Bebeklerde sıçrama?

KuzeyinGelini

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2010
603
6
merhaba arkadaşlar, bebeğim 72 günlük son günlerde uykuya daldığında sıçrıyor.
nedenini ve önlemenin nasıl olacağını bilen var mı?
hep okuyorum onu, muskası da var ama...
:KK43:((

Eğer sırtüstü yatırırsak benimkiside sıçrayarak uyanıyor,ama yüz üstünde öyle bir sıkıntısı yok,ben bu yüzden 4.haftasından beri yüz üstü yatırıyorum ve sürekli kontrol ediyorum..yeni yeni ince bir yastıkta sırt üstü yatırmaya başladım..yüzüstü yatırdığımda daha uzun süre uyuyor..

canım benim bebeğim de doğduğundan beri öyle , önceler, cok sık oluyordu ama şimdi dikkat ettim ani ve keskin seslerede sıçrıyor..kapı çarpması , metal bi şeyin düşmesi vs.gibi..

bazen de dalar dalmaz hiç bir ses yokken sıçrıyor ki bunun sebebi de ; hani yetişkinlerde de olur ya tam dalmışken yüksek bir yerden düşüyor gibi hissederiz , rüya gibi ama değil..olmuştur mutlaka sana da..

işte dalma anındaki nedensiz sıçramaların nedeni buymuş aslında, aynı olay bebeklere de oluyormuş..düşme refleksi yani..sıçrarken dikkat et ellerini bir yere tutunmaya çalışıyor gibi yapıyorlar...

yani kısaca takip et sesten dolayı mı sıçrıyor yoksa nedensiz mi ? sesten dolayı ise çözüm zaten basit ama dediğim gibi ikinci durum varsa yapacak bi şey yok , zamanla azalıyor...

Sıçrama (moro refleksi)

Bebeğiniz sırt üstü yatarken başını hafif kaldırıp arkaya doğru bırakırsanız, ani bir refleksle sıçradığını göreceksiniz, (kollarını açıp kapama) Bu refleksi, bebeğinizin ellerini tutup vücudunu biraz havaya kaldırdıktan sonra kollarını bırakınca da görebilirsiniz. Bebekler, ani sesler duyduklarında ve uyurken de bu hareketi yapabilirler.
Sıçrama refleksi, hamileliğin 28. haftasında belirmeye başlar ve 32. haftasında yeni doğan gibi tepki verir. Hamileliğin ilk 4 ayında normal kabul edilen bu refleks, bebeğin sinir ve kas sisteminin gelişmesine bağlı olarak en geç 6 ayda kaybolur.
Refleks, dışarıdan herhangi bir uyaran olmadan kendi kendine or taya çıkıyorsa ağır bir beyin lezyonundan şüphelenmek gerekir. Aksi halde, yani uyarana rağmen bebeğiniz tepki vermiyorsa, bıı durumda santral sinir sisteminin hasar görmüş olması veya ağır bir hastalık tarafından baskılanma olasılığı akla gelmelidir. Refleks tek taraflı ise, tepki vermeyen tarafta kol siniri felci, köprücük kemiği kırıklarını düşündürür. Bu durum uzun sürerse, beyin hasarına işaret edebilir.(alinti)

X