Doğuma Hazırlık Belinay isminin gerçek anlamı ????

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

elif_ce

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2010
19
0
35
Meraba allah ızın verirse ins kızım olucak isim araştırması yaptım belinay , ceyda ve beren cok hosuma gitti belinay cevremdekılerde ve bende cok beyendım ona karar verdim

belinay: peygamber çiçeği , peygamberımızın gözyasları

ama uzun araştırmalar sonucu bir sitede su yazıyı buldum ama bir kaynagı yok cok kararsız kaldım ismide cok beyendım ben koycagım ismin kuranda gecmesını ve anlamı güzel olan bişey koymak istiyorum

buldugum yazı : Çoğu sitede Belinay'in anlamı ‘Peygamber Çiçeği’ olarak belirtilmiştir, fakat bu kesinlikle yanlıştır.
Belinay ‘Peygamber Çiçeği’ anlamına gelmeyen ve Kuran-i-Kerim’de yer almayan bir isimdir!

Kuran Arapça yazıldığı için Kuran’da geçen her kelimenin, her ismin kökeni Arapçadır.
Fakat Belinay’ın kökeni Türkçedir. Burdan anlaşıldığı gibi bu ismin Kuran’da geçmesi imkansız.
Belinay aynı Selenay,Sevilay ve Doğanay gibi birleşik bir isim.
Sevilay ismini örnek olarak alıyorum. Sevilay ‘sevilen ay, ay gibi sevil’ anlamına gelir.
Belinay ise belinmek+ay kelimelerinden birleştirilmiştir. Eski bir kelime olan ‘belinmek’, ‘bölünmek’ anlamına gelir.Bu yüzden Belinay da ‘belinen ay, bölünen ay, ay gibi belin, ay gibi bölün’ anlamını taşır.

bir bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?? buna benzer cok isim yanlıs anlam tasıyormus ecrin, buğlem gibi

benim bir bilgim yok ama yazılanlar mantıklı geldi belinay hiç arapça bir isim gibi değil
arkadaşım ikilemde kalacağına bence başka bir isim koyun daha güzel isimler var kuran-ı kerimde geçen mesela tuba anlamıda;

1. Kökü yukarıda, dallan aşağıda cennet ağacı. 2. En güzel, en iyi, hoş. 3. Baht, mutluluk, müjde. 4. Efdal olan. Kur'an'da Ra'd suresi 29. ayette zikredilmiştir.

Son düzenleme:
arkadaslar bu konu hakkında yardımcı olacak yok mu cok kararsızım yaa yada değişik isim tavsiyenizi beklerim

ezelcim cok tesekkür ederim yorumun ıcın ama tuba ismi cok güzel ama cevremde ve akrabalarımda cok var :KK50:

Benım bıldıgım de peygamberımızın sevdıgı cıceklerden bırı dıye bılıyordum.Kur an da gecıp gecmedıgını bılmıyorum.

X