boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

zae

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2010
96
5
arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.

merhabalar ben 26 yaşında 4 yıllık evli bir bayanım 2,5 yaşında 1 oğlum var. Evlendiğimden beri eşimin annesi ile yaşıyoruz ve problemlerimiz hiç bitmek bilmedi kendisi emekli öğretmen ve herşeye karışıyor beni sürekli aşağılıyor yok sen cahilsin ne biliyorsun sen bu evde fazlalıksın defol git bu evden gibi cümleler evin elektriğini suyunu ödüyor ikide bir bunları başıma kakıyor dövmeye bile kalktı son olaylarda.Bu arada ben evlenmeden öncede çalışıyordum evlendiğimden beri de çalışıyorum.Sormak istediğim ben 30 mayıs 2010 günü yine kayınvalidem ile tartıştım ve evde 2 bira içtim daha sonra anneme kadar gittim ve dönüş yolunda kaza yaptım araba pert oldu ve ben sağ çıktım kazadan sonra yine herşeyin sorumlusu ben oldum bana patladı eşimde kazadan sonra ağır hakaretlerde bulundu neyse fazla uzatmayayım şu anda boşanmayı düşünüyorum ve çocuğumu almak istiyorum boşanma davası durumunda alkollü yaptığım kazayı kullanmalarında korkuyorum.Benim için sorumsuz bir anne hep böyle içip içip geziyor demelerinden korkuyorum.Tazminat talep edebilirmiyim akıbetim ne olur hakim alkollü yaptığım kazada beni sorumsuz bir anne olarak mı görür birde kanunda kaynana ile yaşamak mecbur değil diye duydum eşim beni mecbur ettiği için 100 de 100 kusurlu sayılıyormuş kusurlu tarafta tazminat ödemeye mahkum edilir diye duymuştum ne kadar doğru yardımcı olabilirseniz sevinirim zor durumda kaldım böyle bir kaza yapacak biri değilim :KK43:(

arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.[/QUOTE

lütfen bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum zor durumdayım

Son düzenleme:
merhabalar ben 26 yaşında 4 yıllık evli bir bayanım 2,5 yaşında 1 oğlum var. Evlendiğimden beri eşimin annesi ile yaşıyoruz ve problemlerimiz hiç bitmek bilmedi kendisi emekli öğretmen ve herşeye karışıyor beni sürekli aşağılıyor yok sen cahilsin ne biliyorsun sen bu evde fazlalıksın defol git bu evden gibi cümleler evin elektriğini suyunu ödüyor ikide bir bunları başıma kakıyor dövmeye bile kalktı son olaylarda.Bu arada ben evlenmeden öncede çalışıyordum evlendiğimden beri de çalışıyorum.Sormak istediğim ben 30 mayıs 2010 günü yine kayınvalidem ile tartıştım ve evde 2 bira içtim daha sonra anneme kadar gittim ve dönüş yolunda kaza yaptım araba pert oldu ve ben sağ çıktım kazadan sonra yine herşeyin sorumlusu ben oldum bana patladı eşimde kazadan sonra ağır hakaretlerde bulundu neyse fazla uzatmayayım şu anda boşanmayı düşünüyorum ve çocuğumu almak istiyorum boşanma davası durumunda alkollü yaptığım kazayı kullanmalarında korkuyorum.Benim için sorumsuz bir anne hep böyle içip içip geziyor demelerinden korkuyorum.Tazminat talep edebilirmiyim akıbetim ne olur hakim alkollü yaptığım kazada beni sorumsuz bir anne olarak mı görür birde kanunda kaynana ile yaşamak mecbur değil diye duydum eşim beni mecbur ettiği için 100 de 100 kusurlu sayılıyormuş kusurlu tarafta tazminat ödemeye mahkum edilir diye duymuştum ne kadar doğru yardımcı olabilirseniz sevinirim zor durumda kaldım böyle bir kaza yapacak biri değilim :KK43:(

-kayınvalidenizle birlikte oturmak zorunda kalmanız bile başlı başına boşanma sebebi.
-tek başına alkollü araç kullanıp trafik kazası yapmanız çocuğun velayetinin sizden alınmasını gerektirmez. ancak bu durum karşı taraf için büyük bir koz tabiki. bunu kullanacaklardır.
-tazminat konusuna gelince eşinizden tazminat alabilmeniz için kusursuz veya daha az kusurlu olmanız gerekir. bu durumda tanıklar önem taşıyor.

çok teşekkür ediyorum tanıklarım çok ama bilmiyorum sonum ne olacak çocuğumdan ayrı yaşayamam

arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.[/QUOTE

lütfen bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum zor durumdayım

ankada iseniz boşanma hukuku hakkında bilgi almak istiyorum acil yardım edirmisiniz lütfen..

üzgünüm ama ankarada değilim samsunda avukatlık yapıyorum

arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. Konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.

teşekkür ederim ankarada tanıdığınız ,önereceğiz biri varmı ?
ankarada çil bir avukat lütfen

ankarada size önerebileceğim bir avukat arkadaşım var ancak bu hafta sonu evleniyor bir süre ankara dışında olacak. durumunuz acil ise davanıza bakamayacaktır. bizimde ankarada davalarımız var ancak şehir dışı davalar biraz masraflı oluyor yol vs. gibi. sizin durumunuz acil değil ise ankaradaki arkadaşımdan randevu ayarlayabiliriz

merhaba..bi sorum olucaktı cvp layabilirseniz sevinirim..
10 aylık evliyim ve boşanmak istiyorum..1 seneden önce hakimler boşamıyor diye duydum (doğru mu yanlış mı bilmem de) ne yapmam lazım?aynı evde kalmak istemiyorum eşimle,ama evden gitmek de istemiyorum (evi ve eşyaları ona bırakmamak için)..ayrıca ben 2 ay dolsun diye giderim o vazgeçer,orada bişeyler yapar vb..
bide evlendikten sonra eşimin kredi borcunu kapatmak için kredi çektim..onun borcuna istinaden çektiğimi ispatlayabilcek durumdayım..bu konuda o borcun geri kalan kısmının ödenmesi için ne karara bağlanır?yanii nakafaya mı dahil ederler,çocuğum yok nafaka alabilir miyim?
tşk ederim..

avukat hanım bir üs baslıga bosanma ile ilgili sıkıntılarımı yazmıstım okuyup yardımcı olursanız cok sevinirim

merhaba..bi sorum olucaktı cvp layabilirseniz sevinirim..
10 aylık evliyim ve boşanmak istiyorum..1 seneden önce hakimler boşamıyor diye duydum (doğru mu yanlış mı bilmem de) ne yapmam lazım?aynı evde kalmak istemiyorum eşimle,ama evden gitmek de istemiyorum (evi ve eşyaları ona bırakmamak için)..ayrıca ben 2 ay dolsun diye giderim o vazgeçer,orada bişeyler yapar vb..
bide evlendikten sonra eşimin kredi borcunu kapatmak için kredi çektim..onun borcuna istinaden çektiğimi ispatlayabilcek durumdayım..bu konuda o borcun geri kalan kısmının ödenmesi için ne karara bağlanır?yanii nakafaya mı dahil ederler,çocuğum yok nafaka alabilir miyim?
tşk ederim..

- 10 aylık evli olmanız boşanmanıza engel değil. ancak anlaşmalı boşanma davası açamazsınız bu dava için 1 yıllık evlilik süresi şart.
- çalışıyorsanız nafaka almanız zor
- evinizi terketmenizi önermiyorum. çünkü evden giderseniz siz kusurlu durumda olursunuz. eşiniz boşanmak istemezse bu durumda boşanamazsınız.
- boşanma sebebinizi yazmamışsınız, hangi sebeple boşanmak istediğinizi dava dilekçenizde yazıp bu sebebin varlığını tanıklarla ispat ederseniz boşanırsınız. tabi karşı tarafın kusurlu olması gerekir.
-kredi borcunuzda eşiniz size kefil mi oldu? eğer kefil değilse kredi borcu şahsi bir borçtur. sorumluluk size aittir. ancak boşanma davasından sonra açacağınız bir dava ile bellil bir bedel talep edebilirsiniz. kolaylıklar diliyorum

merhaba bir sorum olacaktı.geçen ay eşimle anlaşamalı bir şekilde boşandık.maddi manevi hiçbir talebimiz olmadı birbirimizden ve mahkemede ayrı yaşadığımızı teyit ettik.şu an ben evliyken yaşadığımız evde yaşıyorum.ve şimdi benden eşya istiyor bende vermek istemiyorum çünkü maddi olarak çok zarara uğradım.mahkeme açarak ancak benden eşya talebinde mi bulunabilir? öyle bir dava açarsa karşılığında bende evliyken değişik kadınlarla çekilmiş fotoğraf,otel faturası vs şeylerle ona dava açabilirmiyim.yada düğünde takınlan altınlarla, evliliğimde aldığımız araba parasını ve benim şahsi harcadığı paranın bir kısmını dahi olsa isteme hakkım var mı? şimdiden teşşekür ederim.

merhaba bir sorum olacaktı.geçen ay eşimle anlaşamalı bir şekilde boşandık.maddi manevi hiçbir talebimiz olmadı birbirimizden ve mahkemede ayrı yaşadığımızı teyit ettik.şu an ben evliyken yaşadığımız evde yaşıyorum.ve şimdi benden eşya istiyor bende vermek istemiyorum çünkü maddi olarak çok zarara uğradım.mahkeme açarak ancak benden eşya talebinde mi bulunabilir? öyle bir dava açarsa karşılığında bende evliyken değişik kadınlarla çekilmiş fotoğraf,otel faturası vs şeylerle ona dava açabilirmiyim.yada düğünde takınlan altınlarla, evliliğimde aldığımız araba parasını ve benim şahsi harcadığı paranın bir kısmını dahi olsa isteme hakkım var mı? şimdiden teşşekür ederim.

1 ay önce boşandığınızı yazmışsınız peki boşanma kararınız kesinleşti mi?
eğer kesinleştiyse ve protokolde maddi ve manevi herhangi bir alep olmadığı yazılmışsa artık dava açamazsınız açsanız da reddedilir. Protokolde bahsedilmeyen veya kesinleştirilmeyen konular hakkında boşanma kesinleştikten sonra 1 yıl içinde tarafların dava açma hakkı vardır. kısacası protokolünüzde ne yazdığı önem taşıyor eşyalara ilişkin herhangi bir madde yazmıyor ise eşiniz eşyalar ile ilgili davayı açabilir. ama siz karşılığında sizi aldattığını bu sebeple tazminat talebiniz olduğunu ileri süremezsiniz.(protokolde tazminat istemediğiniz için)

öncelikle merhaba zae benim sorum ablamla ilgili ablam eşinden şiddet görüyordu ve eşi aldattı ablam bayramın 2 gününden beri bizimle yaşıyor evine gitmedi boşanmak istediği için 2 hafta önce boşanma davası için avukata vekalet verdik sorum şu avukat 100 bin liralık tazminat açtı 500 ablama 300 cocuğa nafaka istedi ablam avukatına bu kadar veremez durumu yok demesine rağmen avukat dilekçeye yazdırmış sizce avukat neden geliri olmadığı halde bu kadar yüklü tazminat isteminde bulunmuştur.

öncelikle merhaba zae benim sorum ablamla ilgili ablam eşinden şiddet görüyordu ve eşi aldattı ablam bayramın 2 gününden beri bizimle yaşıyor evine gitmedi boşanmak istediği için 2 hafta önce boşanma davası için avukata vekalet verdik sorum şu avukat 100 bin liralık tazminat açtı 500 ablama 300 cocuğa nafaka istedi ablam avukatına bu kadar veremez durumu yok demesine rağmen avukat dilekçeye yazdırmış sizce avukat neden geliri olmadığı halde bu kadar yüklü tazminat isteminde bulunmuştur.

dava dilekçesinde istenen rakamlar yüksek olabilir. avukat olarak biz genellikle biraz yüksek bir rakam yazarız. 50 lira nafaka da istenebilir 5000 lirada. hakim ekonomik duruma göre takdir edecektir. bana göre de yüksek istemekte fayda vardır. bir zarar yok merak etmeyin. şiddet ve aldatma varsa tazminata mutlaka hükmedilecektir. 100 bin olmaz bin lira olsa bile size bir zararı olmayacaktır.

dava dilekçesinde istenen rakamlar yüksek olabilir. avukat olarak biz genellikle biraz yüksek bir rakam yazarız. 50 lira nafaka da istenebilir 5000 lirada. hakim ekonomik duruma göre takdir edecektir. bana göre de yüksek istemekte fayda vardır. bir zarar yok merak etmeyin. şiddet ve aldatma varsa tazminata mutlaka hükmedilecektir. 100 bin olmaz bin lira olsa bile size bir zararı olmayacaktır.[/QUOTE

TESEKKÜR EDERİM.ablam şimdi bizde olduğu için sadece giysilerini aldı çocuğun ve kendisinin kendine ait eşyalarını gidip haberi olmadan alsak sorun olur mu?daha sonra evimize gelip rahatsız eder diye düşünüyoruz o yüzden suan almadık ama avukatımız kapı kilitli de olsa kırın alın dedi zaten cok fazla eşyası yok çeyizinde kendi aldıkları var bu konuda düşüncenizi almak istedim verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim .

X