Bebek Beslenmesi 7 aylık günlük bebek menüsü

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Çorbalarımız - tarhana -sebze çorbaları - kemik yada tavuk suyuna çorbalar oluyor genelde.
Sebze çorbalarına kabak-havuç-patates- brokoli-bal kabağı-kereviz (sapı ve yapraklarıyla beraber)-maydanoz-ıspanak-pazı gibi sebzeler koyuyoruz tabiki hepsi bir arada değil :) dönüşümlü üçerli - dörderli gruplar halinde buharda pişiriyorum ya kendi suyuyla ya kemik suyuyla (kasaptan haftada bir kere kemik alıyorum soğan sarmısak la kaynatıyorum soğuduktan sonra üzerindeki yağ tabakasını atıyorum kalanını azar azar çorbalarına katıyorum)ve haşladığım pirinçle (bazen irmik bazen bulgur bazen şehriye ) karıştırıp bebek robotunda pütürlü kalacak şekilde çekiyorum üzerine zeytinyağı ve biraz limon ekliyorum.
Kızımın dişi yok ama pütürlere alıştı tavuk suyuna şehriye çorbasına bayılıyor tavuklarınıda blenderdan geçirip içine atıyorum ayrıca artık ekşili köfte kıymalı dolma kıymalı patates gibi yemekleride çatalla ezip veriyoruz sulu çorbaların içine bebek ekmeği koyuyorum genelde herşeyi muhallebi kıvamında yiyor ama hepsi pütürlü tabiki

bu arada kızlar benim kızım çok erken desteksiz oturmaya başladı 5 aylıktı desteksiz oturabildiğinde doktoru şaşırmıştı ama emekleme gibi bir girişimi asla yok hatta yüz üstü döndükten sonra geriye dönemiyor ama yapamadığından değil galiba bunu tembelliğinden yapıyor dizlerinin üzerinde emekleme posizyonunda da asla duramıyor ne yapsam bilemiyorum bu durumda

Beni kızım ayın 13 ünde 8. ayını dolduracak 7. ayında 9.250 gramdı şu anda 10 kg civarı sanırım 5,5 aylıkken ek gıdalara geçtik.Ozamana kadar sadece anne sütü aldı (4. ay itibariyle tattırmalara başlamıştık)
Menümüz
sabah kahvaltısı yarım yumurta sarısı, tuzsuz peynir , 30 cc mama (bazen anne sütü) ,1 dilim bebek ekmeği , 2-3 adet ceviz( havanda dövüyorum) , 1 tatlı kaşığı pekmez bulamaç haline getirip veriyoruz bazen zeytin bazen kaşık maması bazende meyve ekliyoruz değişiklik yapmaya çalışıyoruz sıkılmasın diye
ara öğün 2 adet mandalinin suyu (demir ilacınıdı o anda veriyoruz c vitaminiyle daha iyi emiliyormuş)
Öğlen çorba (tariflerini birazdan vericem) 1 kase yoğurt
Ara meyve (yarım muz-yarım armut yada 1 armut 3 adet bebe bisküvisi yada elma-armut-muz karışımı ) ben hazır kavanoz vermedim hiç cam rendeden geçiriyorum
meyveden 2 saat sonra kaşık maması yada muhallebi yada 120 cc biberon maması
akşam bizimle sofraya oturuyor (mama sandalyesini dayıyoruz masaya annemle ben dönüşümlü yediriyoruz bir yandanda kendimiz yiyoruz çok hoşuna gidiyor) ya öğlen yediği çorba yanında yoğurt yada ona uygun yemek piştiyse ondan veriyoruz
saat 10 da emziriyorum uyuyor gece 12:00-01:00 arası 120 cc biberon maması sabah 7 civarı ben işe gitmeden önce birkez daha emiyor

günde 2 kez mi emiyo merak ettim

günde 2 kez mi emiyo merak ettim

Evet canım eskidi gibi sütüm yok zaten çalışıyorum gün içinde evde değilim dolaptaki stok bitti sağıncada eskisi gibi çıkmıyor bu nedenle bir sabah birde gece emziriyorum son 1 aydır 2 kerede biberon maması veriyoruz

Son düzenleme:
kızlar sebze çorbasıyla ilgili ben mevsim sebzelerini koyuyorum...brokoli çorbası falan yapıyorum..birde tarhana,tavuk,kıyma falanda verebilirsiniz artık çeşit olsun diye..

benim başka bi sorum olacak sizi bulmuşken,bebekleriniz desteksiz oturabiliyor mu?

benim oğlum çok hareketli
hiç yerinde durmuyor...
oturttuğum zaman önüne oyuncak koysamda başka şeylerede uzanmak istiyor
arkaya doğru düşmüyor ama yanlara uzandığı için yüz üstü dönüo hemen:emir_bebek:

bende daha yeni başlıyorum ek gıdaya,hafif tattırmalar olmuştu inşallah sorunsuz yer,çorba felan arada yapıp yediriyordum ama zaten her yerde klasik tarifler var,bende yapim bir menü
kahvaltı:...y.sarısı,b.peynir(geceden tuzu alınmışama labne kullananlarda var)anne sütü yada devam sütü,bebe bisküvisi(ekmeği ama doktorlar tam buğday ekmeğini öneriyor)ceviz,pekmez(hiç tavsiye etmem,süt ürünleri ile tüm demir ölüyor),meyve suyu,papatya yada ıhlamur suları da koyanlar var anne sütü yerine bulamaç şeklinde veriliyor

ara öğün... meyve(meyve suyu)tavsiyem mandalina suyu ve 1tatlı kaşığı pekmez,elma,muz,armut verilebilir

öğlen çorba...mevsim sebzlerinden brokoli,kabak(bal kabağıda olur),havuç bunları çoğaltabilirsiniz,patates,prinç(buğday yada irmikde olur)kıyma (1ceviz büyüklüğü kadar)yada kemik suyu(veya tavuk suyu)karıştırıp pişiriyorsunuz,genelde çatalla ezin diyorlar ama ben blanderdan geçiriyorum,pişdiğindede 1tatlı kaşığı saf zeytinyağı en fazla 2gün saklanıyor buzdolabında

ara öğün.. yoğurt

akşam...sulu köfte,patatesli(ızgarada olabilir ama sert olduğundan ben veremem)gerçi artık yavaş
yavaş bizim yediğimiz yemeklerden de verebilirmişiz,çatalla ezip

gecede emzir :)))yada gece maması yada devam sütü

bu arada oğlumda çok erken desteksiz oturmaya başladı ama bunun emekleme ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum

Merhabalar arkadaşlar,
Sizin menülerinizi görünce paniğe kapıldım gerçekten, benim kız hiçbirşey yemiyor, gerçi biliyordum ama paniğim daha da arttı diyebilirim. Aslında yediremiyorum. Binbir türlü şaklabanlık yapıyorum ama yok açmıyor ağzını çoüu zaman.

Benim kızım 8. ayını doldurmak üzere 9 kilo civarında. Sütüm ciddi şekilde azaldı o yüzden yeni yeni formül mamaya başladım. 6. ayını doldurana kadar anne sütü ve su dışında hiçbirşey vermedim. Simdiki menüsü ise,

Sabah: Yarım çay bardağı meyve suyu- özellikle portakal suyunun hastası veya sulu pekmez veriyorum 3-4 çay kaşığı
yarım yumurta sarısı, biraz tuzsuz peynir, biraz ekmek

Ara: anne sütü

Öğlen: Kemik suyuyla yapılmış veya tavuklu çorba, özellikle tarhanayı çok seviyor veya sebze püresi-sebze püresini toplamda 2-3 yemek kaşığı anca yiyordu- patatesli püreleri seviyor ama her zaman vermek istemiyorum, kabız olmasın diye.

Ara: anne sütü

Akşam: pekmezli yoğurt + meyve + anne sütü

Gece: Anne sütü (1.5 2 saatte bir kalkıyor) Gece saat 12 civarında 100 cc mama içiyor 3-4 saat sonra kalkıyor yeniden anne sütü.

Ama durum öyle gözüyor ki, artık hiç anne sütü veremiyebilirm. Sizce günde ne kadar mama vermeliyim? Birde günlük bu kadar yemesi kilo kaybına veya gelişimine engel olurmu çünkü sizin bebişlerin maşallahı var anladığım kadarıyla?

oglum 7.5 aylık 10.750 kilosu özet olarak günlük yemek tablomuz şöyle

sabah:2-3 adet hipp organik bisküvisi-1 adet katı ymurtanın sarısı bir çay kaşıgından az tereyag 30 cc kadar pınarın organik sütünden ekliyorum eskiden mama eklerdim-bir kibrit kutusu tuzu alınmış keçi peyniri,bir çay kasıgı rondodan geçmiş fındık ve cevizide ekliyorum bunları hafif ezip ogluma yediriyorum
ara ögün
muz-cennet meyvesi-armut-elma-havuz suyu gibi meyve pürelerini veriyorum ve bir tatlı kaşıgı organik pekmez veriyorum
öglen
haftada bir gün balık(tercihen somon) haftada bir gün tavuk budu haftada bir gün mercimek haftada 2-3 defa yagsız dana biftegi iki defa çektirip kıyma yaptırıyorum kibrit kutusu büyüklükte sebzelere ekliyorum.sebzelerimde brokoli,havuz,ıspanak,patates,kerevezi,bir adet kokteyl domates,arpacık sogan ve ya normal sogan arada sarımsak.genellikle sebze pürelerine et+pirinç 3 çeşitten fazla sebze koymuyorumki damak tadı oluşsun ve hepsinin tadını ayrıştırsın.yogurtlu çorbada-tarhana çorbasıda yapıorum bunları her hafta dengeli bir biçimde günlere bölerek veriyorum.bu arada çorbalarınada 1 tatlı kaşıgı sızma zeytinyagıda ekliyorum
ara öğün
evde yapılmış yogurt
akşam
7 tahıllı elmalı muhallebi ve pirinçli muhallebisini karıştırıp yediriyorum.
ben aralarda ne zmn isterse anne sütünü veriyorum gecede sabaha kadar anne sütü emiyor.

Son düzenleme:
arkadasım sebze corbası neler yapıyosun yazabilirmisin

tatlım yardımım olursa ben yazıym;

1 kabak
1havuç
1patates
2 tutam ıspanak veya minik bir parça kereviz veya 2 tane fasulye
2 parça yağsız kuşbaşı et(ben haftalık alıyorum kasaptan 200 gr.) veya tavuk kuşbaşı
1 kaşık mercimek
1kaşık pirinç
1 kaşık irmik (güzel kilo aldırır besleyicidir)

haşlayıp blendırdan geçiriyorum.piştikten sonrada 1 çay kaşığının yarısı kadar tereyağı atıyorum..çok besleyici oluyor..doktorumuz verdi bu arada güvenle yapabilirsiniz :):KK34:

ya kızlar ben de panık oldum sımdı.benım kızım da 7.ayını yenı doldurdu.sanırım 7500gr.cok da hareketlı.ıstahı yerınde aslında ama ara ara kusması oluyor.resmen agzından burnundan fıskırıyor.ben sabahları
6-7 cıcıbebe,1 kasık labne,2 kasık tahıl tozu(mılupanın 7 tahıllı),fındık kadar tereyagı koyup 2 ölçek sutle karıstırıyorum.yumurta sarısı ve pekmezı cok nadır verıyorum alerjılerı var cunku agır gelıyor..

arada meyve suyu ya da puresı
öğle: sebze corbası
ıkındı:yogurt bazen meyve de eklıyorum
aksam da muhallebıyı detahılla karıstırıyorum
gecede mama yapıyorum.bu arada aralarda da emıyor uykudan once falan.
ama kılosu bıraz az gelıyor bana.:KK43:

bebişlerin bu öğünleri yediklerini duydukça ben endişeleniyorum maşallah hepsine de :nazar:
benim kızım 7.ayına girdi ama öyle kahvaltı bulamaçları nerdeee...elimle ezip veriyorum peynir ve yumurta sarısını.8 tahıllı kahvaltı tozu aldım onu da sevmedi.yumurta sarısı,peynir,ekmek içini ıhlamurla ıslattım verdim,bir kaşıktan sonra öğürüyor.

tatlım benim oğlumda 7 aylık ve 10.200kg Maşallah kilosu qayet iyi ama dediğin qibi bende daha çok kilo almasını istiyorum
benim oğlum 1 aydır emmeyide bıraktı malesef...
ona

sabahları :
çayla berabar peynir zeytin kaymak reçel ve bebe bisküvisini karıştırıp mama yapıyorum
ama tabi bıkmasın diye her qün içerisine farklı birşeyler ekliyorum yada eksiltiyorum...
bağzı sabahlarda hero baby nin kahvaltı saatini yapıyorum oğlum onu çok seviyor.

ara öğün olarak meyve suyu içiriyorum...

kahvaltısından 3 saat sonra öğlen :
çorba yapıyorum içerisine bebekler için kavrulmuş gevreklerden oyup katılaştırıyorum ve onu yediriyorum.

yine 3 saat sonra yani ilkindi de :
hero baby kavanoz maması veya meyveli yoğurt yediriyorum...

meyveli yoğurt yediriyorsam 1,5 saat sonra kavanoz maması veriyorum çünkü
yoğurt tok tutmaz
ama kavanoz maması verdiysem 2-3 saat sonra da yoğurt yediriyorum.

akşam da yatmadan önce saat 10 qibi pirinç unu muhallebisi
veya arı mama yediriyorum.

Arkadaşlar sizler nasıl yediriyorsunuz herkes paylaşırsa sevinirim en azından
yanlışımızı doğrumuzu birbirimizden düzeltir fikir ediniriz:KK71:

emmeyi bıraktı demişsiniz bağışıklık sistemini nasıl koruyorsunuz aptamil vermeniz gerekiyor mutlaka hergün 500ml çok yalnış yapıyorsnuz ayrıca annelerin nedir bu kilo merakı anlamıyorum dktorlar herzaman söylüyor kilo iyi bişey değil diye bebişlerinizin obez olmasınımı istiyosunuz benim oğlumda 7 aylık sabahları kahvaltı veriyorum 3 tane bebe bisküvisi birgün yumurta sarısı birgün labne peyniri koyuyorum bir kaşık pekmez ve çekilmiş ceviz koyup kaşık mamasıyla karıştırıyorum öğlen çorba veriyorum sebze tarhana şehriye yoğurt çorbası şimdi mercimek çorbasınada başlıycaz ikindide meyve püresi yiyor bazen kendim hazırlıyorum bazen kavanoz yiyor bazende yoğurtla karıştırıyorum akşam öğününde arı yada gogly pirinç unu yiyor bu arada oğlum her öğünden sonra beni emiyor gece uyutmadan öncede aptamil2 içiyor 200 ml gece uyanırsada aptamil veriyorum çünkü sütüm yetmiyor gün içinde emdiğide bağışıklığı için.(.not:çorbalarının içine gün aşırı kıyma yada tavuk koyuyorum)

Son düzenleme:
tatlım benim oğlumda 7 aylık ve 10.200kg Maşallah kilosu qayet iyi ama dediğin qibi bende daha çok kilo almasını istiyorum
benim oğlum 1 aydır emmeyide bıraktı malesef...
ona

sabahları :
çayla berabar peynir zeytin kaymak reçel ve bebe bisküvisini karıştırıp mama yapıyorum
ama tabi bıkmasın diye her qün içerisine farklı birşeyler ekliyorum yada eksiltiyorum...
bağzı sabahlarda hero baby nin kahvaltı saatini yapıyorum oğlum onu çok seviyor.

ara öğün olarak meyve suyu içiriyorum...

kahvaltısından 3 saat sonra öğlen :
çorba yapıyorum içerisine bebekler için kavrulmuş gevreklerden oyup katılaştırıyorum ve onu yediriyorum.

yine 3 saat sonra yani ilkindi de :
hero baby kavanoz maması veya meyveli yoğurt yediriyorum...

meyveli yoğurt yediriyorsam 1,5 saat sonra kavanoz maması veriyorum çünkü
yoğurt tok tutmaz
ama kavanoz maması verdiysem 2-3 saat sonra da yoğurt yediriyorum.

akşam da yatmadan önce saat 10 qibi pirinç unu muhallebisi
veya arı mama yediriyorum.

Arkadaşlar sizler nasıl yediriyorsunuz herkes paylaşırsa sevinirim en azından
yanlışımızı doğrumuzu birbirimizden düzeltir fikir ediniriz:KK71:

kızım 7 aylık anne sütü yok zaten sabah kalıknca biberon maması veriyorum, birkaç saat sonra patates havuç pirinç ve zeytin yağıyla bir çorba yapıp onu veriyorum ikindide hero baby kavanoz meyve püresi veriyorum bazen iki tatlı kaşığı yoğurtta ekliyorum meyveye ,akşam muhallebi yapıyorum içine bir tatlı kaşığı pekmez katıyorum öle sevdiği için gecede tekrar biberon maması yedirip uyutuyorum gece acıkınca tekrar biberon maması , kızlar fazla katı vermemeye çalışıyorum çünki kabızlık yapıyo bebeklerde yavaş yavaş verin ..

Merhaba arkadaşlar benimde 7 aylık bir kızım var. Kilosu 7.5 kg. Biz ek gıdaya 4 aylık iken başladık. Sütüm yeterli olmadığı için. Günlük menümüz.
09:00 kahvaltı
11:00 meyve suyu yada püresi
13:00 çorba
16:00 yoğurt
18:00 çorba
21:00 muhallebi
Aralarda emzriyorum.

Öğün olarak doğru mu yapıyorum sizce. Sizler ek gıda vermeden mi emziriyorsunuz yoksa aralarda mı emziriyorsunuz. Listeyi yazdım ama beniz kızım pek iştahlı değil fazla yemiyor azar azar yiyor. öğünlerden önce emzirdim mi ek gıdayı hiç yemiyor. Biberon ile mama vermeye çalıştıysamda biberonu reddediyor. Ne yapsamda iştahını açsam bilemiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Merhaba arkadaşlar benimde 7 aylık bir kızım var. Kilosu 7.5 kg. Biz ek gıdaya 4 aylık iken başladık. Sütüm yeterli olmadığı için. Günlük menümüz.
09:00 kahvaltı
11:00 meyve suyu yada püresi
13:00 çorba
16:00 yoğurt
18:00 çorba
21:00 muhallebi
Aralarda emzriyorum.

Öğün olarak doğru mu yapıyorum sizce. Sizler ek gıda vermeden mi emziriyorsunuz yoksa aralarda mı emziriyorsunuz. Listeyi yazdım ama beniz kızım pek iştahlı değil fazla yemiyor azar azar yiyor. öğünlerden önce emzirdim mi ek gıdayı hiç yemiyor. Biberon ile mama vermeye çalıştıysamda biberonu reddediyor. Ne yapsamda iştahını açsam bilemiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

cnm sen 18 deki çorbayı çıkar bnce.
biraz fazla olur gibi geldi bana.

Bence bebek beslenmesinde zamanı ve miktarı bebekler kendi belirliyor. Ben ikinci çocuğumu büyütüyorum ve bebeğim ilk bebeğime göre daha farklı besleniyor. Beslenme tablomuz:
sabah 10: Kahvaltı
12:Yoğurt
14:Çorba
16:Meyve
19:Muhallebi
Gecede uymadan önce devam sütü veriyorum ve gün boyuncada emiyor.
Daha önce daha farklıydı muhallebisini geç verip bir öğün daha çorba veriyordum şimdi bu düzeni kurduk. Herkese Allah kolaylık versin...

X