ev hanımları/işsizler; evde nasıl zaman geçiriyorsunuz ?

sabah sekizde kalkıyorum oğluma kahvaltı hazırlıyorum onu gönderiyorum ufaklığı uyandırıyorum ona kahvaltı hazırlıyorum.1001 şaklabanlıkla 1.5saat kahvaltısını ettiriyorum.bu bittikten sonra sabah bulaşıklarını kaldırıyorum.ev süpürülüyo ve temizlenmesi gereken yer temizleniyo.saat 12ye kadar hepsi yetişmeli.TESPİT-1:ÖĞLENDEN SONRAYA KALAN HİÇ BİR İŞ TAMAMLANMAZ.saat 12 oluyor öğlen yemeği hazırlanıyo çocuk okuldan geliyo yemeğini yiyip gidiyo.ufaklığa dönüyorum 1.5saat onunla uğraşıyorum.öğlen bulaşıkları yıkanıyo dağınıklıklar toplanıyo ufaklığın özel gezdirilme saati geliyo.park mesaisi başlıyo ardından alışverişe gidiliyo.eve geliyorum,genelde saat 15.30-16.00 oluyo.mutfağa giriyorum yemek yapıyorum.17.30a kadar 3kap yemek pişer masa hazır olur.eşim gelir.oğlan çoktan dönmüştür bu arada.yemek yenir masayı toplarım bulaşıkları yıkarım.yaklaşık 19.00suları mutfağı terk ederim.birinin ödevi diğerinin oyuncakları derken 22.00olur.ufaklığa masal vakti,yaklaşık 30dk. sonra uyur.sonra diğerine yönelirim dişlerini fırçala git yat diye ufak bi sinir harbi yaşarım.bu fasıl oyalanmasınla 30dk.kadar sürer.saat 23.00olur.ancak tv karşısına geçer biraz haber izlerim.sonra yatarım.ertesi gün bu sil baştan tekrarlanır.

Hala yazıyorum...:KK9:
Ben bu iş meselesini artık memleket meselesi haline getirmiştim!
İş aradığımı,iş görüşmesine gittiğimi kocam dışında hiç kimseye söylemiyordum...
Hatta işime gelmezse ondan bile saklıyordum...:KK19:
İş,çalışmak türevi kelimeleri hayatımızdan çıkarmış,hiç bahsetmezdik..
Durumumu en iyi bilen en yakın arkadaşım ki kendisi devlet memuru asla ve asla işiyle ilgili bir yorum yapmazdı..:KK19:
Biri işinden şikayet etse sinir katsayım tavan yapıyordu..
Beğenmiyorlarsa çalışmasınlar gibi gibi..:KK20:
Pazar günleri erkenden uyanıp markete koşuyordum hani İK eki veren gazeteler tükenirse diye..
Tüm günüm bidik bidik ilanları dahi ezberlemekle geçiyordu...
İş görüşmesi anılarımdan süper bir komedi filmi çekilir de vaktim yok işte..:KK3:

Hala yazıyorum...:KK9:
Ben bu iş meselesini artık memleket meselesi haline getirmiştim!
İş aradığımı,iş görüşmesine gittiğimi kocam dışında hiç kimseye söylemiyordum...
Hatta işime gelmezse ondan bile saklıyordum...:KK19:
İş,çalışmak türevi kelimeleri hayatımızdan çıkarmış,hiç bahsetmezdik..
Durumumu en iyi bilen en yakın arkadaşım ki kendisi devlet memuru asla ve asla işiyle ilgili bir yorum yapmazdı..:KK19:
Biri işinden şikayet etse sinir katsayım tavan yapıyordu..
Beğenmiyorlarsa çalışmasınlar gibi gibi..:KK20:
Pazar günleri erkenden uyanıp markete koşuyordum hani İK eki veren gazeteler tükenirse diye..
Tüm günüm bidik bidik ilanları dahi ezberlemekle geçiyordu...
İş görüşmesi anılarımdan süper bir komedi filmi çekilir de vaktim yok işte..:KK3:

Yaz yaz çok iyi oluyor, çünkü beni yazıyorsun... :KK9:

Sorma, bu aralar bizim evde de o tarz konuşmalar yasak :KK9:

Demek hemen hemen herkes -en azından iş arayan kesim- benzer durumları yaşamış, bende bir tek kendimim herhalde diyordum...

Bu arada sizinde yaşadığınız yer İzmir yazıyor, bildiğiniz gibi İzmir iş konusunda fazla sıkıntılı bir yer. Bu durumu sizinde birebir yaşadığınızı düşünüyorum.

İK ekleri mi dediniz? Az sonra bende internet üzerinden yine CV'leri bırakacağım :KK9:

Yine diyorum, çünkü iki aydır bu durum hiç sekmiyor, sabah ve akşam olmak üzere tüm ilanları yokluyorum... :KK1:

Burası gerçektende iyi geliyormuş, insana hiç bir konuda tek olmadığını gösteriyor ve yalnızlığını hissettirmiyor.

İnanın dünden daha iyiyim, benim gibi bu durumlardan geçmiş kişilerden fikir almak bana çok iyi geldi...

Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim... :KK69:

:nazar:

Belli bir noktadan sonra iş aramak insanın işi haline geliyor. Çok iyi bilirim sabah akşam sürekli kariyer sitelerine bakmayı, iki dirhem bir çekirdek hazırlanıp mülakatlara gidip eli boş dönmeyi...

İzmir çok güzel bir şehir, ben İzmirli'yim, aslında gezip dolaşacak o kadar çok yer var ki. Çevren olmasa bile tek başına dolaşmayı sever misin bilmiyorum ama ben sıkıldığımda öyle yapıyorum. İnsan tek başına sinemaya bile gidebilir, oturup kendine güzel bir yemek ısmarlayabilir.

Bu süreçte iş bulmayı takıntı haline getirmemeye çalış. Ben de şu an iş arayışındayım, çok zor bir dönem gerçekten, bende durum tam tersi yani çevrem, eşim, ailem hep çalışmamı istiyor. Artık sıkıldım bir dostla ya da ailemden biriyle filan karşılaşınca "Bir gelişme var mı iş konusunda?" sorusunu duymaktan. İnanın ki, insanın üzerinde daha büyük bir baskı oluyor. Mutlaka elinden geleni yap, araştır tara, kariyer sitelerine her gün başvuru yap bir dolu. Ama dediğim gibi bunu çok da kafaya takıp üzme kendini. Mutlaka bir yerlerden bir kapı açılır unutma. Bir arkadaş İstanbul merkezli firmaların İzmir şubelerine bak yazmış, bence bu iyi bir fikir:KK9: Kurumsal bir yerde çalışmanı öneririm, aksi takdirde pek çok sıkıntı oluyor.

Evde vakit geçirmek istediğinde de tabi ki herşey ev işi olmamalı. Öncelikle evde sakın salma kendini, sanki çalışıyormuş gibi güzel giyin, saçını makyajını yap. Kesinlikle eşin için filan değil, kendi mutluluğun için. Aynaya baktığında güzel bir sen görmek kendine güvenini tazeleyecektir.

Hobilerin neyse bol bol onlara vakit ayır. İleride bir gün çalışmaya başlayacaksın ve bu boş zamanları çok arayacaksın. Bunu bir tatil gibi düşün, boş vaktini fırsata çevir. Okumayı seviyorsan kitaplar al, sevdiğin dergileri oku. Uzun zamandır vakit bulamayıp seyretmek istediğin filmlerin bir listesini yap. Sonra hepsini tek tek izle. Bu forumda vakit geçir :KK34: İnan, bu site bir terapi gibi...

Kendini geliştirmek istediğin alanlar varsa, dil kursu vs. gibi onlara yazıl. İzmir'e yeni gelmişsin sanırım ama arkadaşlarını ihmal etme, sık sık ara sor, sakın kopma eski çevrenden de.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, yeni fikirler bulursam tekrar yazarım :KK3:

Son düzenleme:
Yaz yaz çok iyi oluyor, çünkü beni yazıyorsun... :KK9:

Sorma, bu aralar bizim evde de o tarz konuşmalar yasak :KK9:

Demek hemen hemen herkes -en azından iş arayan kesim- benzer durumları yaşamış, bende bir tek kendimim herhalde diyordum...

Bu arada sizinde yaşadığınız yer İzmir yazıyor, bildiğiniz gibi İzmir iş konusunda fazla sıkıntılı bir yer. Bu durumu sizinde birebir yaşadığınızı düşünüyorum.

İK ekleri mi dediniz? Az sonra bende internet üzerinden yine CV'leri bırakacağım :KK9:

Yine diyorum, çünkü iki aydır bu durum hiç sekmiyor, sabah ve akşam olmak üzere tüm ilanları yokluyorum... :KK1:

Burası gerçektende iyi geliyormuş, insana hiç bir konuda tek olmadığını gösteriyor ve yalnızlığını hissettirmiyor.

İnanın dünden daha iyiyim, benim gibi bu durumlardan geçmiş kişilerden fikir almak bana çok iyi geldi...

Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim... :KK69:

:nazar:

Hürriyet İK
Yeni Asır İK
En vefakar dostlarımdır...:KK19:
İnanın ezberlemiştim her bir karesini..
Yeni Asır küçük ilanları okumaktan gözlerim nasıl bozulmadı halen şaşarım..
Netten de başvurum çok oldu geri dönen de oldu dönmeyen de..
Genelde ben olduğum yerde döndüm aslında..:KK35:
Hep dediğim gibi sakın kendinize layık olmayan işlere başvurmayın!
İnanın 5 para etmeyen adamlarla muhatap olmak daha çok can sıkıyor..
Hayırlısını dileyin her zaman..
Çok daha iyi olacağınıza inanıyorum..:nazar:
İzmir muhteşem bir şehir ama maalesef iş konusunda çok kısır..
Kurumsal firmalarda acayip torpil oynar,geri kalan aile şirketleri de hakettiğinizi vermez..
Çalışan da pişman çalışamayan da.. Biliyorum çok zor..:2:
Ama ben hep umutluyum..
Benim bile işim olduktan sonra sizin neden olmasın?:KK19:
Sadece zamanı şimdi değil demek ki...
Bekleyelim görelim..:KK31:

Belli bir noktadan sonra iş aramak insanın işi haline geliyor. Çok iyi bilirim sabah akşam sürekli kariyer sitelerine bakmayı, iki dirhem bir çekirdek hazırlanıp mülakatlara gidip eli boş dönmeyi...

İzmir çok güzel bir şehir, ben İzmirli'yim, aslında gezip dolaşacak o kadar çok yer var ki. Çevren olmasa bile tek başına dolaşmayı sever misin bilmiyorum ama ben sıkıldığımda öyle yapıyorum. İnsan tek başına sinemaya bile gidebilir, oturup kendine güzel bir yemek ısmarlayabilir.

Bu süreçte iş bulmayı takıntı haline getirmemeye çalış. Ben de şu an iş arayışındayım, çok zor bir dönem gerçekten, bende durum tam tersi yani çevrem, eşim, ailem hep çalışmamı istiyor. Artık sıkıldım bir dostla ya da ailemden biriyle filan karşılaşınca "Bir gelişme var mı iş konusunda?" sorusunu duymaktan. İnanın ki, insanın üzerinde daha büyük bir baskı oluyor. Mutlaka elinden geleni yap, araştır tara, kariyer sitelerine her gün başvuru yap bir dolu. Ama dediğim gibi bunu çok da kafaya takıp üzme kendini. Mutlaka bir yerlerden bir kapı açılır unutma. Bir arkadaş İstanbul merkezli firmaların İzmir şubelerine bak yazmış, bence bu iyi bir fikir:KK9: Kurumsal bir yerde çalışmanı öneririm, aksi takdirde pek çok sıkıntı oluyor.

Evde vakit geçirmek istediğinde de tabi ki herşey ev işi olmamalı. Öncelikle evde sakın salma kendini, sanki çalışıyormuş gibi güzel giyin, saçını makyajını yap. Kesinlikle eşin için filan değil, kendi mutluluğun için. Aynaya baktığında güzel bir sen görmek kendine güvenini tazeleyecektir.

Hobilerin neyse bol bol onlara vakit ayır. İleride bir gün çalışmaya başlayacaksın ve bu boş zamanları çok arayacaksın. Bunu bir tatil gibi düşün, boş vaktini fırsata çevir. Okumayı seviyorsan kitaplar al, sevdiğin dergileri oku. Uzun zamandır vakit bulamayıp seyretmek istediğin filmlerin bir listesini yap. Sonra hepsini tek tek izle. Bu forumda vakit geçir :KK34: İnan, bu site bir terapi gibi...

Kendini geliştirmek istediğin alanlar varsa, dil kursu vs. gibi onlara yazıl. İzmir'e yeni gelmişsin sanırım ama arkadaşlarını ihmal etme, sık sık ara sor, sakın kopma eski çevrenden de.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, yeni fikirler bulursam tekrar yazarım :KK3:

Hürriyet İK
Yeni Asır İK
En vefakar dostlarımdır...:KK19:
İnanın ezberlemiştim her bir karesini..
Yeni Asır küçük ilanları okumaktan gözlerim nasıl bozulmadı halen şaşarım..
Netten de başvurum çok oldu geri dönen de oldu dönmeyen de..
Genelde ben olduğum yerde döndüm aslında..:KK35:
Hep dediğim gibi sakın kendinize layık olmayan işlere başvurmayın!
İnanın 5 para etmeyen adamlarla muhatap olmak daha çok can sıkıyor..
Hayırlısını dileyin her zaman..
Çok daha iyi olacağınıza inanıyorum..:nazar:
İzmir muhteşem bir şehir ama maalesef iş konusunda çok kısır..
Kurumsal firmalarda acayip torpil oynar,geri kalan aile şirketleri de hakettiğinizi vermez..
Çalışan da pişman çalışamayan da.. Biliyorum çok zor..:2:
Ama ben hep umutluyum..
Benim bile işim olduktan sonra sizin neden olmasın?:KK19:
Sadece zamanı şimdi değil demek ki...
Bekleyelim görelim..:KK31:

Aslında kurumsallaşmış şirketlere başvuru yapıyorum herhalde o yüzden şansım çok az oluyor. :26:

Gerçi referanslada başvuru yaptım, bu seferde mülakatlarda "tecrübesizim" diye alınmadım... Bu geçen süreçlere çok üzülmüştüm, düşünüyorumda epey yıpratmışım kendimi.

Dediğiniz gibi sırf çalışmak olsun diye değil, önümü görebileceğim ve ilerleyebileceğim bir işim olsun istiyorum, bunun içinde ciddi büyük firmaların peşinde koşuyorum.

Ama işte elimi nereye atsam olmadı, bu işsizlik süreci beni çok olumsuz düşündürüyor zaman zaman.

Hım, bu arada tek kişilik İzmir'in tadını çıkarıyorum tabii... :nazar: İzmir gerçekten yaşanılası bir şehir, birde düzenim tam oturdumu demeyin keyfime... :KK55:

Laalecim; Yeni Asır fedai gururumuz İzmir'de... :KK1:

Aslında dediğinde ne kadar haklısın, bu işsizlik sürecinde alakasız yerlere bile başvurdum ve şimdi düşünüyorumda o kadar da ne üdüğü belirsiz kişilerle muhattap olmanın hiçbir gereği yokmuş.

Sonuçta aç değilim,açıkta değilim...Ama insan sanki bunu ister istemez hırs haline getiriyor iş için olumlu geri dönen olmayınca. Birde uğraş olmayınca çıkış yolu olarak "iş"i görüyor sadece.

Hani keşke arasalarda, "ben artık iş buldum" diye ben geri döndürsem firmaları :KK39:

O da olacak, o da olacak... :KK12: Evet,dediğiniz gibi kesinlikle herşeyin hayırlısı olsun...Geç olsun, ama olduğunda da adam gibi bir yer olsun. :KK31:

İyiki varsınız kızlar, çok teşekkürler... :KK54:

Konuyu doğru yere mi açtım emin değilim, ama umarım şöyle bir geçerken gözünüze çarpar ve bir kaç yorumda bulunursunuz.

Akademik kariyer alanına giriş yaptım ve önümü göremediğimden bu eğitimimi hocalarında yönlendirmesi ile yarıda bıraktım...

İdari ve siyasi nedenler işin içinde yani... :KK59:

Bu süreç içersinde aylardır iş bakıyorum, kariyer sayfaları üzerinden başvurmadığım firma kalmadı diyebilirim. Son 2 aydırda fiilen işsizim...

Tabi hal böyleyken, daha da bekleyeceğim gibi görünüyor... Zaten tüm ideallerimde balon gibi pıss diye söndü...

Soruyorum; ev hanımları/işsizler; sizler evde nasıl zaman geçiriyorsunuz?

Özellikle işsizler,kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Resmen moralman pilim bitti...

Zaten iş bulamamamın sıkıntısı bir yandan; bir de insanın bir uğraşı olmaması çok kötü birşeymiş...

Bütün gün sıkıntıdan ölüyorum. İzmir'de yabancıyım zaten,bir çevrem yok.

Resmen tek başıma tavuk gibiyim; bir altımda ısıttığım yumurtam eksik... :KK43:

Sizler neler yapıyorsunuz,zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten ihtiyacım var fikirlere... Sudan çıkmış balık oldum. Hep olumsuz düşüncelerle kendimi yiyip bitiriyorum... :95:

canım ben yenı yeyım ozel msj yazamıyorum 100daha dolmadı sana nasıl ulasırım bulamadım

:KK60:ay Allah iyiliğini versin emi resmen tavuk gibiyim bir tek altımda ısıttığım yumurtam eksik lafına koptumm:KK60:
evet insan bazen sıkıntıdan kendini alışverişe ve saçma sapan düşüncelere takıntılara attığı olduyor mesela ben can sıkıntısını alışveriş yaparak gidermeye çalışıyorum:KK1: gereksiz şeyler alıyorum sonra onları beğenmiyorum bide eve gelince falan saçma sapan şeyler:KK5:

ay kendimi dinlemekten hastalık hastası oldum iyice
Rabbim sabır versin zor ya boş durmaktan bile canı sıkılır mı insanın
Allah'ım tez zamanda iş nasip eylesin bizlere inşallah.
arada arkadaşlarla buluş
kitap oku biraz tv biraz net vakit geçiyor ama boş geçiyor Allah gönlümüzdekini en kısa zamanda nasip eylesin
Laale bayılıyorum kuzum sana ya ne mutlu sana.

Son düzenleme:
Konuyu doğru yere mi açtım emin değilim, ama umarım şöyle bir geçerken gözünüze çarpar ve bir kaç yorumda bulunursunuz.

Akademik kariyer alanına giriş yaptım ve önümü göremediğimden bu eğitimimi hocalarında yönlendirmesi ile yarıda bıraktım...

İdari ve siyasi nedenler işin içinde yani... :KK59:

Bu süreç içersinde aylardır iş bakıyorum, kariyer sayfaları üzerinden başvurmadığım firma kalmadı diyebilirim. Son 2 aydırda fiilen işsizim...

Tabi hal böyleyken, daha da bekleyeceğim gibi görünüyor... Zaten tüm ideallerimde balon gibi pıss diye söndü...

Soruyorum; ev hanımları/işsizler; sizler evde nasıl zaman geçiriyorsunuz?

Özellikle işsizler,kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Resmen moralman pilim bitti...

Zaten iş bulamamamın sıkıntısı bir yandan; bir de insanın bir uğraşı olmaması çok kötü birşeymiş...

Bütün gün sıkıntıdan ölüyorum. İzmir'de yabancıyım zaten,bir çevrem yok.

Resmen tek başıma tavuk gibiyim; bir altımda ısıttığım yumurtam eksik... :KK43:

Sizler neler yapıyorsunuz,zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten ihtiyacım var fikirlere... Sudan çıkmış balık oldum. Hep olumsuz düşüncelerle kendimi yiyip bitiriyorum... :95:
Bende bir ev hanımıyım evde kandimle başbaşa olmak beni çok mutlu ediyor örgü örüyorum kitap okuyorum canım sıkılırsa biraz yürüyüş yapıyorum

X