Gebelikte hafta hafta yapılan testler

esrant

Guru
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2010
6.675
3
37
Merhaba arkadaşlar:80:
Merka ettiğim bir şey var:44:
Gebelik boyunca yapılan testler ve bu testerin hangi haftalarda yapıldığını meark ediyorum.
Bu konudaki bilgilerini yazarsanız,ben ve merak eden bir çok arkadaşım da bilgilenecektir diye düşünüyorum.
Teşekkürler:KK71:

Arkadaşın eklediği link doğrultusunda,hafta hafta yapılması gerekenleri buraya ekliyorum arkadaşlar.

6-8 HAFTA:-Ultrason
-Kan grubu, Rh
-Tam kan sayımı
-Kan biyokimyası:
-TORCH taraması:
-Servikovaginal smear testi (PAP smear testi)
-Kanama profili
-Hepatit B, Hepatit C, AIDS taraması

10-13 HAFTA :
-Ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT)
-1. Trimester tarama testi (İkili test)

16-18 HAFTA :
-2. Trimester tarama testi (Üçlü Test, Triple Test)

22-24 HAFTA :
-Ultrasonda; servikal (rahim ağzı) uzunluk ve şekli ölçülür. Bebek özellikle kalp, beyin ve diğer iç organlar açısından değerlendirilir.
Servikal kültür ve fresh testleri

24-28 HAFTA :
-Tam idrar tetkiki
-Tam kan sayımı
-50 gram glukoz yükleme testi
-İndirekt Coombs Testi

32.HAFTA :
-Ultrasonda; fetusun gelişimi, iç organları ayrıntılı olarak değerlendirilir. Ayrıca amniyon sıvısı, bebeğin duruş şekli, plasentanın yeri ve görüntüsü, bebeğin rahim içindeki aktif hareketleri incelenir

34. HAFTA :
-6.vizitteki işlemler tekrarlanır. Riskli durumların varlığında Doppler ultrasonografi ve NST gibi ek tetkikler istenebilir.

36.HAFTA :
-Utrasonda özellikle bebeğin duruşu, amnios sıvısı, plasentanın görünümü ve bebeğin aktif hareketleri incelenir.

38.HAFTA :
-Ultrasonografik değerlendirmeler
-NST
-Bebek hareketleridir.
-Renkli doppler ultrasonu

39-42 HAFTALAR ARASI İZLEM :
-Ultrason (gerekirse biyofizik profil)
-NST
-Vajinal muayene (tuşe)

Son düzenleme:
Ben incelediğim kadarı ile hafta hafta yapılacakları ilk mesajıma eklemeye çalışayım.

Ekledim arkadaşlar.Umarım faydalı olur bebek düşünen ve bekleyen arkadaşlarımıza.

X