ek gida?

KuzeyinGelini

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2010
603
6
moralim bozuk, oglum agustos dogumlu ablalari, bugun doktora gittik ve 1ayda 510gr almis. doktor ek gidaya baslatti. ilk 6ay sadece anne sutu hayalim yalan oldu :KK43:
nsl olcak? doktor ek gida diyince aklim uctu sanki hic soramadim. 1hafta sadece elma suyu, diger hafta meyve suyu ve sebze corbasi, 3.hafta meyva suyu sebze corbasi ve yogurt dedi. elma suyu 1cay bardagi dedi. peki gunde 1 bardak mi yani? ayrica sebze corbasina baslayinca gunde 1 kere mi vercem ve ne kadar 1 tabak mi 1 kase mi 1 kasik mi? gerci doktoru arayacagim ams sabredemedim :::KK43:

Baslamakla cok hata yapmıssın aynısı bu ay benım basıma geldı yemın edıyorum suan bılsem numaranı ararım nurcan bende aynı sorunu yasadım kızım senınkınden 2 gun kucuk ve 400 gr almıs hemen baslıyosun cdedı ben tasınmadan dolayı ıhmal ettım kızımı sonra cennette doğan hastanesıne göturdum 6 ay anne sütü dedı kızın suan 6 kılo gayet guzel kılosu harıka dedi ilerde kalp hastası şeker hastası klostrol hastası oluyo dedı asla bende vermedım zaten bır doktora daha göturim dedım ıyıde yapmısım b u ayda azalabılıyomus ılgılerı artıyo etrafa kuvvetlı emmıyolar 6 aya kadar sabır cok sağlıklı dedı ferahlladım hemde bu gun göturdum keske bır doktara daha göturseydın bna kalırsa verme

cnm kafam allak bullak oldu resmen...
bugün sadece 1 çay bardağı elma suyu verdim.
biberonu sildi süpürdü resmen.
gece sık kalkmaya başladı, aç olduğu için diye düşündüm.
napcam ben yaa.
doktoruma güveniyorum çünkü 3 senedir yeğenimin doktoru.
Derya yaaa...
annem de 1 çay bardağı çok 1 çay kaşığı demiştir doktor dedi.
offf.
ne zor herşey...

4 aylık bebekte 30-60 cc'nin üzerinde meyve suyu verilirse mama yada anne sütü almak istemez.
ona günde 30 cc yetecektir.
yani çay bardağı fazla.
ilk 6 ay anne sütü deniliyor evet.
ama dünya sağlık örgütü de dahil olmak üzere bütün sağlık kuruluşları 4-6 ayda ek gıdalara başlanabiliyor diyor.
Doktorunuza güveniyorsanız dinleyin..
bebeklerde az sürekli az kilo alımından ziyade gerileme eğilimi olup olmaması önemli.
bütün ek gıdaları miktarını arttırarak başlaycaksınız.
ilk önce 1 kaç çay kaşığı..

Önce çok az tattıra tattıra başlayın. Meyva suyuna birden yüklenirseniz bağırsakları bozulabilir. Ek gıdaya geçen bebkler de kabızlık da görülebiliyor. Buna da dikkat etmek lazım. Dr'a güveniyorsanız arayın dr'u sakin sakin konuşun, ölçüleri alın, ona göre beslersiniz yavrunuzu. Ama araöğünlerde mutlaka anne sütü verin, istedikçe emzirin ki sütünüz azalmasın.
Biz de 5 ayımız dolduğunda başlamıştık ek gıdaya. Şimdi 7,5 aylık. Gayet iyi gidiyorEn Büyük KK

cnm kafam allak bullak oldu resmen...
bugün sadece 1 çay bardağı elma suyu verdim.
biberonu sildi süpürdü resmen.
gece sık kalkmaya başladı, aç olduğu için diye düşündüm.
napcam ben yaa.
doktoruma güveniyorum çünkü 3 senedir yeğenimin doktoru.
Derya yaaa...
annem de 1 çay bardağı çok 1 çay kaşığı demiştir doktor dedi.
offf.
ne zor herşey...

Bebeğinin kaç aylık olduğunu yazmamışsın, ama 1 çay bardağı çok. 4 aylık bebeğe 1/3 çay bardağı verirler.

Bebeğinin kaç aylık olduğunu yazmamışsın, ama 1 çay bardağı çok. 4 aylık bebeğe 1/3 çay bardağı verirler.

sabah aradım doktorumu, 1 çay bardağı meyve suyu hazırla, içtiği kadar içsin dedi. (geçen gün verdiğimde 70 cc içti, 50 kaldı onu da 2 saat sonra bitirdi.)
anllamış değilim bu durumu valla...
kaşıkla tattır falan demedi.
1 hafta meyve suyu ara öğün olarak. sonra 1 hafta sebze çorbası öğle yemeği olarak arada meyve suyu, anne sütüne tabiki devam. 3.hafta ise bunlara yoğurt da eklenecek. 4. haftadan itibaren gece muhallebisine başlanacak.
3 gündür saat başı memeye uyanıyor, doymuyor sanırım :KK43:
sağıp depolamam gerek kalmadığı için sağamıyorum..

arkadaşım ben diğer konuya yazdım oraya da bakarsın.. bir çay bardağı çok,hergün 1 kaşık artırarak verirsin..bir de meyve suyunu da biberonla vermesende kaşıkla versen ? biberona alışıyordur belkim,bu yüzden seni emmek istemiyordur? ben elma suyu vermedim cam rendede püre yaptım verdim 2-3 kaşık kadar,ertesi günü 3-4 kaşık verdim..elma suyu yerine püresini tercih et bence,sonra havuç suyu..sabahtan verirsen bunları bence akşam yatana kadar kıvranması da geçecektir:KK66:

X