Burun törpüleme ve burun ucu düzeltme

Loiseauxrouge

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
3.526
891
Arkadaşlar burun kemerini törpületme ve burun ucu düzeltme lokal anestezi ile yapılıyor mu? Kızım için soruyorum. Büyük bir operasyon asla olmaz. Muayenehanede yapılabilcek basit bir düzelme istiyorum. Bilgisi olanlar yazabilir mi?

Lokal olunca büyük operasyon olmuyor mu? Asıl lokal daha kötü. Bir kere hafif sedasyon verilse dahi sürekli burunda yapılan işlemleri duyacak ve rahatsız olacak. Psikolojisi bozulabilir. Doktorun konsantrasyonu bozulur. Genel anestezi ile şart. Muayenehanede de operasyon olmaz. Hiç öyle şey duydunuz mu? O zaman herkes ofislerde operasyon yapsın. Doktorlar boşuna mı Op. unvanı alıyor? Ayrıca steril bir ortam olması gerekir.

Ve ameliyata uygun olup olmadığına dair tetkikler yapılması gerekir. Lay lay lom olmaz yani.

Büyük operasyon ne demek anlamadım ki beyin ameliyatı mı bu...

Son düzenleme:
Arkadaşlar burun kemerini törpületme ve burun ucu düzeltme lokal anestezi ile yapılıyor mu? Kızım için soruyorum. Büyük bir operasyon asla olmaz. Muayenehanede yapılabilcek basit bir düzelme istiyorum. Bilgisi olanlar yazabilir mi?

Ameliyat olmadan önce bende bu kadar basite alarak sadece şurayı biraz törpüleyecek ucunu da hafif kaldıracak ne varki bunda demiştim:)))Fakat 4 ay oldu ve basit sandığım o kadarcık şey yüzünden 2 kez operasyon geçirmek zorunda kaldım.Üstelik 2. si basit bir işlem 10 dk lık bir düzeltme dedi doktorum ve lokal yapıcam dedi.Şunu belirteyim o 10 dk lık lokal vakasındansa 4 saatlik genel anestezilik bir işlemi yeğlerim.Bunu ilk defa lokal olarak söyleyen ve gerçekten sadece 10 dk süren bir işlem için söylüyorum.Sandığınızdan daha çok ciddiye alırsınız umarım bu törpü ve ucunu kaldırma işlemini.Sağlık Olsun:)

Kızlar cevaplarınız için çok teşekkürler.Yarın doktorumla konuşacağım.Ama dediğim gibi büyük bir operasyon ve genel anestezi asla olmaz:))

Kızlar cevaplarınız için çok teşekkürler.Yarın doktorumla konuşacağım.Ama dediğim gibi büyük bir operasyon ve genel anestezi asla olmaz:))

törpüleme dediğin sey zaten büük bi operasyona girio deriyi kemikten ayırmaları gerekio bu işlem için ucu içinde kıkırdakta oynama gerekiooo yani bunlar 10 dklık işlemler değil haliyle. hiç bi sorunlu burun küçük bi operasyonla düzelmez. öle bi ihtimalim olsa 3 saat genel anestezi almazdım:) yani bu forumda okuduğun gibi bunun en kolay yoluuu bi güzelll genel anesteziyi yiyipp hiçbişi anlamadann uyuyup uyanıcaksın. gözünde büyütme zor bi ameliyat değil hatta bumuydu yani diceksinn.. sen uyuyo olcaksın dktorda işini yapıcakkkk.genel anesteziyleeee ollll önyargılı olmaaa lokal anestezi bilinenin aksineee daha riskli hem pskolojini alt üst eder..ve 10 15 dklık küçük bi operasyon derseee doktrun sana arkana bakmadann kaçç. bukadar insan bu forumda bosuna mı kaç saatlik ameliyat oldu:) 15 20 dakikalık ameliyatlarda var lokalle yapılan ama onlar revizyon hastaları oluo burnuna estetik yaıpılmıs belli belirsiz sorunları olan cok küçük değişimler için.

Ameliyat olmadan önce bende bu kadar basite alarak sadece şurayı biraz törpüleyecek ucunu da hafif kaldıracak ne varki bunda demiştim:)))Fakat 4 ay oldu ve basit sandığım o kadarcık şey yüzünden 2 kez operasyon geçirmek zorunda kaldım.Üstelik 2. si basit bir işlem 10 dk lık bir düzeltme dedi doktorum ve lokal yapıcam dedi.Şunu belirteyim o 10 dk lık lokal vakasındansa 4 saatlik genel anestezilik bir işlemi yeğlerim.Bunu ilk defa lokal olarak söyleyen ve gerçekten sadece 10 dk süren bir işlem için söylüyorum.Sandığınızdan daha çok ciddiye alırsınız umarım bu törpü ve ucunu kaldırma işlemini.Sağlık Olsun:)

10 dklık işlem ne idi lokal ile yapılan? Çok merak ettim. :KK17:
Ve neden zordu? :26:

ahh keşke okadar kolay olsa bende öyle istiyorum ama imkansız gibi bişey yai sonuçta bu bi ameliyat adı üstünde lokalle yapan dr arıyorum ama hepsinin dediği aynı psikolojin bozulur rahat çalışamam v.s genel anestezi şart ve burun en önemli organımız olduğu için hem görünüm açısından hemde nefes alıyoruz sonuçta 10 dklık bişey asla yok :KK43:

bu yasadıklarınn aynısını suan ben de yasıyorum senn gıbı grdm amlıyata ama sonucu felaket.keşke buyuk bir operasyon gecrseydmde bı kerede kurtulsaydm.2. ameliyat için gün beklıyorum=(

genel anestezi o kadar korkulacak bir şey değil..en azından hçbir şey hissetmeden anlamadan ameliyat sonuçlanıyor..lokalde ise bir an evvel bitmesi için yalvarıyorsun..kan tahlillerinde sorun çıkmassa geneli düşünün derim..

10 dklık işlem ne idi lokal ile yapılan? Çok merak ettim. :KK17:
Ve neden zordu? :26:

Merhaba.Öncelikle gönderdiğiniz özel mesaja uzun bir cevap yazmıştım fakat 50 mesaj hakkım dolmadığı için gönderemiyormuşum yani bana özel mesaj atmayın:))

Gelelim konuya.Bir çok yerde dile getirdim pek çok başlıkta ve özellikle getiriyorum ki aynı durumda,kafası karışık arkadaşlar bilgilensin diye.29 Mayısda ilk ameliyatımı oldum.2 Hafta sonra burnumun üst kısmında önceleri belirsiz sadece elime gelen sonraları ise belirginleşen bir tümsek şeklinde sivilce vari bir şey çıktı.Doktorum ilk başta geçecek çok yeni derken 1 ay sonra bu geçmez 10 dk lık basit bir işlemle alalım kıkırdak oynamış dedi.10 dk ve çok absite indirgediği için lokal olacak dedi ve kabul ettim.Ama yineliyorum lokal burun,göz gibi yüz bölgesinde olunabilecek bir işlem değil.Kol,Bacak olsa bir nebze...

Her neyse Temmuz ayında o kısmı törpüledi ama lokal olduğum için herşeyi hissettim ve asla tavsiye etmiyorum 5 dk lık bir işlemi bile lokalde.Ve sonuç:Şu an 4 ay oldu aynı yerde aynı tarzda yine elime bir şey geliyor.Ve şuna asla katılmıyorum bazı arkadaşlar yazmış neymiş efendim doktor özellikle öyle yaptım demiş,kayak pisti olmasın diye demiş...Arkadaşlar bu sadece doktor hatasından kaynaklanıyor.Yani bir nevi yaptığı hatayı evet sorun bende demiyor sadece kamufle ederek özellikle yaptım diyerek kendince bir savunma mekanizması yaratıyor.Üzgünüm ama gerçekler acıdır.

Kasım ayında yine elime bir şey geliyor üstelik burnumun üst yan kısımları orantısız ve düzensiz şişlikler var yani bir taraf inik bir tarafı şiş.Açıkcası şunu anladım ki insan bir makine ve bir makine bir bozulduğunda tamire gitsede asla eskisi gibi olmuyor.Estetik gerekli olunmadıkça yapılmamalı.Çünkü hiçbir estetik gerçeği kadar GÜZEL olamıyor en estetik görüneni bile...

bu yasadıklarınn aynısını suan ben de yasıyorum senn gıbı grdm amlıyata ama sonucu felaket.keşke buyuk bir operasyon gecrseydmde bı kerede kurtulsaydm.2. ameliyat için gün beklıyorum=(

Ama şöyle düşün zaten ilk ameliyatta büyük bir operasyon geçirdik.Yani 4 saat operasyon geçirdim genel anestezi ile.1 ay sonra doktor hatası diyorum ben kii bir çok doktor da onaylıyor bunu kıkırdak oynamasıymış.Yok böyle bir şey.Bir şeyi yerli yerinde ve işinin ehli yaparsan ne oynar ne taşar...Garip olan 4 ay geçti ve yine aynı şey yolda gibi ama hayırlısı umarım bu seferki o şekilde olmaz kendiliğinden yok olur:KK43:(

Bu arada seninki yani 2. yine bir ameliyatmı olacakmış yoksa 10 dk lık lokal bir şeymi.Birde şunu duymuştum revizyon yapılırken ameliyat gibi değil burnun üzerinden manyetik uçlu bir kalem bir bir şeyle düzeltme yapılıyormuş ama benim 2. de 10 dk lık işlemde normal törpüledi o halde bu revizyon değilmiydi??????

Ama şöyle düşün zaten ilk ameliyatta büyük bir operasyon geçirdik.Yani 4 saat operasyon geçirdim genel anestezi ile.1 ay sonra doktor hatası diyorum ben kii bir çok doktor da onaylıyor bunu kıkırdak oynamasıymış.Yok böyle bir şey.Bir şeyi yerli yerinde ve işinin ehli yaparsan ne oynar ne taşar...Garip olan 4 ay geçti ve yine aynı şey yolda gibi ama hayırlısı umarım bu seferki o şekilde olmaz kendiliğinden yok olur:KK43:(

Bu arada seninki yani 2. yine bir ameliyatmı olacakmış yoksa 10 dk lık lokal bir şeymi.Birde şunu duymuştum revizyon yapılırken ameliyat gibi değil burnun üzerinden manyetik uçlu bir kalem bir bir şeyle düzeltme yapılıyormuş ama benim 2. de 10 dk lık işlemde normal törpüledi o halde bu revizyon değilmiydi??????

bastan sona tam bir ameliyat olcak=( benmde burnumun üzerinde tümsek var aslında üzerindede degil yandan cıkms bır sekilde ve burun deliklerim kocamn.ilk amelıyatm 30 dak sürmüş hani ben büyük birsey olmasn diyip grmstm ameliyata sedasyonla uytuldum.suan pişmanm keske tam bır burun ameliyatı gecirseydm.10 dakıkalık işleme revizyon diyorlar.peki bu 10 dakıkalk revizyondan sonrada aynı şişlık ve morarmalar oluyor mu??

bastan sona tam bir ameliyat olcak=( benmde burnumun üzerinde tümsek var aslında üzerindede degil yandan cıkms bır sekilde ve burun deliklerim kocamn.ilk amelıyatm 30 dak sürmüş hani ben büyük birsey olmasn diyip grmstm ameliyata sedasyonla uytuldum.suan pişmanm keske tam bır burun ameliyatı gecirseydm.10 dakıkalık işleme revizyon diyorlar.peki bu 10 dakıkalk revizyondan sonrada aynı şişlık ve morarmalar oluyor mu??

Bu başlığın temasını taşıyan bir konuyu Dr NAci Bey'in yanıtladığı Burun Estetiği Kısmına konu olarak açtım.Umarım en kısa zamanda onaylanır ve birbirimize yönelttiğimiz bir çok soru orada uzman tarafından yanıt bulur.Kontrol edin arada arkadaşlar.Başlık onaylandığında pek çok sormak istediklerimizi maddeler halinde doktora yönelttim.Sizlerin ilave etmek istedikleriniz varsa direk orada dile getirelim ve Doktordan öğrenelim yanıtları bizzat.

Ben minicik birşey için genel anestezi almak istemem asla
o da kolay birşey değil
gerek vücuda verdiği zarar, gerek vücuttan atılması, gerek riski
bunlar da var , sadece 1 dk sürebilecek bir işlem için gerek yok, 1 dakika boyunca acı çekmeye razıyım

burun torpuleme denen sey 3 saatlık burun amelıyatı burda kımsenın burun kemıgını almıyorlar kı hepımızın torpulendı ama 3 saat amelıyata gırdık e ucunun duzelmesı apayrı ıslem lokalle 10 dakkada hemde muayenehanede :))) estetık burun amelıyatlarının hepsnde kemıge yapılan mudahale burun torpulenmesı, kemıgımız torpulenecek sekıl verılecek ama orada kalacak yoksa burnumuzu ne tutacak...

ben konu sahibine genel ve lokal anesteziyi cok cok arastirmasini oneriyorum cunku genelde anestezi lokalden cok cok daha rahat.
neden genel anesteziye bu kadar on yargilisiniz anlamadim.
lokal anestezide kiziniz kafasini oynatabilir ve bu doktorlarin isini yapmasini engelleyebilir, tum sesleri duyup cok rahatsiz olabilir ki lokal anesteziyle ameliyat olmus insanlar bu sesleri duymanin ne kadar rahatsiz edici oldugunu hep soyluyorlar ve lokal anesteziyi tavsiye etmiyorlar.
ayrica estetik ameliyati deyip bu ameliyati hafife almayin hic bir ameliyat asla ama asla muayenehane gibi bir ortamda yapilmamali, her operasyon tam techizatli hastanede yapilmali.
kiziniz ameliyattan sonra bazi komplikasyonlar gecirirse ne yapacaksiniz? yeni ameliyat olmus kizi kalkip baska hastaneye mi tasiyacaksiniz?
kizinizin sagligi acisindan ameliyatinizi mutlaka bir hastanede yaptirin.
estetik ameliyatlari sandiginizdan daha ciddi.
burun kemigi torpuleme ve burun ucu duzeltme ameliyati diyorsunuz yani bu dediginiz rinoplasti, basit islemler degil.
bu islemleri hafife alip kizinizin sagligini hastane ortami gibi olmayan ve ameliyat icin uygun olmayan yerlerde riske atmayin.

Son düzenleme:
Arakadaşlar ben burun törpüleme ve burun ucu düzeltme olmuş biri olarak ve yazıyorum... Ameliyat olalı 1 ay oldu... Ameliyat nedenim burnumdaki kemikler sol tarafı tıkamıştı onlar alındı doktorumda hafif törpüleyelim ve burun ucunu kaldıralım dedi bunları sedasyonlu lokal anestezi ile oldum ve kesinlikle tavsye ederim boşuna narkoz almaya hiç gerek yok narkozun kötü etkilerini vücuttan atmak 6 ay sürüyor... bende çok fazla tereddüt ettim ama son anda aman ucunda ölüm yok ya lokal olurum ne olacak dedim ve oldum. daha öncede uzun uzun yazdım kesinlikle pisikolojiniz bozulduğu yok ameliyat byunca güldüm eğlendim, zaten :) Arkaadaşın dediği gibi 3 saattte sürmüyor benim toplam uyuşturma vs 1.5 saat sürdü... tabi ben hafif bir törpüleme işlemi geçirdim sadece burnumun bir bölümünde çıkıntı vardı çok kemerli bir burnum yoktu diğer türlü sadece törpü olmuyor önce burnu kırıyorlar ve parçaları küçültüyorlar vs... Eğer sizin de kızınızın çok az problemi varsa ve doktor sadece törpü yeterli kırılmaya gerek yok derse bence kesinlikle lokal olsun... Ama kırılması gereken bir burnu varsa onu bilemem kırma işleminde hafif sesli geçyor diye biliyorum belki kızınız bunu duymak istemez ... ayrıca lokalde ağrım bile hiç yok denecek kadar az oldu sadece yarım saat hafif ağrı çektim ve bir daha asla ağrım olmadı, Zaten burnunuz işlem bittikten sonra 2 saat daha uyuşuk oluyor ve ilk ağrıları hissetmiyorsunuz... Fazla uzun yazdım ama umarım açıklayıcı olur. Çünkü bende forumda çok araştırdım ve yazılanlardan dolayı lokalden vazgeçmiştim ilk başta sonra artıları ve eksileri düşündüm lokale karar verdim sizde yazılan olumsuz şeyleri hiç düşünmeyin derim sonuçta narkoz kolay birşey değil tamam hoopp uyuyorsun geçip gidiyor gibi geliyor ama uyumuyorsun resmen ölüsün ve makinaya bağlanıp yaşıyorsun solunumun felan hep makinaya bağlı... nabzını bile makinayla ayarlıyorlar düşünün... düşük bir ihtimal olsada bir daha uyanamama riskide var o yüzden hiç gerekli değil bence, ben dişçi koltuğundan bile rahat geçirdim ameliyatımı:)

ya ben genel oldum şu an bildiğin eski veriteyim bişey yok, nası 6 ay falan yok öyle bişey.

10 dklık operasyon diye bişey de yok ayrıca, hangi doktora gidersen aynı cevabı alırsın konu sahibi arkadaşım

evet ya ben ameliyat oldugum hafta bile fellik fellik carsida gezdim ayakkabilar aldim kendime :KK35:
ilk 2-3 gun cok uyudum ama sonra yine ayni enerjime kavustum :81:

Son düzenleme:
X