Bebek Beslenmesi 7 aylık günlük bebek menüsü

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
tatlım benim oğlumda 7 aylık ve 10.200kg Maşallah kilosu qayet iyi ama dediğin qibi bende daha çok kilo almasını istiyorum
benim oğlum 1 aydır emmeyide bıraktı malesef...
ona

sabahları :
çayla berabar peynir zeytin kaymak reçel ve bebe bisküvisini karıştırıp mama yapıyorum
ama tabi bıkmasın diye her qün içerisine farklı birşeyler ekliyorum yada eksiltiyorum...
bağzı sabahlarda hero baby nin kahvaltı saatini yapıyorum oğlum onu çok seviyor.

ara öğün olarak meyve suyu içiriyorum...

kahvaltısından 3 saat sonra öğlen :
çorba yapıyorum içerisine bebekler için kavrulmuş gevreklerden oyup katılaştırıyorum ve onu yediriyorum.

yine 3 saat sonra yani ilkindi de :
hero baby kavanoz maması veya meyveli yoğurt yediriyorum...

meyveli yoğurt yediriyorsam 1,5 saat sonra kavanoz maması veriyorum çünkü
yoğurt tok tutmaz
ama kavanoz maması verdiysem 2-3 saat sonra da yoğurt yediriyorum.

akşam da yatmadan önce saat 10 qibi pirinç unu muhallebisi
veya arı mama yediriyorum.

Arkadaşlar sizler nasıl yediriyorsunuz herkes paylaşırsa sevinirim en azından
yanlışımızı doğrumuzu birbirimizden düzeltir fikir ediniriz:KK71:

merhaba. maşallh yavrunuza. ben bi konuda rahatsız oldum noollur çocuğa çay vermeyin :KK43: bide kaymak reçel veriyomuşsunuz kahvaltıda bence bunlarda gereksiz ve çok şekerli ağır şeyler. bunlar yerine yumurta peynir zeytin süt bisküvi pekmez karıştırın mesela. reçel ve kaymak çok ağır gelir ben bile yiyemem onu içim yanar. bu arada bol bol su vermeyi unutmayın. her yemekten sonra 30 ml verin mesela içerse

kızlar sebze çorbasıyla ilgili ben mevsim sebzelerini koyuyorum...brokoli çorbası falan yapıyorum..birde tarhana,tavuk,kıyma falanda verebilirsiniz artık çeşit olsun diye..

benim başka bi sorum olacak sizi bulmuşken,bebekleriniz desteksiz oturabiliyor mu?

canım benim bebegim 6.5 aylık kıyma falan demişsin korkuyorum irili şeylerden veremiyorum sonradanda yemez se diyede tedirginimde herseyi süzerek püre yaparak veriyorum daha erkenmiş gibi geliyor daha taneli seyler vermek

tatlım benim oğlumda 7 aylık ve 10.200kg Maşallah kilosu qayet iyi ama dediğin qibi bende daha çok kilo almasını istiyorum
benim oğlum 1 aydır emmeyide bıraktı malesef...
ona

sabahları :
çayla berabar peynir zeytin kaymak reçel ve bebe bisküvisini karıştırıp mama yapıyorum
ama tabi bıkmasın diye her qün içerisine farklı birşeyler ekliyorum yada eksiltiyorum...
bağzı sabahlarda hero baby nin kahvaltı saatini yapıyorum oğlum onu çok seviyor.

ara öğün olarak meyve suyu içiriyorum...

kahvaltısından 3 saat sonra öğlen :
çorba yapıyorum içerisine bebekler için kavrulmuş gevreklerden oyup katılaştırıyorum ve onu yediriyorum.

yine 3 saat sonra yani ilkindi de :
hero baby kavanoz maması veya meyveli yoğurt yediriyorum...

meyveli yoğurt yediriyorsam 1,5 saat sonra kavanoz maması veriyorum çünkü
yoğurt tok tutmaz
ama kavanoz maması verdiysem 2-3 saat sonra da yoğurt yediriyorum.

akşam da yatmadan önce saat 10 qibi pirinç unu muhallebisi
veya arı mama yediriyorum.

Arkadaşlar sizler nasıl yediriyorsunuz herkes paylaşırsa sevinirim en azından
yanlışımızı doğrumuzu birbirimizden düzeltir fikir ediniriz:KK71:

Sevgili CLeOpaTRa,
Çok özverili bir annesin tebrik ederim. Yalnız ben de çocukların kilolu olmasından çok sağlıklı olması gerektiğ idüşüncesindeyim. Çok kilo alması sağlıklı olacağı anlamın taşımıyor biliyorsunuz. Bebeğinizin sağlıklı olmasına sevindim, ancak kilosu biraz fazla sanki. Benim kızım 7 aylık ve 8 kg.Doktorumuz kilosunun gayet iyi olduğunu söyledi. Mümkün olduğunca doğal gıdalar tercih etmenizi rica ederim acizane. Ben bebe bisküvisini vermeyi hiç düşünmüyorum. Zaman neyi gösterir bilmiyorum :) Selamlar..

7 aylık kızım var 8.600 gr çok çok hareketli ve anne sütünü bıraktı günlük besin tablomuzda en çok dikkat ettiğim kahvaltı meyve ve çorba öğünü onun dışında mutlaka günlük 500 cc aptamil devam sütü vermeye özen gösteriyorum
sabahları
3 bebe bisküvisini aptamille eziyorum
1 yarım yumurta sarısı ve kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peyniri ekleyip karıştırıyorum 1 çorba kaşığı pekmezle yediriyorum

2 saat sonra
elma armut mandalina muz evde ne meyve varsa cam rendeden geçirip bi kase yoğurtla karıştırıp yediriyorum

öğle uykusuna yatmadan önce 100 cc aptamil devam sütü içiriyorum

uykudan kalkınca 1 saat sonra falan çorba veriyorum hergün taze ve değişik bir çorba pişiriyorum (tarhana,yoğurt çorbası,sebze çorbası,un çorbası et veya tavuk suyu ile tuz eklemeden pişiriyorum)

çorbadan 3 saat sonra pirinç unuyla muhallebi yapıyorum onu yediriyorum

gece uykusuna yatmadan önce aptamilin tahıllı gece mamasından yediriyorum ve gece 3 kez uyanıyor her uyanışında 100 cc aptamil devam sütü içiriyorum

Son düzenleme:
7 aylık bebekler 4-4,5 saate bir beslenmeli! buda 5-6 öğün ediyor. Nomrali 5!
ben mesela ne veriyorum. benim kızımın reflüsü olduğu için çok sulu şeyler veremiyorum daha katı gidalara geçtik. 4 ayından.
Sütlü mamalarada yeni başladık, daha önce kusuyordu, yen yeni alıştı.
Sabahları herkes büsküvi veriyor ama bizimki sevmedi. ama isterseniz çok güzel bisküvili tarif vere bilirim yeğenime yapardık çok severdi.
saat sabah 7-8 arası- anne sütü veya devam sütü
saat 12- meyveli yulaf ezmesi yadaa muzlu irmik yada ev yapımı katı mama yada meyveli süzmemiz (kalsiyum deposu) :KK34:
saat 4-5 arası sebze püresi (tarifi sitede paylaşmıştım. bana özel tarif :)) yada özel tahıllı çorbamız (oda bana özel tarif) :KK34:
saat 8-9 arası anne sütü+ devam sütü
ve gece uyanınca devam sütü
bu kadar

menüyü hergün değiştiriyorum. tekrarlanan yalnız meyve püreleri ve sebze püreleri. severek yiyor çünkü.

Son düzenleme:
arkadaşlar tecrübeli bir anne olarak şunu söyleyebilirim önemli olan %95 veya daha üst seviyelerde tombiş ama kilodan doğru düzgün hareket edemeyen bebekler yerine %50 persentalda sağlıklı hareketli hareket ettikçe yeni şeyler keşfedip mutlu olan bebekler yetiştirmek doğru olan... her bebek kendine özgüdür ve ne kadar yemek yiyeceğine kendi karar verir zorlamak tam tersine ileriki yaşlar için çok zararlı böyle çocklar ileride ya obez oluyor ya da aşırı iştahsız.
ayrıca bu kilo merakı ne Allahaşkına kasaba et borcunuz mu var kesip çocularınızı mı yiyeceksiniz? :))
şu an 7 aylık 2. kızım 8900 68 cm ve kıpır kıpır bir bebek tombul tombul yatmak yerine hızlı hızlı emekliyor.. ilk kızımsa 6 yaşında eskiden o kadar iştahsızdı ki görseniz ağlardınız ben hiç üstüne düşmedim zorlamadım yemek istediği kadar yerdi hep ve şu an inanın yemek yetiştiremiyorm yediği sebzeleri görenin ağzı açık kalıyor maşallah.

bu arada prof. dr. hilal mocanın bebeğin 0-1 yaş belenmesi kitabı var herkese tavsiye edrim hem yemek tarifleri var hem de neyden ne kadar yemesi gerktiği ve daha birçok bilgi.

bense kızıma sabah: kahvaltı mamasının içine 2-3 bisküvi labne peyniri yarım yumurta sarısı nout kadar tereyağı ve pekmez karıştırıyorum
sonra mızıklandıkça emziriyorum
öğlen: çorba ve emzirme
ikindi : meyve püresi ve emzirme
akşam yemekte bizimle yoğurt ve kendimize pişirdiğim (ama tuzsuz ve zeytinyağı ile pişmiş) yemeklerin tadına baktırıyorum sofraya alışsın diye
yatmadan yarım saat kadar önce de gece muhallebisi ya da arı mama pişiriyorum gece de emziriyorm uyandıkça.

hepimize bol gülücüklü sağlıklı günler.... bu tatlı aylar geri gelmiyor güzel geçirmek kafaya bir şey takmamak en güzeli biz ne kadar mutluysak onlar da o kadar mutlu unutmayın

benim oğlum 7 buçuk aylık. sabah bebelac maması veriyorum. benimle birlikte kahvaltı da yapıyor. yumurta sarısı, ev yapımı reçel, tuzsuz peynir, pekmez yiyor. öğle sebze çorbası yapıyorum. kabak, havuç, ıspanak, bezelye koyuyorum, piştikten sonra zeytin yağı ekliyorum. öğleden sonra tavuk çorbası, yayla çorbası içiyor. bugün ilk defa balık verdim , çok sevdi. Akşam yine çorba çünkü oğlum sadece çorba seviyor. meyveyi yediremiyorum , ağzını açtıramıyorum. demir ilacı kabızlık yaptı onu da veremiyorum. patates, muz, prinç de menümüzde yok aşırı kabızlık nedeniyle. Ayrıca kasaptan kemik aldım kaynatıp tülbentten süzdüm, çorbalarına koyuyorum. her istediğinde emziriyorum da. oğlum 8 buçuk kilo boyu 70 cm. çok hareketli fıldır fıldır dönüyo ancak desteksiz 15 saniyeden fazla oturamıyo. kabızlığı için ilaç kullanıyorum ancak net sonuç alamadım. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
benim oğlum 7 buçuk aylık. sabah bebelac maması veriyorum. benimle birlikte kahvaltı da yapıyor. yumurta sarısı, ev yapımı reçel, tuzsuz peynir, pekmez yiyor. öğle sebze çorbası yapıyorum. kabak, havuç, ıspanak, bezelye koyuyorum, piştikten sonra zeytin yağı ekliyorum. öğleden sonra tavuk çorbası, yayla çorbası içiyor. bugün ilk defa balık verdim , çok sevdi. Akşam yine çorba çünkü oğlum sadece çorba seviyor. meyveyi yediremiyorum , ağzını açtıramıyorum. demir ilacı kabızlık yaptı onu da veremiyorum. patates, muz, prinç de menümüzde yok aşırı kabızlık nedeniyle. Ayrıca kasaptan kemik aldım kaynatıp tülbentten süzdüm, çorbalarına koyuyorum. her istediğinde emziriyorum da. oğlum 8 buçuk kilo boyu 70 cm. çok hareketli fıldır fıldır dönüyo ancak desteksiz 15 saniyeden fazla oturamıyo. kabızlığı için ilaç kullanıyorum ancak net sonuç alamadım. tavsiyelerinizi bekliyorum.

ben sabah kahvaltısına evde yaptığımız şekersiz kayısı marmelatı ekliyorum biraz. bu kabızlığını bir parça giderdi.
kayısılar çıkmaya başldı.kendin biraz yapıp deneyebilirsin istersen.belki iyi gelir senin kuzucuğuna da.
bir de çorbasına balkabağı ekleyebilirsin. o da bağırsakları çalıştırıyor.şu an son demleri balkabağının.alıp dolaba at hemen.çorbalara eklersin.

benimde oğlum 7.5 aylık.bziim günlük listemzide şöyle
sabah ilk uyandığında süt yada su içine tuzsuz peynir,zeytin,pekmez birazda ekmek içini katıp,(bazen birtane de cicibebe ekliyorum) yediriyorum.
öğlene kadar istediği zaman emziriyorum.öğlede sebze çorbası, az salçalı şehriye çorbası,un çorbası vs...kesin bir çorba çeşidimiz öğlen yemeğinde yediriyorum.tabi çorbalar baharatsız oluyo,içlerinde tereyağ ve zeytinyağı karışık oluyo.çorbanın duruluğuna göre bazen ekmek içi katabiliyorum.çorbadan sonra oğlum uyuyo bir yarım saat kadar.
akşam dört beşe kadar yine anne sütü istediği kadar.sonra meyve zamanı geliyo.evde olan mevsim meyvelerinden püreli şekilde yediriyorum.
akşam sekiz sekiz buçukta uyutmuş olmaya çalışıyorum.en son pirinçunlu muhallebi yada irmikli muhallebi yedirip yatırıyorum.gece boyuncada uyandıkça anne sütü.
kızlar farketmişinizdir belki yoğurt yok listede.bi türlü sevemedi.çorbaya kattım sevmedi.meyveye kattım sevmedi.arada yine meyveyle vermeye çalışıyorum ne yerse artık diye yinede bir düzen oturtamadım yoğurtta.başka nasıl yedirebilirm bu yedirebilirim bu yoğurdu önerisi olan var mı?
pınarpınarpınar bebeğim kabız demişin;bi dene istersen,kuru kayısılar oluyorya onları haşla çatalla ez yiyebileceği kıvama getir,istersen biraz suyla kıvamlandır yedir bebeğine.bende işe yarıyor,belki işini görür.

Sabah kalkınca kahvaltı seçenekleri:
1- Muhallebili kahvaltı: sulandırılmış süt ile muhallebiyi pişiriyorum. İçine yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, labne, ceviz+kabak çekirdeği, erik marmelatı veya reçel suyu, 1 yada 2 ölçek mama

2- Mıhlamalı kahvaltı: tereyağında tam buğday ununu kavurdum. İçine sulandırılmış süt döktüm. Biraz cıvık şekilde oluyor. İçine yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, labne, ceviz+kabak çekirdeği, erik marmelatı veya reçel suyu veya pekmez, 1 yada 2 ölçek mama

3- Hoşaflı kahvaltı: kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik vs. haşlanır. Robottan çekilir. Marmelat kıvamındaki hoşafa yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, labne, ceviz+kabak çekirdeği, 1 yada 2 ölçek mama, erik marmelatı veya reçel suyu veya pekmez ekledim.

Öğlene doğru meyve veririm. Duruma göre şeftali, muz, erik, kiraz, elma, dut vs cam rendeden geçirim. İçine ceviz+kabak çekirdeği, pekmez eklerim.

Veya hoşaf yapıp az suyuyla robottan geçiririm. İçine 1 yada 2 ölçek mama ve bebe bisküvisi koyarım.
Öğlen çorba: Karışık malzemelerle sebze çorbaları yaparım. (Kıymalı veya et suyuyla). Çorbaya aklıma ne gelirse koyarım. Belirli bir ölçüm yoktur. Mesela bugün biraz yeşil mercimek kırmızı mercimek pirinç domates ıspanak maydanoz biber taze fasulyeden oluşan çorba yaptım. İçine bamyada atacaktım olsaydı. Et olmadığı için yeşil mercimek koydum. Çarşıya gitmek burada biraz zahmetli

Tarhana çorbası da çok sevdiğim bir çorbadır. Annem sağolsun yapar gönderir bana. Şu an da yapıyor hatta kış için 3, 4 kilo kadar. Sabah kahvaltılarında bile kışın çocuklarıma severek yapar yediririm. Tarhanayı ben ya et suyuyla yada sulandırılmış sütle yaparım. Oğluma yedirirken içine 1 ölçekte mama atarım.

Bazen bizim yemeklerden de veriyorum. Kendimize yaptığım domatesli pirinç çorbası mesela.. yada yemek sularına ekmek doğrayıp yediririm arada bir.

Öğleden sonra yoğurt faslı. İçine bebe bisküvisi, varsa marmelat haline gelmiş hoşaf veya reçel koyarım.

Akşamdan sonra gece için muhallebi yaparım. sulandırılmış süt ile muhallebiyi pişiririm. İçine irmik, 4 yada 5 ölçek mama atarım.
Aralarda emziririm. Anne sütüm yeterli değildi. Biberonda tutmayınca oğlum o yüzden kilo alamadı çok. Git gel ağzına muz koyarım kaşıkla reçel veririm….. öyle işte….

Son düzenleme:
Kızım 7 ay 1 haftalık. 8 kilo. Fakat 1 aydır aynı kiloda. Doktorumuz 6. aydan sonra -özellikle 6-9 ay arası- bebeklerde kilo alımının durmasının, hatta biraz kilo kaybının bile normal olduğunu, kızımın kilosunun gayet iyi olduğunu söylüyor.

5.5 aylıkken akşam muhallebisine ve bazı tatları tanıtmaya başlamıştım. 6 ayını doldurduktan sonra bunlar öğün halini aldı ve biraz çeşitlendi. Ancak 3-4 haftadır hemen hemen aynı şekilde besleniyor. Artık 7 ayını doldurduğu için etlere, yumurtaya, tahıllara yavaş yavaş geçebileceği söylense de, ben temkinli yaklaşıyorum ve acele etmiyorum. İki sebebi var; birincisi kızımın alerjiye müsait bir yapısı var, ikincisi 3-4 aylıkken başlayan ve hala çözemediğimiz kabızlık problemi ve azalsa da hala geçmeyen gaz problemi. Yani sindirim sistemi de biraz hassas. Bu yüzden yumurta, etler, tahıllar için 8 ayını doldurmasını -böylece yaz da bitmiş olacak- beklemeye karar verdim. Yani 1 ay daha aynı şekilde beslenecek. Diğer taraftan doktorumuz normal dese de kilo alımının durması beni biraz endişelendiriyor. Günlük menümüz aşağıda, ne dersiniz, sizce az mı / eksik mi?

9.00 civarı kahvaltı: 90 cc su, 3 ölçek aptamil 2, 2 kaşık bebelac çavdarlı mısırlı muhallebi, 2 çay kaşığı light labne, 1 çay kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı zeytinyağ, çay kaşığının ucuyla tereyağ

11.00 gibi ara: Anne sütü

13.00 gibi öğlen: Sebze püresi. Orta boy patatesin yarısı + 1/3 kabak + 1/3 havuç. Bunlar hergün olan sebzelerimiz. Bunların yanına dönüşümlü olarak bir tutam ıspanak veya birkaç taze fasulye veya yarım enginar ekliyorum. Haşlayıp suyunu atıyorum. 1 tatlı kaşığı irmik ve 1-2 çay kaşığı zeytinyağ ekleyip blenderdan geçiriyorum. 30 cc su ile sulandırıp 1 ölçek aptamil 2 ekliyorum.

15.30 gibi ara: Yoğurt olayını bir düzene oturtamadık, sevmediği için. Bazen az da olsa meyve ve pekmezle karıştırıp yedirmeye çalışıyorum. Bazen sebzesine katıyorum öğlende. Bazen hiç vermiyorum. 2 hafta filan hiç vermedim, dün meyve ve pekmezle karışık 60 cc yedi ilk kez, sevindim. Yoğurt vermediğim zaman bu ara öğünde meyve püresini 60 cc aptamil 2 ile karıştırıp meyveli süt oalrak veriyorum. Meyvelerimiz ya yarım elma yada yarım armut. Mide - bağırsak hassasiyetimizden dolayı bu konuda da temkinliyim. Tadımlık üzüm, kırmızı erik, kayısı denedik. Bunlar dokundu. Kayısı karın ağrısı yaptı -ama kaka yapmaya yarayamadı-, erik ve üzüm reflü yaptı. Muzu kabızlık yapar diyerek hiç denemedim bile. Şeftali de kabızlık yada gaz yapar diye kalmış aklımda, ne dersiniz? Dolayısıyla yeni meyve çeşitlerimizi de 1 ay sonrasına erteliyorum, iyi mi yapıyorum acaba?

17.30 Akşamüzeri: Bizimki gece 10-11'den önce uyumadığı için 2 akşam öğünümüz var mecburen. Bu öğünü sadece anne sütüyle geçirmeye çalışıyorum. Fakat az emerse, üzerini içtiği kadar aptamil 2 ile tamamlamaya çalışıyorum, o da 30-40 cc'yi geçmiyor.

20.30-21.00 civarı: Aptmail muhallebi. Bunun sütlü tahıllısını bir gün armutlusu ile, bir gün elmalısı ile karıştırıyorum. Bazen karıştırmayıp sade veriyorum. Açlık durumuna göre 90-120 cc arası yapıyorum.

22.00-23.00 civarı uykuya geçerken anne sütü ve gece boyunca uyandıkça emiyor. Çok sık uyanıyor. Her uyandığında yaklaşık 10 dk emiyor.

Miktarlar değişebiliyor. Yukardakilerin hepsini her zaman bitirmiyor. Bitirdiği max 120 cc oluyor ana öğünlerde. En az 80 cc diyebilirim. Aralarda bitirdiği en az 30 - en fazla 60 cc.

Sütüm yetersiz mi diye endişelerim var, bazen de o emmede isteksiz oluyor. Fakat biberon ve bardak almadığı için aptamili ancak kaşıkla verebiliyorum, yada katılara karıştırarak. Dolayısıyla gerekli miktarda süt almadığı konusunda endişeliyim. Su da sevmiyor. Onu da kaşıkla zorla veriyorum. 2-3 kaşıktan sonra çıkarmaya başlıyor. Bu aralar kuru kayısı ve kuru incir ile kaynattığım suda ıhlamur demleyip gün içinde toplam 30-60 cc arası olacak şekilde 2-3 kez ıhlamur veriyorum, onu sevdi (tatlı tabi). Su yerine geçmesini umarak sade suyla alıştırma bardağı çalışmalarına devam ediyorum fakat hala sonuç yok. Ayrıca kuru kayısı ve kuru incirle kaynatmamın da kabızlığa herhangi bir faydası olmuyor hala. Kabızlık için başka tavsiyeleriniz var mı? Önce osmolak denedik, fayda olmadı. Şimdi tribudata başladık, aynı zamanda antibiyotik aldığı için, antibiyotiğin yan etkisi olarak mı kaka yapıyor yokda tribudatın faydası mı henüz ayıramadık. Antibiyotik bitince anlayacağız.

Burda okuduğum bazı menülere / bazı çeşitlere şaşırdım açıkçası. Mesela tarhana. Oldukça baharatlı ve içinde ne ararsan olan bir çorba. Evet, çok besleyici. Ama erken değil mi? Mesela reçel, marmelat vs. Besleyici değeri olmayan boş kalori değil mi? Evet, yeni tatlar eklemek için verilebilir ama onun için de erken değil mi? Ceviz belki, bilemiyorum. Kabak çekirdeği ilk kez duyuyorum. Un çorbalarından, mercimek çorbalarından, şehriye çorbalarından filan bahsediliyor. Bunlar doktor onaylı mı 7 aylıkken? Şehriyeyi yine blender'dan geçirip mi veriyorsunuz? Pürtüklü vermek için de erken değil mi -dişi yoksa-? Mercimek dokunmuyor mu? Ben pürtüklü olur diye ekmek de vermiyorum henüz. Blender'dan geçirip vermek de anlamsız geliyor. Muhallebilerden gerekli tahılları -şimdilik- almıyor mudur? Bebe bisküvisi de besleyici olmayan sadece tat veren bir şey bence? Bunları versem kilo alımı durmazdı belki ama sindirim sistemi ne hale gelirdi, bilemiyorum. Sizin düşünceleriniz neler kızlar?

Kızım 7 ay 1 haftalık. 8 kilo. Fakat 1 aydır aynı kiloda. Doktorumuz 6. aydan sonra -özellikle 6-9 ay arası- bebeklerde kilo alımının durmasının, hatta biraz kilo kaybının bile normal olduğunu, kızımın kilosunun gayet iyi olduğunu söylüyor.

5.5 aylıkken akşam muhallebisine ve bazı tatları tanıtmaya başlamıştım. 6 ayını doldurduktan sonra bunlar öğün halini aldı ve biraz çeşitlendi. Ancak 3-4 haftadır hemen hemen aynı şekilde besleniyor. Artık 7 ayını doldurduğu için etlere, yumurtaya, tahıllara yavaş yavaş geçebileceği söylense de, ben temkinli yaklaşıyorum ve acele etmiyorum. İki sebebi var; birincisi kızımın alerjiye müsait bir yapısı var, ikincisi 3-4 aylıkken başlayan ve hala çözemediğimiz kabızlık problemi ve azalsa da hala geçmeyen gaz problemi. Yani sindirim sistemi de biraz hassas. Bu yüzden yumurta, etler, tahıllar için 8 ayını doldurmasını -böylece yaz da bitmiş olacak- beklemeye karar verdim. Yani 1 ay daha aynı şekilde beslenecek. Diğer taraftan doktorumuz normal dese de kilo alımının durması beni biraz endişelendiriyor. Günlük menümüz aşağıda, ne dersiniz, sizce az mı / eksik mi?

9.00 civarı kahvaltı: 90 cc su, 3 ölçek aptamil 2, 2 kaşık bebelac çavdarlı mısırlı muhallebi, 2 çay kaşığı light labne, 1 çay kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı zeytinyağ, çay kaşığının ucuyla tereyağ

11.00 gibi ara: Anne sütü

13.00 gibi öğlen: Sebze püresi. Orta boy patatesin yarısı + 1/3 kabak + 1/3 havuç. Bunlar hergün olan sebzelerimiz. Bunların yanına dönüşümlü olarak bir tutam ıspanak veya birkaç taze fasulye veya yarım enginar ekliyorum. Haşlayıp suyunu atıyorum. 1 tatlı kaşığı irmik ve 1-2 çay kaşığı zeytinyağ ekleyip blenderdan geçiriyorum. 30 cc su ile sulandırıp 1 ölçek aptamil 2 ekliyorum.

15.30 gibi ara: Yoğurt olayını bir düzene oturtamadık, sevmediği için. Bazen az da olsa meyve ve pekmezle karıştırıp yedirmeye çalışıyorum. Bazen sebzesine katıyorum öğlende. Bazen hiç vermiyorum. 2 hafta filan hiç vermedim, dün meyve ve pekmezle karışık 60 cc yedi ilk kez, sevindim. Yoğurt vermediğim zaman bu ara öğünde meyve püresini 60 cc aptamil 2 ile karıştırıp meyveli süt oalrak veriyorum. Meyvelerimiz ya yarım elma yada yarım armut. Mide - bağırsak hassasiyetimizden dolayı bu konuda da temkinliyim. Tadımlık üzüm, kırmızı erik, kayısı denedik. Bunlar dokundu. Kayısı karın ağrısı yaptı -ama kaka yapmaya yarayamadı-, erik ve üzüm reflü yaptı. Muzu kabızlık yapar diyerek hiç denemedim bile. Şeftali de kabızlık yada gaz yapar diye kalmış aklımda, ne dersiniz? Dolayısıyla yeni meyve çeşitlerimizi de 1 ay sonrasına erteliyorum, iyi mi yapıyorum acaba?

17.30 Akşamüzeri: Bizimki gece 10-11'den önce uyumadığı için 2 akşam öğünümüz var mecburen. Bu öğünü sadece anne sütüyle geçirmeye çalışıyorum. Fakat az emerse, üzerini içtiği kadar aptamil 2 ile tamamlamaya çalışıyorum, o da 30-40 cc'yi geçmiyor.

20.30-21.00 civarı: Aptmail muhallebi. Bunun sütlü tahıllısını bir gün armutlusu ile, bir gün elmalısı ile karıştırıyorum. Bazen karıştırmayıp sade veriyorum. Açlık durumuna göre 90-120 cc arası yapıyorum.

22.00-23.00 civarı uykuya geçerken anne sütü ve gece boyunca uyandıkça emiyor. Çok sık uyanıyor. Her uyandığında yaklaşık 10 dk emiyor.

Miktarlar değişebiliyor. Yukardakilerin hepsini her zaman bitirmiyor. Bitirdiği max 120 cc oluyor ana öğünlerde. En az 80 cc diyebilirim. Aralarda bitirdiği en az 30 - en fazla 60 cc.

Sütüm yetersiz mi diye endişelerim var, bazen de o emmede isteksiz oluyor. Fakat biberon ve bardak almadığı için aptamili ancak kaşıkla verebiliyorum, yada katılara karıştırarak. Dolayısıyla gerekli miktarda süt almadığı konusunda endişeliyim. Su da sevmiyor. Onu da kaşıkla zorla veriyorum. 2-3 kaşıktan sonra çıkarmaya başlıyor. Bu aralar kuru kayısı ve kuru incir ile kaynattığım suda ıhlamur demleyip gün içinde toplam 30-60 cc arası olacak şekilde 2-3 kez ıhlamur veriyorum, onu sevdi (tatlı tabi). Su yerine geçmesini umarak sade suyla alıştırma bardağı çalışmalarına devam ediyorum fakat hala sonuç yok. Ayrıca kuru kayısı ve kuru incirle kaynatmamın da kabızlığa herhangi bir faydası olmuyor hala. Kabızlık için başka tavsiyeleriniz var mı? Önce osmolak denedik, fayda olmadı. Şimdi tribudata başladık, aynı zamanda antibiyotik aldığı için, antibiyotiğin yan etkisi olarak mı kaka yapıyor yokda tribudatın faydası mı henüz ayıramadık. Antibiyotik bitince anlayacağız.

Burda okuduğum bazı menülere / bazı çeşitlere şaşırdım açıkçası. Mesela tarhana. Oldukça baharatlı ve içinde ne ararsan olan bir çorba. Evet, çok besleyici. Ama erken değil mi? Mesela reçel, marmelat vs. Besleyici değeri olmayan boş kalori değil mi? Evet, yeni tatlar eklemek için verilebilir ama onun için de erken değil mi? Ceviz belki, bilemiyorum. Kabak çekirdeği ilk kez duyuyorum. Un çorbalarından, mercimek çorbalarından, şehriye çorbalarından filan bahsediliyor. Bunlar doktor onaylı mı 7 aylıkken? Şehriyeyi yine blender'dan geçirip mi veriyorsunuz? Pürtüklü vermek için de erken değil mi -dişi yoksa-? Mercimek dokunmuyor mu? Ben pürtüklü olur diye ekmek de vermiyorum henüz. Blender'dan geçirip vermek de anlamsız geliyor. Muhallebilerden gerekli tahılları -şimdilik- almıyor mudur? Bebe bisküvisi de besleyici olmayan sadece tat veren bir şey bence? Bunları versem kilo alımı durmazdı belki ama sindirim sistemi ne hale gelirdi, bilemiyorum. Sizin düşünceleriniz neler kızlar?

niye bu kadar çok mama veriyorsunuz ?Kahvaltıda var,çorbasında var,akşamüstü ve akşam yine var.Gereksiz bence.Çorbasına koymayın.Muhallebisine de eklemeyin tavsiyem.Arpa unu,yulaf unu,tam buğday unu,pirinç unu,çavdar unu....kullanarak yapabilirsiniz muhallebilerini.İÇine az meyve püresi de ekleyebilirsiniz.Mercimek niye dokunsun ki? Un çorbası,şehriye çorbası da gayet masum.Ben 6.aydan itibaren tel şehriye kullandım ve hiç blenderdan geçirmedim,yutması kolay çünkü.Yayla çorbasına kabak veya havuç ekliyorum,onları da rendeleyerek ekliyorum ve yine blender kullanmıyorum.Pütürlü yer bu ayda,endişelenme.İlk çocuğumda ben de hep öyle vermiştim,ama bunda bu şekilde veriyorum,çünkü gereksiz olduğunu anladım Çocuklar yiyebiliyor.Ceviz için geç bilekalmışsınız,6.aydan itibaren verilebilir.Rondoda un ufak edin,kahvaltılarına ekleyin,olmadı yoğurduna katın.Reçel ve marmelat konusunda size katılıyorum,şekerli şeyler vermemek gerek,en ufak bir faydası yok,aksine zararı çok.

niye bu kadar çok mama veriyorsunuz ?Kahvaltıda var,çorbasında var,akşamüstü ve akşam yine var.Gereksiz bence.Çorbasına koymayın.Muhallebisine de eklemeyin tavsiyem.Arpa unu,yulaf unu,tam buğday unu,pirinç unu,çavdar unu....kullanarak yapabilirsiniz muhallebilerini.İÇine az meyve püresi de ekleyebilirsiniz.Mercimek niye dokunsun ki? Un çorbası,şehriye çorbası da gayet masum.Ben 6.aydan itibaren tel şehriye kullandım ve hiç blenderdan geçirmedim,yutması kolay çünkü.Yayla çorbasına kabak veya havuç ekliyorum,onları da rendeleyerek ekliyorum ve yine blender kullanmıyorum.Pütürlü yer bu ayda,endişelenme.İlk çocuğumda ben de hep öyle vermiştim,ama bunda bu şekilde veriyorum,çünkü gereksiz olduğunu anladım Çocuklar yiyebiliyor.Ceviz için geç bilekalmışsınız,6.aydan itibaren verilebilir.Rondoda un ufak edin,kahvaltılarına ekleyin,olmadı yoğurduna katın.Reçel ve marmelat konusunda size katılıyorum,şekerli şeyler vermemek gerek,en ufak bir faydası yok,aksine zararı çok.

mama derken, devam sütü katıyorum. onun sebebi de, emmeye karşı çok isteksizleşti, böyle olunca sütüm azaldı. biberon ve bardak da almıyor. ben de sütten alması gereken vitaminlerden mahrum kalmasın diye, en azından devam sütünü yemeklerine katıyorum.

mercimek gaz yapmaz mı? hazmı zor değil mi?

un çorbası belki de, şehriye çorbasını blender'dan geçirmeden veremem, korkarım. çünkü benimki, muhallebisinin kıvamı bile biraz koyu olsa yutmakta zorlanıyor, öğürdü birkaç kere. bu yüzden pütürlülere henüz cesaret edemiyorum. biraz da bebekten bebeğe değişiyor herhalde.

ceviz, evet, geç bile kaldığımı kabul ediyorum, başlayacağım artık.

teşekkürler cevabın için.

mama derken, devam sütü katıyorum. onun sebebi de, emmeye karşı çok isteksizleşti, böyle olunca sütüm azaldı. biberon ve bardak da almıyor. ben de sütten alması gereken vitaminlerden mahrum kalmasın diye, en azından devam sütünü yemeklerine katıyorum.

mercimek gaz yapmaz mı? hazmı zor değil mi?

un çorbası belki de, şehriye çorbasını blender'dan geçirmeden veremem, korkarım. çünkü benimki, muhallebisinin kıvamı bile biraz koyu olsa yutmakta zorlanıyor, öğürdü birkaç kere. bu yüzden pütürlülere henüz cesaret edemiyorum. biraz da bebekten bebeğe değişiyor herhalde.

ceviz, evet, geç bile kaldığımı kabul ediyorum, başlayacağım artık.

teşekkürler cevabın için.

Anne sütü alsa iyiydi canım,ama almıyorsa devam sütüne bu kadar yüklenme.Sütten alacağını birçok şeyden alabilir,üstelik o gerçek süt bile değil.Sütü özellikletahıl ve nişasta içeren gıdalarla da vermemeye çalış.Çünkü süt midede pıhtılaştırıldığından bu tür gıdalar yeterince sindirilemeyerek vücutta asitlik oluşmasına neden olur ki asidite hücrelere büyük zarar verir

Anne sütü alsa iyiydi canım,ama almıyorsa devam sütüne bu kadar yüklenme.Sütten alacağını birçok şeyden alabilir,üstelik o gerçek süt bile değil.Sütü özellikletahıl ve nişasta içeren gıdalarla da vermemeye çalış.Çünkü süt midede pıhtılaştırıldığından bu tür gıdalar yeterince sindirilemeyerek vücutta asitlik oluşmasına neden olur ki asidite hücrelere büyük zarar verir

Aslında benim kafamı karıştırıp bu kadar çok devam sütü kullanmama sebep olan şey şu; hem kutu üzerinde, hem de bazı doktor sitelerinde günde 500 ml süt içmesi gerektiği yazıyor. Benden aldığını bilemiyorum ama 500'den çok daha az olduğu kesin. Biberon ve bardakla da süt içmiyor. Kaşıkla da uzun süre içmiyor, bi yerde ya doyuyor, ya sıkılıyor. Zaten kahvaltısıydı, meyvesiydi, sebzesiydi, muhallebisiydi derken hangi ara içecek bu kadar sütü? Ben de toz halinde katılara katıyorum. Aslında eşim (aile hekimi) katı yiyorsa o kadar süte gerek olmadığını, sakin olmam gerektiğini söylüyor. :) Sen de aynı şeyi söylüyorsun mesela. Zaten muhallebisine katınca ağır geliyor, fazla tatlı oluyor, yiyemiyor. Artık 1 öğün meyveli süt veririm, başka katmam ben de...

arkadaşlar benim de 7 aylık 10 kg bir oğlum var, çok şükür kilosu iyi ama ben bu yazdıklarınızı okuyunca acaba ben yanlış mı yapıyorum hissine kapıldım, çünkü ben bukadar öğün vermiyorum oğluma sabah peynir, bisküvi, reçel veya pekmez ve yumurtadan oluşan bazen değişiklik yaptığım bir kahvaltı, öğle meyve püresini yoğurtla karıştırıyorum akşamları da çorba (bazen bisküvili yoğurt). 3 öğün sadece... Bunun dışında emziriyorum sadece. Sizlerin yazdığı kadar öğün dışında bir de emziriyormusunuz bebeğinizi, emziriyorsanız ne ara fırsat buluyorsunuz. Bence bu kadar yoğun vermektense (sütünüz yeterliyse ki yeterli değilse bile 3 öğün ek gıdayla desteklemek yeterli olabilir) ağırlıklı olarak anne sütü vermeniz bebeğiniz için daha sağlıklı olmaz mı? Bir de tecrübeyle sabit ne kadar çok emzirirseniz vücudunuz o kadar çok süt üretiyor. Anne sütü antibiyotiklerden, tüm vitaminli gıdalardan daha öte bir mucize bebişlerimize... Sütünüzden mahrum etmeyin onları...

arkadaşlar benim de 7 aylık 10 kg bir oğlum var, çok şükür kilosu iyi ama ben bu yazdıklarınızı okuyunca acaba ben yanlış mı yapıyorum hissine kapıldım, çünkü ben bukadar öğün vermiyorum oğluma sabah peynir, bisküvi, reçel veya pekmez ve yumurtadan oluşan bazen değişiklik yaptığım bir kahvaltı, öğle meyve püresini yoğurtla karıştırıyorum akşamları da çorba (bazen bisküvili yoğurt). 3 öğün sadece... Bunun dışında emziriyorum sadece. Sizlerin yazdığı kadar öğün dışında bir de emziriyormusunuz bebeğinizi, emziriyorsanız ne ara fırsat buluyorsunuz. Bence bu kadar yoğun vermektense (sütünüz yeterliyse ki yeterli değilse bile 3 öğün ek gıdayla desteklemek yeterli olabilir) ağırlıklı olarak anne sütü vermeniz bebeğiniz için daha sağlıklı olmaz mı? Bir de tecrübeyle sabit ne kadar çok emzirirseniz vücudunuz o kadar çok süt üretiyor. Anne sütü antibiyotiklerden, tüm vitaminli gıdalardan daha öte bir mucize bebişlerimize... Sütünüzden mahrum etmeyin onları...

valla sen soğru yapıoun arkadaşım benim ikizlerim 7 aylık 7 kglar erken doğdular dünde en az 500 cc anne sütü yada devam sütü almaları koşulu ile ek gıda vermelisin dedi.ben sabah anne sütü yada aptamilden sonra meyve püresi 3 saat sonra yine anne sütü yada aptamil 1 saat sonra içine hergün yeni haşladığım bir sebzeyi eklediğim tarhana ikindide anne sütü ve mamadan sonra yoğurt veriyorum.yoğurdu hergün taze yapıyorum.anne sütü ve mamayı 125 cc olarak veriyorum.ve cocuklarım hiç uyanmadan 12 saat uyuyo geceleri kendim kaldırıp süt içiriyorum.eğer doymasalar uyumazlar zaten bence bu yedirilenler çok saçma.bi kere çayla pekmez aynı anda verilmez direk kansızlık yapar,beb bisküvisi yada pirinç unu kof şişiriyor çocuğu hiçbir besin değeri yok.kavanoz meyve püresi verenleri hiç anlamıyorum hele evde bi meyve rendelemek nu kadar mı zor.ben hala su bile vermiyorum anne sütü yeterli su yerine boşuna şişiriyor su çocuğu.en fazla çorbadan sonra 3-4 çay kaşığı su veriyorum.doktorlar çok iyi buluyor sğlıklarını.bunları okuyunca şok oldum:)

buraya yazan annlerin bi coğu doktora danışmadan kurmuş bu menüleri bence bu ne arkadaş :)

Benim kızımda 7 ay 3 haftalık. Menümüz
sabah 7.30 anne sütü sonra işe gidiyorum kayınvalidem sabah 9 gibi 150 cc anne sütü veriyor. 10.30 civarıı yumurta sarısı pekmez labne peyniri ceviz fındık badem karışımı ve evde yaptığım ekmek(tam buğday unundan) 11.30.civarı tekrar 150 cc anne sütü öğlen 1 civarı 1 gün sebze çorbası 1 gün evde mayalanmış yoğurt. 14.30 gibi tekrar anne sütü. ve aralarda meyve evde ne varsa. 15.30 gibi işten geliyorum. sonrada beni hep emiyor. akşam üzeride meyve veriyorum.
Burada yazılanlara gelince maalesef ek gıdalar ana öğün anne sütü yada mama ek gıda olmuş. EK GIDA EKTİR. 1 yaşına kadar bebeğin ana gıdası anne sütü yada devam sütüdür. Lütfen unutmayalım. Hele reçel çay ne kadar zararlı biz büyüklere bile zararlıyken onlara olan etkisini düşünemiyorum.

X