kırmızı taçmı mavi taçmı

ceylinaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2010
481
1
kızlar doğumdan sonra kırmızı taç veya kurdela takılıyor peki bebek erkekse mavi taç veya kurdelamı takılmalı

aslında kırmızı renk al basmayı önler denir ama hurafedir..öyle bir şey yok..
çocuk sarılık oluncada hep sarı giydirin,sarı yüz örtüsü örtün sarılığını alsın denir..oda hurafe
hatta dr sarılık geçene kadar asla sarı-yeşil giydirmeyinki geçip geçmediğini anlamanız kolay oslun der.
son yıllarda herkes beğenisine göre takıyor..kimi kırmızı,kimi pembe,kimi mavi..
ben pembe takacxağım galiba,pijamam pembe-krem
geceliği kırmızı alabilirim o zamanda kırmızı takarım..uyum önemli benim için:78:

Evet hurafe olduğu doğru ama gelenek gibi bişey bu kırmızı takılması benim hoşuma gidiyor ben bi taç ve yandan saçımı toplaması için üç kurdeleli bi toka aldım kırmızı hepside hoşuma gidiyor inanmasamda :)

ya ne alaka hurafe falan bi kere al basmasından çok o bi gelenek olduğu için takılıyo yıllardan beri gelen geleneği kafana göre renk değiştirerek takmak çok saçma bence doğum yapmış kadın denince kırmızı kurdela akla gelir yani

Dimi?
Bende kayinvalideme kirmizi taç istedim üzerinde kirmizi ve siyah benekli tüyler var harika bir$ey pijamamda farkli pembe renkli var beyaz var üzeri desenli felan. Hepsinin üzerine ta$icam o taci. Ay ayayayaya :))

Sarilik için sari tül veya al basmasin diye kirmizi e$arp vs bunlar bizim orada da söylenilir (içanadolu bölgesi) adettendir diye bilmiyorum be$igin bi kenarinda bulundururum, kayinvalidem e$imin sari tülünü verdi mesela kadincaz atmami$. Babasindan kizina kalmi$... bende böle minik bi sepet yapicam ilerde kizimdan kalan $eyler onun çocuklarina hediye kalir.:KK69:

albasmasın diye o kırmızı kurdele loğusa kadına albasarmış o yüzden kız erkek farketmez kırmızı olur ;}

teşekkür ederim arkadaşlar ozaman kırmızı pijama takımı alıyım kırmızı taçla bende renk uyum takıntısı varda

ya ne alaka hurafe falan bi kere al basmasından çok o bi gelenek olduğu için takılıyo yıllardan beri gelen geleneği kafana göre renk değiştirerek takmak çok saçma bence doğum yapmış kadın denince kırmızı kurdela akla gelir yani

ne celalleniyorsun anlamadım..albasması diye bişey yok evet bu hurafe yalanmı..
gelenek olduğunun aksini iddia eden yok zaten..sen istersen kırmzı takarsın..başkası isterse mavi..
yok saçmaymış yok bilmemne bir sürü tantana yapmışsın..
kişinin isteğine kalmış bişeydir bu...
ben ilkinde kırmızı taktım
bundada takarım,ama çevremde artık cinsiyete göre takıyorlar..

ohcanımadeysin sana katılıyorum kesinlikle hurafe olduğu doğru sadece gelenek olmuş isteyen istediğini takar benim hoşuma gittiği için kırmızı takıcam hem pijamama uyuyor :)

X