Folik Asit nedir? Hamilelikte Folik Asit kullananlar veya kullanmayı düşünenler

kaçak84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2007
92
5
birçok hamileden duydum bunu.. hamile kalmayı düşünenlerin ya da hamile olanların kullanması gereken bir vitaminmiş... bana da kullan diyenler oldu bunu doktordan tavsiye alan veya kullanan var mı ?? hamile değilim ama her an olabilirim :KK61: ben de kullansam mı? :44:

FOLİK ASİT NEDİR? HAMİLELİKTE FOLİK ASİTİN ÖNEMİ

Folik Asit (Folat-Polisin) B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu ad verilmiştir. Çünkü latincede folum yaprak anlamındadır. İlkin 1950'lerde bira mayasından ve karaciğerden ayrılarak elde edilmiştir. Folik asit metabolizması B12 vitamini metabolizmasıyla yakından bağlantılıdır. Folik asit merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynar. Folik asit incebağırsağın ilk kesiminde emilir, sonra karaciğere giderek orada metabolize olur. Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil alg (yosun), maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur. Yetişkinlerde folik asit gereksinimi günlük 400 mcg (mikrogram) dır. Gebelik ve emzirme süresinde 400-800 mcg 'a gereksinim vardır gebeliğin erken dönemlerinde, bebeğinizin merkezi sinir sisteminin gelişimi için fazlasıyla gerekli bir maddedir. Embriyo, gebeliğin ikinci ve on ikinci haftaları arasında yeterli folik asit alamazsa özellikle beyin ve omurilik ile ilgili anormallikler olmak üzere doğumsal gelişim bozuklukları görülme riski artabiliyor. Ayrıca kan yapıcı organların etkilenmesine bağlı olarak annede kansızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Beslenme ve diyet uzmanı Selahattin Dönmez, folik asitle ilgili olarak şu bilgileri veriyor: "Folik asit bebek gelişimi için çok önemli olup, hayati bir önem taşıyan organizmada protein sentezi, hücre çoğalması, kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur. Eğer folik asit eksikse bebeklerde sinir sistemleriyle ilgili oluşum bozuklukları görülebilir. Bu yüzden gebeliğin özellikle ilk üç ayında özellikle fazla kullanmanız gerekir. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı da folik asit vücutta depolanmaz. O yüzden her gün alınmalıdır."

cnm ben kullanmaya basladım
frolıc plus
zaten doktorlarda hamılelıkden 3 ay once onerıyor
bana dıyetısyenım onerdı
bende gebelık ıstedıgımden 3 gundur kullanıyorum bır kutuyu bıtırcem :)
hayırlısı

canım bende 1 ktu kullandım hamile kalmadan once vemişti doktor hamile kalıncada devam ettirdi maşallah bebeşimde ii vitamin galiba zaten o bana baya bi kilo aldırdı ama olsun kullanmanı tavsiye ederim ben belki 6 doktora gittim hepsıde önerdi yani

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.. o zman doktora danışmadan bende kullanmaya başlayayım mı yani ?

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.. o zman doktora danışmadan bende kullanmaya başlayayım mı yani ?

zararlı birşey değilki yabiki kullanabilirsin zararlı olsa ne hamılelıkten önce nede hamıleyken önerilmez herhalde canım gel bnde 1 kutu var vereyim sana canıım:KK52:

O zaman depolanmadığına göre hamilelikten 1-2 ay önce boşuna içmişim...
Şuan hala içiyorum devam edelim bu ayda dedi dr um...

hamilelikten önce 3 ay hergün 1 tane kullandımm

kabız falan yapmadı hiç bir yan etki yapmadı

hamileliktede doktorum önceden kullandığımı öğrenince çok iyi demişti.hamilelikte günde 3 e çıkardı. biraz mideme dokunmuştu nasılsa başta kullandın diye çok yüklenmedi

yabancı ülkelerde her kadın folik asidi kullanıyormuş sadece hamilelik için değil vücuda gereken vitaminleri vs almak için.ergenliğe giren her kıza veriyolarmış.sağlık ve vücut açısındanda gerekli birşey

X