hamilelikte sağlık ocağının önemi

cemre18

Herşey çocuklarım için
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2008
874
15
hamile kaldıktan sonra sağlık ocağına kayıt yaptırmak gerekiyor mu?4.-5.aylarda aşı yapılıyormuş.bunu da sağlık ocakları yürütüyormuş.yapılan aşı sanırım tetanoz aşısıymış.sezaryen olursan diye...bu aşıyı kimler yaptırdı?doktorlar söylemiyor mu da sağlık ocağına gidiliyor?:KK28:

Saglk ocagı gercekten bu konuda onemlı. Ben de tanoz asısı yaptırmadım.Dogumda kullanılan aletler herhangı bır zarar gormemek ıcın yapılıyor ama benı saglık ocagından ne aradılar ne sordular.O hafta doktora gıtmıstım kendı doktorum yoktu,tetanoz asısı onerıldı dıye bı muhur vurulmus ama ben onu gormedım.Kendı doktorum da oldunmu dıye sormadı ben de yaptırmadım.39 haftalık hamıleyım ve bısı olucak dıye korkuyorum.Icımde bır tedırgınlık var.Yaptırmak ıstedım annem erken dogum sebebı olabılır yaptırma ben de yaptırmadım dedı ama artık bılmıyorum ne olaca.

gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde bağlı bulunduğunuz sağlık ocaklarına kayıt yaptırmak zorunlu.
hatta sağlık ocaklarında da böyle bir afiş var. ben 3. ayımın sonunda bildirdim. hemşire bana iki doz tetanoz aşısı vurulman gerekli dedi. ilk hamileliğim olduğu için. doktoruma sordum 5 aylıkken vurunacaksın o zaman sana söyleyeceğim dedi. ama sağlık ocağının hemşiresine kalsa yarın gel yapalım demişti.

bende hamileliğimin başında kayıt yaptırmıştım her ay düzenli gidiyorum tansiyon kilo kontrolü yapılıyor iki kerede tetanoz aşısı oldum geçen ay halim yoktu gitmedim hemşire aradıki bi sorunmu var neden gelmedin diye bende sorun yok sadece halim yoktu dedim doktorada yeni gitmiştim tansiyonumu ve bebeğin durumunu sordu çok ilgiliydi bilmiyorum benim hemşiremmi öyle :) bence gidin derim zararı yok sonuçta :KK66: hemde mesela aşı beni koruduğu kadar doğduğunda bebeğide koruyacakmış koruyucu özelliği bebeğede geçiyor yani

Saglk ocagı gercekten bu konuda onemlı. Ben de tanoz asısı yaptırmadım.Dogumda kullanılan aletler herhangı bır zarar gormemek ıcın yapılıyor ama benı saglık ocagından ne aradılar ne sordular.O hafta doktora gıtmıstım kendı doktorum yoktu,tetanoz asısı onerıldı dıye bı muhur vurulmus ama ben onu gormedım.Kendı doktorum da oldunmu dıye sormadı ben de yaptırmadım.39 haftalık hamıleyım ve bısı olucak dıye korkuyorum.Icımde bır tedırgınlık var.Yaptırmak ıstedım annem erken dogum sebebı olabılır yaptırma ben de yaptırmadım dedı ama artık bılmıyorum ne olaca.

inşallah bişey olmaz canım ben de 18+1deyim

ben sağlık ocağına hiç gitmediğim için afiş falan da görmedim.okulda velilerden duydum.zorunlukluk varsa da bilgilendirme yok yani...demek doktorlar da aşıyı söylüyor.bu aşı dışında başka aşı var mı acaba.tansiyona kiloya zaten her kontrolde bakılıyor.hem hastane hem sağlık ocağı...bilemiyorum,iki taraftan müdahale nasıl olur.

yaşadığım ilde aile hekimliği uygulaması var.bi gün kapı çaldı,doktormuş gelen,bu evde hamile varmış kim o diye:KK8:kayıt yaptırmam gerektiğini söyledi,3. ayın sonunda kayıt yaptırdım ordan da takip yapılıyor,2 tane aşı oldum.onun dışında herhangi bir sorun olduğu zaman telefonl ulaşıyorum ya da onlar arıyor kontrol zamanı geldiğinde...ben memnunum uygulamadan.

yaşadığım ilde aile hekimliği uygulaması var.bi gün kapı çaldı,doktormuş gelen,bu evde hamile varmış kim o diye:KK8:kayıt yaptırmam gerektiğini söyledi,3. ayın sonunda kayıt yaptırdım ordan da takip yapılıyor,2 tane aşı oldum.onun dışında herhangi bir sorun olduğu zaman telefonl ulaşıyorum ya da onlar arıyor kontrol zamanı geldiğinde...ben memnunum uygulamadan.

hem kendi doktoruna hem sağlık ocağına gitmek gerekli mi bilemiyorum.aşılar mantıklı.takip açısından sağlık ocağında beklemek falan çok yorucu.ben bir de idarecilik yapıyorum.her işimi özelde hallediyorum.vakit kaybından.bakalım ne olacak.:44:

hem kendi doktoruna hem sağlık ocağına gitmek gerekli mi bilemiyorum.aşılar mantıklı.takip açısından sağlık ocağında beklemek falan çok yorucu.ben bir de idarecilik yapıyorum.her işimi özelde hallediyorum.vakit kaybından.bakalım ne olacak.:44:

canım her hamilenin gidip kayıt olması ve tetanoz aşılarını ( 2 doz 1 ay arayla yapılıyor) yaptırması gerekiyor.. doktorlar söylemiyorlar.. yani en azından benim doktorum git kayıt ol tetanoz ol flan demedi.. ben böyle bir durum var yaptırayım mı dedim yaptır kaydınıda ol dedi.. zaten doğumdan sonrada bebelerimizle beraber gidicez çünkü onlarında olması gereken aşılar var boy kilo ölçümleri var.. bunu hastaneler yapmıyor.. zararı yok fayzadı çok bence..

sağlık ocagı benim yan apartmanımda olmasına ragmen hiç ugramamıştım.. gecenlerde hemsire bayan kapıdaydı siz burdamı oturuyosunuz neden kaydınızı yaptırmadınız nerdeyse doguracaksınız diye bildiğin fırca attı bana :))) ben hiç gerek görmedim.. tetenoz asısını doktorum kendi muayenehanesinde yaptı.. normalde saglık ocaklarıda yapıyormuş.. bunun dışında şeker yüklemeleri ve kan tahlilleride saglık ocaklarında yapılıyormus ücretsiz.. ben bilmediğimden özelde bir sürü para verdim testler için..
bebek dogduktan sonrada bebeğin asılarını biz yapıyoruz dediler ilk hafta... ama ben o kadar minik bir bebegi küçücük ve hasta dolu olan bir saglık ocagına sokma taraftrı değilim.. zaten bebeginde kendi doktoru olacak ve takiplerini yapacak.. bide fazladan saglık ocagı bilemiyorum...

sağlık ocaklarında şeker yüklemesi yapılmıyo...sadece idrar ve kan tahlilleri yapılıyo.
ben 5aylık hamileyken eve geldiler kaydımı yaptılar oysa ben gidip kayıt olmamıştım.
aşımı oldum çok güzel ilgilendiler kilo,tansiyon...bebeğin kalp atışlarını bile dinlettiler.
6.ayımda 2.toz aşımı yine oldum...çokta güzel bilgiler veriyolar.
herkez gitmeli.ben kısmet olursa bebeğimin aşılarınıda sağlık ocağında yaptırcam.

benim kendi dr.um bana 5.ayımda aşın var dedi sağlık ocağında yaptıra bilirsin dedi.

bebekler doğdu zaman sağlık ocağında çok güzel ilgileniyolar ben gördüm...tartıyolar boyunu ölçüyolar aşısını yapıyolar.
bide sağlık ocaklarındaki aşılar hep taze oluyo.
bazı özel aşılar var onlarıda eczaneden alıp götürüyosun yine bedava yapıyolar.

Son düzenleme:
benim hamileliğimin 1. ayında aradılar gelip kaydınızı yaptırın diye o kadar tatlı bir bayan ki ilgilenen her doktor randevumdan sonra uğrayacağım ben geçen ay dedivki şimdi erken ama bi dahaki aya gel kalp atışlarını dinleriz dedi :) ayrıca orda kan testine falan gerek yok doktorumunkileri götürüyorum ekliyorlar dosyama sadece aşılar için ve o tatlı bayan bu kadar güzel ilgilendiği için gidiyorum ben ayrıca en yakın sağlık ocağına kayıt yaptırabiliyorsunuz

ben ilk kez kandan gebelik testi yaptırdım. o yüzden hemen kayıp yaptılar. kilo tansiyon ölçtüler bi de kan değerlerimi ölçtüler. ultrason filan olmadıgı için yine herşeyi doktordan öğrendim. ama aşılar ve hafifi rahatsızlıklar için sağlık ocağı faydalı gibi gelior. ordaki ebeler baya tecrübeli oldukları için daha çok anlayışlı oluorlar. iki taraftan kontrol iyi bence.

ben de dogumdan once saglik ocagina kayit yaptirmamistim,tetanoz asisi da vurulmadim. bi doktor tetanoz asisinin steril olmayan ortamlarda dogum yapilirsa yararli olacagini soyledi.

dogumdan 1 gun sonra saglik ocagindan aradilar ve eve geldiler,bebekle ve benimle ilgili bilgiler aldilar.
asilar icinde saglik ocagina goturuyoruz,belli gunlerde yapiyolar,su an icin memnunuz

şimdi kızlar bende nacizane tecrübelerımı paylastım bende yenı taze annelerdenım prensesım nerdeyse 5 aylık olucak hamıleyken ınsanın ıcı ıcıne sığmıyo daha 4 5 ay önceye kadar bende bu formdaydım :) suan normal olarak doğum sonrasında takılıyorum bir göz atım dedım ve gördum bu konuyu ve ınsan anne olunca tüm annelerı can yoldası bılıyo gözünüzü sevım sağlık ocaklarına dıkkat ben hayatımda bır kere gittim kendım ıcın sigortaya ağğzımın payını aldım neyse konuya gelım aşılarınızı olun lafım yok bu gun yarın allah kısmet ederse bebeşlerınızı kucağınıza alıcaksınız dikkat başta hişyene dikkat bebeğınıze aşı vurdurucaksanız aşılar daha tazeymıs bılmemeneymıs hıkaye sağlık bakanlığı bır hafta arayla dağıtım yapıyo hepsını arastırdım ben kızım doğum yaptığım hizmet hastanesınde devlet v erdığı ıcın zaten parasız vurduruyorum bır kere 3 4 gun gecıkıcekmıs asılar dıye sağlık ocağına gıttım bın pısman oldum hijyen yerle yeksan aşı ates yapar dedı hemsıre öylede oldu sabaha kadar kızımın basında bekledım sımdı dıyceksınızkı ası ates yapar hayır yapmaz yapmaz cunkı özeldekı aşıların ıcıne koruma faktöru ates dusurucu damlatılıyo o gun kızımın su basındakı bıngıldak derız ya ona bakmadan calsiyum verdı bılıp arastırdığım ıcın sordum dedım bu bıngıldağa bakmadınız buyumesı ılerıdeyse calsıyum yasak deyılmı dedı burası özel hastane deyıl bızde bu kadar neyse bır calsıyım verdı doktorumuzu aradım dedım adı bu yan etkılerı cok fazla dedı deryacım atr çöpe söz konusu kızım dısarı cıkarken dur dedım eczaneye sorım bu doktor dırek çöpe at dedı eczacı baktı yuh ya bunları hala verıyolarmı dedı kızlar devletın kurumlarına dıkkat olurda dıkkatınızden kacıcağı olur ben devletten almak yerıne sadece verıyorum vergısı suyu buyu aman dıkkat edın uzun oldu ama kusurabakmayın hayırlı doğumlar

Ben İst / Beylikdüzü'nde oturuyorum. Sağlık ocağından evime gelen olmadı, beni telefonla arayıp çağırdılar. Telefonda görüştüğüm hemşire sıcak bir insan izlenimi variyordu nitekim gördüğümde de rahatladım, yakınlık hissettim. 20 haftalık hamileyim. Şimdiye kadar iki kere kontrole gittim, haftaya tetanoz aşısı için gidicem ve bana verdikleri takvime göre doğuma kadar daha iki kere gitmem gerek. Her kontrol günün yaklaştığında da 1-2 kere arıyorlar. İlk aradıklarında hoşlanmamıştım ama önyargılı davranmışım.

Tansiyonuma ve kiloma hep baktılar, idrar tahlilimi iki kerede de yaptılar. Sağlık, gebelik ve korunma geçmişi ile ilgili de sorular soruyorlar. Son defasında bebeğimin kalbinin sesini dinletti bana hemşire hanım. Daha doktorumda bile dinlememişken sağlık ocağında duymak beni şaşırttı doğrusu. Çünkü devlet kurumlarına güvenim yok denecek kadar az. Hele sağlık kurumlarında ziyarete gitsem hasta çıkabilirim endişesi taşıyorum hep :) bu hissiyatın sorumlusu da ben değilim elbette :) neticede memnun kaldım.

Oradaki hemşire hanım azarlanmaktan şikayetçiydi. "Hamilelerin ve doğumdan sonra da bebeklerin birtakım kontrolleri ve aşılları tarafımızdan yapılıyor, devlet bize bu yükümlülüğü veriyor. Yaptığımız tahlil ve muayene sonuçlarını da veri tabanına işlemek zorundayız. Bebeklerini getirmek istemeyen anneler en azından bizi arayıp boy, kilo ölçüsü vs vermeli, ama biz sürekli azarlanıyoruz, hakarete uğruyoruz..." dedi.

Aşı konusunda da bir arkadaşımız "sağlık ocaklarında daha taze oluyor" demiş. Doktorum da öyle demişti. Aşı genelde sağlık ocaklarında yapıldığı için soğuk muhafazada daha iyilermiş.

fsuzel,

emin değilim ama sağlık bakanlığı ortak veri tabanları varsa - ki var bence - test yaptırdığın ya da muayene olduğun hastane kayıtlarından ulaşabilirler sanırım. Ben özellikle aile hekimime ya da sağlık ocağımıza kayıt yaptırmamıştım. Tek ihtimal hastane kayıtları.

kızlar ne olur cevap verin nerden hamile olduğumuzdan haberleri oluyor.

muayene olduğun hastane yada klinik (özel muayenehaneler bilgi vermiyor)sağlık ocalarına bilgi vermek zorunda....
benide ilk aradıklarında çok şaşırmıştım. 8 haftalıktı beni aradıklarında birde 21 hafta olunca aradılar aşı için.bazı büyük sağlık ocaklarında(çoğunlukla ilçe merkezlerindekilerde)mini ultrason makinesi de oluyor el doppleri dışında

Evde olduğum halde görevli giriş kattaki komşuya uğramış, adımı verip hamile olduğumu söylemiş!.....
Şoktayım, benimle ilgili özel bir haberi henüz ben söylemeye uygun görmeden bütün apartman öğrendi bu sayede anlayacağınız.
Uygulama güzel ama uygulayan işleri karıştırdı. Bu ÖZEL DURUMU gelip bütün apartmana ilan edip benim kapımı çalmayan görevliyi görevini yapmaya davet ediyorum. Sizinde başınıza gelebilir diye paylaşmak istedim :KK43:

X