Simyacı - Özet - Paulo Coelho

E

EU1

Ziyaretçi
KİTABIN ÖZETİ:

Romanın kahramanı Santiago’nun anne ve babası rahip olması için onu papaz okuluna göndermiştir. On altı yaşına geldiğinde rahip olmak istemediğini, okuldan ayrılmayı ve gezginci olmak istediğini babasına söyler. Bunun üzerine babası da, oğluna içinde üç adet altın İspanyol parası olan bir kese vererek oğluna “git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş” der ve oğlunu kutsar. Önce, babasının vermiş olduğu parayla bir koyun sürüsü alır ve yaşamının büyük düşünü gerçekleştirmeye başlar; artık geziyordur.

Akşam yattığında uykusunda gördüğü rüyaların da etkisinde kalarak; gördüğü bir düşün gerçekleşme olasılığının yaşamını ilginçleştireceğini düşünür ve o şekilde hareket eder. Romanın ana konusunu teşkil eden Mısır Piramitleri’ne gitmesi ve orada hazine bulacağı ona rüyasında söylenir. Romanın kahramanı, rüyasını gerçekleştirmek için önce bir falcı kadına rüyasını anlatır. Falcı kadın Salem kralı olarak tanıtan yaşlı adamla konuşur, kendi amaçlarını anlatır. Yaşlı adam, hayatın gizemleri hakkındaki bilgiye karşılık Santiago’dan sürüsünün onda birini vermesini ister. Yaşlı adam, Santiago’ya biri beyaz diğeri siyah olmak üzere iki adet gizemli taş verir ve siyah olanı “evet”, beyaz olanı “hayır” anlamını taşıyan bu taşları “zora düştüğün zamanlarda kullanırsın ancak kendi kararını kendin vermeye çalış” der.

Mısır’a gitmek için önce koyun sürüsünü satar ve parasını cebine koyarak yola çıkar. Arap çocuğu ile tanışır, beraber pazara giderler. Fakat Arap paralarla birlikte kaçarak Santiago’yu bu şehirde parasız pulsuz bırakır. Bunun üzerine Santiago para kazanmak için bir billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay kadar burada çalıştıktan sonra Santiago yeterli parayı kazanarak tekrar yola koyulur. Yolda bir İngiliz’le karşılaşır. Yolda karşılaştıkları güçlüklerde kendi kişisel menkıbelerini aramak üzere yola çıktıklarını söylerler.

Santiago, yüreğinin söylediklerini dikkatle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştıkları güçlükler karşısında hep kendi kişisel menkıbesine güvenir ve sonunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, bütün görkemiyle karşısında yükseliyordur. “Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir” diye düşünür. Sabah uyandığında gerçekten bulunduğu yeri kazmış ve içi mücevher dolu bir sandık bularak rüyasında gördüğü ve Mısır’a piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.

bencede severek okuduğum kitaplar arasındadıryerimseniben

Bu kitabı okuyalı çok uzun zaman oluyor. Eskiden ne kadar çok okurdum. Şimdi; tembellik yapıyorum maalesef...:çok üzgünüm:

bende severek okudum bır sure kıtap okumaya ara verdım kısmetse tekrar başlıcam

gerçekten herkesin okuması gereken kitaplardan birisi simyacı severek okumuştu

bende bi zamanlar bayaaa kitap okurdum. prensesim doğduktan sonra pek vakit olmuyo. güzel kitap bencede:eek:

simyacı sayfa 127 insan sevdiği için sever,aşkin hic bir gerekcesi yok.
der.yillar oldu okuyali.bu cümleyi hiç unutmam

Simyacıda güzeldi ama bir şijofrenin hayatı anlatılan başka bir kitabı var yazarın ben onu çok beğenmiştim

tekrar tekrar okuduğum ender kitaplardan biri,her seferinde farklı bir tat almıştım,okumayanlar varsa mutlaka okumasını öneririm..hayata bakış açınızı değiştiren ender kitaplardan biri...

bende tekrar tekrar okuyorum..cunku her okudgumda yeni bi seyler veriyor bana..
:-)

Simyacıyı yıllar önce çok önemli bir karar aşamasındayken okumuştum ve hayatıma ona göre yön vermiştim. Bu kitabı okuduktan sonra tabiatın sesini dinlemeye başladım. Ne zaman çaresiz kaldığımı hissetsem yeniden okurum bu kitabı.

bende severek okuduğum kitaplar arasındır.bu kitaptan istediğimiz şeyleri uzaklarda aramamayı,göstermişti

Bu kitabı ben 2 sene önce okumuştum ve çok beğenmiştim:) Yinede özet için teşekkürler:)

bence tek kelimeyle süperdi ben okuduğum ve çok beğendiğim kitapların ismini duyunca ailemden birisini görmüş gibi oluyorum aynen şuanda olduğu gibi öptüm canlar

2 sene önce okudum bu kitabı..
Her sayfada beni dinlendiren keyiflendiren
Cümleriyle beni kendisine haps eden bir kitaptı..

X