Bebek Beslenmesi Bebelac mı ,Milupa mı, Aptamil mi?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

nerminden

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2009
198
1
slm arkadaşlar benim 1,5 aylık bi kızım var ilk ay 500 gr aldı ve kilo alımı az olduğu için mama takviyesine başlıyacağız.zaten doğumdan sonra emziremedim ve aptamil pre aldık kullandık kutu bitmedi üzerinde 1 ay içinde tüketilmeli yazıyor ve yarısına kadar dolu kutuyu attık .şimdi bebelac aldık çünkü günde 30 veya 45 cc veriyoruz babalac ucuz kalanı atıcaz dedik.sizce milupa aptamil pre davam mı etmeliydim yoksa bebelacda iyimi

canım benim bebeğimde ilk doğduğu zaman kilo vermişti. emmeyi bilmediği için memeyi boş çekiyormuş doktorum bebelac yedirin demişti. birkaç kez yedirdik sonra gerek kalmadı. emzirdim bol bol oğlum 1 ayda 1 buçuk kilo aldı :nazar: mamaya karşıyım herşeyden önce anne sütü derim.

canım benim bebeğimde ilk doğduğu zaman kilo vermişti. emmeyi bilmediği için memeyi boş çekiyormuş doktorum bebelac yedirin demişti. birkaç kez yedirdik sonra gerek kalmadı. emzirdim bol bol oğlum 1 ayda 1 buçuk kilo aldı :nazar: mamaya karşıyım herşeyden önce anne sütü derim.

çok saol canım bende vermek istemiyorum ama doktorumuz ver dedi bende kıyamadım kızıma biraz geç geldi çünkü.milupada pahalı atmaya kıyamadık bebelaca geçelim dedik bakalım hayırk-lısı

canım selamlar benim kızım milupa yemedi ben bebelac veriyorum cokda memnunum kızım severek içiyor tavsiye ederim 500 gr yerine 250 gr var onu al en azından ziyanda olmaz sonraları içtikce 500 gr lık alıyosun zaten ben öyle yapmıştım

merhaba benimde 37 günlük bir oğlum var. benim bebeğimde kilo almadı ve benim sütüm az olduğu için doktorumuz mama verin dedi. aptamil 1 kullanıyoruz. süt ve mama bir arada gidiyor. sütü sağıyorum.ama yetersiz. çocuk aç kalıcağına mama veriyoruz. birde inceledik en çok mineral aptamilde var. hatta gaz sancisi olan çocuklar için aptamil milumil var oda çok iyi tavsiye ederim.

bide ilk günlerde süt gelmediği için aptamil verdik. daha sonra doktor tavsiyesine göre aptamil conformil vermeye başladık. tabi süt gelene kadar mamaya allıştı. daha sonra emzirmek için çok uğraştık. bir ara hem emdi hem mama yedi. ama kilo artışı hep iyiydi. ayda 1,5 kilo alıyordu.şimdi hala emiyor. artık kaşık mamalarına geçtik. ama emmeyi daha çok seviyor.

cnm benim oğlum 2 aylıktan dili pamukçuk olmuştu hiç ememiyor aç kalıyor ağlıyordu özel bir hastaneye getirdik doktor anne sütüne en yakın olan mama aptamil dedi ve onu verdi evet pahalı ama en iyi mama tabi bana göre yinede siz bilirsiniz

Bız de aptamıl aldık sutumun gelmedıgı zamanlarda.Bbebegım bu hafta aptamılı ıcmeden uyumuyordu.bı arkadastan bagımlılık ve obez yaptıgını duymustum.o bebelac kullanıyor.Sımdılık emzırıyorum.Zor zamanda mamaya takvıye edıyorum,bebelac alıcaktım mama bıttı,ama esım dun 900 gramlık aptamıl almıs ya :KK43:

ben sma kullanıyorum.tüm mamalardan iyi olduğunu düşünüyorum.sadce eczanelerde satılıyor.ben ilk 4 ay sütümü verdim ama artık yetmiyor günde bir kere mama veriyorum.istersen araştır sma en iyi mama ve anne sütüne en yakınıda sma.tabiki bu konularda her dr un görüşü farklı olabilir.siz yinede dr unuzun tavsiyesine uyun.ama ben sma da ısrar ediyorum.

bebelak kullanıyordum ilk 1 ay sonra kestim heroda kullandım
şimdi 4 aylık oldu sütüm yeresiz gibi tekrar mamaya başladım bebelak kullanıyorum çok güzel seviyor heroyuda yedi aptamil kullanmadım hiç

canım selamlar benim kızım milupa yemedi ben bebelac veriyorum cokda memnunum kızım severek içiyor tavsiye ederim 500 gr yerine 250 gr var onu al en azından ziyanda olmaz sonraları içtikce 500 gr lık alıyosun zaten ben öyle yapmıştım

çok saol canım kendime kötü mama yediriyorum diye kızıyordum.

merhaba benimde 37 günlük bir oğlum var. benim bebeğimde kilo almadı ve benim sütüm az olduğu için doktorumuz mama verin dedi. aptamil 1 kullanıyoruz. süt ve mama bir arada gidiyor. sütü sağıyorum.ama yetersiz. çocuk aç kalıcağına mama veriyoruz. birde inceledik en çok mineral aptamilde var. hatta gaz sancisi olan çocuklar için aptamil milumil var oda çok iyi tavsiye ederim.

allah bağışlasın canım bende milupa kullanıyordum ama biz günde 30 cc veriyoruz kutuyu bitiremiyoruz 1 ay içinde tüketemiyoruz atıyoruz oda ziyan oluyor.bebelac 6,5 tl 1 ay sonra kalanı atıcam

saol arkadaşlar aptamille bebelac aynı firmanınmış zaten.bebelac aldık şimdilik bebeğim yiyiyor.ama ağzı köpük köpük olyor sanki.herhalde fiyatından dolayı içim rahat etmiyor bahane buluyorum galiba siteye çok giremiyorum bebiş akside cevap veren bütün arkadaşlara çok teşekkürler.bu ay bebelaca devam artık belki öbür aya milupaya geri dönerim.

anneler süt bebeğinize mama vermeden önce lütfen bin defa düşünün. doğa kadını emzirmek için özel olarak programlamış. her kadın isterse ve beslenmesine dikkat ederse emzirebilir. lütfen mama firmalarının avı olmayalım. aşağıdaki haberi dikkatli okuyun lütfen. doktorlar bile bu tezgahın içine girmiş durumda. doymuyor deyip hemen mamaya başlamayalım. bebeğinizin geleceğini düşünün. hiçbir mama - formül süt anne sütünün yerine geçmez. yetimhanelerdeki kimsesiz çocuklar mecburen mama -hayvan sütüyle vs. besleniyor. sizin bebişinizin onu çok seven bir annesi var değil mi. forumlarda anne sütünü arttırıcı bin tane yöntem tartışılmış. ben rezene-ısırgan-anason çayının, bulgur pilavı ve bol sıvı tüketmenin çok faydasını gördüm ama en önemlisi azimle istemek. menapoza girmiş kadın bile isterse bebeğini emzirebilir.
forum idaresine de ayrıca sesleniyorum bu çeşit konu başlıklarının açılmasına izin vermeyin rica ederim. bunlar bir çeşit gizli reklam. anne sütünün ise hiç bir reklama ihtiyacı yok.

Annemizin ak sütü bile helal değil!

23.12.2010 - 08:46Yazdır Arkadaşına gönder
Türkiye'de, ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı sadece yüzde 1,3.

Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları, beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin hayatı kurtulabilirdi. Anne sütü, böylesi yaşamsal öneme sahip olmasına rağmen, Türkiye’de ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı sadece yüzde 1,3.

Sağlık Bakanlığı, uzun bir süredir yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi konusunda kampanyalar düzenliyor. Ünlü anne ve doktorların görüşleriyle anne sütünün bebek için ne kadar yaşamsal öneme sahip olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Ancak buna rağmen anne sütü ile beslenme oranı oldukça düşük seviyede seyrediyor.

Neden?
Bunun başlıca iki nedeni var: Birincisi, çalışan annelere bebeklerini kendi sütleriyle besleyebilmeleri için gereken olanakların sağlanmaması, ikincisi de kârlı bebek maması sektörü.

Annelere, hamileliğin son ayından doğumdan sonraki 13 haftalık zaman dilimine kadar doğum izni verilmesi yasal bir zorunluluk. Özellikle özel sektörde çalışan birçok kadın, işlerini kaybetmek korkusu ya da baskısıyla bu sürenin hemen sonunda, hatta kimi zaman çok daha erken işe dönmek zorunda kalıyorlar/bırakılıyorlar. Sonrasında ise annelik adına kendilerine verilen yegane “hak” yalnızca günde 1,5 saatlik süt izni olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreyi bebeklerine ertesi gün verilmek üzere süt sağmakta kullanmak bile çoğu zaman bir lüks haline geliyor ve yetersiz koşullar ya da işveren baskısı nedeniyle bu da yapılamıyor.

150’nin üzerinde kadın çalıştıran (Dikkat! Anne değil, “kadın”) işyerlerinin kreş imkanı yasalarla zorunlu kılınmış olmasına rağmen, çeşitli kılıflar altında, ya da sebep sunmaya bile gerek duymadan annelerin bu en doğal hakkını ellerinden alıyor. Sonuçta bebekler en iyi ihtimalle sadece 3 ay anne sütü alıp, sonrasında bebek mamasına veya hayvansal süte muhtaç bırakılıyor.

“Sektör”leşen mama
Her yıl %25 oranında büyüme gösteren bebek maması pazarı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça hızlı gelişiyor. Bunun en büyük kanıtı da Türkiye’de bir yılda doğan bebek sayısının İngiltere’den 2,5, Polonya’dan 5 kat fazla olmasına rağmen, mama kullanma miktarının bu ülkelerden 5 kat daha az olması. Durum böyle olunca, Türkiye mama firmaları için eşi bulunmaz bir bakir alan oluyor. Pazarda büyük pay sahibi firma yöneticilerinin açıkça söylediği gibi hedef kitle anneler ve doktorlar. Sütlerinin yetersiz olduğuna, bebeklerini beslemediğine ikna olan veya doktorları tarafından ikna edilen anneler, çareyi kendilerince bebekleri için “en iyi, en vitaminli, en organik, en tahıllı, en besleyici” çözümde, yani bebek mamasında aramak zorunda bırakılıyor. Çoğu zaman anne sütünün yeterli olmasına, yetersiz olma durumunda bile buna sebep olan etkenlerin geçici veya ortadan kaldırılabilecek olmasına rağmen, sektörden payını alan tüccar, doktorların ellerine tutuşturdukları mama broşürleri ile marketlere koşuyor. Sonuçta asıl zarar gören, yeterince anne sütü alamayan, bağışıklık sistemi yeterince gelişemeyen, katkı maddeleri ve yapay besinlerle çok erken tanışmak zorunda kalan ve ihtiyacı olan fiziksel teması ve psikolojik doygunluğu yaşayamayan bebekler oluyor.

Dostlar alışverişte görsün!
Bütün bunlar doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu kampanyasının son derece altı boş bir propaganda aracı olduğunu söylemek yanlış olmaz. 6 ay sadece anne sütü verin dedikten sonra, buna imkan verecek maddi ve sosyal koşulları yaratmamak, kadınlara “çalışmayın, evinizde oturun ve çocuğunuza bakın” demekten başka bir şey değil. Kaldı ki bu bile bebekleri 6 ay sadece anne sütü ile beslemek için yeterli değil. Bunun yanı sıra ortaya çıkan bir diğer sonuç ve sorun da, aynı Sağlık Bakanlığı’na bağlı doktorların, anneleri sütlerinin yetersiz olduğu, bebeklerin yeterince gelişmediği ve filanca mamayı kullanmaları gerektiği konusundaki ikna çabaları şeklinde karşımıza çıkıyor.

İşini hakkıyla yapan doktorlar bir kenara ama devletin bu, “dostlar alışverişte görsün” mantığıyla başa çıkmak yine ve yeni bir mücadele alanı doğuruyor.

(soL - Kadın)

cok dogru soyluyorsunuz ama sutu herseye ragmen yeterli olarak gelmeyen, sutten cesitli nedenlerle erken kesilen anneler oldugu gibi meme ve anne sutunu uzun israrlara ragmen bir sure sonra reddeden bebekler de olabiliyor. Bu durumda elbette formul sutler maliyetini karsilayabilen aileler icin cok onemli bir alternatif. Hangi mamanin bebeklerde nasil bir etki yaptigini sormayi da reklam icerikli olarak karsilamak dogru degil. Formul sut reklamlarinda bile anne sutune esdeger olmamakla birlikte, anne sutunun olmadigi ya da yetersiz oldugu durumlarda tuketilmesi gerektigi soyleniyor. Sutu yetersiz olan yada olmayan annelere bu konuda fazla yuklenildigini dusunuyorum sahsen.

benim durumuma gelince. Ilk dort ay sadece anne sutu, sonra yavas yavas ek gidalar aldi bebegim. memeyi 4. aydan itibaren zorla almaya basladi - bunda calismaya baslamamin ve sutumu sagarak biberonla vermemin etkisi olabilir ama kasikla vermeyi de beceremedik biz. 6. aydan sonra ne memeden ne de biberondan kabul etti ve geceleri zorunlu olarak formul sutlere gectik. ben 6. aydan beri bebelac verdim. Birkac kere milupa denedim, ama pek sevmedi bebegim. eneteresandir ki bebelac verirken hasta olmamasina ragmen milupa icerken rahatsizlanmisti. Bunu Milupayi elbet hastalik sebebi olarak gordugum icin degil, bagisiklik sisteminini guclendirici etkisinin abartildigini dusundugum icin anlatiyorum. belki baslangictan beri kutuda yazildigi olcude verilmesiyle bagisiklik sistemini guclendirici etkisi ortaya cikiyor olabilir, ama benim bebegim kutu uzerinde belirtilen miktarlari tuketmedi hic, belki de bu yuzdendir, bir ornege bakarak kesin bir tahlil yapmak da yanlis tabi ama herkes kendi deneyimini paylasiyor sonucta. Doktorumuzla da gorustum bu mevzuyu. Hem milupa'ya hem de bebelac'a guvenebilecegimi, anne sutu olana kadar anne sutu, bitince de formul sutlere gecebilecegimi soyledi. 9. aydan sonra artik zaten pek de onemi kalmadigini belirtti. Simdi 12 ayini doldurmak uzere bebegim, hala bebelac 3'e devam ediyoruz ve icim rahat. yakinda inek sutune gecicez. 3 yasina kadar formul sutlere bagli kalmayi da tercih etmiyorum inek sutunun tadina alismasi acisindan.

saol arkadaşlar aptamille bebelac aynı firmanınmış zaten.bebelac aldık şimdilik bebeğim yiyiyor.ama ağzı köpük köpük olyor sanki.herhalde fiyatından dolayı içim rahat etmiyor bahane buluyorum galiba siteye çok giremiyorum bebiş akside cevap veren bütün arkadaşlara çok teşekkürler.bu ay bebelaca devam artık belki öbür aya milupaya geri dönerim.

canım tekrar merhaba bebelec evet köpük oluyor ama mamamın cinsinden o benimkide öyle oluyor ama sana tavsiye nacizane her ay mama değiştirme bebişinde dengesini bozarsın kimi amam kusturur kimisi kabız yapar ben milupa kullandım kabız yaptı hero kullandım kusturdu ama bebelac verdim iyi geldi kof kiloda yapmadı hem bebişim 4 aylıkken dr kontrolünde 7100 cıktı dr cok iyi dedi biraz dene bakalım zaten bebiş ek gıda başlayınca ister istemez mama az veriyosun corbaydı yogurttu meyva derken mamaya yer kalmıyor bile

cok dogru soyluyorsunuz ama sutu herseye ragmen yeterli olarak gelmeyen, sutten cesitli nedenlerle erken kesilen anneler oldugu gibi meme ve anne sutunu uzun israrlara ragmen bir sure sonra reddeden bebekler de olabiliyor. Bu durumda elbette formul sutler maliyetini karsilayabilen aileler icin cok onemli bir alternatif. Hangi mamanin bebeklerde nasil bir etki yaptigini sormayi da reklam icerikli olarak karsilamak dogru degil. Formul sut reklamlarinda bile anne sutune esdeger olmamakla birlikte, anne sutunun olmadigi ya da yetersiz oldugu durumlarda tuketilmesi gerektigi soyleniyor. Sutu yetersiz olan yada olmayan annelere bu konuda fazla yuklenildigini dusunuyorum sahsen.

benim durumuma gelince. Ilk dort ay sadece anne sutu, sonra yavas yavas ek gidalar aldi bebegim. memeyi 4. aydan itibaren zorla almaya basladi - bunda calismaya baslamamin ve sutumu sagarak biberonla vermemin etkisi olabilir ama kasikla vermeyi de beceremedik biz. 6. aydan sonra ne memeden ne de biberondan kabul etti ve geceleri zorunlu olarak formul sutlere gectik. ben 6. aydan beri bebelac verdim. Birkac kere milupa denedim, ama pek sevmedi bebegim. eneteresandir ki bebelac verirken hasta olmamasina ragmen milupa icerken rahatsizlanmisti. Bunu Milupayi elbet hastalik sebebi olarak gordugum icin degil, bagisiklik sisteminini guclendirici etkisinin abartildigini dusundugum icin anlatiyorum. belki baslangictan beri kutuda yazildigi olcude verilmesiyle bagisiklik sistemini guclendirici etkisi ortaya cikiyor olabilir, ama benim bebegim kutu uzerinde belirtilen miktarlari tuketmedi hic, belki de bu yuzdendir, bir ornege bakarak kesin bir tahlil yapmak da yanlis tabi ama herkes kendi deneyimini paylasiyor sonucta. Doktorumuzla da gorustum bu mevzuyu. Hem milupa'ya hem de bebelac'a guvenebilecegimi, anne sutu olana kadar anne sutu, bitince de formul sutlere gecebilecegimi soyledi. 9. aydan sonra artik zaten pek de onemi kalmadigini belirtti. Simdi 12 ayini doldurmak uzere bebegim, hala bebelac 3'e devam ediyoruz ve icim rahat. yakinda inek sutune gecicez. 3 yasina kadar formul sutlere bagli kalmayi da tercih etmiyorum inek sutunun tadina alismasi acisindan.

elbetteki amacım annelere yüklenmek değil. ama marka tavsiyesi yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. her çocuğun gelişimi mevcut sağlık durumu farklı. bir bebeğe yarayan mama diğerine yaramayabilir. bu konuda hiç tanımadıkları bir anne ve bebeğe tavsiyede bulunmak gerekiyorsa mama markası vermek yerine anne sütünü arttırıcı çareleri anlatmak gerek. dikkat ederseniz soruyu soran anne emziremedim diyor. sütüm yok demiyor.
emzirme konusunda ilk başta ben de çok zorluk çektim. ilk başta her iki memede yaralar oldu. kanadı geçmedi. ona rağmen emzirmeye devam ettim.çeşit çeşit pahalı krem denedim sonunda ayva çekirdeği jelinden fayda gördüm. hamileliğimin son aylarında yaşadığım stresten sanırım oğlum doğunca memeye bir yapıştı tam 5 ay hiç ara vermeden emdi. bazen tuvalete bile gidemedim. 5.aydan sonra yavaş yavaş düzene girdi emmesi. şimdi 1 yaşında ve ben sonuna kadar emzirmek istiyorum. 4- 5 ay sonra işime geri dönmek zorundayım.belki o zaman sizin yaşadığınız güçlükleri yaşarım ben de. ama ilk altı ay sadece anne sütü içirebildiğim için içim rahat olacak. zaten alıntı yaptığım haberde de işe başlayan annelerin yaşadığı zorluklardan bahsediyor. ben 1 sene ücretsiz izin aldım. sırf yavrumu doya doya emzirebilmek için. devletin başındakiler en az 4 tane doğurun tavsiyesi veriyor ama en fazla 3-4 ay para veriyor. sonrasında kaç babayiğit 1 sene parasızlığa dayanabilirse onun bebişi biraz olsun süte doyma şansını yakalıyor. şimdi mecliste bir torba yasa teklifi gündemde. ücretsiz doğum iznini 2 seneye çıkaracaklarmış. ne kadar anlamsız. bence en az bir sene ücretli olmalı doğum izni. gelişmiş ülkelerde olduğu gibi.

Formul sut reklamlarinda bile anne sutune esdeger olmamakla birlikte, anne sutunun olmadigi ya da yetersiz oldugu durumlarda tuketilmesi gerektigi soyleniyor. Sutu yetersiz olan yada olmayan annelere bu konuda fazla yuklenildigini dusunuyorum sahsen.

inanın firmalar o kadar masum değil. reklamlarda tabi ki alenen anne sütüne karşın mamayı övemezler. kaleyi içten yıkıyorlar. elleri doktorlara uzanmış. hastaneye gidiyorsunuz doktorların ebelerin odasında bin türlü eşantiyon. kutu kutu mama yazan doktorlara gizli gizli ne çıkarlar sağlanıyordur. mama firmaları anne ve bebekleri resmen pazar olarak görüyor.

anne sütü kadar güzel birşey tabiki yok.keşke bende en azından 6.ayın sonuna kadar sadece sütümü verebilseydim.bunun için çok direndim.4.aydan sonra günde bir kere mama bir kerede yoğurt vermeye başladım.dr um mamayı hiçbir zaman tavsiye etmedi.ilk 3 ay çok zorluk çektim çünkü oğlum kolikti.emzirmek istediğimde krizlere giriyordu.yorgunluk,uykusuzluk vs derken bol olan sütüm azaldı.bir süre sonra sırf mamayı kurtuluş olaRAk görmediğim için elektrikli pompa aldım.halen de kullanıyorum.eğer o pompayı almasaydım belki çoktan sütüm kesilmişti.bir arkadaşım kızı 2 yaşına geldi halen emziriyor.çok özeniyorum.inş benim oğlumda emmeye devam eder.bende mamaya karşıyım ama bebeğin gelişimini etkiliyorsa kullanma taraftarıyım -son çare olarak tabiki-.

inanın firmalar o kadar masum değil. reklamlarda tabi ki alenen anne sütüne karşın mamayı övemezler. kaleyi içten yıkıyorlar. elleri doktorlara uzanmış. hastaneye gidiyorsunuz doktorların ebelerin odasında bin türlü eşantiyon. kutu kutu mama yazan doktorlara gizli gizli ne çıkarlar sağlanıyordur. mama firmaları anne ve bebekleri resmen pazar olarak görüyor.

bebek mamasi yapiyorlar ama hayirina degil elbette; tabiki pazar olarak gorecekler ve satabilmek icin farkli yontemleri deneyecekler. Ama is doktorlara gelince durum farkli tabi. marka vermesini yanlis bulmuyorum, nihayetinde receteye yazilan ilaclar da bir firmaya ait. onlarin pazarina katki yapmamak icin alternatif tip'a da donemezler. ama sutu olan anneleri ozellikle formul sutlere yonlendiren doktorlara gelince, bu da zurnanin zirt dedigi yer tabi. senin de soyledigin gibi,
devletin anne sutunu destekleyici tutarli bir politikasi yok ki hastanelerin ve doktorlarin olsun.

yine de her yolu deneyip emziremeyen calisan/calismayan annelerin derdine de bir cozum olmali. formul sutler pazarin bir parcasi ama oyle diye de kesinlikle kullanilmamasi gereken besinler de degil. her yolu denemesine ragmen olmuyorsa ne yapacak anne, ac mi birakacak bebegini? dogru diyorsun, her bebegin bunyesi farkli. denemek lazim, ama daha ucuzunu veriyorum diye kendini suclu hisseden anne icin soyluyorum icinin rahat olmasini.

X