Kepçe Kulak Cerrahisi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.767
60
Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle dört ve on yaş arasındaki çocuklara yapılmaktadır. Dört yaş itibariyle kulaklar hemen hemen tam olarak gelişmiş kabul edilir ve operasyon ne kadar erken yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı problemler daha az olacaktır. Bu ameliyat erişkinlerde de yapılabilir ve erişkinler için ek bir risk söz konusu değildir.

Eğer kulak ameliyatını kendiniz veya çocuğunuz için düşünüyorsanız bu broşür size yapılacak işlemi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Birçok cerrah, çocukların kepçe kulakları hakkındaki hissi sorunlarına ebeveynlerin duyarlı olmalarını önermektedir; çocuğunuz değişiklik isteyene kadar cerrahi için ısrar etmeyiniz.Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle işlem sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.
İlk görüşmede operatörünüz hastanın durumunu değerlendirecek ve en etkili tekniği önerecektir.Ayrıca cerrahi müdahale için nasıl hazırlanılması gerektiğini açıklayacaktır.

Otoplasti genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır; bazen doktorunuz müdahalenin hastahanede yapılmasını önerebilir, böyle bir durumda hastanede bir gece geçirebilirsiniz.

Çocuğunuz küçükse doktorunuz genel anestezi önerebilir, böylece çocuğunuz operasyon boyunca derin bir uyku içinde olacaktır.

Otoplasti genellikle bir buçuk-iki saat sürer, komplike olgular daha uzun sürebilir.

Erişkinler ve çocuklar ameliyattan sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Hastamızın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla yatıştırılabilir.

Yedi gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra doktorunuz özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı (tenisçi bandı-bandana) önerecektir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir.

Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden bir buçuk ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı on gün içinde dönebilir. Çocuklar yedi gün civarı bir sürede okula gidebilirler,ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir. Çocuğunuzun öğretmeninden bu konuda birkaç hafta boyunca çocuğunuza göz kulak olması yönünde yardım isteyebilirsiniz.
Otoplasti kalifiye,deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa komplikasyonlar oldukça nadir ve küçüktür. Ancak her cerrahide olduğu gibi cerrahi ile ilgili riskler ve işleme özel spesifik komplikasyonlar söz konusu olabilir.

Hastaların küçük bir yüzdesinde kulakta kan pıhtısı gelişebilir. Bu pıhtı kendiliğinden eriyip yok olabilir veya bir iğneyle çekilebilir. Nadiren, kulak kıkırdağında skar dokusu oluşumuna neden olan bir enfeksiyon gelişebilir. Bu enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir; nadiren enfekte bölgeyi cerrahi işlemle boşaltmak gerekebilir.

Kepçe kulak dışında, ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Bunlar arasında "Lop Ear" kulak üst kesimi aşağı ve öne kıvrımlı ise; “Cup Ear” çok küçük kulak ve "Shell Ear" dış kenardaki kurvatur, doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolduğu kulak sayılabilir. Ayrıca büyük kulak memelerine yönelik işlemler de yapılabilir. Yine ek olarak doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için yeni kulak yapılabilir. Bazen orijinal problemden daha kötü olan bir skar kalabilir. Kendi probleminizle ilgili olarak cerrahinin etkinliğini doktorunuza sorunuz.

Birçok hasta ,genç veya erişkin kulak ameliyatı sonucundan tatmin olmayabilir. Ancak amaç unutmayınız ki mükemmele ulaşmak değil daha iyiye ulaşmaktır. Her iki kulağın tıpa tıp eşit olacağını ummayınız; mutlak simetri hem olanaksız hem de doğal olmayan bir şeydir. Müdahaleyi ve beklentilerinizi operasyon öncesi doktorunuzla tartışırsanız sonuçtan daha memnun kalma şansınız artar.

Ben yaptirdim ve hic pisman degilim.
Insanin üstünden sanki koca bir yük kalkmis gibi. Düsünsenize 24 saat yilda 365gün saciniz acik, yillarca ayni model ve toplayamiyorsunuz...
Herkez karsiydi buna, ama ben kafaya takmistim birkere. Kötü olabilme ihtimalini göze alarak girdim ameliyata, nasil olsa benim icin birsey degismeyecekti kötu olsaydi, ayni hamam eski tas devam edecektim.
Acisinada degdi. Sonucta o aci gelip gecici birsey. Ama sonuc kalici.
:teytey:

:1no2: Ya valla yerinde olmayı okadar çok isterdim ki anlatamam.Çünkü aynı şeyleri bende yasıyorum.Hatta benimkisi çok daha kötü.Çünkü ben böyle bir ameliyatı olmak istediğimi aileme bile söyliyemiyorum.Aslında bir yerde ameliyat olup gelsem farketmezler bile:)Ama söylemeye çalışsam bunu asla kabul etmezler.Üstelik durumun bukadar ciddi olduğunu bile bilmiyorlar.Yani aslında ameliyat için hertürlü imkanım var ama ben sırf bunu açıklayamadığımdan dolayı olamıyorum.Merak ettim sen nasıl aştın bunları????????

bende olmak istiyorum bu ameliyatı hemdee çokk ama bende aileme söyleyemiyorum ve korkuyorum acaba iyi olurmu diye ama olmamda lazım ne yapmnam gerekiyor nasıl doktorlara gitmem gerekiyor nasıl hastaneleri tercihetmem gerekiyor eğer olan biri varsa bu ameliyatı lütfen bana bilgi versn ve yardımcı olsunn :KK43:((

peri kısı konusalım mı senle biraz:)galiba aynı durumdayız.Ne dersin insanın ihtiyacı oluyor konusmaya.Çünkü bende senin gibi düşünüyorum.Nereye hangi hastaneye gitmek gerekiyor.Bilmiyorum.Ve bu çok kötü bişi.Bşına gelmeyen anlayamaz.

merhaba, 3 gun once kepce kulak ameliyati oldum. su anda kafamda kocaman bir bandaj var, yarin cikacak :)
ameliyat cok cok rahatti, lokal anestezi oldugu icin gayet sorunsuz, kolay idi. ayni gun eve dondum, o gece 2-3 saat agri ve sizlama oldu ama agri kesiciler ile idare ettim. ertesi gun de biraz agri yapti ama dayanilmayacak cinsten degil, gayet rahattim. bandajin cikmasini merakla bekliyorum! merak edenler icin, Dr. Huseyin Guner yapti ameliyatimi,xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
sevgiler

Pucicim, bandajlarının çıkacağını söylemiştin. Çıkardığında görüntü istediğin gibi miydi? Ben de bazen yaptırmayı düşünüyorum ama sonra vazgeçiyorum. Doğal olmayan bir görüntü olmasından korkuyorum. Tam olarak kulağında beğenmediğin büyüklüğümü yoksa önden bakıldığında çok çıkıntılı durması mıydı? Bilmiyorum inceleyebileceğin hale geldi mi ama araştırdığıma göre doktorlar kulağın kıvrımını arttırarak kulağı küçültüyorlarmış. Seninki de bu şekilde mi yapıldı?

sevgili deppo, sana hemen anlatayim.
benim kulaklarim normal buyuklukte ancak ozellikle uc yukari kisimlari yelken kulak dedikleri gibiydi, one dogru cok açı yapiyordu. bu ameliyatta iki teknik varmis, benim gibi durumlarda sadece kulagin on kikirdaklarindan delikler acılıp buralara kalıcı dikis ile kepce olan kisim geri cekiliyor.
daha ciddi kepcelik durumlarinda ise arkadan kesilip kulak komple geri cekiliyor. buraya atilan dikisilerin alinmasi gerekiyor. ilk ameliyat cok daha basitmis. 1.5 saat filan surdu benimkisi. sonuc cok guzel cok sukur :) bir hafta sac bandi ile dolasacagim, kulaklar eski halini almaya meyilli olurmus, bunu engellemek icin. hafif sizlama var, etler acıyor haliyle :) cok mutluyum, iyilesir iyilesmez topuz yapmayı dort gozle bekliyorum, deppo bence eger takinti halini aldiysa ve maddi zorlugun yoksa hic dusunme yaptir arkadasim, cok rahatlayacaksin
sevgiler

Çok sevindim istediğin gibi olduğuna. Anladığım kadarıyla benimkilerle aynı şekilde kulakların :) Yelken kısımlarda küçülme olduğunu tahmin ediyorum, doktor kıvrımı arttırdığı için. Simetride çok önemli, benim bir kulağım diğerinden biraz daha yelken :) ilerki zamanlarda tam iyileştiğinde de durumundan haberdar et olur mu? Bir zaman sonra üzerine yatınca acır mı acaba?

arkadaşlar bak okuyunca yine moralim bozuldu aynı dert bendede var nasıl oluyo kimseye çaktırmadan bu ameliyatı olmak mümkünmü ?fiyatları nasıl? bide benim yaza düğünüm var nasıl gelin başı yaptırcam? :uhm:

Kaç yaşındasın pamık?Yani bende kesinlikle olmak istiyorum bu ameliyatı.Ama korkuyorum da olanların yerinde olmayı çok isterdim.Aslında bende düşündüm hep kimseye söylemeden ameliyat olup gelmeyi hem de bayağı bir araştırma yaptım.Doktorlarla görüştüm ücret konusunda hepsi yardımcı oluyorlar.Ve pek fazla riski olmayan bir ameliyat ama tek başına olmuyor tabi.Aileme söylesem asla böyle birşeyi kabul etmez3 gün gibi bir bandajı var lokal anesteziyle yapılıyor yetişkinlerde.Ama dediğim gibi bende kimseye söyliyemiyorum.Belki çok komik ama Eğer böyle bir ameliyatı tek başına olmayı düşünen varsa Yardımlaşabiliriz.Ne diyorsunuz?

:çok üzgünüm: :çok üzgünüm: Kaç yaşındasın pamık?Yani bende kesinlikle olmak istiyorum bu ameliyatı.Ama korkuyorum da olanların yerinde olmayı çok isterdim.Aslında bende düşündüm hep kimseye söylemeden ameliyat olup gelmeyi hem de bayağı bir araştırma yaptım.Doktorlarla görüştüm ücret konusunda hepsi yardımcı oluyorlar.Ve pek fazla riski olmayan bir ameliyat ama tek başına olmuyor tabi.Aileme söylesem asla böyle birşeyi kabul etmez3 gün gibi bir bandajı var lokal anesteziyle yapılıyor yetişkinlerde.Ama dediğim gibi bende kimseye söyliyemiyorum.Belki çok komik ama Eğer böyle bir ameliyatı tek başına olmayı düşünen varsa Yardımlaşabiliriz.Ne diyorsunuz?
:çok üzgünüm:

Deppo, teşekkür ederim.. simetri sorunu bende de vardı. daha dogrusu doktorum farketti, ben pek farketmemistim. sorun olmuyor, hallediyorlar :)
su anda kabuklar tamamen gecti, gunduz ve gece siyah sac bandi takmaya devam ediyorum. 2-3 gun daha takacagim. sonra yine icim rahat etsin diye zaman zaman takmayi planliyorum. dikis atilan yerler aciyor hala ama goruntu normale döndü gibi.
pamık ve sevdahayal, imkaniniz varsa hic dusunmeyin siz de arkadaslar.. ben kimseye caktirmadan oldum :KK66: ailem ve yakin 3 arkadasimdan baska kimse bilmiyor. isyerinden pers-cuma izin almistim, bir de haftasonu geldi. 4 gun bandajla evdeydim. ptesi bandaj cikti, sac bandina döndük hemen ise gittim. kulaklarin ustu kapali olunca, bir de sacla ortunce kimse anlamiyor :))) ameliyat coook rahat... sonrasinda ilk gece agri oldu - agri kesici ile halettik. kafada o bandajla uyumasi cok sıkıntı idi, 4 gun gecmek bilmedi ama kesinlikle buna deger... inanılmaz bir rahatlık, mutlaka düsünün arkadaslar, sevgilerimle.

Valla çok komik olacak ama yaptıran arkadaşlardan rica etsem acaba önce ve sonra şeklinde resimlerini buraya koyabilirler mi? Tabi tanımayacakları bir şekilde :) Doktorların web sitelerine resim koymaları yasak olduğu için yapılınca nasıl oluyor göremiyoruz. Bilmem uğraşan olurmu ama olursa ben çok sevineceğim.

Merhaba bayanlar bu ameliyatı bende olmak istiyorum.Ama hiç kimseden yardım alamıyorum.Benim gibi aynı sorunları olan arkadaşlar var sanırım.Ailem kesinlikle onaylamıyor.Eğer benim gibi yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar varsa bence yardımlaşalım.Çünkü bu dünyaya bir kere geliyor insan.Tıp çok ilerledi bu ameliyatı en basit ve ağrısız şekilde yapabiliyorlar.Bir çok doktorla görüştüm bu konuda.Hiçte bukadar dert etmeye gerek yok.Cevaplarınızı bekliyorum:içelim: :hooray:

Sevgili Perikızı,
benim ameliyatımı Op.Dr. Hüseyin Güner yaptı Özel Ferihan Laçin Hastanesi'nde ve ücreti 2000 ytl idi. klinik olunca 1500 ytl idi. ama hastane tavsiye ediyorum dedi, zaten bu çok daha sağlıklı bence. Allah korusun sonuçta heyecan olur, bayılma olur vs, herkesin bünyesi ve yapısı farklı. sanki büyük bir ameliyata gidermişçesine sedye ile taşınıp ameliyathaneye gelmek insanı bir an geriyor ama ben çok rahattım zaten ameliyat öncesi rahatlatıcı iğne yapıyorlar, güle oynaya gidiyorsun :)) lokal anestezi için kulağından iğne yaparken azıcık acıyor ama hemen etkisini gösteriyor ve doktor işleme başlıyor. gerisi zaten kolay! 1.5 saate yakın sürdü benimkisi. hiç gözün korkmasın cnm.. ben pek çok doktor ile görüştüm hepsi 1800-2000 ytl civari dedi. sadece Teoman Doğan isimli bir doktor 4000 ytl civari dedi, açıkçası çok geldi. doktorum Hüseyi Güner'in web sitesinde CNN Türk'te yaptığı röportajları dinledim ve bana güven verdi, sen de doktorlarla görüşüp en içine sinen doktora ameliyat olabilirsin, bence bir an evvel ol ve bu rahatlığı yaşa sen de cnm, sevgilerimle

sevgili perikızı, rica ederim, seni cok iyi anladigim ve ayni sorulari ben de onceden hep sordugum icin ozellikle ayrintili yanitliyorum :)
muayeneyi doktorun bagdat caddesindeki kliniginde oldum, ucretsiz idi. soyle bir bakiyor, inceliyor ve eger tamam diyorsan sana uygun gunleri soyluyor. ben subat ortasinda muayene olmustum, mart basinda da ameliyati oldum. haftasonu ameliyat yapiyor mu onu bilmiyorum cnm.
odemeyi ameliyattan sonra hastaneye kredi karti ile yaptik. hastane olarak da sanirsam karsida da yapma sansi var cunki ben ona hastaneyi sordugumda nerede oturdugumu sormustu, anadolu yakasi deyince bu hastaneyi soyledi. karsida da yapabiliyor olsa gerek.
baska sorun olursa cekinme, beklerim cnm, hoscakal..

perikısı ameliyat oldun mu?Bende çok merak ediyorum.Lütfen olunca bilgi verir misin?

ya bende bendede aynı sorun var.psikolojim bozuldu bu yüsden.maddi sıkıntılar yüzünden yaptıramıyorumşyaptıramayacamda bu gidişle.artık saçlarımı toplamak istiyorum:KK43:

Arkadaşlar gelişmeleri haber verin.
Bende de aynı sorun var, kepçe kulak. Korkuyorum yaptırmaya, çünkü ben de utanıp sıkıldığım için kimse bilmesin istiyorum. Saç bandı takarsam da anlaşılır, çünkü yıllardır saçlarım aynı şekilde, kulaklarımı kapatıyor.
Bunun dışında herşeyden öte; kulak vücudumuzda tek büyümeye devam eden organ, (farkederseniz yaşlıların kulakları büyük olur), şimdi ameliyat oluyoruz ama kulağım büyümeye devam edecek, bir bozulma olmaz mı?
Ankarada butür ameliyat olan var mı? Bir de Onu Erol'la ilgili yazılar okumuştum, onun kliniğinden bilgi alan oldu mu? Ben de kurtulmak istiyorum yardım lütfeeennnn.

arkadaşlar bnmde bir arkadaşım 2 yıl önce yaptırdı ve yıllardr o çektiği eziyetler bir anda kayboldu elinizden geldiğince erken yaptrmaya bakın .ameliyat lokal oluyo aynı gün ewe dönüuosunuz onun 1 hafta bandajı kaldı bayada kalın bi bandajdı ilk günler ağrı çekti ama geçiyo sonuçta şu an saçlarını rahatça toplayabiliyo :)

X