Şeker Karamelize Etmek Nasıl Olur??

Poison

tarçınlı kek =)
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2008
631
9
39
Ben bi tarif öğrendim, onun için şekeri karamelize edip kalıbın dibine yaymak gerektiği söylenmiş. Yalnız bitürlü yapamadım. Teflon tavaya şekeri koyup kısık ateşte eritmeye çalıştım top top olup taşlaştı. Altını açınca da eridi ama hem birden çok koyulaştı hem de soğuyunca kaya gibi oldu sıcak suyla erite erite zor çıkardım kalıptan.. :çok üzgünüm: Nerede hata yapıyorum ki ben? benneyaptımki

Ben bi tarif öğrendim, onun için şekeri karamelize edip kalıbın dibine yaymak gerektiği söylenmiş. Yalnız bitürlü yapamadım. Teflon tavaya şekeri koyup kısık ateşte eritmeye çalıştım top top olup taşlaştı. Altını açınca da eridi ama hem birden çok koyulaştı hem de soğuyunca kaya gibi oldu sıcak suyla erite erite zor çıkardım kalıptan.. :çok üzgünüm: Nerede hata yapıyorum ki ben? benneyaptımki

Benim tarifimi vereyim size..
1 su bardağı şeker
1,5 su bardağı sıcak su

Şekeri tavaya koyun çok harlı ateşte olmasın ama çevirerek rengini koyulaştırın .
Tavaya sıcak suyu ilave edin zaten coz diye ses çıkacaktır yanlız kapağını hemen kapatın sıçrar yoksa ocağın altınıda biraz kısın karıştırın şeker hemen erimeye başlar zaten..
Bu kadar işte soğuk su koydunuz ise ondan top top olur

Benim tarifimi vereyim size..
1 su bardağı şeker
1,5 su bardağı sıcak su

Şekeri tavaya koyun çok harlı ateşte olmasın ama çevirerek rengini koyulaştırın .
Tavaya sıcak suyu ilave edin zaten coz diye ses çıkacaktır yanlız kapağını hemen kapatın sıçrar yoksa ocağın altınıda biraz kısın karıştırın şeker hemen erimeye başlar zaten..
Bu kadar işte soğuk su koydunuz ise ondan top top olur

hiç su koymadım çünkü tarifte sadece teflon tavada şekeri yakın demiş..
dediğin gibi yaparsam tarifi bozar mı ki? ama başka da nasıl olur yapan nasıl yapmış bilmiyorum.. sinirim bozuldu akşam akşam :çok üzgünüm:

dediğin gibi yaparsam tarifi bozar mı ki? ama başka da nasıl olur yapan nasıl yapmış bilmiyorum.. sinirim bozuldu akşam akşam :çok üzgünüm:

ay canım üzülme benimde başıma gelmişti, etimekli tatlı yaparken, aynen taş gibi olmuştu sonradan göz kararı biraz su katarak yapmaya başladım, sonuçta zaten o su buharlaşıyo

canm teflon tavaya sekerı koy ve hıc karıstırma
o kendı kendıne erıyecek koyu renk alacak
ne ıcın kullanacaksın bılmıyorum ama o sekılde kullanacagın kaba koyman lazım

Susuz oluyormu bilmiiyorum bendeki tarifi böyle çünkü özellikle etimekli tatlıda bu şekilde yapıyorum

canım ilk önce şekeri çeik tencereye koy.onu rengi değişeseye kadar karıştır o kendinden eriyacek birleşecek sonra azar azar su ilave ederek erit al sana mis gibi karamel

hiç sinirin bozulmasın adım adım git acele etme

bende etimek tatlısı için sekeri ilk önce rengi değişinceye kadar kavurur sonra su ilave ederim şerbet biraz kaynadıktan sonra etimeklere dökerim.

Ben de etimek tatlısı yaparken yapıyorum. Önce şekeri koyuyorum tencereye eriyor baya sıvı hale geliyor sonra suyu ekliyorum önce böyle bir kabarıyor sertleşiyor sonra yeniden çözülüyor şeker ve şerbet kıvamına geliyor.

Merhabalar..
Karameli kullanacağınız reçeteye göre değişir yapım metodu..
Misal krokan yapıp,pasta / tatlı süslemede kullacaksanız su katmadan eritir,bal renginden akiğe dönüşünce ocaktan alırsınız.Yanmaması gerekiyor.Folyoya alarak,dilediğiniz şekli verip,daha sonra kullanmak üzere,kurutursunuz.

Fakat sos olarak kullanacaksanız (kek /cheesecake ve tatlılar için)
1 ' e 1 buçuk ölçüsünü öneririm.

Çok sevdiğim bir sos tarifi:

Malzemeler:
1 çay bardağı şeker
1 buçuk su bardağı su
1 yemek kaşığı nişasta
1 paket vanilya

Yapılışı:

1 çay bardağı şekeri minik bir tencerede eritin,ağırlaşsın.
Daha sonra 1 çay bardağı suyu katıp şeker eriyene kadar kaynatın
(suyu dökünce cızlayacaktır..)
Şeker eriyince kalan suya bir çorba kaşığı nişasta katıp eritiniz.
Ocakta kaynamakta olan karamelli suya ekleyiniz.
Pişince vanilya atıp,ocaktan alınız..
Çok hoş bir kıvamda oluyor!

Kolay gelsin ..

Bu tarz paylaşımlarımıza,http://www.kadinlarkulubu.com/yemek...k-sohbetleri-mutfaga-lezzete-dair-hersey.html adresinden devam edelim.

Lezzetli günler dilerim!

Son düzenleme:
wooww süper. hemen not aldım. (çekirge adayı olarak çok çalışkan bi giriş yaptım :))

bu arada topik sahibi arkadaşım, ilk karamelize şerbet yaptığımda ben de çok panik olmuştum :KK70:
okuduğumdan anladığım kadarıyla şekeri yakmayı bilmeyen yalnız ben değilmişim.
şekeri tencerede pişirirken ilk başta top top oluyordu, ben de oldu zannedip suyu ekleyiveriyordum. meğerse bu ilk aşamaymış, ne bileyim :p
karıştırmaya devam ederek şekeri pişiriyoruz, sonra o top top olma faslı bitip, sıvılaşma süreci başlıyor. bildiğin şerbet gibi bir hal alıyor. daha sonra da rengi koyulaşıyor, ağda gibi.
suyu ekleyince taş gibi olur, aman korkmayın, normal bi tepkimedir :))
zamanla eriyor ve karamelli şerbet adı altında işlemimiz tamamlanıyor :)

herkese teşekkür ederim Zeynocan beni tam olarak anlamış yalnız değilmişim :KK1:
Libyana tarifin çok güzel geldi ilk fırsatta bununla denicem çok teşekkürler :KK16:

rica ederim tatlım, bu mutfak çok garip...
maharetli bi ev hanımı olmak için neredeyse kimyager olmak gerekiyormuş meğer :KK1:

ya ben geçen gün yaptım şekeri tencereye koydum eridi kendi kendine ama şekerin tadı acı oldu acaba çelik tencereye koydum ondan mı oldu yaaa bişey değilde kaynanaya rezil oldum :KK17:

Hiç denemedim ama tatlıların üzerinde hoş bi görüntü olur

X