,çünkü dişin oluşturacağı iltihap daha çok risk taşır.

Bazen çok çekinen hastalarıma geçici tedaviler de uyguluyordum ben,en azından şimdilik ağrıyı kesecek kadar küçük bir işlem yapılıp daha sonra çekimi ikinci trimesterda yapmak gibi.bunun için tabi diş hekiminizin kararına güvenin çünkü dişi gören de o :)

selam.Ben 32.haftamda diş çektirdim.hem de 3 adet iğne vuruldu dişim uyuşmadığı için.korktum erken doğum olur mu diye ama çok şükür iyiyiz.kendini sıkmazsan heyecanlanmazsan bir sey olacağını sanmıyorum.Düşüklere ve erken doğuma heyecan en büyük sebep demişti diş doktorum.

lokal anestezikler hiçbir zaman kana karışmazlar karışsalar zaten önce bizim kalbimiz durur.bende dolgu yaptırıp 20lik diş çektirdim 16.haftamda. hatta 20lik dişimin çekim yerinde alveolit oluştu.10gün antibiyotik kullandım. hergün pansumana gittim. sana tavsiyem dr.unla konuş ne zaman uygun görürse o zaman çektir dişini.ve çekim sonrası mutlaka diş drçuna kontrole git.ihmal etme. kanlanmanın az olması nedeniyle benimle aynı sorunu yaşamanı istemem.

canım geçmiş olsun,bence de kesinlikle doktoruna güven.hamileleikte durum nedir bilmiyorum ama bu 20lik diş çok pis bişey,ben de senin gibi erteledim,sonra geldi nişanımdan bi gün önce şişti kocaman.yani çok hızlı bi şekilde ilerleyebiliyor.şu an ben de 26 haftalık gebeyim,en büyük korkularımdan biri diş inşallah bişey olmaz,sen de doktorunu dinle

sevgili julia, evet bana söylenen de aynı şeydi.diş çekimi sırasında da kendimi hiç kasmadım. aksine dişten kurtulacağım için mutlu oldum.açıkçası hiçbir şekilde dişimin çekilmesinin bebeğime zarar verdiğini sanmıyorum. insülin direncim var,polikistik over sendromum ve haşimoto tiroidim(şu anda ötroid durumda bence suçlu o da değil yani) de var. bu kadar bariz düşük nedenlerim varken masum bir diş anestezisine topu atamam. ayrıca diş çekimim 3 haftalık gebeykendi,henüz yolk sacı,embriyoyu falan geçtim kese bile yoktu ortada.bebeğimin kalp atımının durmasıysa 8.haftadaydı.zaten nedenim diş çekimi olsa çelilir çekilmez düşerdi. ve iltihaplıyken rovamisin grubu bir antibiyotik kullandım gebelere o veriliyormuş. yine de iltihabı kurutamadık.temmuz sıcağı da tetikledi tabii.zaten dişim dolgunun altından çürümüştü.kanal tedavisini göze alamadım. ve şunu bilir şunu söylerim ki ben kendimi pamuklara da sarsam yaşamayacak olanı yaşatma gücüm yok. millet savaşın ortasında, çölün ortasında,afrikada sefalet ve açlık içinde,pakistanda sele rağmen miktoba rağmen doğuruyor işte. doğacak çocuk her koşulda doğuyor. tek duam bundan snrasının sağlıklı gelişmesi ve bebeğime kavuşmam. beş yıldır evlat diye yanıyorum çünkü. allah gerçekten isteyen herkese versin.

Son düzenleme:
Hepinize cevaplarınız için çok teşekkürler biraz rahatladım açıkçası ama yine de aklıma kötü şeyler geliyor buna engel olamıyorum. en büyük neden de daha 4 haftalık gebe olmam:KK43: dişim ağrımadığı için de erteliyorum sürekli. Ama yarın kadın doğum doktoruna gidiyorum ordan da sanırım diş hekimine gideceğim. İnşallah problemsiz atlatırım...Herkese Sevgiler

sevgili julia, evet bana söylenen de aynı şeydi.diş çekimi sırasında da kendimi hiç kasmadım. aksine dişten kurtulacağım için mutlu oldum.açıkçası hiçbir şekilde dişimin çekilmesinin bebeğime zarar verdiğini sanmıyorum. insülin direncim var,polikistik over sendromum ve haşimoto tiroidim(şu anda ötroid durumda bence suçlu o da değil yani) de var. bu kadar bariz düşük nedenlerim varken masum bir diş anestezisine topu atamam. ayrıca diş çekimim 3 haftalık gebeykendi,henüz yolk sacı,embriyoyu falan geçtim kese bile yoktu ortada.bebeğimin kalp atımının durmasıysa 8.haftadaydı.zaten nedenim diş çekimi olsa çelilir çekilmez düşerdi. ve iltihaplıyken rovamisin grubu bir antibiyotik kullandım gebelere o veriliyormuş. yine de iltihabı kurutamadık.temmuz sıcağı da tetikledi tabii.zaten dişim dolgunun altından çürümüştü.kanal tedavisini göze alamadım. ve şunu bilir şunu söylerim ki ben kendimi pamuklara da sarsam yaşamayacak olanı yaşatma gücüm yok. millet savaşın ortasında, çölün ortasında,afrikada sefalet ve açlık içinde,pakistanda sele rağmen miktoba rağmen doğuruyor işte. doğacak çocuk her koşulda doğuyor. tek duam bundan snrasının sağlıklı gelişmesi ve bebeğime kavuşmam. beş yıldır evlat diye yanıyorum çünkü. allah gerçekten isteyen herkese versin.

Allah sağlıklı bir gebelik sağlıklı bir bebek nasip etsin inşallah canım. İnşallah en kısa zamanda hamile kalırsın ve bebeğini dünyaya getirirsin...

Sevgili sedase umarım kavuşursun bebeğine en sağlıklı hayırlı biçimde :)
Bu yazdıklarım genel olan inançtı ne yazık ki hastaya elini değdirsen afedersin poposu ağrısa senden biliyorlar:) ben çok yaşadığım için bu olayları çok risk almam,baktım hastamda tereddüt mü var hiç kasmaya gerek yok başka alternatif diyorumya kabul eder ya da gidip tam teşekküllü bir hastanede kadın doğumcu gözetiminde yaptırı işlemini.
Çok şükür bugüne kadar birçok hamile hastamıza işlem yaptık sorun yaşamadık,hatta bir hastama doktoru dolgu için izin vermemişti,bana 2 hafta sonra geldi ve düşük olduğunu söyledi,ben de iyiki yapmamışız yoksa sorumlusu ben olacaktım dedim :)

X