Evi cekip ceviremiyorum!!!

Ya kizlar cok utanc verici ama ben hatirliyorum lise 1 e giderken gomlegimi etegimi babam utulerdi yemek yapiyordu bana bazen.. Ben bulasik yikayip topluyordum. Vay be babama bile is yaptirmisim bravo bana. Annem babam ayriydi bu arada babam bana bakiyordu nerdeyse :KK70:DD Simdi hatirlayinca gulesim geldi :)))

bence bu sizin daginikliginizdan,tembelliginizden,yada is yapamamazliginizdan degil,sorun calisma saatlerinizin cok fazla olusu.cok calisip evde is yapacak haliniz olmuyor tabiki.bende yurt disindayim ve calisma hayatini cok iyi biliyorum.bende gastronomi isindeydim Allahim eve gelince kimildayacak halim kalmiyordu ancak izin günlerimde yapabiliyordum.yapmadanda olmuyor iste arkadasim.yorgunluktan gebersekte bu isleri ömür boyu yapacagiz.bu kadarini bile yapmissin ya bravo.yaparsin tabiki azmin elinden hic birsey kurtulmaz.

valla cnm aynı sorun benim başımdada var çok uyuşugum hiç bişiye el sürmek istemiyom çalışıyom ama öle zor bi işte deil çok tembelim ya yaptımmıda temizliği tertemiz yaparım benim 1 de çocugum var temizledim gün aynı goluyo geri delirmemek elde deil ya hangi bir gün kadın tutacanki ofof nolaksa bu böle gitmez ama bunu biliyom benim gerçi psikolojim bozuk biraz :82:

canım çalışıyorsun eve gelip birde ev işleriyle uğraşmak zor tabi :KK49: ayda bir temizlikçi tut sende haftada bir evi süpürüp silebilirsin toz alabilirsin hergün iş yapılmaz tabi:KK53: haftada birde makineyi çalıştır yeter

Çalışan kadınların işi gerçekten zor ama bütün mesele
'ipin ucunu kaçırmamakta' ..
Benimde ütü fobim var (dı) mesela taki 5 saat ütü yaptığım güne kadar, aklım başıma geldi..
Artık biriktirmiyorum.. Dağınıklık sorununu yok ettiğiniz anda gerisi gözünüzde büyümez zaten..
Oda arkadaşların dediği gibi aldığını yerine kaldırmakla olur..
Ben haftanın 6 günü 8 e kadar çalışıyorum.
Temizlik konusunda plan yapamam ama cumartesi akşamdan evimi toparlarım, mutfak ı hallederim ki ertesi gün işim kolaylaşsın.
Çalışanlar bilirler insnaın haftada bir günü olunca pek kıymetli olur.
Eşim uyanmadan kalkıp temizliği yapıyorum, max.2 saatini alır, duşumu alıp kahvaltıyı hazırlayıp onu uyandırıyorum..
Kimse dört dörtlük değil, ben temizliği seviyorum ama vakit olmadığı için yemeklerimiz hep pratik şeyler..
Haftada bir temizliğini yap, hafta içi sadece dağınıklığı kontrol altında tut..
Aylık alışverişi yaptığın gün buzdolabını komple boşalt bir taraftan sil, bir yandan yerleştir.
Elin üstünde olsun evinin, seninde hevesin gelir.
Evini istediğin gibi toparlayınca seninde morelin düzelir.
Bu işer nankör işler ama yapmayıncada olmuyor,
Ben işimde, evimde dağınıklık olduğu sürece mümkün değil içim huzursuz..
Kafam orda..Bunun stresini çekeceğime, kalkıp yaparım daha kolay :)
Bir süre düzenli devam edince eşinde sende alışırsınız zaten.
Hiç kendini üzme herşey düzelir..
Bugünün işini yarına bırakma yeter güzelim :KK68:

Son düzenleme:
bir kadının mutfağı ve banyosu temizse çamaşırlarını yıkayıp katlıyorsa bulaşıklarını gün içinde hallediyorsa düzen oturmuş demektir.geriye ev dağınıklığı ve süpürme kalıyor.dip köşe temizlik içinde ayda bir yardım alabilirsiniz.

kızlar tamamen haklısınız, yeterki işin ucu kaçmasın gerisi çok kolay oluyor...:KK9:

yarışma bölünde alyanslar yarışıyor yarışmasına katılmak isteyen herkesi beklioruzz :KK19:
resimleri özel msjla bana yollayablrsnz arkadaşlar :KK16:

Ya canım benim bende çalışıyorum haftanın 6 günü sabah 8 dev evden çıyorum akşam 8.10 geçe eve giriyorum. Çok titiz bir eşim var çok titiz ama kendisi çok dağınık hep onun arkasını toplamamı bekler. Bir gün önce yedği yemği sonraki akşam yemez. İlla her akaşam değişik ve taze yemek olucak ve kesin 3 çeşit bir şey çıkartcaksın.. onun önüne ben istersen sana nasıl yaptığımı anlatayım...
1) Her sabah kalktığımda yatağımı ve yatak odamı topluyorum(akşam yine dağılıyor çünkü çok küçük)
2) Akşam işten gelince ocakların 3 nü de yakıyorum 3 nede ayrı bir yemek ....
3) Yemekten sonra kesinlikle oturup kalmıyorum, çünkü otorurussam birdaha kalkmıyorum oyüzden masayı toplarken blaşıkları sudan geçirip makinaya atıyorum ... mesala yemek pişti değilmi ocağın altını söndürür sondürmez ocağı silerim çünkü sonraya kalırsa yapamam
4) Akşam yatarkende oturma odasındaki bütün ıvır zıvı toplarım makinaya atarım...
5) Gelelim çamaşırlara üstümüzden çıkanları hemen makinaya atarım sabah işe gelirken makinamı çalıştırım akşam gelincede yemek pişerken onları asarım... Çamaşaırları katlamaya gelince balkonda çamaşırları toplarken katlarım onları bir leğenin içine sonra gider hemen yerine yerleştirimm..
6 belir günler belir le kendine evi süpürmek için ben p.tesi. çarşamba. evi süpürüm... cuma akşamıda dip bucak temizlik yaparım hemen işten gelince başlarım ki hafa sonum bana kalsın mesala saat 8.30 başlarım yemek falan yemem saat 12.30 kadar yapar yatarım... Bir ütüm var onuda bir ara boşlukta yaparım...

inan bana bende çok haylazımdır... Hele o yatak odasından bıktım artık hep dağınık hep dağınık.... Toplamaktan bıktım... Ama işleri böyle bölünce bitiyor inan bana....
heeee bu işler öylede çok vaktini almıyor....
sadece yemek yedinmi heme kalka masana bak her şey bir kolay olucak görüceksin...:KK16:

Valla yargilayan yargilasin ama benim o kopek en iyi arkadasim cogu insandan kazik yedim ama ondan bi kotuluk gormedim. Benim psikoljimi duzeltiyor ve karsiliksiz sevgi veriyor ben ondan ayrilamam duygusal bir bagim olustu:KK43:[/QUOTE

katılıyorum sana canım.iki tane kedim var benim de. en iyi dostlarım benim onlar:)

Ya canım benim bende çalışıyorum haftanın 6 günü sabah 8 dev evden çıyorum akşam 8.10 geçe eve giriyorum. Çok titiz bir eşim var çok titiz ama kendisi çok dağınık hep onun arkasını toplamamı bekler. Bir gün önce yedği yemği sonraki akşam yemez. İlla her akaşam değişik ve taze yemek olucak ve kesin 3 çeşit bir şey çıkartcaksın.. onun önüne ben istersen sana nasıl yaptığımı anlatayım...
1) Her sabah kalktığımda yatağımı ve yatak odamı topluyorum(akşam yine dağılıyor çünkü çok küçük)
2) Akşam işten gelince ocakların 3 nü de yakıyorum 3 nede ayrı bir yemek ....
3) Yemekten sonra kesinlikle oturup kalmıyorum, çünkü otorurussam birdaha kalkmıyorum oyüzden masayı toplarken blaşıkları sudan geçirip makinaya atıyorum ... mesala yemek pişti değilmi ocağın altını söndürür sondürmez ocağı silerim çünkü sonraya kalırsa yapamam
4) Akşam yatarkende oturma odasındaki bütün ıvır zıvı toplarım makinaya atarım...
5) Gelelim çamaşırlara üstümüzden çıkanları hemen makinaya atarım sabah işe gelirken makinamı çalıştırım akşam gelincede yemek pişerken onları asarım... Çamaşaırları katlamaya gelince balkonda çamaşırları toplarken katlarım onları bir leğenin içine sonra gider hemen yerine yerleştirimm..
6 belir günler belir le kendine evi süpürmek için ben p.tesi. çarşamba. evi süpürüm... cuma akşamıda dip bucak temizlik yaparım hemen işten gelince başlarım ki hafa sonum bana kalsın mesala saat 8.30 başlarım yemek falan yemem saat 12.30 kadar yapar yatarım... Bir ütüm var onuda bir ara boşlukta yaparım...

inan bana bende çok haylazımdır... Hele o yatak odasından bıktım artık hep dağınık hep dağınık.... Toplamaktan bıktım... Ama işleri böyle bölünce bitiyor inan bana....
heeee bu işler öylede çok vaktini almıyor....
sadece yemek yedinmi heme kalka masana bak her şey bir kolay olucak görüceksin...:KK16:

sen bunları yaparken kocan napıyor, bcaklarını uzatrıp tv mi izliyo

en şanslı erkekler
kadın her anlamda en fazla eziyeti çekiyor
üstelik modern olmamıza rağmen
eskiden tarlada çalışan kadından ne farkımız var

Ya kizlar cok sagolun yardimlariniz icin gercekten evimde gozle gorulur fark var.Bocekler gitti artik gelmiyolar:KK70: yasasin mutfak temiz, yemeklerden sonra bulasik biriktirmemeye calisiyorum. Yemegi ise gitmeden yapip birakiyorum ama sagolsun esime soylememe ragmen bazen kalan yemekleri dolaba kaldirmiyor.En sevmedigim sey yemek dokmek.Hala camasir katlama olayini duzene sokamadim sinir oldum o konuda.

Ya kizlar cok sagolun yardimlariniz icin gercekten evimde gozle gorulur fark var.Bocekler gitti artik gelmiyolar:KK70: yasasin mutfak temiz, yemeklerden sonra bulasik biriktirmemeye calisiyorum. Yemegi ise gitmeden yapip birakiyorum ama sagolsun esime soylememe ragmen bazen kalan yemekleri dolaba kaldirmiyor.En sevmedigim sey yemek dokmek.Hala camasir katlama olayini duzene sokamadim sinir oldum o konuda.

çok sevindim.Açıkcası ben ne titiz ne de dagınık bir ınsanım.Ikısının arası sevgılımde benım bu huyuma bayılır:KK16:
ben sana oncelıkle kocanın kulagını cekmenı onerıyorum:KK20:
alın bi camasır sepeti kırlıleri ona atsın,ben klozet kapagı yuzunden teror estırdığimi bilirim
:KK60::KK60:

camasır asma toplama ısıne gelınce tecrübe edebıldıgım kadarı ile gündüz bu işler olmuyo,yani ütü falan gıbı.Geç aksam sevdıgın dizinin basına al eline ütüyü ya ALLAH de başla..
ben dün 2 makine çamasırı hakladım zafer benımdır:KK60:
3 saatimi aldı ama değdi.

Çok ince püf noktaları var mesela eşınınde yardımcı olabılecegı.Çorapları ıc ıce koymak,bunları camasır sepetine atmak,tabagını sudan gecırmek, yediğini kaldırmak gibi...

canım ben şunları yapıyorum

1 paket kuru fasülye al .Düdüklüye koy yağını salçasını tuzunu koy pişir.soğuyunca 5 e böl.bu dolabı poşetlerine koy.Haftanın bir günü fasülye yanına pilav hızlı bir servisin olur.

1 paket de nohut haşlarsın aynı şekilde.Al sana 5 gün daha.

1 tane yeni tefal düdüklün olsa dolapta kuşbaşı kıyılmış et bulundursan haftanın bir günü öyle gider.

Bir de buzdolabı böreği var.Yapınca yarısını pişir miyorum ben.Acil durumlarda işime yarıyor.

Yani birşeyi yaparken biraz fazla yapıp dolaba atmak çok işe yarıyor.kk da ezinenin açtığı övgülü tarfiler var onları yaparsan her beğenilen şeyde yapma hevesin artar.

Evdeki dağınıklık bitmiyor.Çok haklısın .Ama büyük ihtimal fazla eşya ve her eşyanın yerinin olmamasından kaynaklanıyor.Kullanmadıklarını ver.Eskiyenleri at.

Dolabına raf ekle.İkea da raf ve çekmeceler için ucuz kumaş kutular var.Rafları ve çekmeceleri çok güzel toparlıyor.Oğluma geniş bir dolap alınca onun çamaşırı ortadan kalktı.kreşten gelince paltosunu atkısını bile oraya koyuyor.

İlaçlar için dolapta ayrı bir yerin olsun.

Mutfakta takım olmayan tek tek kalan tabakalrını ver.Üstüste yerleşmiyorlar ve sıkıntı oluşuyor.

Salata kapların plastik kapların genelde aynı boyda olsun ve üst üste koyunca az yer kaplasın.

Fazlalıklardan kurtulup bir dolap düzeni kurunca ev daha kolay toplanır hale geliyor.Tuvalete girince deterjanla gir.hemen yıkayıver.

Çamaşır içinde fazladan iki büyük çamaşır sepetin olsun.Kuruyanları hemen toplar sepetle ütü masasının yanına koyarsın.En azından sen ütü yapana kadar ordan orya dağılmazlar.

Hafta da bir kuaföre git.komple ağdayı 15 dk da bitiriyorlar.bir fön kaş derken hem bakımlı hem derli toplu olursun.Bunlar senin gibi benzer sıkıntılarla kk da dolaşırken bulduğum ve kendimce üzerine eklediğim şeyler.

haftada bir silip süpürürsen yada bu konuda yarım gün bir yardımcı alırsan düzene girmiş olursun.Umarım işine yarar. Sevgilerimle.

canım ben şunları yapıyorum

1 paket kuru fasülye al .Düdüklüye koy yağını salçasını tuzunu koy pişir.soğuyunca 5 e böl.bu dolabı poşetlerine koy.Haftanın bir günü fasülye yanına pilav hızlı bir servisin olur.

1 paket de nohut haşlarsın aynı şekilde.Al sana 5 gün daha.

1 tane yeni tefal düdüklün olsa dolapta kuşbaşı kıyılmış et bulundursan haftanın bir günü öyle gider.

Bir de buzdolabı böreği var.Yapınca yarısını pişir miyorum ben.Acil durumlarda işime yarıyor.

Yani birşeyi yaparken biraz fazla yapıp dolaba atmak çok işe yarıyor.kk da ezinenin açtığı övgülü tarfiler var onları yaparsan her beğenilen şeyde yapma hevesin artar.

Evdeki dağınıklık bitmiyor.Çok haklısın .Ama büyük ihtimal fazla eşya ve her eşyanın yerinin olmamasından kaynaklanıyor.Kullanmadıklarını ver.Eskiyenleri at.

Dolabına raf ekle.İkea da raf ve çekmeceler için ucuz kumaş kutular var.Rafları ve çekmeceleri çok güzel toparlıyor.Oğluma geniş bir dolap alınca onun çamaşırı ortadan kalktı.kreşten gelince paltosunu atkısını bile oraya koyuyor.

İlaçlar için dolapta ayrı bir yerin olsun.

Mutfakta takım olmayan tek tek kalan tabakalrını ver.Üstüste yerleşmiyorlar ve sıkıntı oluşuyor.

Salata kapların plastik kapların genelde aynı boyda olsun ve üst üste koyunca az yer kaplasın.

Fazlalıklardan kurtulup bir dolap düzeni kurunca ev daha kolay toplanır hale geliyor.Tuvalete girince deterjanla gir.hemen yıkayıver.

Çamaşır içinde fazladan iki büyük çamaşır sepetin olsun.Kuruyanları hemen toplar sepetle ütü masasının yanına koyarsın.En azından sen ütü yapana kadar ordan orya dağılmazlar.

Hafta da bir kuaföre git.komple ağdayı 15 dk da bitiriyorlar.bir fön kaş derken hem bakımlı hem derli toplu olursun.Bunlar senin gibi benzer sıkıntılarla kk da dolaşırken bulduğum ve kendimce üzerine eklediğim şeyler.

haftada bir silip süpürürsen yada bu konuda yarım gün bir yardımcı alırsan düzene girmiş olursun.Umarım işine yarar. Sevgilerimle.

maşallahınız var ama siz herhalde uzun yıllar evli bır bayansınız.biz, yolun basındakıler o kadar ince yapamıyoruz malesef:KK59:

meraba ben de 15 aylık evliyim. 7,5 aylık da hamileyim ev işleri konusunda eşim şöyle böyle yardım eder. başlarda kirli çamaşırlarını odaya atar çıkardığı yerde kalırdı. ben de buna sinir olurdum. sonra bazen ben de oraya attığı çamaşırları makineye atmayı unutuyordum tabi ona da lazım o eşyalar yıkanmadığını görünce artık herşeyi çamaşır sepetine atiyor.
bu arada ben de çalışıyorum, aynı zaman da hamileyim, aynı zamanda su anda master tezimi yazıyorum bebek gelmeden bitsin istiyorum. ben haftaiçi bir gün evi süpürürrüm cuma günü işten gelince dip bucak kapı baca temizliğimi yaparım. hafta sonundan hafta içi yapacağım yemeklerin listesini yapar ona göre bazı şeyleri haşlar alışveriş yaparım. misafir gelecekse ikramlıkları hafta sonundan yaparım. pazar akşamı dizi izlerken ütü yapar çamaşır katlarım. sonra da tezimi yazarım ve eşimle ilgilenirim. planlı olunca vakit genişliyor.

Tatlim cok sagol uzunca yazmissin fakat benim esim asla ve asla tek basina nohut veya fasulye yemez. En az 3 cesit yemek istiyor. Bana kalsa ben bir corba icsem, makarna yesem veya bir cesit sebze yemegi yesem karnimi doyururum. Fakat kendisi 1 cesit yemek olursa mizmizlaniyor zaten yabanci asla tek basina nohut veya fasulye yemez ki kesin etli bisiler ister. Mesela ben her gun pilav yada makarna, mutlaka et yemegi ve yanina sebze yapiyorum oyle yediriyorum. surekli 3 cesit kombinli yemek olmazsa sofraya oturmuyor bu huyundan bende biktim.Mesela gecenlerde bir ispanak yaptim oturdum yedim kendisi yemedi ve ona karides yaptim, yanina pogacaya benziyen bir ekmek var burda ondan pisirdim firinda, sonra yanina makarna , sebzesi derken oyle sikayet etmeden yedi.Her gun ne pisircem derdinden bende biktim ama napiyim memnun edemiyorum esimi.Et pisirmesem, sebze yapsam yada etsiz bir yemek kesin evde yiycek birsey yok diyip disarda yemek yiyor. Hemen gidecek hamburger alacak biliyorum huyunu,BOrek deseniz yufka bulunmuyor sansliysam kirk yilda bir turk marketine geliyorsa boreklik yufka alirsam hemen borek yaparim peynirli ve esim gene peynirli bu deyip yemez. Ancak kiymali borek yer .Yaninada bunun yiycek bisi yok mu bana ekmek yediriyosun der... borek ona ekmek gibi geldigi icin...Duduklu tenceremde yok maalesef hic kullanmadim. Fikirler cok hos esim Turk OLSAYDI gercekten cok kolay olurdu tarif ettiginiz sekilde. AmA HER GUN etli bisiler yapmak ve cesit yemek beni biktiriyor. Damak tadimiza da aliskin degil sadece etli kebaplari donerleri seviyor haliyle onlarida ben yapamam ki...

Bu utulenmemis camasirlari bir yere koyma sepet gibi fikri hosuma gitti hep gidip koltuga yigardim bak cok guzel fikir oldu bana.Hemen uygulamaya gecirelim:)

Ah be tatlim agda dedin beni simdi can evimden vurdun:KK70:D Artik Turkiyede degilim ki ... agda ozel bolge 50 dolardan basliyor ve yapan yerler cok cok az bulmak mesele. Burda artik agda fln yaptirmiyoruz siz kiymetini bilin diyorum:))) Kuafor agda cok lux seyler burda.... kuafore eskiden her hafta giderdim Turkiyedeyken simdi cok nadir gidiyorum boyami bile kendim yapmaya calisiyorum.

Son düzenleme:
X