Bebek Beslenmesi bebeğe emzik verilmeli mi nezaman verilmeli

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ben de bu dönemle ilk kez vermiştim çok karşı olmama ramen.. çünkü bizimki devamlı memede durmak istiyordu. 15 gün kadar zorla aldı sonra bi daha almadı..

bazı kaynaklarda verilmeli diyor bazıları verilmemeli.. doktorumuz 5-7 aylıkken emzikten soğurlar o zaman aldın aldın sonra onun keyfini beklersin demişti.. şahsen ben pek hoşlanmıyorum emzikli bebeklerden.. ama zor durumdaysan ve benimki gibi memede durmak isteyen bir bebeğin varsa kendini çok hırpalama sonuçta iyi yönleri de var mutlaka..

ben de karşı omama rağmen verdim bebeğime. baya bi erken verdim hatta. ama malesef sürekli ağzı açıktı ağlayıp duruyodu. tok olduğu halde uyurken de ağzı açık hep meme istiyodu, gazı da olsa zaten ağzı açık sürekli. ben internette araştırmıştım. gaz sancısında rahatlatıcı etkisi olduğunu. şimdi de yine çaresiz kaldığımda kullanıyorum çoğunlukla emmiyo. çok ta bağımlısı değil yani. ben çoğunlukta azıcık emip uykuya dalınca ya da sakinleşince alıyorum ağzından. kendi bırakıyo hatta.

ben 1,5 aylıkken alıştırdım. avantajları da var dezavantajları da. ilk doğduklarında emme refleksleri çok kuvvetli oluyor, tok da olsalar bişeyleri emmek istiyorlar. dolayısıyla emzik rahatlatıyor. ama emzikle uyumaya alışınca, iyice uykuya dalana kadar emzik ağzından her düştüğünde uyanıp ağlamaması için koşarak emziği ağzına veriyoruz, defalarca. iyice daldıktan sonra kendi atıyor ama o zamana kadar emzik düştükçe baştan alıyoruz. bu ikimiz için de yorucu oluyor. erken bıraktırmak istiyorum ben şahsen. vereceksen uygun bi zaman, daha sonra alması daha zor. verip vermeme konusunda tercih tamamen senin

ben de pek taraftar olmamama rağmen doktorun tavsiyesiyle verdim. benim bebeğimde devamlı memede durmak istiyordu. doktor sen emzik vermezsen o emecek birşey bulur dedi(elini battaniyesini ememye başlamıştı, onalrı emeceğine ben de verdim). tabi 1 yaşına kadar sorun yok ama o zamam kesersin demişti. şimdi 2 aylık sanırım 20 günlükken vermiştim. ama öyle her zaman almıyor, arada canı istediği zaman alıyor.

ben de bu dönemle ilk kez vermiştim çok karşı olmama ramen.. çünkü bizimki devamlı memede durmak istiyordu. 15 gün kadar zorla aldı sonra bi daha almadı..

bazı kaynaklarda verilmeli diyor bazıları verilmemeli.. doktorumuz 5-7 aylıkken emzikten soğurlar o zaman aldın aldın sonra onun keyfini beklersin demişti.. şahsen ben pek hoşlanmıyorum emzikli bebeklerden.. ama zor durumdaysan ve benimki gibi memede durmak isteyen bir bebeğin varsa kendini çok hırpalama sonuçta iyi yönleri de var mutlaka..

ben de 1. haftadan sonra vermeye basladım.normalde vermıyorum.ne zaman cıyak cıyak aglıyor ya da ben gogsumu vermeye hazırlanırken ya da mamasını hazırlarken sakınlesmesı ıcın verıyorum.o ankı sınırlı sınırlı emısını gormenız lazım :KK70: :KK1: emzık en fazla bır yasına kadar verılmelıymıs.1 yastan sonra cene yapısını bozuyormus.
ama ıste emzıgın en sınır bozucu yanı,bebek uyurken sureklı emzıgı dusurmesı ve sureklı kalkıp vermenız.gece artık kolum besıgın ıcınde uyuyacagım nerdeyse.o dusuruyor ben verıyorum o dusuruyo ben verıyorum.uyku denen bısı kalmıyo.

çoğu kişinin aksine ben emziği cok yakıstırıyorum bebişe:))) beniim eşim cook karşı oldugu için vermedim henüz emzik ama onu bir ikna edebilirsem 6-7 aylık olana kadar vermek istiyorum..

Bizim doktorumuz bir sakıncası olmadığını söyledi. Üç yaşına kadar bırakmak kaydıyla verebilirsiniz dedi. Ama benim bebeğim istemedi emziği.
Keşke alsaydı, şimdi beni emzik yaptı. Emme güdüsü güçlü bebekleri rahatlatmak için tavsiye ederim.

ben hiç istemedim vermeyi.benim kızımda sürewkli emmek isteyen biri.emmeden uyumaz.o yüzden ben emzik oldum:KK1:çok zorlandım.özellikle geceleri.ama olsun kızım için değer:KK64:

ben vermedim doğalı varken yapayını niye emsin
bence bu anneyi rahat ettirmek için icat edilmiş
evet sürekli emmek istiyor ama ben bebeğim için
kendi rahatımdan vazgeçtim herkes alıştır diyip durdu
kayınvalidem de aldı bir emzik ama öğürdü kuşum
ben de herkese bakın denedim ama istemedi deme fırsatı buldum :)

ben çook isterdimemzik emmesini ama malesf almadı emzik,ona bütün emziklerden aldım,hatta doğmadan önce heveslendim amerikadan bile getirttim,dişli,dil çıkarımış figürlü,avent,nuk,chicco,bakkal emziği...vs. ama almadıı:KK43:ben karşı değilim,emzik bebeklere ççççççççççççççoook yakışıyor,bayılıyorum emzik emen bebeklere.

benim bebişim de 4.ayın içinde. çok kararsızım emzik verip vermeme konusunda. uykusu geldiğinde baş parmağını emiyor, ama ne emmek..corp corp.. uykusunun arasında da uyanır gibi olursa emiyor parmağını.

emziği zamanında bıraktıramazsak diye korkuyorum. bu sefer de parmak emmeyi bırakmazsa diye korkuyorum.

ayyy,ne yapacağımı bilemiyorummmm:KK43:(

benim kizimda hic emmedi o kadar ugrastigim halde.onun yerine beni emzik olarak kullandi.artik beni emmiyor.uyumadan once knedini sakinlestirmek icin sureklli ustumu basimi kemirmeye calisiyor bazen kolumu yakalayip isiriyor.

Benim kızım 71 günlük. Bir hafta öncesine kadar emzik vermedim. Bıraktırırken ya bırakmazsza diye düşünüyordum.
Kızımın uykuları çok düzenli. Saatli uykuya alıştırdım. Gece gündüz öğlen yatma saatlerinde yatırıyorum. Ama yatırırken bin dereden su getiriyordu ve mesela öğlen yatırdım. Ana kucağına koydum. 2 dk wc ye gidim diyorum gözlerini hemen açıp ingaaaaaaa demeye başlıyor. Yatarkende bir türlü kendini verip yatamıyordu. Bazı akşamlarda durmaksızın ağlıyordu. Bir de en sonunda çarşafta yatmaya alıştı yatsa ne ala bi de hoşuna gidiyor diye onda sallandırıyordu. Akşamları neyse sabahları tekim. Arık peteğe bağlayıp bir ucunu sallıyordum. Emziği vermekten başka çarem kalmadı.Şimdi emziği veriyorum ayağımda 5 dk salladıktan sonra hemen uyuyor dalınca emziği kendi atıyor bu sayede acıkınca kalkıyor. Çarşafı da istemiyor. Ağlayınca eğer susturamazsak emziği veriyoruz anında susuyor. Benim kızım da ilk başta istemedi öğürdü vermedim o zaman sonradan yavaş yavaş alıştı. Artık daha rahat da uyuyor. Resmen kurtarıcım oldu. Ama her zaman da emziğe sarılmak doğru değil. Mesela ağlayınca bazı anneleri görüyorum bebeklerin ağzına tıkıyor her defasında. Ben önce konuşuyorum. Kendim susturmaya çalışıyorum baktım susacak gibi değil o zaman veriyorum.

arkadaşlar 25 günlük bebişim var fakat hep kucakta uyumak istiyor yatağına bırakınca en fazla 5 dk uyuyor ve ağlayarak uyanıyor altı temzi karnı tok v.b çok yorucu olmaya başladı.. emzikte almak istemiyor..emziği ne şekilde verebilirim önerileriniz varsa acil paylaşın lütfen yada başka öneriniz varsa alayım

teşekkürler

ben çok erken verdim emzik ama iyiki de vermişim en azından çok ağladığında sakinleştiriyor benim kızımda beni emmek istiyordu sürekli beni emzik yerine kullanıyordu:)

emzik kesinlikle çok gerekli. bazı arkadaşlar emzik annelerin rahatı için çıkarılmış falan yazmışlar.
benim düşünceme göre; (rahat anne) = (rahat bebek)
bir anneyi bebeğinin mutluğuğundan başka ne mutlu edebilir ki!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?..........

Bence de emzik cok gerekli. Babanem ilk gün ağzına tıkıverdi çocuğumun .Ay nasil kızdım iki günden sonra hic vermedim. Allahımm devamlı göğsümde durmak istiyor . Tuvalete gidemiyorumki bi de duş almak var .Katılırdı cocuk herhalde .Tekrar alıştırmaya çalıştım alıştı allah şükür. Göğsümü emerken süt geliyor diye kızıyor bi de keyfi durduğu zaman . Emziğı ikimiz de cok seviyoruz anlayacağınız

arkadaşlar 25 günlük bebişim var fakat hep kucakta uyumak istiyor yatağına bırakınca en fazla 5 dk uyuyor ve ağlayarak uyanıyor altı temzi karnı tok v.b çok yorucu olmaya başladı.. emzikte almak istemiyor..emziği ne şekilde verebilirim önerileriniz varsa acil paylaşın lütfen yada başka öneriniz varsa alayım

teşekkürler

Benim kızım da ilk başlarda almadı. Ama sana tavsiyem bebeğinin çok fazla ağladığı bir zamana getirip ver ağzına. O hırsla alabiliyor. Benimkisi öyle mesela . Normal zamanda almayabilyor. Bir de emziği vermeden önce ağzına bir kaç damla anne sütünü verip ardına emziği verebilirsin. Bizde bu da işe yaradı. Ayrıca emziğin türü de önemli. Önce damaksız vermiştim onu almadı. Sonra bebedorun silikon damaklı modelini verdim. Onu çok sevdi. emiyor. Bir kaç marka emzik çeşidini deneyebilirisin. birini almayıp diğerini alabiliyorlar..

X