Hamilelikte Kalça Ağrısı?

kızlar ben 26 haftalık hamileyim. bu kalça ağrısı daha doğrusu çatı kemiği ağrısı 1 hafta önce aniden başladı. 2 gün içinde şiddetlendi, önceden yürümeyi geçtim rahatça koşabilecek bir durumdaydım. 2-3 gün içinde oturup kalkmakta zorlanan, merdiven çıkamayan, badi badi topallayarak yürüyen biri haline geldim. bu durum cok moral bozucu oldu benim için cünkü henüz 25 yaşındayım ama hareketlerim 80 lik nineler gibi..

netice yabancı sitelerde bu olayı araştırdım: buna "pelvic gridle pain" deniliyor. diğer bir adıda "diastasis symphisis pelvis". bu konuyla alakalı güzel siteler var ama hep ingilizce.

peki nedir bu hayatımızı karartan olay? tedavisi var mı? doğumdan sonra gercekten geçiyor mu?

bu konuda dr.lardan çoğunuz duymuşsunuzdur, bağların geriliyor, hormonların kalçayı gevşetiyor, doğum kanalın açılıyor vs vs.. bunlar külliyen yanlış değil bir yere kadar hepsi doğru. yalnız dr.ların yanıldıgı nokta şu, her 5 hamileden 1 inde görülecek kadar sık olan bu durumu ÖNEMSEMİYORLAR. işte beni en çok delirten de bu oldu. çektiğiniz ağrı kimsenin umrunda değil ve sanki yapılacak bir şey yokmuş ve sen bunu çekmek zorundaymış gibi!!!!

evet cok sık görülüyor olması bu ağrının NORMAL OLDUĞUNU GÖSTERMİYOR arkadaşlar. yaptığım onca araştırmada her yerde ilk bunu söylüyorlar ve dr.unuzun bunu dikkate almamasına izin vermeyin diyorlar.

gelelim yapabileceklerimize, bu ağrının sebebi sadece hormonlar değil. bir sürü hamile kadın görmüşsünüzdür 8-9. ayında rahatca yürümekteler. peki biz neden yürüyemiyoruz? araştırmalar bu sorunu yaşayan kadınların geçmişinde genellikle kalça travmaları oldugunu gösteriyor. belki şimdi hatırlmaıyorsunuz ama 2 sene önce kayak yaparken sertçe popo üstüne düştünüz, evet bu küçük kaza bile şimdi hamilelikteki bu topallığın sebebi olabilir. kalça eklemleriniz bir şekilde simetrik hareket etmiyor, relaksin hormonu da bu asimetriliğin tuzu biberi oluyor. veya omurganızda hafif bir skolyoz olabilir, bu duruş bozuklukları da aynı şekilde tesir ediyor.

bu sorunu yaşıyorsanız siz benim gibi ayakta pantalon giyerken, çorap giyerken, arabaya binip inerken, merdiven çıkarken dayanılmaz ağrılar çekiyorsunuz. öncelikle tavsiyem kesinlikle bu ağrıyı ortaya çıkaran durumlardan sakınacaksınız. asla tek ayak üstünde durmayın. pantolon, çorap, ayakkabı giyerken mutlaka oturun. merdivenleri ağrınızın az olduğu bacakla, teker teker çıkın. asla koşmayın ağrıyı şiddetlendirirsiniz. özellikle yatakta sağdan sola dönerken inanın ben de cok zorlanıyordum. şimdi dizlerimi birleştirip yatakta büküyorum, aynı anda dizlerimi çeviriyorum. bacaklarınızı birbirinden ayırmayın. otururken yatakta dönerken dizleriniz mümkün oldugunca birbirine yakın olsun. yine otururken altınıza rahat bir minder koyun ki diz seviyeniz kalçadan aşağıda olsun ve birbirinden ayrılmasın. yine gece yatarken bacak aranıza yumuşak bir yastık koyun ki kalça ekleminiz doğal pozisyonunu korusun. asla ama asla bacak bacak üstüne atmayın. zaten pek çoğunuz bu esnada cok ağrı duyuyordur. bunlar günlük hayatla alakalı öneriler.

bir de herkese tavsiyem gecikmeden bir fizik tedavi uzmanına gidin. BUNU ÇEKMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. pek çok vaka sanıldığı gibi doğumdan sonra iyileşmiyor. en az 1 seneye kadar bu ağrıyı çekenler var. özellikle bebek doğduktan sonra bunları yaşamak kabus olur herhalde. evet arkadaşlar bu durum tedavi edilebilir bir durum. şu an bayram dönüşü oldugu için fizik tedaviye gidemedim gidince onu da burada yazarım. şimdi bir tane pilates topu aldım ve 1-2 küçük egzersiz yapıyorum. aradaki fark mucize gibi oldu diyebilirim. hala topallıyorum ama ağrıdan ve çatı kemiklerimdeki çatırdamadan baya bir kurtuldum. bir de kegel egzersizi denen şey kesinlikle tavsiye ediliyor. google da aratın cok basit birşey, oturdugunuz yerden yapabilirsiniz. pelvis kaslarını kuvvetlendiriyor.

hay agzina saglik arkadasim cok guzel yazmissin bu yasadiklarinin aynisuni yasiyorum.tek ayak ustunde durup corop giymek pantolon giymek iskence gibi oluyor.onerilerini dikkate alacagim :KK16:

bende de 1 aydır var
ayakta fazla kaldığımda temizlik yağtığımda çıkıyor
kilo almadım oysa ki neden oluyor anlamadım
sırt üstü yatıp dinleniyorum geçiyor
fazla kendimizi yormamak lazım

Benim de 20li haftalardan beri var. Ama ara ara. Yoğurduma sütüme dikkat edince azalıyor. Ama olunca çok kötü. Tam bacağımın kalçamla birleştiği yer tak-çıkarlı oyuncaklar gibi birleşme yeri ağrıyor. Bir de eğilince.

ARKADAŞLARR BNDE 12 HAFTALIK HAMİLEYİM BNDE DE SÖYLEDİKLERİNİZİN EKSİĞİ YOK FAZLASI VAR. GECE YATIYORUM SAĞIMA SOLUMA DÖNEMİYORUM. SABAH YATAKTAN SÜRÜNEREK KALKIYORUM RESMEN. SAĞ BACAĞIMA KIRAMP GİBİ GİRİYOO YÜRÜYÜNCE VE OTURUNCA GEÇİYOR AYAKTA 2 DK DURAYIM BAŞLIYOR AĞRIMAYA. BUGUN DOKTORA GİTTİM HİÇ AMA HİÇ İLGİLENMEDİ BEN BİLEMEM GEBELİKLE İLGİLİ OLAMAZ FİZİK TEDAVİYE GİT DEDİ. NEFRT EDİYORM YA DEVLET HASTANESİ DİİLMİ İŞTE HEP AYNI PARA OLMAYINCA BAKMIYOLAR BİLE ADAMIN YÜZÜNE. ÇALIŞIYORUM BİRDE :s OF NE WAR SANKİ HAMİLELİKTE EVİMİZDE OLSAK SEFİLLİK ÇEKMESEK :KK43:

23+4 haftadayım
1 aydan fazladır sağ kalçamda ve bacağımda bu ağrıyı çekiyorum.
Doktoruma hemen sordum neden oluyo bu diye. Sen daha önce kalçanı bi şekilde sakatlamışsın dedi. Ufak bi sakatlama ama şimdi vücut ağırlığın arttıkça ortaya çıkıyor dedi.
Eh dedim çıktım.
Ertesi kontrolde tekrar sordum hani yapılacak bişey yok mu, hafif bir egzersiz vs. diye sordum.
Yapacak bişey yok dedi.
Zorlama kalçanı , aylar geçtikçe daha da kötü olacak hatta dedi.
Çok moralimi bozuyor ama eğer dediği gibiyse cidden yapacak bişey yok. Ancak işte fizik tedaviye gidilebilir.

BEN 3 KERE DÜŞTÜM KARLI GÜNLERDE. HERLDE O DÜŞTÜKLERİMİN ACISI ÇIKIYOR ŞİMDİ. BİDE SÜREKLİ İŞ YERİNDE PC BAŞINDA SANDALYENİN TEPESİNDE OTURUYORM :s BNDE ÇK KORKUYORUM DAHA KÖTÜ OLRSA İLERDE KİLO ALINCA NE YAPICAM BİLEMİYORUM. :KK43:

aynı sorun bende de var. 12 haftalık hamileyim bende. sol kalçamda batma şeklinde yürüdükçe iyice belirginleşen bi ağrı var, bulantılar hala devam ediyor, psikolojim bozuldu yaa :KK43:

aynı sorun bende de var. 12 haftalık hamileyim bende. sol kalçamda batma şeklinde yürüdükçe iyice belirginleşen bi ağrı var, bulantılar hala devam ediyor, psikolojim bozuldu yaa :KK43:

ben bugn 14. haftaya girdim ve çk ayakta kalmaddğm sürece temzilk fln yapmassam eğer bi sıkıntım kalmadı çk şükrr belki seninde zmnla geçicektir:S bozma moralini bebeğide etkiliyo bol bol dinlen hiç bişiyi takma kafana

bu benim ikinci hamileliğim.İlk gebeliğimde yaşamadım ama bunda 10 gündür çekiyorum ve topallıyorum.2 yaşında oğlum olduğu için mecburen sürekli onun peşinde ayaktayım.
bendede tam tersi magnezyum kullanmaya başlayınca çıktı bu olay ortaya.iyi gelmedi bana magnezyum bırakmayı düşünüyorum

kızlar merhaba ben de 21. haftamdayım, 20. haftamdan beri kalcam agrıyor. calısıyorum, is yerinde genelde oturuyorum, oturdukca uyusuyor ayaga kalktıgımda acıdan bir kac dakika cok zor yuruyorum. doktoruma sorucam ama sanırım bu bnmki bacak agrısından felan farklı. basına gelen var mı?

kızlar merhaba ben de 21. haftamdayım, 20. haftamdan beri kalcam agrıyor. calısıyorum, is yerinde genelde oturuyorum, oturdukca uyusuyor ayaga kalktıgımda acıdan bir kac dakika cok zor yuruyorum. doktoruma sorucam ama sanırım bu bnmki bacak agrısından felan farklı. basına gelen var mı?

bende de aynısı oluyor 20 haftalık hamileyim oturup ayağa kalktıkdan sonra acayip ağrım oluyor topallayarak yürüyorum.biraz yürüdükden sonra hafifliyor.herhangi bir gelişme olursa birbirimizi haberdar edelim.

Merhaba,
Ben de 3,5 aylık hamileyim benim de son bir kaç gündür sol kalçamda ağrı var ve kuyruk sokumum da ağrıyor .çevremdekilerden duyduğum kadarıyla kalça ağrısının
normal olduğunu söylüyorlar ama kontrole gittiğimde bir de doktoruma sorucam.
Aynı sıkıntıları yaşayanlar varsa ve paylaşırsa sevinirim.

bende de aynısı oluyor 20 haftalık hamileyim oturup ayağa kalktıkdan sonra acayip ağrım oluyor topallayarak yürüyorum.biraz yürüdükden sonra hafifliyor.herhangi bir gelişme olursa birbirimizi haberdar edelim.

aynı durum bende de mevcut 19. haftamdan beri var, ilk zamanlar şiddetli ve nereden geldiğini kestiremiyordum, bel fıtığından veya belimi incittiğimden korktum, sonra kalça bacak ağrısına döndü gibi, sağdan sola dönemiyordum, ortapediye gittim, doktor dinleneceksin dedi, bazı hareketler verdi, günde 3 taneye kadar sadece parasetamol içeren haplardan atabilirsin dedi (tamol parol minoset gibi) kilona dikkat et kilo aldıkça artar dedi, halk arasında gebelik yeli diyorlar buna, yürüyüşüm bile değişti sanırım, hamileyken garip yürüyenleri ayıpladım sanırım:KK37: çok şükür şu sıralar hafifledi ama tam geçmiş değil, kendimi çok yormamaya çalışıyorum

Bende 25, haftadayım ve bacak ağrılarım başladı.İki gündürde sabahları kalktığımda kalça ağrısı başladı.Araştırdım ve okuduklarıma göre rahmin büyümesi ve özellikle magnezyum eksikliğine bağlı olabileceğini okudum.Ekstra bir magnezyum tableti almak istemiyorum..Uzun süreli kullanımlarda böbreklere zararlı olduğunu duydum ???...Şimdi magnezyum açısından zengin yiyeceklere baktığımda bol bol fındık,muz,yeşil yapraklı sebzeler yemeye karar verdim...Bakalım sonuç ne olacak ???

Bende 25, haftadayım ve bacak ağrılarım başladı.İki gündürde sabahları kalktığımda kalça ağrısı başladı.Araştırdım ve okuduklarıma göre rahmin büyümesi ve özellikle magnezyum eksikliğine bağlı olabileceğini okudum.Ekstra bir magnezyum tableti almak istemiyorum..Uzun süreli kullanımlarda böbreklere zararlı olduğunu duydum ???...Şimdi magnezyum açısından zengin yiyeceklere baktığımda bol bol fındık,muz,yeşil yapraklı sebzeler yemeye karar verdim...Bakalım sonuç ne olacak ???

canım seninle aynıyız, ben magnezyum toza başladıktan sonra yaklaşık yarım kutu düzenli her gün içtim, şu an ağrım hamdolsun kalmadı hiç, benim de çok kötüydü, bence sen de kullanmaya başla, sonuçta uzun süre değil, birkaç ay daha kullancağız, uzun süre demek senelerce kullanmaktır, doğal besinler ilaçlar kadar etki etmiyor malesef, şu an gebeyiz ve dışarıdan takviyeye çok ihtiyacımız var, hamile olmasak vitaminleri minerallleri doğal besinlerle karşılayabiliriz

Merhaba kızlar,

3 aylık hamileyim. Bi aydır sağ kalçamda ağrı var ve bacağıma vuruyor. Bazen topallıyorum bile. Dün doktoruma sordum çok erken dedi. Nette baktım rahim genişlemesinden olabilir yazıyor.

Aranızda yaşayan oldu mu?

aynı şey bendede var 1 aydır bende 3aylık hamileyim

herkesin bünyesi farklı tepki veriyor bence. ben şuan 38. haftamdayım penguen gibi yürüyorum...

Çok yorgunmusum gibi belim ve kalcam agriyo. 29. Haftadayim. Esime masaj yaptiriyorum belime ve kalcama cok iyi geliyo :))

benim için çok erken değilmi agrılar gece yatamıyorum bıle o derece yatsam kalkamıyorum bir acayıp oldu cok canım yanıyor cokkk fenaa

X