düğün masrafları ne kadar tutar

semerta

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Mart 2008
1.286
136
Arkadaşlar erkek arkadaşımla 2012 yazında evlenmek için şimdiden para biriktirmeye başladık gram altın alabiliyoruz, bi de bireysel emekliliğe girdik ikimizde ilerisi için birikim olsun istedik, sağlam adımlar atalım istiyoruz,

yaklaşık 18 ay var ve mümkün olursa 6000 tl civarı paramız olucak elimizde.
az çok çeyizliklerim var alacaklarım da var onları kendi imkanlarımla yavaş yavaş almayı düşünüyorum.
şimdi düğün zamanı 10.000 Tl kredi çekip borçsuz bi şekilde evlenebilirmiyiz, beyaz eşyalar ve mobilyalar öyle fazla abartılı şeyler almak istemiyorum, gerekli olan az öz olsun istiyorum benim sıcacık yuvam olsun istiyorum
düğün takıları falan onlara hiç dokunmadan bankaya atıp birikim olsun, sadece banka kredisi ev giderleri kira vs olsun istiyorum çok mu şey istiyorum

Olurmu kızlar mümkünmü?

niye bu kadar kendini kasıyorsun diye düşünebilirsiniz, ailelerimizi sıkıntıya sokmak istemiyoruz ikimizde, içlerinden gelip kendilerini zorlamamak koşuluyla ufak çaplı yardımları kabul edebiliriz sadece, kendi imkanlarımızla evlenmek istiyoruz.

bizim gibi düşünüp gerçekleştiren oldumu, toplamda min. 16000 tl yeterlimi çok basite alıyorum bilemedim ya off daha var ama şimdiden kendimizi böyle şartlarsak yapabiliz herhalde diye düşünüyorum

Canım biz de aynı sizin gibi düşünüyoruz ailelerimize yük olmayalım diye. Biz kısmetse eylül-ekim gibi evlenicez. Kafamızda daha tam net bişey yok ama düğüne dair ama biz de kredi çekmeyi düşünüyoruz. Yalnız 16000 lira yeter mi demişsin ya o kafanızdaki şeylere göre değişecek bişey canım. Kaç kişilik bi düğün istiyorsunuz, yemekli mi değil mi, gelinliğini nası bişi düşünüyosun, eşyalardan ne almayı düşünüyosun vs vs.. Çok fazla belirleyici faktör var yani kısacası. İsteklerine göre tek düğüne 16000 verebilirsin de ya da herşeyiyle evini düzebilirsin de.. Dediğim gibi isteklerinizi bi liste yapıp, internetten ya da firmalara mail atarak katalog, fiyat vs isterseniz önünüzü daha rahat görebilirsiniz diye düşünüyorum.

Canım biz de aynı sizin gibi düşünüyoruz ailelerimize yük olmayalım diye. Biz kısmetse eylül-ekim gibi evlenicez. Kafamızda daha tam net bişey yok ama düğüne dair ama biz de kredi çekmeyi düşünüyoruz. Yalnız 16000 lira yeter mi demişsin ya o kafanızdaki şeylere göre değişecek bişey canım. Kaç kişilik bi düğün istiyorsunuz, yemekli mi değil mi, gelinliğini nası bişi düşünüyosun, eşyalardan ne almayı düşünüyosun vs vs.. Çok fazla belirleyici faktör var yani kısacası. İsteklerine göre tek düğüne 16000 verebilirsin de ya da herşeyiyle evini düzebilirsin de.. Dediğim gibi isteklerinizi bi liste yapıp, internetten ya da firmalara mail atarak katalog, fiyat vs isterseniz önünüzü daha rahat görebilirsiniz diye düşünüyorum.

daha 1,5 sene var :) sorduğum soru da sanırım biri hee yeter diyip hevesli hevesli yola devam etmek içindi herhalde,
doğru söylüyorsun, şöyle üstün körü bi hesapla yetiyor gibi görünüyo, amacım ailelere kalmadan kendimiz yaapmaksa eğer yapabildiğimiz kaardır zaten

canım bileziklerinidemi sevgilin alıcak merak ettim...biz öle yapıyoz da annesi babası değilde kendi alıcak :nazar:

bizde ailelerimize yük olmak istemioruz.yeni evlenenler varsa bu konuda bilgilendirirlerse sevinirim.bir ev kurabilmek için en fazla ne kadar para gerekli??

semerta ayni sene icinde evlenmeyi düsünüyoruz :) Bende seninle ayni düsünceleri paylasiyorum. Ikimizde ailelerimize yük olmak istemiyoruz. Hele bana kalsa elimden gelse maddi manevi herseyi kendim karsilamak isterim. Ama bu ne kadar mümkün olacak bilmiyorum (henüz bilemiyorum). Bizimde ayni sekilde önümüzde uzun bir süre var. Elimden geldigince biriktirmeye calisiyorum. Suan issiz oldugum icin durum biraz zor tabi ki. Bu yüzden bende kendimi cok kasiyorum. Hep ileriyi düsünerek olumsuz seyler geliyor aklima. Ya ceyizimi tamamlayamazsam. Ya paramis cikismazsa. Ya cok fazla borclara girersek. Nasil olacak hic bir fikrim yok henüz. Ama Allahin izniyle üstesinden geliriz. Ve arkadasinda dedigi gibi neler istedigine ve nasil istedigine bagli. Ayrica nerde oturacaksiniz. Kirayami cikacaksiniz? Yada evinizmi olacak. Bu liste uzar gider. Ama bende cok düsünüyorum bu konuyu. Hakkimizda hayirlisi olsun. InsaAllah gereken miktari öngörülen zamanda biriktirmek nasip olur.

evet kızlar bizde aynı düşünüyoruz 2sene sonra ama dügünümüz ve kaynanamla kalcam 1sene sonra hemen ev alcaz

Valla kızlar bu hesaplarınız hiç biri çarşıya uymayacak ne yazık ki genel durum bu.
Her şeyi hesaplasanız da mutlaka unutulan şeyler artı masraflar çıkıyor.
Borçsuz evlenmek bir hayal eğer zengin değilseniz.
Öncelikle düğün yapacaksanız ve diğer masraflar dahil 16.000 tl yetmez.
evet hepimi evlenmeden önce nereye para vereceğimizi hesapladık ama evin içine girdikten sonra o kadar eksik çıkıyor ki.
Şimdiden strese girmeyin Allah yardımcınız olsun.

Valla kızlar bu hesaplarınız hiç biri çarşıya uymayacak ne yazık ki genel durum bu.
Her şeyi hesaplasanız da mutlaka unutulan şeyler artı masraflar çıkıyor.
Borçsuz evlenmek bir hayal eğer zengin değilseniz.
Öncelikle düğün yapacaksanız ve diğer masraflar dahil 16.000 tl yetmez.
evet hepimi evlenmeden önce nereye para vereceğimizi hesapladık ama evin içine girdikten sonra o kadar eksik çıkıyor ki.
Şimdiden strese girmeyin Allah yardımcınız olsun.

Aynen katılıyorum.Ne kadar hesap yaparsan evdeki hesap çarşıya uymuyor ne yazık ki.

1000 lira çam mak
1000 lira bulaşık mak
1000 lira fırın
1000 lira yemek odası
1000 lira yatak odası
1000 lira oturma odası
1000 lira tv
1000 lira buzdolabı
1000 lira halılar
1000 lira perdeler
1000 lira gelinlik
1000 lira düğün masrafları
1000 lira takı
1000 lira damatlık
1000 lira balayı
1000 lira kına yeri+kıyafetin

sana en ucuzundan bir liste tabi bu fiyatlara bunları bulabilirsen.Daha içinde çeyizin yok + isteklerin olacak ki 16.000 liraya evlenmek imkansız.Evin kira mı değil mi daha onuda bilmiyoruz.Benim evim 1+1 ve nerden baksan bütün masraflarımız 40.000 lirayı buldu.Hemde en uygunlarını yapalım edelim diye diye ancak bu kadar oldu.Allah tüm evlenenlerin ev kuranların yardımcısı olsun.Gerçekten aileden destekte almıyorsan çok ama çok zor.Hem onlar bu zamanımızda destek olmayacaklarda ne zaman olacaklar.Aileleri yok onlara yük olmayayım etmeyeyim diyerek soyutlayanlarıda anlayamıyorum.Benim fikrim bu tabi..

Mrb, 3 yıl geçmiş üstünden, Evledik, elbette 16 bin yeterli olmuyormuş, 30 bini geçti masraflar üstesinden çokta güzel geldik dünyaya bir de oğlumuzu getirdik:) tavsiyem benim yaptığım gibi çok düşünmeyin, kaba taslak hesap yapın elbette ama anı yaşayın!

Misafir yemek takımı
Misafir çatal kaşık takımı
Misafir bardak takımı
Kahvaltı takımı
Büyük tencere seti (düdüklü tencere,çaydanlık ve cezve seti ile beraber)

Kızlar benim de sadece bu eşyalarım var.

Liste yapacak olursam;

- Tüm çeyizim
- Yatak odası takımı
- Bulaşık makinesi,ocak,fırın
- Mutfak ve yatak odası için halı,perde,avize
- Oturma odası (köşe takımı,perde halı,sehba)
- Nişanlıma damatlık,ayakkabı,saat
- Anneme,kız kardeşime,erkek kardeşime düğün kıyafetleri (hepsine söz verdim,ama babam istemedi belki ona da alırım.)
- Kına mekanı masrafı (ucuz bir yer allahtan)

Bunların hepsini kendi birikimimden karşılayacağım.
Altından kalkabilir miyim bilmiyorum.

Sadece ailemin bana takacağı takılara, babamın kıyafetlerine, düğünde eve yapılacak ıvır zıvır masraflara (yemek alışverişi falan),Ankara Trabzon arasındaki gidiş gelişlere karışmayacağım.

Söylemesi ayıp şu anda bankada 7500 liram var. Bu ay 8000 lira gelecek. 2000 lirasına fotoğraf makinesi alacağım. 1000 lira da öylesine harcasa. 12500 yapıyor. Ocakta 6000 alsam, diğer aylar 3000 lira alsam. yaza kadar 24000 daha gelir, 4000 lira yesem. 32500 lira yapıyor :)

Yani hesaplarım tutarsa. Ayy inşallah tutar. Fazla fazla yeter diye düşünüyorum yukarıdaki masraflar için. Ekstralar da çıkabilir tabi. Ne dersiniz kızlar?

X