Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi 4-5 aylık bebek ayda kaç gr kilo almalıdır?

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

moonquin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2010
251
7
39
benim bebeği 1 hafta sonra 5 aylık olacak inş. bu ay sadece 200 gr almış canım sıkıldı normalmi bu? bu ay daha ziyade emzirdim. doğduğundan bu yana mama takviyesi alıyor sütüm az. bazen sütüm iyi oluyr o zaman az mama veriyorum, bazen sütüm az oluyr o zamanda daha çok mama veriyrm. dikkatimi çekti sütüm çom olduğunda daha az kilo alıp daha az uzuyor, az olupda mama vermek zorunda kaldığımda daha çok uzayıp daha çok kilo alıyor... sütüm beslemiyormu ki:KK43:

sütün hakkında yorum nyapamıycam ama canım benim kızımda 4 ay kontorllerinde 200 gr almış. ek gıdaya geçmek istedim ama hemşireler ve doktor müsade etmedi.

normal o zaman sanırım, bende severek vermiyorum ek gıdayı ama süt yok... birde dalgalanma oldumu sizi bebekte? mesela bir ay çok uzayıp kilo alıp diğer ay az oldumu ve sonr yine çok?

canım aslında her bebeğin yapısı farklı ama kilosu boyu kaç acaba yazsaydın ona göre yorum yapılabilirdi aslında diyorumya bebekleri kıyaslamak yanlış ama rahatlaman acısından mesela benim kızımda 2 gün sonra 5 aylık olacak gecen ay aşı için gittiğimde 7100gr boyuda 67 cm cıktı

ay aynı dert bende de var.pazar günü kızımın 4.ayı doluyor 5 e giriyor.evde kilo kontrolü yapıyorum.geçen aydan buyana 300 gr.almış.herkes böyle olduğuna göre 3 aydan sonra kilo alımı azalıyor galiba.bide ben bişey duydum bebek 5.ayın sonunda doğduğu kilonun 2 katı olması gerekiyormuş.buda bir kıstas olabilir.ben sadece anne sütü veriyorum.inş.ek gıda önermez drum.

4000gr 50 cm doğdu. geçen ay boyu 66cm kilosuda 8000di. şimdi evde ölçüyom kilosunu ancak 200 gr almış, boyu için birşey diyemem. uzadı gb gelmiyr bana. 8 gün sonra 5 aylık olacak

Her bebeğin gelişimi kendine özeldir.Doktorumuz 600-1000 arasında almasının normal olduğunu söylüyor.Benim bebişim 3.150 doğdu.ocak 5 de altıncı ayımıza giriyoruz şu an 8.550 kg.Ben çalıştığım için ek gıdaya erken başlamak zorunda kaldım.Herkese mutlu yıllar!

Her bebeğin gelişimi kendine özeldir.Doktorumuz 600-1000 arasında almasının normal olduğunu söylüyor.Benim bebişim 3.150 doğdu.ocak 5 de altıncı ayımıza giriyoruz şu an 8.550 kg.Ben çalıştığım için ek gıdaya erken başlamak zorunda kaldım.Herkese mutlu yıllar!

maşallah sizinki daha çok kilo almış, ek gıda olarak ne veriyorsunuz? hazır mamalardan mı yoksa kendiniz evde birşeyler hazırlıyormusunuz. pek çok kişi 6.ayda başlanır diyor ek gıdaya ancak nette biraz araştırdım 4-6 ay diyor. özellikle biryerde bebeğiniz ek gıdaya başlanabileceğini belirten işaretler verir demiş, aynı benim bebeğimi tarif etmiş. ben birşey yemeye kalksam onun yiyecek olduğunu anlıyor ve nasıl bakıyor anlatamam, ağzıma götürükende kucağımdaysa öne attırıyor kendini ağzını açıyor :KK70: ben keçi sütü veriyorum şuan, içine 1 çay kaşığı bazen pirinç unu atıp mama yapıyorum, aptamil veriyorum, dörttebir yumurta sarısını 1 çay kaşığı balda iyice ezip küçük küçük veriyorum, yumuşak meyvelerin ucundan (muz gibi) 1-2 mercimek büyüklüğünde, sert meyvelerin sularındanda 1-2 çay kaşığı veriyorum, sulu yemek yaptığımda da 1 çay kaşığı suyundan veriyorum. bunların hepsini sütüm olmadığı zaman veriyorum tabi, ben sütü olmayanlardanım ne yazıkki, şimdilik bir sorun yok gibi, herhangibir kabızlık ishal veya karın ağrısından ağlama vs olmadı, midesini yavaş yavaş alıştırıyorum.

maşallah sizinki daha çok kilo almış, ek gıda olarak ne veriyorsunuz? hazır mamalardan mı yoksa kendiniz evde birşeyler hazırlıyormusunuz. pek çok kişi 6.ayda başlanır diyor ek gıdaya ancak nette biraz araştırdım 4-6 ay diyor. özellikle biryerde bebeğiniz ek gıdaya başlanabileceğini belirten işaretler verir demiş, aynı benim bebeğimi tarif etmiş. ben birşey yemeye kalksam onun yiyecek olduğunu anlıyor ve nasıl bakıyor anlatamam, ağzıma götürükende kucağımdaysa öne attırıyor kendini ağzını açıyor :KK70: ben keçi sütü veriyorum şuan, içine 1 çay kaşığı bazen pirinç unu atıp mama yapıyorum, aptamil veriyorum, dörttebir yumurta sarısını 1 çay kaşığı balda iyice ezip küçük küçük veriyorum, yumuşak meyvelerin ucundan (muz gibi) 1-2 mercimek büyüklüğünde, sert meyvelerin sularındanda 1-2 çay kaşığı veriyorum, sulu yemek yaptığımda da 1 çay kaşığı suyundan veriyorum. bunların hepsini sütüm olmadığı zaman veriyorum tabi, ben sütü olmayanlardanım ne yazıkki, şimdilik bir sorun yok gibi, herhangibir kabızlık ishal veya karın ağrısından ağlama vs olmadı, midesini yavaş yavaş alıştırıyorum.

Sevgili arkadaşım,kesinlikle ama kesinlikle BAL verme.bebeklere iki yaşından önce verilen bal,vücutta birikim yapıyor ."Alerjen maddeleri içermesi nedeniyle bir yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir. Bunun yerine besleyici değeri çok daha fazla ve demirden zengin olan pekmezin tüketilmesi daha sağlıklıdır" . Böbrekleri henüz gelişmediğinden ve böbrek solid yükünü artırdığı için bir yaşına gelene kadar bebeklere tuz ve tuzlu gıdaların da verilmemelidir.
Diğer beslenme planı uygun.miktarları biraz artırabilirsin.Yemek suları için de henüz erken.Meyve pürelerine geç istersen.Mandalin suyu ve elma suyu da veriyorum.milupa pirinçli de veriyorum.

Sevgili arkadaşım,kesinlikle ama kesinlikle BAL verme.bebeklere iki yaşından önce verilen bal,vücutta birikim yapıyor ."Alerjen maddeleri içermesi nedeniyle bir yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir. Bunun yerine besleyici değeri çok daha fazla ve demirden zengin olan pekmezin tüketilmesi daha sağlıklıdır" . Böbrekleri henüz gelişmediğinden ve böbrek solid yükünü artırdığı için bir yaşına gelene kadar bebeklere tuz ve tuzlu gıdaların da verilmemelidir.
Diğer beslenme planı uygun.miktarları biraz artırabilirsin.Yemek suları için de henüz erken.Meyve pürelerine geç istersen.Mandalin suyu ve elma suyu da veriyorum.milupa pirinçli de veriyorum.

bal konusunu bilmiyordum, ben hep pekmezibn midesini yakacagını düşünürdüm, pekmez daha keskin tatlı bir yiyecek oldugundan... paylaşımınız için çok teşekkür ederim, o halde bal yerine pekmez daha uygun olacak

Benim bebeğimde 4.5 aylık iki hafta önce 7 kiloydu ve hasta oldu bugün doktora gittiğimizde bebeğimin kilosunu 7 kilo 90 gram olduğunu öğrndim tamam hastalıktan kilo almamaşı olabilir ama b u kadarda az mı kilo alır çok üzüldüm .:KK43::KK5:

Benim bebeğimde 4.5 aylık iki hafta önce 7 kiloydu ve hasta oldu bugün doktora gittiğimizde bebeğimin kilosunu 7 kilo 90 gram olduğunu öğrndim tamam hastalıktan kilo almamaşı olabilir ama b u kadarda az mı kilo alır çok üzüldüm .:KK43::KK5:
oluyor malesef,seninki hadi hastaymış,kızım kendisi istemiyor.bir ay benim kızım da hiç kilo almadı.2 gün iyi içse sütü hemen kiloya yansıyor zaten.bu ay 500 gr almış,ben sevindim,ama doktor alt sınırda daha fazla olmalı dedi.bu arada 4 aylık kızım.

benim oğlumda bugün 4. ay aşılarını oldu tam 4 ay bir haftalık ama maalesef 1 ayda sadece 200 gr almış 7200 olmuşş :KK43: sanırım biraz meyveyle falan desteklemek lazım

yaa arkadaşlar benim kzım 4 ay bitti, 6500 kg ama dr hiç bişe verme anne sütüne devam dedi, dizin böyle görünce korktum bende bişeyler versemmi acaba?

benim bebeği 1 hafta sonra 5 aylık olacak inş. Bu ay sadece 200 gr almış canım sıkıldı normalmi bu? Bu ay daha ziyade emzirdim. Doğduğundan bu yana mama takviyesi alıyor sütüm az. Bazen sütüm iyi oluyr o zaman az mama veriyorum, bazen sütüm az oluyr o zamanda daha çok mama veriyrm. Dikkatimi çekti sütüm çom olduğunda daha az kilo alıp daha az uzuyor, az olupda mama vermek zorunda kaldığımda daha çok uzayıp daha çok kilo alıyor... Sütüm beslemiyormu ki:KK43:

yanı suan kac kılo kı hemsıreler nededı pekı

evet bal verilmemesi lazım ama en önemli nedeni bebek botolizimine neden olması toprakta havada kısacası heryerde bulunabilen clostridium botilinum bakterisinin sporları bala bulaşabiliyor(arıların vasıtasıyla) yetişkinlere zarar vermeyebilir ama 3 yaşından küçük bebeklerde malesef ölümle sonuçlanıyor(bağışıklık sistemi zayıf olduğu için).internette 1 yaşdan sonra bal verebilirsiniz diyor ama 3 yaşına kadar bebeklerde ölüm görülmüş riske atmamak için 3 yaşına kadar bal verilmemeli esas nedeni budur.

benim kızım da 4,5 aylık ve 5.950 şu an :KK43: mastitten dolayı sütüm az geliyor.çok üzülüyorum :KK43:

Oğlum 6.750 gr 4 ay 23 günlük ve 64 cm ama bu kilo ölçüleli 5 gün oluyor
2 aydır yalnızca 500 gr alıyor oğlum ve dr um geçen ay 500 gr alınca çok şaşırdı hep en az 1 kg alıyordu beğenmedi 500 gr sınır dedi ve neden böyle oldu diye sordu bana çocuğa rejim mi yaptırdım ben nereden biliceksem nedenini sanki ben kilo almasını istemiyorum oğlumun bu ay gittiğimizde de sadece 500 gr aldı ve yine hayal kırıklığı üstelik bu defa direk ek gıdaya başlattı
ama ben vermedim verdiği ek gıdaları
inanın ben de anlamadım sorun nerede bu çocuk neden hep 1 kg giderken birden düştü kilo alımı halen çözemiyorum boşa koysam dolmuyor doluya koysam almıyor
sağlık ocağındaki ebemize danışmıştım o gelişimi çok normal hiç bir problem yok persantil eğrisinde gayet ideal bir noktada diyor sorun dr da mı bizde mi çözemedim :KK43:
üstelik şu dezavantaj da var ki oğlum çok hareketli kıpır kıpır bir bebek ve her geçen gün uykudan bir adım daha uzaklaşıyoruz gündüz uykumuz neredeyse yok denecek kadar azaldı ben bunlara yani büyümesine bağlıyorum arkadaşlar kilo alımlarının azalmasını
internette bir çok yerde araştırdım çocuklsrın her an emmesinden ziyade büyüme hormonu en çok uykuda salgılanıyormuş e benim oğlum artık özellikle gündüz en fazla 10 dakika uyuduğuna göre ... :KK43:
inanın bilemiyorum kafam karmakarışık son dr kontrolünden beri binlerce tilki dört nala koşuyor beynimde ... o kadar üzülüyorum ki

merhabalar benim kızımda 2 500 gr 49 cm doğdu.1 hafta sonra 2 aylık olucak suan kilosu 4 200 boyu 54 cm sizce normalmi ?

benimde bebeyim 3700 boyu 53 dogdu simdi 5 aylik 8800 boyu 67 suttum olmadigi icin ek gida veriyorum sagligi sahhati yerinde nazar nazar

X