doğum genellikle kaçıncı haftada oluyor?

_MaaVi_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2010
461
39
Kızlar ben şu an 29. haftamdayım,doğum ıznıne ne zaman ayrılsam karar veremedim.Aslında 37. haftaya kadar çalışacaktım ama çevremdekiler dediler ki doğum genelde 40. haftaya kalmaz eğer 37. haftada izne ayrılırsan ve 38. haftada doğum yaparsan o 3 haftan sonraya da aktarılamacağı için ziyan olmuş olur...
Sizce 35. haftada mı ayrılayım,37. haftaya kadar çalışayım mı?
doğum ne zaman olur genelde..Bu arada oğlum olucak inşallah...

Ben de 24.haftadayım henüz.Bu bebişlerin sağı solu belli olmuyo.Benim 37.haftada da 42.haftada da doğum yapan arkadaşım var. Bildiğim kadarıyla doktorundan 37.haftaya kadar çalışabilir yazısı alırsan kalan iznin doğum sonrasına aktarılıyo.Ama bu haftanın yasal bi sınırı var mıdır bilemiyorum.Yani max.35.haftaya kadar çalışabilir raporu veriliyo da olabilir.Doktoruna da bi danış istersen o da bilir bu izin konusunu.

Ben 39 olucam yarın,keske calıssaymısım dıyorum cunku saglıklı ve sorunsuz bır gebelık gecırıyorum canım. ama sorunların varsa devam etme derım.

Ben de 24.haftadayım henüz.Bu bebişlerin sağı solu belli olmuyo.Benim 37.haftada da 42.haftada da doğum yapan arkadaşım var. Bildiğim kadarıyla doktorundan 37.haftaya kadar çalışabilir yazısı alırsan kalan iznin doğum sonrasına aktarılıyo.Ama bu haftanın yasal bi sınırı var mıdır bilemiyorum.Yani max.35.haftaya kadar çalışabilir raporu veriliyo da olabilir.Doktoruna da bi danış istersen o da bilir bu izin konusunu.

canım onu araştırmıştım,37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıyorsun ama sen 40. haftaya kadar evde yatayım diye çalışıyorsun 37'ye kadar ama diyelim ki doğum 38'de oldu bu defa iznin yanıyo sadece 32-37. haftalar arasındakı o 5 haftayı aktarabılıosun.

bu arada herhangi sorunum yok gebelikle ilgili yanı klasık bel ağrısı,yorgunluk hissi ve ödem dışında.ama yıne de karar veremedım işte eğer 38'de doğum olursa yanarım yanarım giden o 3 haftama yanarım.
neyse bakalım zaten bıkaç haftaya kadar doğum şekli de belli olunca doktor aşağı yukarı bı tahmınde bulunabılır hafta konusunda belkı.

eğer hamileliğin sıkıntılı geçiyorsa erken ayrıl derim.benim dr.um çalışmama izin vermemişti.32 de ayrıldım ben.ve evde rahat rahat hamileliğin son zamanlarını geçirmek çok güzel.çok sakin oluyorsun.iş temposundan stresten uzak.tabi hiçbir sorunun yoksa erken ayrılmana gerek yok.bir arkadaşım 37 ye kadar çalıştı.izne ayrıldığı günün ertesi gün doğum yaptı.3 haftası yandı.bu da olabiliyor...kısmet..

Canım bende aynı sorundan doları 35. haftada raporumu kapattırdım ama işyerimle anlaştım 37 ya kadar çalışmaya devam ettim onlar beni ayrıldı gösterdiler aradaki gittiğim süreyi iznimin sonuna eklediler yani doğum iznim resmi olarak bitti işyerim tekrar girişimi yaptı ama ben 3 hafta sonra işe başladım. Seninde böyle bir imkanın varsa işyerinle anlaşgit biran önce raporunu kapattır ama işe gitmeye devam et böylece zamanından biraz erkende doğursan hiçbir kaybın olmaz. Gerçi ben tam olarak 37 ye kadar çalışmaya devam edemedim çünkü bebiş 36+6 da gelmeye karar verdi yani doğum iznine çıkamadan doğurmuştum arada 7 günlük bir kaybım oldu doğum izninden işyerim fazladan izin verip telafi etmişti çünkü nerdeyse işten çıkıp hastaneye gittim son güne kadar çalışmış oldum:)

evet bu şekilde 3 hafta kaybediyorsun ama 32 de ayrılıncada bebek 2 aylıkken işe dönmek zorundasın eğer kendi izinin yada ücretsiz izin hakkın yoksa ve özellikle özel sektörde çalışıyorsan.Biraz önce dediğim gibi bende doğum iznine ayrılmadan doğum yaptım normalde cuma günü ayrılacaktım çarşamba akşamı işten çıktım o gece yarısından sonra doğum başladı perşembe öğlen doğurdum. Ama raporu erken kapattırdığım için bir kayıp yaşamadım. Birazda çalıştığın işyerinin insiyatifiyle alakalı benim raporum 31 Temmuzda bitti işyerim fazla çalışmalarımıda göz önünde bulundurarak 1 Eylülde işbaşı yaptırmıştı.

canım benim bi arkadaşım yazındı doğumu dayanamadı yola,sıcaklara falan 35 te çıktı izne onunla aynı zamandaki bir arkadaş 37ye kadar çalıştı 37 yi tamamladığı gün doktordan iş görmez raporu almaya gitmiştiki kızı doğuma aldılar 3 haftası yandı ama kendini çok zorladığı için doğumu erken oldu. bende 37 ye kadar çalışabilir raporu aladım ve normalde işi dün bırakmış olmam gerekiyodu ama bayramdan önceki çarşamba iş yerimle anlaşıp sözlü izne çıktım allahtan son haftam da bayrama denk geldi o haftada öle cepte kaldı yoksa kesinlikle daha fazla dayanamazdım. açıkcası 37 ye kadar çalışabilenleri kesinlikle tebrik ediyorum ben çok zorlanmaya başlamıştım. yolun uzaklığı, bacak ağrıları,kramplar,mide yanmaları,gece uyuyamamak falan çok zor yani 35 e gelince kendin de hissediceksin bende normalde 8 ayı rahat geçirdim ama son ay çok fena artık. 3 haftam kaldı çok şükür

kızlar bu raporu kapattırmak ne anlama gelıyor,kapattırmazsak ne olur?
örneğin 32. haftada çalışabilir raporu aldık ve 37'ye kadar çalıştık.İzne ayrılmadan doğum olursa raporu kapattırmadığımız için o çalıştığımız 5 haftayı ekleyemiyor myuz sona?
bu arada öğretmenim,devlette çalışıyorum.

Yok canım 5 hafta yanmıyor nezaman doğum yaptıysan ogün itibariyle 8 hafta izin hakediyorsun birde 32. haftadan doğum yaptığın güne kadar olan günler o 8 haftaya ekleniyor bu durumda tam 16 hafta izin kullanamamış daha az izin kullanmış oluyorsun. Ama kapattırmadın diye o günler yanmıyor

X